Ateşi Çalmak 4 Karl Marx'ın Gençliği

9,8/10  (6 Oy) · 
14 okunma  · 
8 beğeni  · 
646 gösterim
Ateşi Çalmak, Karl Marx ve döneminin belgesel romanıdır. Tamamı dört cilt halinde yayına hazırlanan bu büyük eser, biyografik bir romanın alışılmış sınırlarını aşan bir konu ve ayrıntı zenginliğine sahiptir. Sovyet araştırmacı ve yazar Galina Serebryakova, XIX. yüzyılın büyük işçi mücadelelerini, bu mücadelenin ortaya çıkardığı sınıf önderlerini, teorisyenleri ve örgütçüleri, tümüyle belgelere dayanan bir roman kurgusu içinde anlatmaktadır. Serebyakova, araştırmalarını, yalnızca Sovyetler Birliği Marksizm-Leninizm Enstitüsü'nde değil, aynı zamanda Avrupa'nın belli başlı merkezlerinde, işçi sınıfı mücadelesinin o dönemde geçtiği bütün bölgelerde de ince bir sabırla yıllarca sürdürmüş ve eserinde yer verdiği olayların tarihsel gerçekliğe uygun olmasına özen göstermiştir. Bir başka deyişle, proletarya hareketinin duygusal ve psikolojik boyutlarına ilişkin olarak söylenener dahil, bu kitapta, tarihsel gerçeklikle çeliştiği söylenebilecek tek bir satır bile yoktur.

Eserin "Yaşamın Doruğu" alt başlığını taşıyan bu dördüncü cildinde, Uluslararası İşçi Birliği-Enternasyonal'in kuruluşundan Marx'ın ölümüne kadar uzanan dönemin belli başlı olayları ile Marx ve Engels'in bu dönemdeki etkinlikleri anlatılıyor. Ve en başta da işçi sınıfının görkemli kalkışması Paris Komünü ve Marx'ın temel eser Kapital'in yazılış süreci ve yankıları...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2010
 • Sayfa Sayısı:
  510
 • ISBN:
  9789756865453
 • Çeviri:
  Ali Rıza Dırık
 • Yayınevi:
  Evrensel Basım Yayın
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 53 Alıntı

mehmet pak 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

La Rochefoucauld ; yaşlılık kadınların cehennemidir ,demişti.Ne var ki ,geçen zamanla birlikte solan gençlik ve güzellikten başka hiçbir şeye sahip olmayan kadınlar için geçerliydi .Oysa insanın düşüncesi yaşıyla orantılı olarak gelişip zenginleşiyordu .

Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 9 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 9 - Evrensel Basım Yayın)
mehmet pak 
11 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bize ne çar ,ne imparator ,ne dini lider ,ne de kalıtsal yeteneksizliği örten kral cübbesi gerekli ; biz aklı başında ,sıradan , ölümlü ve kendisini seçmiş olan halkı anlayan bir yer yüzü insanı istiyoruz.

Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 150 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 150 - Evrensel Basım Yayın)
mehmet pak 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

'' İnsan soyunda kölelik duygusu ,yaranma ,putlaştırma ,bazen de dalkavukluk duyguları ne kadar da güçlü ,'' dedi Marx öfkeyle.

Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 11 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 11 - Evrensel Basım Yayın)
mehmet pak 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Karl Marx
Toplumsal değerler ,toplumsal bilinci belirler.

Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 101 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 101 - Evrensel Basım Yayın)
mehmet pak 
19 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

" Yasak meyve tatlıdır ve mutluluk da onu deneyene kadardır."

Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 59 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 59 - Evrensel Basım Yayın)
mehmet pak 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İroni bir bıçak gibidir , öldürücü de olabilir , sağaltıcıda.

Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 108 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 108 - Evrensel Basım Yayın)
mehmet pak 
14 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

' Birbirine girmiş çarpışıyor tüm karşı rüzgarlar .'

Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 221 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 221 - Evrensel Basım Yayın)
mehmet pak 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

" Üzerinde al bayrak dalgalanıncaya dek yurdumda kalmalıyım .Bu bayrağa özgürlük eşitlik ve kardeşlik yazılmalıdır."

Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 123 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 123 - Evrensel Basım Yayın)
mehmet pak 
14 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

" Kötülük ve adaletsizliğin egemen olduğu dünyada mutlu olabilir miyim ? Hayır. Çocukluğumdan bu yana taşıdığım şey yalnızca iyilikti , çevremdekiler bende onu yok etmeye ve beni sömürgeci yapmaya yeltendiler .Fakat ben açların arasında tok gezemiyor , yalnızca halkımın değil ,tüm insanlığın cahilligini görerek kendimi bilgiyle donatamıyordum .Bilmek isterseniz eğer başlangıçta sıradan bir egoizim yüzünden, yaşamdan yalnızca memnun insanlar arasında keyif alabilecegimi düşündüğümden dolayı devrimci oldum.Evet ,gerçek mutluluğu tam anlamıyla ve yalnızca herkesin mutlu olduğu bir toplumda hissedebilirsiniz ."

Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 190 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 190 - Evrensel Basım Yayın)
mehmet pak 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

" İşçi sınıfının kurtuluşu ,işçi sınıfının eseri olmalıdır "

Karl Marx

Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 103 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak 4, Galina Serebryakova (Sayfa 103 - Evrensel Basım Yayın)