Ateşi Çalmak 2 Karl Marx'ın Gençliği

9,8/10  (5 Oy) · 
17 okunma  · 
7 beğeni  · 
545 gösterim
Ateşi Çalmak, Karl Marx ve döneminin belgesel romanıdır.
Tamamı dört cilt halinde yayına hazırlanan bu büyük eser, biyografik bir romanın alışılmış sınırlarını aşan bir konu ve ayrıntı zenginliğine sahiptir...
Eserin bu cildinde, Marx ve Engels'in birlikte mücadeleye karar verdikleri andan başlayarak, 1848 devrimleri sonrasına kadar uzanan çalkantılı dönem anlatılmaktadır...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  1996
 • Sayfa Sayısı:
  472
 • ISBN:
  9789757837329
 • Çeviri:
  Nurşen Özkan
 • Yayınevi:
  Evrensel Basım Yayın
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 30 Alıntı

mehmet pak 
12 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

''Burjuvazi kendisine ölüm getirecek silahları yaratmakla kalmadı; bu silahı ona doğrultacak insanları da yarattı : Modern işçi sınıfını ve proleterleri. ''

Ateşi Çalmak 2, Galina Serebryakova (Sayfa 287 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak 2, Galina Serebryakova (Sayfa 287 - Evrensel Basım Yayın)
mehmet pak 
10 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

'' Tüm fonksiyonların birbirinden ayrıştığı bir çağda, düşünmek, başlı başına zanaat haline gelebilir.''

Ateşi Çalmak 2, Galina Serebryakova (Sayfa 214 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak 2, Galina Serebryakova (Sayfa 214 - Evrensel Basım Yayın)
mehmet pak 
10 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Başka ulusları baskı altında tutmaya çalışan hiç bir ulus özgür olamaz.
Engels

Ateşi Çalmak 2, Galina Serebryakova (Sayfa 261 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak 2, Galina Serebryakova (Sayfa 261 - Evrensel Basım Yayın)
mehmet pak 
15 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

'' Basın özgürlüğü, satılmışların ellerindeyse, yalanın silahıdır.''

Ateşi Çalmak 2, Galina Serebryakova (Sayfa 345 - evrensel basım yayın)Ateşi Çalmak 2, Galina Serebryakova (Sayfa 345 - evrensel basım yayın)
mehmet pak 
10 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İnsan toplumun tüm oluşum tarihi Marx'ın zihninde yeniden canlandı. '' Binlerce yıl önce,dünyada zenginler ve yoksullar, efendiler ve köleler yokmuş . Taş devrinde, mağarada yaşayan insan ile ilk kulübeyi inşa eden,hayvancılıkla uğraşan insan eşitmiş.Bilinmeyen yetenekler açığa çıkarak üretim araçlarını yaratmış ve geliştirmiş. Yüzyıllar geçtikçe her şey ,üretim biçimiyle birlikte değişmiş. Bir zamanlar ,filozof ile kol gücüyle çalışan adam arasında ayrım yokmuş,''diye düşündü Marx , ' ve gün gelecek , kafa ve kol kemiğini ayıran ayrım ortadan kalakacak. ''

Ateşi Çalmak 2, Galina Serebryakova (Sayfa 214 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak 2, Galina Serebryakova (Sayfa 214 - Evrensel Basım Yayın)
mehmet pak 
08 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tesadüfi yenilgiyle bitmiyor mücadele
her felaket karşısında daha sert olacağız,
daha korkunç darbe hazırlayacağız karşılığında.
Hak ! Özgürlük ! daha gür sesle bağıracağız.

Ateşi Çalmak 2, Galina Serebryakova (Sayfa 172 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak 2, Galina Serebryakova (Sayfa 172 - Evrensel Basım Yayın)
mehmet pak 
03 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

'' Aynı yük, iki kişi tarafından taşınırsa hafifler ,''

Ateşi Çalmak 2, Galina Serebryakova (Sayfa 404 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak 2, Galina Serebryakova (Sayfa 404 - Evrensel Basım Yayın)
mehmet pak 
04 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

''Yer yüzünde bizi çalışma hakkından yoksun bırakabilecek hiç bir güç yoktur.'' Biz cumhuriyeti kanımızı dökerek kazandık ve bizi tekrar köle yapmalarına izin vermeyeceğiz. Adalet istiyoruz, karşılığında bize süngülerini gösteriyorlar. İş istiyoruz, karşılığında kurşun veriyorlar. Birleşelim ve emekçi haklarına tecavüz edenleri, bütün kan içicileri, sömürücüleri güçlü bir darbeyle ezelim.''

Ateşi Çalmak 2, Galina Serebryakova (Sayfa 418 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak 2, Galina Serebryakova (Sayfa 418 - Evrensel Basım Yayın)
mehmet pak 
03 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Burjuvazi ve hükümetleri, işçi sınıfının gözünü boyamak ve hayırseverliğin çeşitli şekillerini denemek için her yıl milyonlarca poundu saçıp savururlar. Tabii ki bu miktar, Büyük Britanya burjuvazisinin vergi olarak aldığı paranın yanında hiç kalır.

Ateşi Çalmak 2, Galina Serebryakova (Sayfa 117 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak 2, Galina Serebryakova (Sayfa 117 - Evrensel Basım Yayın)
mehmet pak 
29 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

''Görüyor musun ,''dedi Marx, ''özel mülkiyet fikrini yok etmek için , komünist fikirler yeterli. Ama gerçek hayatta özel mülkiyeti yok etmek için komünist eylem gerekiyor.''

Ateşi Çalmak 2, Galina Serebryakova (Sayfa 18 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak 2, Galina Serebryakova (Sayfa 18 - Evrensel Basım Yayın)
3 /