Ateşi Çalmak 5 İkinci Keman

9,8/10  (4 Oy) · 
14 okunma  · 
4 beğeni  · 
425 gösterim
Galina Serebryakova (1905 Kiev-1980 Moskova) Profesyonel devrimci bir ailede dünyaya geldi. 1917-23 yılları arasındaki İç Savaş'ta ön saflarda çarpıştı. Savaştan sonra Moskova Üniversitesi İşçi ve Köylü Fakültesi'nde öğrenim gördü. Almanya, Belçika, Hollanda, Fransa, İngiltere, İtalya ve İsveç'e giderek uzun araştırmalarda bulundu ve çalışmaları için materyal topladı. Eserleri, büyük ölçüde bu araştırma ve gözlemlerin ürünüdür. İlk eseri Fransız Devriminde Kadınlar'dan başlayarak tarihsel konulara yöneldi. Yazarın, tarihsel olayları edebi bir tarzda işleme çabası, Kari Marx'ın hayatını tarihsel gerçekliğe sadık kalarak ve edebi düzeyi yüksek bir tarzda anlattığı destansı nehir romanı Ateşi Çalmak ile doruk noktasına vardı.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2009
 • Sayfa Sayısı:
  383
 • ISBN:
  9789756525685
 • Çeviri:
  Ali Rıza Dırık
 • Yayınevi:
  Evrensel Basım Yayın
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 35 Alıntı

mehmet pak 
02 Şub 12:41 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

'' Başkalarının hata yapmış olması , bizim hatalarımızı aklamanın gerekçesi olmamalı.''

Ateşi Çalmak 5, Galina Serebryakova (Sayfa 87 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak 5, Galina Serebryakova (Sayfa 87 - Evrensel Basım Yayın)
mehmet pak 
 02 Şub 12:38 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

'' Ben aklımla değil, yüreğimle devrimciyim ''

Ateşi Çalmak 5, Galina Serebryakova (Sayfa 83 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak 5, Galina Serebryakova (Sayfa 83 - Evrensel Basım Yayın)
mehmet pak 
 01 Şub 10:39 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

'' Nedir vatan ? '' diye düşünüyordu Lessner ,kendisini Dover 'den uzaklaştıran vapurun güvertesinde volta atarken. '' Bu kavramı insanlar sonradan uydurdular ; önceleri göçebe hayatı yaşıyorlardı ,giderek yerleşik yaşama geçtiler ,sınırlar diktiler ,bu sınırlar için birbirleriyle savaştılar. '' Vatan...

Ateşi Çalmak 5, Galina Serebryakova (Sayfa 52 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak 5, Galina Serebryakova (Sayfa 52 - Evrensel Basım Yayın)
mehmet pak 
02 Şub 13:03 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Engels.
'' Sınıfların ortadan kalkmasıyla birlikte devletin de ortadan kalkması kaçınılmazdır. Özgür ve eşit üreticiler birliği temelinde üretimi yeniden örgütleyecek olan toplum , tüm devlet aygıtını gerçek yerine , yani çıkrık ve bronz balta ile birlikte antik çağ müzesine gönderecektir. ''

Ateşi Çalmak 5, Galina Serebryakova (Sayfa 93 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak 5, Galina Serebryakova (Sayfa 93 - Evrensel Basım Yayın)
mehmet pak 
02 Şub 13:00 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Engels
Antik devlette iktidar köle sahiplerinin elindeydi , ortaçağda ise feodallerin . Ayrıcalıklı zümrelerin çıkarlarını savunan devlet ,14.yüzyılda , emekçilere karşı kullanılan bir baskı aracı olma görevini üstlenmişti .Ve demokratik burjuva cumhuriyeti de bir istisna değildi .

Ateşi Çalmak 5, Galina Serebryakova (Sayfa 93 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak 5, Galina Serebryakova (Sayfa 93 - Evrensel Basım Yayın)
mehmet pak 
01 Şub 10:43 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yıldırma ve hile ile kaleleri fethetmeyi , insanlara eza çektirmeyi ,öldürmeyi başaran despot yöneticiler !

Ateşi Çalmak 5, Galina Serebryakova (Sayfa 60 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak 5, Galina Serebryakova (Sayfa 60 - Evrensel Basım Yayın)
mehmet pak 
31 Oca 22:14 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İnsanda amaç olunca , bu amaca ulaşmak için güç de bulunur.

Ateşi Çalmak 5, Galina Serebryakova (Sayfa 24 - Evrensel Basım Yayın.)Ateşi Çalmak 5, Galina Serebryakova (Sayfa 24 - Evrensel Basım Yayın.)
mehmet pak 
03 Şub 11:42 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

'' Eğer bir kadının yaptıkları kötüyse onu acımasızca alaya alıyorlar , eğer iyiyse ,başkalarına mal ediyorlar. ''

Ateşi Çalmak 5, Galina Serebryakova (Sayfa 127 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak 5, Galina Serebryakova (Sayfa 127 - Evrensel Basım Yayın)
mehmet pak 
31 Oca 22:17 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Marx yalnızca dahi bir bilim ve mücadele adamı değildi ; başarılarından memnun kalmayan ulaşılamamış doruklara çıkma çabası veren bir şairin , bir ressamın ateşini taşıyordu yüreğinde .Engels gibi , o da ün düşkünlüğünün ötesine geçmişti , bu nedenle bu tür basit duygulardan uzaktı .Bu iki insan ,yalnızca kendi kuşaklarına değil ,gelecek kuşaklara da aitti ; düşünceleri için mücadele edecek ve kazanacak olan gelecek kuşaklara da sorumluluk duyuyordu .

Ateşi Çalmak 5, Galina Serebryakova (Sayfa 25 - Evrensel Basım Yayın.)Ateşi Çalmak 5, Galina Serebryakova (Sayfa 25 - Evrensel Basım Yayın.)
mehmet pak 
02 Şub 12:28 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

'' Umarım doğru yolu seçersiniz. Yazar ,düşünen insandır ve bu da demektir ki pek çok şey gerçeğin aranması sürecinde kaçınılmaz olarak kuşku uyandırır. ''

Ateşi Çalmak 5, Galina Serebryakova (Sayfa 80 - Evrensel Basım Yayın)Ateşi Çalmak 5, Galina Serebryakova (Sayfa 80 - Evrensel Basım Yayın)
4 /