Ateşin Çağrısı: Kısım 2 Outlander Serisi 5

9,6/10  (5 Oy) · 
15 okunma  · 
6 beğeni  · 
477 gösterim
Savaş ve karmaşa. Aşk ve tutku. Sevgi ve bağlılık. Tutku ve nefret. Jamie ve Claire korkunç kaderlerine doğru adım adım yaklaşıyor.

Yıl 1771 ve savaş yaklaşıyor. Tıpkı karısının Jamie Fraser'a söylediği gibi. Bir yanı bunun olmamasını dilese de Jamie, Claire'e ve onun korkunç kehanet yeteneğine inanıyor çünkü bir zaman yolcusuyla evli olduğunu biliyor.

Sevdiği erkek için zamanın sınırlarını aşan Claire; klanını ve ülkesini hâlâ içinde yaşatan Jamie; geçmişin hayaletlerinden kaçamayan ama ailesi için yaşayan Brianna; kendi yolunu bulmaya çalışan Roger. Hepsi kaçınılmaza doğru yol alırken, aşkları ve aileleri için ayakta kalmaya çalışıyor.

"Büyüleyici ve şaşırtıcı."
-The Dallas Morning News-

"Kusursuz bir yazım. Doyurucu, davetkâr, tutkulu ve zengin tarihi detaylarla dolu."
-Library Journal-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2012
 • Sayfa Sayısı:
  736
 • ISBN:
  9789944825481
 • Orijinal Adı:
  The Fiery Cross
 • Çeviri:
  Aslıhan Kuzucan
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınları
 • Kitabın Türü:
Fatoş Çetiner 
20 Şub 2017 · Kitabı okudu · 95 günde · 10/10 puan

Serinin beşinci ama kısımlara ayrılması nedeni ile yedinci kitabı. Yazarın değişik bir stili olduğunu söyleyebilirim. Serinin bir kitabı hızlı ilerlerken bir sonraki daha yavaş ilerliyor. Bu kitaba kadar hep bu şekilde oldu. Hızlı ilerleyen kitapları nasıl bu kadar çabuk bitirdiğinize şaşırdığınız kadar, yavaş ilerleyen kitapları günlerce okuyup da bitirememenize lanet edebilirsiniz. Yine de bu benim okuduğum en güzel seri. Bu serinin bendeki yeri apayrı…
Bu seriyi okurken kendimi hikayenin içinde kaybediyorum. Jamie’nin gölgesinde yürüyor, Claire’in adımlarını takip ediyor, Brianna’nın düşüncelerinde geziniyor, Roger’in gözleriyle görüyorum. Kitabı bitirdikten günler sonra bile şu an ne yapıyorlar diye kendimi düşünürken buluyorum.
Yazarın çoğu zaman en gereksiz ayrıntıları bile göz önüne apaçık sermesinden biraz sıkılıp bunalsam bile asla şikayet edemiyorum. Şikayet etmiyorum çünkü yazarın yarattığı dünyayı, karakterleri her anlarını hayal edecek kadar çok sevdiğini hissediyorum. Bunu hissetmek bu seriyi benim için daha özel ve anlamlı kılıyor.
Olumsuz yönleri de yok değil. Çok var. Öncelikle seri kitaplardaki en büyük sıkıntı burada da baş göstermiş ve karakterlerin kim olduğunu hatırlama konusunda bazı sorunlar yaratmıştır. Özellikle de yazarın yeterli hatırlatma katmaması, bazen kafa karışıklığına ve dikkati dağınık okuyucunun kitabı bırakmasına neden olabilir. Okurken buna takılmamanızı tavsiye ederim. Ayrıca ilk kitaptan beri süre gelen, kahramanımızın zamanda yaptığı yolculuğun gizemi. Yazar bu konuda oldukça gizemli davranıyor ve her kitabına ufak tefek bilgi parçacıkları yerleştirse de tam bir bilgimiz henüz yok. Serinin uzunluğu ve kitapların kalınlığı göz önüne alındığında ise bu bilgi parçacıklarının aklımızdan uçup gitmesi olağan. Bu konuda biraz moralim bozulsa da dizinin bu konuda yardımcı olacağına inancım tam.
Son olarak yayınevine birkaç eleştirim olacak. Öncelikle bu serinin daha güzel bir baskıyı ve kapağı hak ettiğini söylemek istiyorum. Umarım bu seri kısa zamanda dizinin etkisi ile birlikte daha güzel bir baskıya kavuşur. Ayrıca kitapta bazı noktalarda anlatım eksiklikleri göze çarpıyor ama bunun ne kadarının yazardan ne kadarının çevirmenden olduğu konusunda emin olamadım. Çeviri kötü değil evet ama iyi de değil. Özellikle karakter isimlerinde yapılan hatalar birçok noktada gözüme çarptı ve beni rahatsız etti. Zaten bu kadar karakterin olduğu bir kitap kendinden karışık, bir de böyle hatalarla okuyucuyu kitaptan soğutmamak gerekiyor diye düşünüyorum. Daha kaliteli işleri hak ediyoruz.
Uzun bir yorum oldu ama serinin bu kitabı hakkında birkaç bir şey daha söylemek istiyorum. Kitabın başı oldukça yavaş ilerliyordu ama çok geçmeden olayların ardı arkasına gelmesi, heyecan ve merakın hiç dinmemesi kitabı çok kolay bitirmeme neden oldu. Çok sevdiğim ve serinin üçüncü kitabından sonra adı geçmeyen bir karakterin dönmesi ve merak ettiğimiz gizemli olaylara gizemli bilgiler katması ile birlikte kitabın sonunu nasıl getirdiğimi anlamadım. Hatta serinin devam kitabı elimde olsa hemen başlayacak kadar beni heyecanlandırdı. Umarım seri bu güzellikte devam eder.