Yabancı Outlander Serisi 1

8,7/10  (35 Oy) · 
69 okunma  · 
29 beğeni  · 
1.079 gösterim
Sene 1945. Eski bir savaş hemşiresi olan Claire Randall, evine dönmüştür. Tekrar bir araya geldiği eşiyle ikinci bir balayına çıkar. Salisbury Düzlüğü’nde bulunan tarihi taş çemberini ziyaret ederler. Bu taşlardan birine dokunan Claire birden kendini, savaş yüzünden yıkılmış ve gruplaşmış sınır baskınlarına maruz kalan İskoçya’da bir yabancı olarak bulur. Sene 1743’tür.
Anlayamadığı güçler tarafından zaman içinde geçmişe savrulan Claire, hayatı için tehdit oluşturabilecek mülk sahipleri ve casusların arasına düşmüştür. Cesur bir İskoç savaşçısı olan James Fraser, Claire’e öyle sınırsız bir aşk sunar ki, genç kadın sadakat ve tutku gibi iki zıt duygunun arasında sıkışıp kalır. Farklı zamanlarda yaşayan ve hiç ortak özellikleri olmayan bu iki adam arasında bir seçim yapması gerekmektedir.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2010
 • Sayfa Sayısı:
  838
 • ISBN:
  9789944822541
 • Orijinal Adı:
  Outlander
 • Çeviri:
  Seden Gürel
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınları
 • Kitabın Türü:
sümeyye kip 
20 Tem 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 5/10 puan

Beklentilerimin bayağı altında kaldığını ve beni hayal kırıklığına uğrattığını söylemeliyim. İlk başlarda güzel gidiyordu. Güzel bir kurgu ile karşımızdaydı. Ama ilerlediğimde keşke yazar bu kurguyu daha iyi değerlendirebilseydi diye düşündüm. Belki benim ruh halimden belki de kitap gerçekten sıkıcı olduğundan bilmiyorum ama kitabın neredeyse %70'lik bir kısmını sıkılarak okudum. En az 250 sayfanın sonunda göz devirdiğime yemin edebilirim. Neden sıkıldığıma gelirsek, öncelikle kitaptan daha fazla aksiyon, macera, gizem, hareket ve duygu beklemiştim ama bunları çoğu yerde ya hiç vermedi ya da çok az dozda verdi.Yazar bu tür beklentilerimin yerini fazlaca cinsellik, gereksiz diyaloglar ve mekan tasvirleri ile doldurmuştu. Özellikle "cinsellik" unsuru kitapta o kadar çok yerde geçiyordu ki bir an gerçekten "Elli Ton Serisi" okuduğumu zannettim. Aslında kurgu hoş bir fikir üzerine dayanıyor. Özellikle Claire oraya gittikten sonra başından geçen ilk olaylar, kızıl bukleleri olan yakışıklı Jamie Fraser ile karşılaşana kadar iyice hareketleniyor. Aralarındaki çekim hoş, güzel diyaloglar ve tatlı flörtleşmelerle okuyucuya keyif veren yerler var. Kitapta bozulduğum bir diğer nokta kitapta bazı karakterlerin kitabın başlarında tarif edildiği haliyle sonradan birtakım davranışlarının çelişmesi. Kitapta eski bir İskoçya vardı. Eskilerin teknolojiden uzak ve o zamanın şartlarındaki halleri çok iyi betimlenmişti. Kitapta birçok paranormal olaya da tanık olduk. Kitapta cadılar, çeşitli efsaneler, hayaletler gibi ögeler mevcuttu ama bu okuyucuyu rahatsız edecek kadar yoğun ve alakasız değillerdi. İlginç özellikli, hepsi kendine özgü karakterlerin varlığı da kitabı renklendiriyordu
Gerçekten çok sıkılıp kitabı bırakmak istediğim yerler oldu. Gereksiz diyaloglar, abartılmış mekan ve kişi tasvirleri beni boğdu. Özellikle kitabın sonlarında bazı yerleri ve diyalogları çok gereksiz buldum. Claire ve rahiplerin olduğu yerler kitapta çok "emanet" duruyordu. Claire'ın kitabın sonunda Jaime için yaptığı bazı şeyler de çok alakasızdı. Yazarın kitabı uzatmak için kendini kastığı belli oluyordu. Bende hemen olmasa da belirli bir süre sonra belki ikinci kitabını okuyabileceğimi düşünüyorum, en azından ikinci kitabın birincisi gibi "balayı" kitabı olmadığını umuyorum. İster dizisini izlemeyi tercih edin, ister kitabını okuyun umuyorum ki hiç sıkılmazsınız ve kitaptan zevk alırsınız. Detaylı yorumlar için :
http://yorumatolyesi.blogspot.com.tr/...cidianagabaldon.html

Sonunda bitti. Uzun bir kitap olunca ve aksiliklerde çıkınca okuma süresi bir türlü bitemedi. Bu kadar zamanı ayırdım değdi mi derseniz pekte değmediğini düşünüyorum. Ben dizisi sebebiyle kitapla tanışanlardanım. Bu nedenle de kitabın gidişatını az çok biliyordum. Ama bana kitap fazla uzatılmış gibi geldi. Özellikle son bölümlerde bunu bariz şekilde farkettim ve okumak zor geldi. Kitabın başlarında ikinci kitaba hemen başlarım diye düşünüyordum, ancak kararımı biraz askıya alacağım sanırım.

angelsbooks 
18 Şub 16:33 · Kitabı okudu · 17 günde · 8/10 puan

Bu yılki hedeflerimden biri çok övülen seri Outlander'a başlamaktı. Bilmeyenleriniz için;
Seri hem tarihi aşk, hem fantastik türde. Fantastik yaratıklar filan yok yalnız. Ana karakter farkında olmadan bir zaman yolculuğu yapıyor ve 200 yıl öncesinde açıyor gözünü.

Seri, diziye de uyarlandı. İlk sezondan 11 bölüm izleyebildim. Gönül isterdiki sezonu da bitirip yorum gireyim ama işte kaderrrrr!

Dizisini sevdim. Oyuncular kitapla her zaman dış görünüş açısından eşleşmiyor ama seçimlerden memnun almadığım karakter yoktu.

He, kitap mı dizi mi derseniz elbette kitap diyeceğim. Daha derin daha güzel işlendiğini düşünüyorum kitapta.

İlk basamak olarak kitabı sevdiğimi söyleyebilirim. Güzel giriş, sağlam temel, inatçı karakterler var. Anlatılan dönemin ruhunu da okura geçiriyor.

Ben biraz kitaptan okudum, sonra okuduğum kadar diziden izledim. Okumadan izlemeyeyim diye düşünürseniz dizinin bölüm isimleriyle geleceğiniz yere karar verebilirsiniz.

hüzeyme demiralay 
10 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Birçok kişinin aksine ben bir çırpıda okudum yaklaşık 750-800 sayfayı.hatta okul vaktiydi ve 05:40'ta uyanmam gerekirken ben 01:30-2:00 olmuştu ve elimden bırakamamıştım.ilk kez yarı fantastik yarı tarih kokan bir roman okudum.Claire ve Jamie arasındaki kimyayı çok sevdim,yayınlanmış tüm kitapları okudum.serinin diğer kitaplarında zaman zaman sıkılmadım değil fakat Yabancı inanılmazdı benim için.Hatta birkaç kez daha okudum ilk okuduğumda aldığım tadı, zevki katlayarak...diziden önce keşfetmiştim kitabı.dizinin birkaç bölümünü izledim ve bu kadar yavan ve duygusuz bir anlatım olamaz deyip bıraktım.kitabı mahvetmiş diyebilirim dizi için.

Şeyma 
08 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 21 günde · 6/10 puan

Kitabı çok büyük beklentilerle aldım. Kesin çok severim demiştim ama olmadı. Kitabın içine bir türlü giremedim. Hatta çoğu yerde çok sıkıldım bırakmayı bile düşündüm ama kitapları yarım bırakmak hiç huyum değil o yüzden sabrettim. Kitabın çoğu yeri çok durgundu, sürekli Jamie ve Claire'in "balayı anıları"ndan gına gelmişti.
Anlatım dili, tasvirler güzeldi ona diyecek lafım yok ama ben bu 838 sayfalık kitabı okurken çoğu yerde sıkıldım ve konuya adapte olamadım.
Seriye devam eder miyim bilmiyorum ama sanırım şimdilik sadece dizisini izleyeceğim.

Yunus Emre 
07 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Güzel bir serinin güzel bir başlangıç kitabı. Biraz daha akıcı olsaymış diyebilirsiniz. Ama ileriki kitaplarda gayet güzel bir akıcılığa kavuşuyor.

şule uzundere 
29 May 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · 9/10 puan

Bu yazarı ve kitabını duymamıştım. Outlander dizisini keşfedince dizinin kitap uyarlaması olduğunu öğrendim. Yazar 7 kitaplık bir seri yazmış, Yabancı, serinin ilk kitabıymış. Dizinin ilk sezonu da ilk kitabı anlatıyormuş. Ben önce diziyi izledim ve diziye, ama daha çok başroldeki Jamie’e, bayıldım. Bu yüzden dizi sezon arasındayken Kindle’ımdan Yabancı’yı okudum. 2. Dünya Savaşı yıllarında hemşirelik yapan Claire’in bir mucize sonucu 1800’lü yıllara zaman yolculuğu yapmasını ve İskoçların arasında hayatta kalmaya çalışmasını anlatıyor. 800 küsur sayfalık kitabı sıkılmadan zevkle okudum. Serinin diğer kitapları da en az 900 sayfa. Hatta Epsilon Yayınevi ilk 3 kitap hariç diğer kitapları ikiye bölerek yayımlamış. Bu yüzden şimdilik devam kitaplarını okuyamayacağım çünkü şu an okumak istediğim çok kitap var ama elimdeki kitapları bitirince tekrar bu dünyaya dönmek istiyorum.

Sinemis Özdemir 
15 May 15:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Beklenenden çok daha fazlasını veren nadir kitaplardan. Duyguyu gayet rahat bir şekilde size hissettiriyor. Jamie'nin yediği her kırbaçta karşımda izliyormuşçasına içim gitmişti. Kara Jack Randall'dan ne kadar nefret ettiysem Jamie Fraser'ı da o kadar sevdim :) Garip tesadüfler zinciri kafanızı karıştırsa da kitabı elinizden bırakamıyorsunuz..

Özge Yaylak 
23 Ağu 01:13 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

" outlander, it means; you are not belong here. "
" blood of my blood, bone of my bone. "
Çok severek aşırı severek ölerek biterek okudum Yabancı'yı. Çok beğendim. Benim için kesinlikle geç kalınmış bir eser oldu. 3 günde nasıl bitti, nereye gitti hiç anlamadım. Jamie Fraser.

Smily 
31 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

uzun anlatımları sıkmış olasa da sevdiğim bir yazar...

Kitaptan 17 Alıntı

"Sevginin olduğu yerde ondan konuşmanın gereği olmazdı. O ölümsüzdü. Ve yeterliydi."

Yabancı, Diana GabaldonYabancı, Diana Gabaldon
Özge Göksu 
24 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'Kanın benim kanım,
Kemiğin benim kemiğim
Bir olabilmemiz için vücudumu
Ölene kadar da ruhumu sana sunuyorum...'

Hafifçe omuz silkti. 'Aslında diğer yeminlerle aynı, bu belki biraz daha ilkel...'

Sarılı bileğime baktım. 'Evet, bu konuda hemfikirim.'

Yabancı, Diana GabaldonYabancı, Diana Gabaldon
angelsbooks 
12 Şub 17:30 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kitap
Oyunda kazanmak için şans kaybetmek içinse zekâ gerekir.

Yabancı, Diana Gabaldon (Sayfa 626 - Epsilon Yayınları)Yabancı, Diana Gabaldon (Sayfa 626 - Epsilon Yayınları)

"Kırılmış bir gurur her şeyden kötüdür, yeniden kırılması da çok kolay olur."

Yabancı, Diana Gabaldon (Sayfa 414)Yabancı, Diana Gabaldon (Sayfa 414)
angelsbooks 
04 Şub 18:23 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Yalan
Saygının içerisinde sırlar saklanabilir ama yalanlara yer yoktur.

Yabancı, Diana Gabaldon (Sayfa 252 - Epsilon Yayınları)Yabancı, Diana Gabaldon (Sayfa 252 - Epsilon Yayınları)
Özge Göksu 
21 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'Sana merhamet gösterebilirim, hem de cennetten düşen bir çiğ damlasının saflığında ve nazikliğinde...'

Yabancı, Diana GabaldonYabancı, Diana Gabaldon
angelsbooks 
03 Şub 20:46 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kitap
Bir şeyi duymakla görmek arasında büyük fark vardır.

Yabancı, Diana Gabaldon (Sayfa 148 - Epsilon Yayınları)Yabancı, Diana Gabaldon (Sayfa 148 - Epsilon Yayınları)
Özge Göksu 
24 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'İnsanların bir arada yaşamaları bir ihtiyaçtı. İlk mağaradan bugüne, insanoğlu - çaresizliğini örtbas etmek için kurnazlık edip -hep gruplar halinde yaşamışlardı, kendilerinden çok daha güçlü olan varlıkların hakkından sayıca üstün oldukları taktirde gelebileceklerini keşfetmişlerdi. Çete kültürünün özü buydu. Bir gruba karşı koymayı bırakın, o gruptan ayrılmaya kalkışan insanları bile yıllar boyunca katletmişlerdi. Bir gruba karşı durmak normal cesaretten fazlasını istiyordu, insani dürtülerin çok ötesinde bir yüreklilik.'

Yabancı, Diana GabaldonYabancı, Diana Gabaldon
Sıla Ak 
10 Nis 20:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Cesaret
Bir bardak biradan sonra sıcak bir meyhanede oturmayı başarmak cesaret ister. Savaş alanında kafanın üzerinde kurşunlar uçuşurken orada öylece durmak daha fazlasını ister. Kanın bacaklarından aşağı süzülürken düşmanınla yüzyüze durmak ise sonsuz bir cesaret ister.

Yabancı, Diana Gabaldon (Sayfa 229)Yabancı, Diana Gabaldon (Sayfa 229)
Elif İpek 
19 Mar 07:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Hiç akla uygun işler yapmıyorsun Sassenach, ama senden çok hoşlanıyorum. Haydi gidelim."

Yabancı, Diana GabaldonYabancı, Diana Gabaldon
2 /