Adı:
Ay'da 172 Saat
Alt başlık:
Uzayda, Kimse Senin Çığlığını Duyamaz
Baskı tarihi:
Aralık 2015
Sayfa sayısı:
320
ISBN:
9786053755098
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Darlah - 172 timer på månen
Çeviri:
Ezgi Dikici
Yayınevi:
İthaki Yayınları
NASA, kırk yıllık uzun aranın ardından Ay'a insanlı bir yolculuk düzenlemeye karar verir. Dünya'dan üç genç de bu yolculuğa katılmaya hak kazanır: Midori, Antoine ve Mia.

Ay'a yolculuk sorunsuz bir şekilde tamamlanır, ama aslında sorun Ay'ın bizzat kendisidir. Ay üssü DARLAH 2'de sıradışı olaylar baş gösterir; Ay'daki bir şey uzun uykusundan uyanmıştır. Kısa bir süre sonra DARLAH 2'nin sakinleri orada yalnız olmadıklarını fark ettiklerinde, yaşamak ve eve dönmek için mücadele etmek zorunda kalırlar.

"İskandinav gerilimi, adeta bilimkurgu-korku sinemasıyla buluşuyor." -VOYA
"Okuru kendine bağlayan, eşsiz bir bilimkurgu." -SLJ
"Hem psikolojik hem de atmosferik olarak rahatsız edici." -PUBLISHERS WEEKLY
"Baş döndürücü ve korkutucu." -BOOKLIST

Bu kitapta okuyacaklarınız belki de neden Ay'dan arkamıza bakmadan kaçıp onu rahatsız etmemeyi seçtiğimizin ürkütücü bir cevabı
DİKKAT! KİTABI OKUMAYIN! KESİN UYARIDIR.
Merhaba dostlar, bu kadar net bir giriş yapmamın elbet bir sebebi var.
Anlatayım.
Benim hayatımda benim için tartışmasız en ama en iyi kitap MARSLI kitabıdır.Sahiden dünyanın en mükemmel kitabı benim için.
Bu kitabı alırken hiç bir şekilde onun kadar mükemmel olmasını beklemedim veya onun kalitesine ulaşmasını.Hiç böyle bir beklentim yoktu.Ama yine de insan merak ediyor 'acaba onun kadar iyi yazılmış mı?' diye.Bir de kapağından da etkilenerek aldım kitabı.Ama istediğim gibi çıkmadı.
Kitap başlı başına konusuz bence.Yani bir şeyler yapmaya çalışmış ama olmamış.Ha ekstra doğaüstü bir şeyler katmaya çalışmış 'yeni bir akım yaratacağım' diye ama o da olmamış.
Kitabın başından sonun kadar neresinde ne olacağını biliyorsunuz, nerde ne sorun çıkıcağını kime ne olacağını.Yazar berbattı bu konuda.MARSLI'NIN 10000 km yakınından bile geçemez.
Kitabın tek sevdiğim özelliği sayfalarının çabuk okunmasıydı.Yani bu eziyetin çabuk bitmesiydi.
Kitaba puanım:2/10.
Marslı romanının hem dünyada hem de ülkemizde haklı olarak kazandığı başarısından faydalanmak için İthaki Yayınları konu olarak az da olsa benzer bir romanı "Gençlik Romanı" olduğunu da en azından belirterek bizlere sundu. Roman gençlik romanın da ötesinde çocuk kitabı gibi. Karakterlerin tabir-i caizse ergence "yok ya ben Ay'a gitmeyeceğim ne işim var benim orada" gibi dert yanmalarının bolca olduğu, okunan sayfaların su gibi aktığı ama okunduktan 5 dakika öncesini hatırlayamadığım dolulukta aslında boşlukta bir roman. Birçok okur benim gibi Marslı beklentisi ile romanı alıp okumak isteyeceksiniz ama ne konu olarak ne de kalite olarak uzaktan yakından en ufak benzerlikleri olmadığını belirtmek isterim.

Benzer kitaplar

Ay'da 172 Saat kapağıyla dikkatimi çeken bir kitaptı. Konusuna ve kitapla ilgili yorumlara bakınca da okumaya karar verdim. Kitap, aya gönderilecek gençlerin belirlendiği ve Ay'da geçen iki bölümden oluşuyor rahat okunan bir kitap ancak türün çok sayıda usta yazarını okumuş biri olarak bana çok sıradan geldi. Ne karakterlerde ne konuda ne de kurguda bir derinlik yok olay örgüsü çok zayıf, mesela, Antoine ve Mia Ay'a gönderilen 3 gençten ikisi, ya ne ara tanıştınız ne ara sevgili oldunuz giriş gelişme hiç bir şey anlatılmadan hoop Ay'da aynı yatağa giriyorlar sebep, çok gerginlermiş arkadaşlar. Tam yazar bir şey yakalamış konu ilginçleşiyor derken karşınıza onlarca kez işlenmiş klişeler çıkıyor. Ha bir de "Ay'da 172 Saat" neden 150 değil 200 değil de ? 172 saat insan bunun bir sebebi olduğunu düşünüyor merak ediyor ama merak etmeyin bir sebebi yok, öyle işte yazar 172 olsun demiş olmuş.
Ben kendi adıma beğendim diyemem üçüncü sınıf bir bilim kurgu filmi gibiydi. Tavsiyem başka kitaplara öncelik tanıyın.
NASA yetkilileri,Dünya'da ses getirmek ve ilgi çekici bir girişim olması için radikal bir karar alırlar ve Ay'da yapılan ve bu zamana kadar gizli tutulan ve hiç kullanılmayan bir üssü tekrar ziyaret için Astronotlarla birlikte Dünya çapında seçmelere katılan üç gençle Ay seyahati planları yaparlar.

Seçmeler Dünya'ya bütün yazılı ve görsel basın aracılığıyla duyurulur.
Tokyo'dan Midori,Paris'ten Antoine ve Norveç'den Mia kura da isimleri çıkan gençler olur.

İnsanlar için bu diğer yapılan Ay seyahatleri gibi normal bir Ay ziyaretidir,ama kimsenin bilmediği bir gerçek var!NASA Yetkilileri bu seyahatin hiç de normal olmadığını ve bu yolculuğun bir sonu olmadığını biliyor.

Ay'da onları ne bekliyor?

Karşılarına çıkacak engeller ve kötülüklerle nasıl başa çıkacaklar?Kendilerini kurtarabilecekler mi?Yaşamaya devam edebilecekler mi?

Yazarımız Johan HORSTAD 1979 Norveç doğumlu,iskandinav gerilimini,bilim-kurgu ile buluşturmuş,betimlemeleri yerli yerinde,kitabın daha ilk bölümlerinde espritüel anlatımı sebebiyle eğlenceli bir kitaba başladığınızı seziyorsunuz.

Hikaye ilginç,yazar eğlendirici uslubu olan biri,takip edilir.Roman olarak bakıldığında bile boş bir kitap değil,bilmediğiniz bazı şeyleri öğreniyorsunuz.Kitap hoşuma gitti sonuna kadar ilgi ile okudum(ama sonuna kadar).Sonu nihayete ermemiş,yazar sonunu pek bağlayamamış gibi çok basit ve tahmin edilebilir bir son geldi.

Sadece vakit geçireyim derseniz kitap iyi okunur.

Teşekkürler.Hepinize Keyifli Okumalar.
Okuduğum her kitaba başlamadan önce yaptığım gibi bunun da arka kapağını, iç kapağını, sayfalarının kokusunu, elimde duruşunu incelemek için elime aldığımda arka kapaktaki şu yazıyı gördüm ve dehşete düştüm. Bir süre daha kitaba başlayamadım ve oturup bu söz üzerine düşünmeye başladım. Yazan şey tam olarak şuydu: “Neden Ay’dan arkamıza bakmadan kaçıp onu rahatsız etmemeyi seçtik?”

Aldığı ödülleri incelerken Tüm Zamanların En İyi Genç Yetişkin Kitabı Ödülünü almış olduğunu gördüm. “Allah Allah” dedim, “genç yetişkin ne alaka ki, bilimkurgu diye almadım mı ben bunu?” Tabii okudukça kitabın gerilim, korku, bilimkurgu, genç yetişkin türlerinin hepsine ait olabileceğini gördüm.

NASA, 40 yıllık uzun bir aradan sonra Ay’a insanlı bir yolculuk düzenlemeye karar veriyor ve kamuoyunda heyecan oluşturmak, basın desteği sağlamak, finansal gelir bulmak gibi amaçlarla dünya üzerindeki 14-18 yaş arası gençlerden bu yolculuk için kurayla 3 kişi belirliyorlar. Yanlarında 5 tecrübeli astronotla beraber bu 3 genç de Ay yolculuğuna çıkmış olacak. Fakat Ay’da kendilerini nelerin beklediğinden habersizler..

Öncelikle kitabın yarattığı ortam, dili falan çok iyiydi ama sanki kısa kesilip atılmış gibiydi birçok şey. Mesela çocukların Ay’a gitmeden önce alacakları eğitimden kısaca bahsedilip geçilmişti. Bir de mesela bütün çocukların aileleri hemencecik izin verdi Ay’a gitmelerine. Benimkiler olsa asla izin vermezdi :D Belki diyeceksiniz ki “zaten önemli olan Ay’a gitmeden öncesi değil sonrası”. Ben de diyeceğim ki, zaten Ay’da yaşadıkları olaylar da tam olarak anlatılmamıştı. Orası da kısa kesilmişti. Daha ayrıntılı, daha dehşete düşürücü bir şekilde anlatılabilirdi diye düşünüyorum. Kitap 310 sayfa olacağına 510 olsaydı, ne olurdu ki.. En azından okuyucu doymuş olurdu. Bununla birlikte kitabın sonu tam istediğim gibiydi!

Kitapta gerçek bilgilere de yer verilmiş olması, kesinlikle kitabı bir tık üste taşıyordu. Böyle Ay’a, uzaya, bilimkurguya, NASA’ya falan ilginiz varsa kesinlikle okuyun derim ben. Kitap yarattığı ortamla tüm bu bahsettiğim eksiklerini kapatıyor. Ama hem böyle şeylere aç hem de benim gibi öğrendikçe korkan birisiyseniz biraz temkinli okuyun, gündüz falan okuyun sonra ışık açık uyumak istiyorsunuz falan :D

daha fazlası için: http://biposetkitap.blogspot.com.tr/...n-harstad-kitap.html
İskandinav coğrafyasının buz gibi havası romanda hissedilmekteydi son 50 sayfaya kadar her şey rutin bir şekilde ilerledi bitirene kadar öldüm resmen öyle aman aman bir kitap değildi malesef
Kitap başlarda merak uyandırmasa da yarısından itibaren gerilim yaratan ve bitince de uzun süre etkisinden çıkamadığım bir kitaptı. İçerisinde gerçek bilgiler de bulundurması cidden ürkmeme sebep oldu.
Zaman kaybına neden olacak bir kitap. Her şey havada kalmış. Kesinlikle okumayın.
Yazımın aslı ve tamamı --> https://yaprakonur.wordpress.com/...-saat-johan-harstad/

Ay'da 172 Saat, konu uzay olduğunda kendimi asla tutamadığım için kesinlikle okumam gerektiğini düşündüğüm bir kitaptı; arka kapakta yazan 'Ay'a gitmek ister misiniz?' yazısını görür görmez beni tavlamıştı ama maalesef ki içeriği bu hislerimi boşa çıkardı.

Öncelikle belirtmem gerekir ki bu bir bilimkurgu kitabı değil, bir gerilim kitabı, zaten bu durum benim için bir puan eksiyle başlamasına neden oldu.

Kısaca üçüncü sınıf Hollywood filimlerindeki dağın başındaki orman evinini alıp Ay'a yerleştirmiş bir roman, doğal olarak benim beklentimin çok dışında bir kitap. Gerilim kitabı arıyorsanız belki ama bilimkurgu kitabı olarak okumaya niyetliyseniz uzak durun derim ben.
Okumaya başladıktan sonra yarım kalmasın diye zorla okuduğum kitap. Belki de Marslı'dan beklediklerimi bu kitaptan bekledim o yüzden hayal kırıklığı oldu. Tavsiye etmem zaman kaybı..
Allahımm kitap hemen bitsin istiyorum ama okumaya elim gitmiyor yarım bırakmakta huyum değil aklımın bir köşesinde kalacağına şu an işkence çektiriyorum resmen kendime. Bir daha hiç bir kitabın kapağına aldanmayacağım.
Kitaba bir çok kötü yorum yapılmış ama benim çok sevdiğim bir kitap. Kötü yorum yapanların bir kısmı kitabı Marslı ile karşılaştırmış. Tabii ki Marslı da harika bir kitap onun hakkını yiyemem lakin bu kitapla arasında büyük farklar var. Marslı tamamen gerçeğe bağlı klasik bilim kurgu. Ama ayda 172 saat fantastik bilim kurgu. Bence ikisinin karşılaştırılması en sevdiğiniz içeceğin yoğurt olması gibi bişey. Yanlış algılanmasın bu benim düşüncem ve yapılan eleştirilere yorumum. Kitaba gelirsek çok sürükleyici beni en çok etkileyen kısım 6EQUJ5 in gerçek bir sinyal kodu olduğuydu. Evet kitabın sonu çok da açıklayıcı değildi kafamda birçok soru işareti bırakıyor ama kitabın kurgusu hoşuma gitti. Tavsiye ederim.
Ama biliyorsun, John Lennon demiş ki, " Hayat, sen başka planlar yapmakla meşgulken başına gelen şeydir."
Johan Harstad
Sayfa 91 - İthaki
İlk dikkatini çeken şey sessizlik oldu. Her şeyi kuşatan, ölgün bir sessizlikti bu; uzaydaki tek ses kendi nefes alıp verişinin bastırılmış sesiymiş gibi. Bu ona evrenin dışına çıktığı duygusunu veriyordu.
Johan Harstad
Sayfa 141 - İthaki
Sesin tamamen yok olması insanda boğucu bir sıkışmışlık hissi yaratmaz mıydı?
Johan Harstad
Sayfa 77 - İthaki
Tüm o basınca dayanabilecek miydi? Uçabiliyor olması bir şeydi; uzay koşullarında yüzde yüz güvenilir olması başka bir şey. Orada hataya yer yoktu.
Johan Harstad
Sayfa 43 - İthaki
İlişkiler son kullanma tarihleri üstlerinde yazılı olarak gelmeliydi ki insan ne zaman tadının kaçacağını bilip vaktinde bırakabilsin.
John Lennon demişki:
"Hayat sen başka planlar yapmakla meşgulken başına gelen şeydir."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ay'da 172 Saat
Alt başlık:
Uzayda, Kimse Senin Çığlığını Duyamaz
Baskı tarihi:
Aralık 2015
Sayfa sayısı:
320
ISBN:
9786053755098
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Darlah - 172 timer på månen
Çeviri:
Ezgi Dikici
Yayınevi:
İthaki Yayınları
NASA, kırk yıllık uzun aranın ardından Ay'a insanlı bir yolculuk düzenlemeye karar verir. Dünya'dan üç genç de bu yolculuğa katılmaya hak kazanır: Midori, Antoine ve Mia.

Ay'a yolculuk sorunsuz bir şekilde tamamlanır, ama aslında sorun Ay'ın bizzat kendisidir. Ay üssü DARLAH 2'de sıradışı olaylar baş gösterir; Ay'daki bir şey uzun uykusundan uyanmıştır. Kısa bir süre sonra DARLAH 2'nin sakinleri orada yalnız olmadıklarını fark ettiklerinde, yaşamak ve eve dönmek için mücadele etmek zorunda kalırlar.

"İskandinav gerilimi, adeta bilimkurgu-korku sinemasıyla buluşuyor." -VOYA
"Okuru kendine bağlayan, eşsiz bir bilimkurgu." -SLJ
"Hem psikolojik hem de atmosferik olarak rahatsız edici." -PUBLISHERS WEEKLY
"Baş döndürücü ve korkutucu." -BOOKLIST

Bu kitapta okuyacaklarınız belki de neden Ay'dan arkamıza bakmadan kaçıp onu rahatsız etmemeyi seçtiğimizin ürkütücü bir cevabı

Kitabı okuyanlar 81 okur

  • Rk
  • Kitap Odası
  • ParadisePierres
  • Selim Gülgün
  • sjsj shsj
  • Hayattan Biri
  • Yasin B.
  • Berkay Yüksel
  • Yasemin
  • Fatıma Sümeyra Ceylan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%27.3
18-24 Yaş
%18.2
25-34 Yaş
%39.4
35-44 Yaş
%12.1
45-54 Yaş
%3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%60.3
Erkek
%39.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%14.6 (7)
9
%6.3 (3)
8
%10.4 (5)
7
%20.8 (10)
6
%12.5 (6)
5
%8.3 (4)
4
%10.4 (5)
3
%4.2 (2)
2
%6.3 (3)
1
%6.3 (3)