Ayet Ve Slogan Türkiye'de İslami Oluşumlar

8,0/10  (5 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
257 gösterim
Son yıllarda Türkiye gündemine yerleşen İslami hareket üstüne çok az şey biliyoruz. Bu bilgilerimizin çoğu da yanlış. Yanlışların başında, İslami kesimin kenetlenmiş bir cephe olarak algılanması geliyor. Ülkedeki etkin İslami oluşumlar (tarikatlar, partiler, ekoller, çevreler...) hakkında ayrı ayrı bilgi veren ilk kapsamlı belgesel çalışma olan bu kitap esas olarak bu bilgisizliği kırmayı amaçlıyor.
Ayet ve Slogan, İslami hareket içindeki ideolojik-politik-örgütsel görüş ve sorunları, Sol'un tek kıstası sanılan "ilericilik-gericilik" ikilemine rağbet etmeden "gelenek ile modernlik" arasındaki ilişkiler bağlamında irdeliyor.
Ruşen Çakır'ın beş yıl boyunca gerçekleştirdiği sayısız yüzyüze görüşmenin ve bu süre içinde yayınlanan İslami kaynakların büyük çoğunluğunu taramasının ürünü olan kitap, yalnızca İslami hareketin dünü, bugünü ve geleceği hakkında söz söylemekle kalmıyor, Türkiye'nin yakın tarihi hakkında doğru bilinen birçok görüşü de sorguluyor.
Beelo 
07 Nis 2017 · Kitabı okudu

Kitabın bendeki baskısı hayli eskiydi, yeni baskıda eklemeler vey değişiklikler olmuş mu bilemeyeceğim...
Ruşen Çakır, Türkiye'de İslâmî hassasiyetleri olan gruplarla tek tek görüşüp çıkarttıkları yayınları tek tek inceleyerek güzel bir çalışmaya imza atmış. Tabii o günlerden bu günlere çok şey değişti, kendini muhafazakâr olarak tanımlayan ve öyle kabul gören bir siyasi parti uzun zamandır iktidarda. Ancak bugünkü bazı temel refleksleri ve tuhaf ayrıklıkları anlamak için güzel bir referans.