Ayı Kaplan Ejderha (İçinizdeki Üç Hayvanın Farkına Varın)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.551
Gösterim
Adı:
Ayı Kaplan Ejderha
Alt başlık:
İçinizdeki Üç Hayvanın Farkına Varın
Baskı tarihi:
Temmuz 2018
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Çeviri:
Didem Demirci Altun
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
İçimizde üç hayvan yaşar: ayı, kaplan ve ejderha.
Ayı, duygularımızı yönetir ve bize sevme yetisi verir; kaplan, hareketlerimizi kontrol eder ve varlıklar dünyasında hedeflerimize ulaşmamızı sağlar; ejderha ise gökyüzünden hayatımızı izler ve bize anlam katacak amacı görmemizi sağlar.
Onların varlıklarını inkâr edersek dengenin yolunu tıkayan üç büyük kötülüğe yani korku, stres ve boşluk hissine yol açan sürekli bir mücadeleye sürükleniriz. Fakat bu üçlünün farkına vardığımızda her şey değişir. Elimize, hayatımızı yoluna sokacak üç büyük güç geçer.
Eğer onları doğru beslerseniz, savaşmayı bırakırlar ve çatışma bittiğinde, niteliklerini sizi kişisel doyuma ulaştırmak için kullanmaya başlarlar. Ayınıza sarıldığınızda yeteneklerinizin ötesine gider ve kendinizi eşsiz hissedersiniz; kaplan pençesini gösterdiğinde her geçen gün daha komplekssiz bir şekilde ilerlersiniz; ejderha yol almak için yükselip görüşünüzü keskinleştirdiğinde duygu dalgalarında gelip geçici olaylar tarafından sürüklenmeyerek gerçek olanı görürsünüz.
Tek bedende üç güç. Yenilmez olanın sırrı budur.
144 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Ben bu kitabı ilk okumaya başladığımda öyküye benzettim ama daha sonra öykü olmadığını anladım eğer kitaptan biraz bahsetmek istersem içimizde üç hayvan yaşar bunlar; ayı kaplan ve ejderhadır. Ayı sevgiyi , kaplan cesaret ve yol göstermeyi, ejderha ise uzaktan bakmayı sağlar.Eğer bunlardan bir tanesi bile beslenmezse insanın içerisinde boşluk olur o yüzden içimizde ki ayı, kaplan ve ejderhaya sahip çıkmalıyız onları içimizde asla ihmal etmemeli ve içerisinde sağlıksız olan varsa diğerlerine ayrım yapmaksızın onu beslemeli ve sağlıklı hale getirmeliyiz. iyi okumalar :D
144 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Kapağındaki yazıya bakınca sıkıcı bir kişisel gelişim kitabı dursa da, çok daha değişik bir konusu vardı. Kitabımız yaşlı bir adamın, Gabriel adlı bir terziye gelerek şık bir takım elbise diktirmek istemesi ile başlıyor. Fakat terzi Gabriel son derece mutsuz, çünkü boşanma aşamasında ve kızından ayrı. Onun bu halini gören yaşlı adam, bir hafta sonra bu adrese gelmesini, aradığı şeyin onda olduğunu söylüyor. Ve terazinin eline adres yazılı kağıdı verip gidiyor. Asıl olay ise şu! Yaşlı adam terziye üç ayrı kafes içinde, üç ayrı hayvan bırakmış. Kocaman tüylü bir ayı, koca pençeleri olan bir kaplan ve kırmızı gözlü ağzından ateşler çıkan bir ejderha! Terziye ise bir görev veriyor. Ayıdan bir kucak, kaplandan pençe ve ejderhadan bir bakış alabildiğin zaman bütün hayatının gökteki yıldızlar gibi aydınlanacağını söylüyor.
Yazarlar şuna değinmek istemiş; içimizde üç hayvan yaşıyormuş. Ayı kaplan ve ejderha. Ayı duygularımızı yönetir ve bize sevme yetisi verirmiş. Kaplan hareketlerimizi kontrol eder ve varlıklar dünyasında hedeflerimize ulaşmamızı sağlarmış. Ejderha ise gökyüzünden hayatımızı izler ve bize anlam kayacak amacı görmemizi sağlarmış. Onların varlıklarını inkar edersek dengenin yolunu tıkayan üç büyük kötülüğe yani korku, stres ve boşluk hissine yol açan sürekli bir mücadeleye sürüklenirmişiz. Yazarlar ise kısaca şunu diyor; "Tek bedende üç güç. Yenilmez olanın sırrı budur."
Hayatımda okuduğum en güzel kitaplardan biriydi! Sayfalar su gibi akıp gitti. Kesinlikle tavsiye ediyorum.
144 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10 puan
Baobap ağaçlarının arasında mutlu bedevi, suya kavuştuğunda bahtsız bir bedevi olmadığını fark ediyor..Çünkü gabrielin o esnada yanında ayısı değil kaplanı var..Ayı olsa durum farklı olur..
Adam terzi olsa bizim memlekette birine elbise dikse parayı almaya gidecek bakacak ki müşteri ölmüş.. Allah rahmet eylesin der gitti bizim 200 elbise parası..
Yetmiyor bir ayı bir kaplan bir ejderhayı al gel..
Evdeki köpeğe kasaptan kemiği zor alıyoruz kardeşim.

Şakası bir yana kitap tutkuyu , inancı diri tut diyor.Mücadeleyi bırakma
...
E sistem , sistem ne olacak ?
O aşar bizi..sen ayıya bak kaplana bak ehderhaya bak...

Hayranlıkla okunan bir hayata tutunma kitabı...Böyle kitaplar olacak ki millet atmasın kendini köprüden aşşa...
144 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Bu kitabı taaa 2018 yılında almışım ama okumak bugüne kısmetmiş. 1 günde bitirebileceğiniz öykü kitabı tadında bir kişisel gelişim kitabı. Başarıya giden yolda öncelikle kendimizi kabullenmemiz ve kendimizle barışmamız gerektiğinden yola çıkarak duygularımızı 3 hayvan ile tasvir ediyor kitapta. İçimizde 3 hayvan yaşar; ayı,kaplan ve ejderha. Ayı, duygularımızı yönetir ve bize sevme yetisi verir; kaplan hareketlerimizi kontrol eder ve varlıklar dünyasında hedeflerimize ulaşmamızı sağlar; ejderha ise gökyüzünden hayatımızı izler ve bize anlam katacak amacı görmemizi sağlar.
.
Bilinen kişisel gelişim kitapları gibi değil. Anlatılmak istenen bzir öykü ile öyle güzel anlatılmış ki... Bence yeni yıl hediyesi olarak arkadaşlarınıza alabilirsiniz
144 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
Merhaba;

Okumaya başladığımda “Simyacı” yı anımsadım. Yalın ve masalsı anlatımı “Ayı, Kaplan ve Ejderha” da da bulabilirsiniz. Farklı olarak, hikayenin bittiği noktada okuduğunuz hikayenin felsefesinin de anlatılmış olması. Tekrar okumak isteyeceğim bir kitap oldu.
Terzi Gabriel’ in üç hayvanı ile birlikte kendini bulma yolculuğunu severek okuyacağınızı ve yolunuza ışık olacağını umuyorum.

Okumak isteyen herkese keyifli okumalar dilerim.
144 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
İçimizde üç hayvan yaşar. Ayı, kaplan ve ejderha .. İçimizde yaşayan bu üç hayvanın bizim dünyamızdaki alanları şu şekildedir. Ayı, duygularımızı yönetir ve bize sevebilme yeteneği verir. Kaplan hareketlerimizi kontrol ederek, amaçlarımıza ulaşmamızı sağlar. Ejderha ise bizi geliştirecek, hayat yolculuğumuzda bize anlam katacak amacı görmemizi sağlar. Eğer bu üç hayvanın varlıklarını inkar edersek ya da farkına varmazsak iç dengenin oluşmasına engel olacak korku, stres ve boşluk duyguları ile yüzleşmek durumunda kalırız. Bu durumun aksine bu üç farklı hayvanı yeterince ve doğru şekilde beslersek kendi aralarında savaşmayı bırakıp, iç huzura ve hayatımızda doyuma ulaşmamızı sağlamak için bize hizmet etmeye başlarlar. Bütün bunların neticesinde kendinizin ' en iyi versiyonuna'' ulaşmış ve yaşamınızdaki olayları ve kişileri anlamış olursunuz. Kitabı kesinlikle okuyun ve okutun. Hatta zaman içinde tekrar tekrar okunması gerektiğini düşünüyorum. Bana Küçük Prens ve Simyacı kitaplarını anımsattı. Herkese bol kitaplı günler.
144 syf.
İçimizde üç hayvan yaşar: AYI, duygularımızı yönetir ve ne kadar eksiklerimiz olsa da değerli olduğumuzu, önce kendimizi seversek başkalarını  sevme yetisi verir; KAPLAN, cesur olmamızı sağlar, hareketlerimizi kontrol eder ve hedeflerimize ulaşmamızı sağlar; EJDERHA ise bakış açısı kazandırarak bize anlam katacak amacı görmemizi sağlar. Ayınıza sarıldığınızda yeteneklerinizin ötesine gider ve kendinizi eşsiz hissedersiniz; kaplan pençesini gösterdiğinde her geçen gün daha komplekssiz bir şekilde ilerlersiniz; ejderha yol almak için yükselip görüşünüzü keskinleştirdiğinde duygu dalgalarında gelip geçici olaylar tarafından sürüklenmeyerek gerçek olanı görürsünüz.
.
.
.
#ayıkaplanejderha
#andrespascual
#fuatagram
144 syf.
·1 günde·10/10 puan
Çok etkileyici, insanı derinden sarsan muhteşem bir yolculuğa hazır olun !
Gabriel hepimize çok sıkı bir hayat dersi vermeye geliyor !
.
İnsan bir alem . İçinde kötü de var iyi de, hırs da var, tevazu da, öfke de var sükunette .
Hangisini ne ile beslersek ona dönüşüyoruz nihayetinde. Ama asıl denge "ayıdan kucak, kaplandan pençe ve ejderhadan bir bakış" alabilmek. Ayının, kaplanın ve ejderhanın insanın içinde yaşayan, tek bedende üç güç olduğunun farkında olarak her zaman ihtiyacın olan güçle hareket etmeyi, onları doğru zamanda sahneye çıkarmayı öğrendiğinde, evet! bunu başardığında işte o zaman gökteki yıldızlar gibi aydınlanacaksın
.
Gabriel'in muazzam yolculuğunda ona eşlik etmek için kesinlikle geç kalmayın.
144 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10 puan
İçimizde üç hayvan yaşar. Ayı, kaplan ve ejderha .. İçimizde yaşayan bu üç hayvanın bizim dünyamızdaki alanları şu şekildedir. Ayı, duygularımızı yönetir ve bize sevebilme yeteneği verir. Kaplan hareketlerimizi kontrol ederek, amaçlarımıza ulaşmamızı sağlar. Ejderha ise bizi geliştirecek, hayat yolculuğumuzda bize anlam katacak amacı görmemizi sağlar.Kitapta da dediği gibi; her şey kendi içimizde. Mutluluk, huzur, korku vesaire. Aklımıza gelebilecek bir çok şey. İllaki alın okuyun diyebileceğim bir kitap değil ama okursanız özellikle yaşadığımız bu çağda size bazı konularda güzel şeyler kazandırabilecek bir kitap. Tek seferde kaldırmamak lazım bence...
144 syf.
·6/10 puan
Kitabın ana mesajı ozfarkindalik acısından çok güçlü 3 öğeyi vurguluyor.Kendini sev, harekete geç ve amacını unutma.
Çok kişisel gelisim kitabı okumuş kişilere içerik zayıf gelebilir. Kolay okunan bir tarzı var.
Benim en sevdiğim kısım son 15 sayfa oldu :)
Kelimelerin gücünün farkına varmıştı. Uzun zamandır kendisine "başarısız" diyordu ve gerçekten başarısız olduğuna kendini inandırmıştı.
Yardım istemek bir zayıflık değil, aksine bir güçlülük göstergesiydi çünkü yardıma ihtiyacı olduğunu kabul etmek zor bir eylemdi...
"Yakınmanın, felaketlerin boyutuyla hiçbir ilgisinin olmadığı, asıl önemli olanın onlarla nasıl başa çıkılacağını bilmek olduğu açıktı."
Ayı, yumuşak bebek nefes alışıyla "Kendine şefkat göster ki başkalarına da gösterebilesin." diyordu. "Kendini olduğun gibi kabullen ki komşunu da anlayabilesin; kendine karşı cömert ol ki dünyaya karşı da cömert olabilesin. Kısacası kendini sev ki başkalarını da sevebilesin."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ayı Kaplan Ejderha
Alt başlık:
İçinizdeki Üç Hayvanın Farkına Varın
Baskı tarihi:
Temmuz 2018
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Çeviri:
Didem Demirci Altun
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
İçimizde üç hayvan yaşar: ayı, kaplan ve ejderha.
Ayı, duygularımızı yönetir ve bize sevme yetisi verir; kaplan, hareketlerimizi kontrol eder ve varlıklar dünyasında hedeflerimize ulaşmamızı sağlar; ejderha ise gökyüzünden hayatımızı izler ve bize anlam katacak amacı görmemizi sağlar.
Onların varlıklarını inkâr edersek dengenin yolunu tıkayan üç büyük kötülüğe yani korku, stres ve boşluk hissine yol açan sürekli bir mücadeleye sürükleniriz. Fakat bu üçlünün farkına vardığımızda her şey değişir. Elimize, hayatımızı yoluna sokacak üç büyük güç geçer.
Eğer onları doğru beslerseniz, savaşmayı bırakırlar ve çatışma bittiğinde, niteliklerini sizi kişisel doyuma ulaştırmak için kullanmaya başlarlar. Ayınıza sarıldığınızda yeteneklerinizin ötesine gider ve kendinizi eşsiz hissedersiniz; kaplan pençesini gösterdiğinde her geçen gün daha komplekssiz bir şekilde ilerlersiniz; ejderha yol almak için yükselip görüşünüzü keskinleştirdiğinde duygu dalgalarında gelip geçici olaylar tarafından sürüklenmeyerek gerçek olanı görürsünüz.
Tek bedende üç güç. Yenilmez olanın sırrı budur.

Kitabı okuyanlar 193 okur

  • Esra Şahin
  • Gamze GÜNDÜZ
  • Aslı
  • Melike Alar
  • Cagdas
  • Hazal Boybeyi
  • Birazkitapbirazkahve
  • Merve
  • perter
  • Doğan Bozkurt

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24.1 (19)
9
%11.4 (9)
8
%19 (15)
7
%22.8 (18)
6
%10.1 (8)
5
%5.1 (4)
4
%0
3
%2.5 (2)
2
%2.5 (2)
1
%2.5 (2)