Babil'den Dragomanlara

7,5/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
437 gösterim
Bernard Lewis'ten Yine Çok Konuşulacak Ve Satacak Bir Araştırma.

Bu kitaptaki makalelerin hepsi şu ya da bu biçimde tarihle ilgilidir. Makaleleri başlıca üç grupta topluyorum: Geçmiş tarih hakkındaki makaleler, bugünkü tarih hakkındaki makaleler ve genel olarak tarih hakkındaki makaleler. Açıkçası birinci ve ikinci grubun örtüştüğü söylenebilir. Ben, ikinci kategoriyi, güncel tarihi, olaylar ya da süreçler olup biterken devam eden tartışmalarla sınırlı tutmaya çalıştım. Üçüncü gruptaki makalelerde ise tarihçinin işleri ve görevleri değerlendirilmekte, özellikle de bölgenin içinden ve dışından olanlar açısından Ortadoğu'nun tarihini yazmaya özgü sorunlar ele alınmaktadır.
Bernard Lewis'in dillerdeki değişimle toplumsal yapıların değişimi arasında kurduğu bağ, "dil", "tarih", "toplum" kavramlarını yeniden gözden geçirmemizi sağlıyor. Bu kitap, Doğu'dan Batı'ya dille taşınan kültür öğelerinin dünya tarihindeki ve uygarlığındaki yerini kavramak için çaba göstermek gerektiğinin altını çiziyor.
(Tanıtım Yazısından)
Ahmet Kaya 
01 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap, Bernard Lewis'in çeşitli dönemlerde yayınladığı makaleler veya yaptığı konuşmalardan oluşturulmuş. Kitaptaki bir çok makale o kadar ufuk açıcı ki mutlaka okunmalı diye düşünüyorum. Ama sonlara doğru olan bazı makaleleri okunmasa da olur çünkü zamanın gündemine ilişkin analizler var.