Beden Unutur Yürek Hatırlar

8,0/10  (3 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
490 gösterim
"Beden Unutur Yürek Hatırlar", parçalanma sürecine girmiş olan Hindistan'da yaşanan bir kuma hikâyesini şiirsel ve zengin bir dille anlatıyor. Romanın arka planında Hindu, Müslüman ve Sihlerin iç içe geçmiş töreleri, gelenekleri -hatta dinleri- ve İngilizler karşısındaki ezilmişlikleri var. Hikâye, Mahatma Gandhi ile Cinnah'ın özgürlük mücadelesi verdiği dönemde, Büyük Britanya İmparatorluğu'nun Hindistan üzerindeki baskısıyla Hint erkeğinin kadın üzerinde kurduğu egemenlik arasındaki çarpıcı paralelliği vurgulayarak gelişiyor.
Zengin Hindu, Müslüman ve Sih efsanelerine sığınmanın tek teselli olduğu bir evde, annesiz büyüyen Roop'un en büyük korkusu evlenemeyip ömrünün sonsuza kadar, saygın ama yoksul bir yarıcı olan babasının evinde yaşamaktır. İngilizler için çalışmakta olan, zengin bir toprak sahibi, Oxford mezunu, yakışıklı mühendis Sardarji kendisiyle evlenmek isteyince sanki duaları kabul edilmiş gibi olur. Ancak yaşı Roop'un yaşının iki katından fazla olan Sardarji, ilk eşinin çocuğu olmadığı için ikinci kez evlenmeye karar vermiştir. Karşılaştığı zenginlik, güzel giysiler ve mücevherlerle büyülenen Roop, başlangıçta Satya'nın -ilk eş- kendisine ablalık edeceğine inanır. Ancak iki kadının ilişkisi giderek karmaşık ve acı verici bir hale gelecektir. Yıllarca emek verdiği bir ilişkinin sonunda bir kenara atılan Satya, yaşadığı ıstırabın acısını Roop'tan çıkarırken, Roop doğurduğu çocuklar bile elinden alınıp Satya'ya verilince, bunalıma girer. Her iki kadının çektiği acılara karşı bir duvar kadar duyarsız olan Sardarji ise, altında ezildiği İngiliz baskısı ve zavallı ülkesinin sorunları yüzünden mutsuzdur.
Hindistan İngilizlerden kurtularak Mahatma Gandhi liderliğinde özgürlüğe kavuşurken, Roop da kocasına sesini duyurmayı başarır. Ancak ne Hindistan'ın ne de Roop'un acıları sona ermiştir. Özgür kalan Hindu, Sih ve Müslüman toplumları arasında ortaya çıkan çatışmalarla birlikte Roop ile Sardarji için de bambaşka bir mücadele başlayacaktır.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2002
 • Sayfa Sayısı:
  618
 • ISBN:
  9789753313543
 • Orijinal Adı:
  What the Body Remembers
 • Çeviri:
  Meltem Erkmen Kapucuoğlu
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınları
 • Kitabın Türü:
Can'Su 
09 Haz 00:56 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Kitabı ilk defa sürekli gittiğim bir sahafçıda gördüm ismi dikkatimi çekti hemen incelemeye koyuldum. 2002 yılının 2 Martında atılmış bir imzayla karşılamak beni heyecanlandırdı ve hemen satın alarak okumaya başladım. Kitabın henüz başında sayılırım ve güzel bir kitap olduğunu düşünüyorum. Teşekkürler

Kitaptan 1 Alıntı

Bugünlerde genç kadınlar hiçbir şeyin onları yıkamayacağını , yapmaları gereken tek şeyin gülümsemek olduğunu , başlarına hep güzel şeylerin geleceğini düşünüyorlar.

Beden Unutur Yürek Hatırlar, Shauna Singh BaldwinBeden Unutur Yürek Hatırlar, Shauna Singh Baldwin