Kaygı ve Endişeyi Yönetmek

Belirsizlikle Barışmak

Mehmet Z. Sungur
Elinizdeki kitap yalnızca küresel bir salgına bağlı ortaya çıkan duygusal ve davranışsal tepkileri daha iyi yönetebilmek için yazılmadı. Temel amaç koronavirüs salgını üzerinden insan yaşamının kaçınılmazları olan kaygı ve endişeyi nasıl daha iyi yöneteceğimiz ve belirsizlikle nasıl daha barışık yaşayabileceğimiz konusunda bilgi aktarmak oldu. Farkındalık, günümüz insanının yaşamında karşılanmamış bir ihtiyaç ve koronavirüs bu farkındalığı sağlamak bağlamında önemli bir fırsat olarak düşünülebilir. Şöyle ki: Bir virüs gelir, bol planlı ve yetiştiremeyeceğimizden endişe ettiğimiz işlerle dolu yaşamlarımızda, bize zamanla yarışmanın anlamsızlığını öğreterek yaşamı yavaşlatır, hatta durdurur. Daha da önemlisi hep güneşli olmasını beklediğimiz yaşamlarımızda yağmura yakalanıp ıslanmanın kaçınılmaz olduğunu gösterir. Bir virüs gelir ve teknolojik araçlarla bağlanmanın “bağ kurmak” zannedildiği bir dünyada sevdiklerimize sarılabilmenin ne büyük bir nimet olduğunu fark etmemizi sağlar. Bir virüs gelir ve hiçbir şeyin tek kişilik olmadığını, yaptığımız ve yapmadıklarımızla yalnızca kendi yaşamlarımıza değil, başkalarının yaşamlarına da dokunduğumuzu hatta belirlediğimizi görmemizi sağlar. Bir virüs gelir ve gündelik yaşamlarımızın parçası haline geldiği için giderek kanıksanan çeşitli felaketlerin yaygın olduğu günümüz dünyasında sağlıklı bir yaşam sürdürebiliyor olmamızın minnet duyulması gereken bir nimet olduğunu gösterir. Bir virüs gelir ve belirsizliğin insan yaşamının kaçınılmazlarından biri olduğu gerçeğiyle bizleri yüzleştirir ve belirsizlikle daha barışık yaşayabilmenin önemini öğretir. Acı da aynen belirsizlik gibi insan yaşamının kaçınılmazlarından biridir. Acının kaçınılmaz olduğu bir dünyada, acı çekmekten daha önemli olabilecek tek şey acı çekmeye değer bir yaşamöyküsü oluşturabilmektir. Koronavirüs, bizlere hayatlarımızı gözden geçirip, insan acılarında anlam bulabilme ve yaşamın yalnızca iyiyi değil tüm duyguları hissedebilmekle ilgili olduğunu fark etme ve yeni yaşamöyküleri oluşturabilme fırsatı vermiştir. “Kaygı ve endişeyi yönetebilmek, belirsizliği kucaklamak ve yeni normale uyum sağlamak bağlamında yazılmış mükemmel bir eser.” – Prof. Judith Beck Beck Enstitüsü Başkanı “Pandeminin dünyayı altüst ettiği bir zamanda birinci sınıf bir klinisyen tarafından yazılmış onurlu bir duruş rehberi...” – Prof. Frank Dattilio Harvard Tıp Fakültesi “Kaygı, endişe ve belirsizliğin egemen olduğu günlerde yaşama dokunan olağandışı bir eser...” – Prof. Keith Dobson Dünya Bilişsel ve Davranış Terapileri Konfederasyonu Başkanı “Dünyanın zor zamanlardan geçtiği bir dönemde harika bir klinisyen tarafından yazılmış, karşılanmamış duygusal ihtiyaçlarınıza yanıt verecek olağanüstü bir kitap...” – Prof. Arthur Freeman Kognitif ve Davranış Terapileri Birliği Eski Başkanı “Yaşamın kırılganlığının farkındalığı içinde özel bir duyarlılık ve şefkatle yazılmış pratik ve ilham verici bir kılavuz...” – Prof. Robert Leahy Amerikan Kognitif Terapi Enstitüsü Direktörü
Yazar:
Mehmet Z. Sungur
Mehmet Z. Sungur
Editör:
Tuğba Sarıünal
Tuğba Sarıünal
Tahmini Okuma Süresi: 4 sa. 46 dk.Sayfa Sayısı: 168Basım Tarihi: Aralık 2020Yayınevi: Destek Yayınları
ISBN: 9786254410338Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
168 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
9 günde okudu
Bilişsel Psikolojinin duayeni Prof. Dr. Mehmet Z. Sungur tarafindan korona gunlerinde yazılan ve bir imza gününde "Sevgili Murat'a Belirsizliklerin belirgin olduğu bir zamanda anlamlı bir yaşam dileklerimle" diyerek imzaladığı bu eserinde, aslında kitabın icerigini bana kısaca özetlemişti. Sanmayın ki yaşamın çoğunluğunu olusturan belirsizlik ve onun getirdiği kaygı ve endişe sadece salginlara endeksli, hayir! Hayatimizin bir çok alaninda bu kaygıları yaşıyoruz, işte bu kitap koronavirus salgını üzerinden insan yaşamının kaçınılmazları olan kaygı ve endişeyi nasıl daha iyi yonetecegimiz ve belirsizlikle nasıl daha barışık yaşayabileceğimizin farkindalığını ve bilgisini sunuyor. Kitap okuyucuyu yormadan sade, basit ve kolay anlaşılır bir dille, bildiğimiz kavramları bizlere hatirlatıyor.
Belirsizlikle Barışmak
Belirsizlikle BarışmakMehmet Z. Sungur · Destek Yayınları · 2020124 okunma
Reklam
168 syf.
7/10 puan verdi
Kitabı, salgın başladığında okumak ile şu an okumak arasında -salgına yönelik bilişsel bir fayda yönünden- oldukça fark olduğunu söylemeliyim. Kitabın içeriğine değinecek olursam: Giriş bölümünün gereksiz yere uzatıldığını düşünüyorum. Onun dışında verilen örnekler ve konuya olan yaklaşım oldukça yerindeydi. Belirsizliğin, hayatımızda olmazsa olmaz olarak bulunduğunun ve zorunda olmaksızın bazı davranışları yapmaktan imtina ettiğimiz gerçeğinin bilincinde olmanın, aslında sorunlarını kökünden çözecek bir çözüm olduğunun anlaşılması ve buna uygun bir hayat yaşanılması gerçekten büyük bir önem taşıyor. Belirsizliği olumsuz bir durum olarak değil de kendimizi geliştiren bir kavram olarak benimsediğimizde, bu tip belirsizlik içeren olaylara çok daha farklı bir gözle bakacağımızı düşünüyorum. Keyifli okumalar. :)
Belirsizlikle Barışmak
Belirsizlikle BarışmakMehmet Z. Sungur · Destek Yayınları · 2020124 okunma
168 syf.
·
Puan vermedi
Korona günlerinde herkesin okuması gereken bir kitaptı bence Keşke daha önce okusaydım dedim.. Mehmet Sungur işinin ehli olduğunu gözler önüne seriyor yine Koronanın psikolojik ve sosyal boyutlarının da anlaşılmasını sağlıyor, bu süreçteki kaygı ve endişeleriniz için kafanızdaki tüm sorulara yanıt bulabileceksiniz. Belirsizlik her insan için bir endişe yaratıyor doğal olarak ama bunu olumlu anlamda bir enerjiye dönüştürmenin mümkün olduğunu anlatıyor bize.. Aslında sadece pandemi için değil yaşamın her alanında rehber olabilecek bir kitap, tavsiye ediyorum.. Okuyunuz, okutunuz..
Belirsizlikle Barışmak
Belirsizlikle BarışmakMehmet Z. Sungur · Destek Yayınları · 2020124 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.