Ben Buradayım...

10,0/10  (7 Oy) · 
13 okunma  · 
6 beğeni  · 
564 gösterim
Edebiyatımızın kilometre taşlarından olan Oğuz Atay özellikle son yirmi yıldan bu yana büyük bir okur kitlesine ulaştı ve benimsendi. Yazarın gerek yaşamı gerekse eserleri hakkında yazılanlar ise makalelerle sınırlı kaldı.

Modern Türk edebiyatı konusundaki ciddi ve kapsamlı araştırmalarıyla tanınan, aynı zamanda önemli bir Oğuz Atay uzmanı olan Yıldız Ecevit, ilk defa Oğuz Atay'ın yaşamını ve eserlerini kitaplaştırdı. Ecevit bu kitabında Oğuz Atay'ın yaşam öyküsünü anlatırken eserleri ile yaşamının örtüştüğü yerleri ve hayatındaki esin kaynaklarını da keşfediyor. Aynı zamanda eserlerin yetkin bir eleştirisini de yapıyor.

Tutkunlarının Oğuz Atay romancılığının tüm yönlerini okuyabilecekleri mükemmel bir kitap ve edebiyat tarihimizde bir ilk...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2011
 • Sayfa Sayısı:
  580
 • ISBN:
  9789750503214
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Şükrü Hurma 
25 Mar 03:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Oğuz'cuğum Atay'cığım ile ilgili çok kapsamlı ve hacimli bir çalışma olmakla birlikte Oğuz Atay'ı anla(t)mak konusunda oldukça başarılı bir yapıt. Atay'ın 7 eserinin ardından oldukça soyut bir dünyaya kapı açmanıza rağmen, kurmaca metinler diyarına yolculuk etmeniz sizi gerçek hayattan soyutlasa dahi, soyut da olsa tutunacak bir kapı aralıyor. Tek bir mesajı almak dahi yetecektir. Yalnızlıklarının içinde yalnız değilsin. Tutulamadığımızdan tutunamıyoruz.

Kitaptan 3 Alıntı

serpil kavak 
 30 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben öldükten sonra degil, yasarken taninmak, sevilmek, ilgi görmek istiyorum.

Ben Buradayım..., Yıldız Ecevit (Sayfa 183)Ben Buradayım..., Yıldız Ecevit (Sayfa 183)
serpil kavak 
 28 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yillar sonra "Tutunamayanlar'in Selim'ine söyle dedirtmektedir Oguz Atay:' Üç çesit meslek varmis: mühendislik , doktorluk, birde hukukçuluk.Ben ressam olmak istiyordum.Babam böyle bir meslek olmadigini söyledi.(T.326)

Ben Buradayım..., Yıldız Ecevit (Sayfa 54)Ben Buradayım..., Yıldız Ecevit (Sayfa 54)
serpil kavak 
 28 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Oguz Atay'in resim ogretmeni Esref Uren bir gun "ailene söyle, çok yeteneklisin, seni Güzel Sanatlar Akademisi'ne göndersinler "der......Babasinin yaniti kararlidir: Güzel Sanatlari bitirenler aç kalmaktadir.Onun için düs dünyasini bir yana birakip gerçekleri görmelidir Oguz, kendisibe para kazanabilecegi bir meslek seçmelidir.Esref Uren bunu duydugunda soyle der :"babana söyle, sana köse basinda , islek bir yerde bir bakkal dükkani açsin o zaman iyi para kazanirsin".

Ben Buradayım..., Yıldız Ecevit (Sayfa 53)Ben Buradayım..., Yıldız Ecevit (Sayfa 53)