Benim Sinemalarım

8,7/10  (11 Oy) · 
24 okunma  · 
9 beğeni  · 
664 gösterim
"Benim Sinemalarım" Füruzan'ın üçüncü öykü kitabı. Kitapla aynı adı taşıyan öykü, 1950-1960'lardaki Beyoğlu'nun sinema dünyasının buruk hikayesi. Yazar, sinema delisi bir kızın hayatını yansıtırken toplumumuzun bir panoramasını da çiziyor.
Diğer öyküler; "Temizlik Kolu", "Seyyid", "Bir Evin Dıştan Görünüşü", "Günübirlik Adada" ve "Kış Gelmeden", edebiyatımıza yeni tatlar getiren örnekler.
Füruzan'ın ortak bir çalışmayla gerçekleştirdiği "Benim Sinemalarım" filmi, 1990 Cannes Festivali'nin "Eleştirmenlerin 7 Günü ve Altın Kamera" dallarından resmi çağrı almış ve 158 film arasından seçilen 8 filmden biri olarak gösterime girmiştir. 1991 Tahran Film Festivali'nde ise uluslararası jüriden "En İyi İlk Film" jüri özel ödülünü alan film, 1991 Tokyo Uluslararası Film Festivali'nde "En İyi 10 Asya Filmi"nden biri olarak seçilmiştir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2000
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9789750800931
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hayriye Gül 
 20 Mar 22:37 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Füruzan, hayatım boyunca dönem dönem okuduğum, okumalara doymadığım hatta abartarak duvar yazısı yazsa okurum dediğim bir yazar. Kalemini toplumu yansıtmak için kullanan ve bunu yaparken tarafsızlığını koruyabilen, kendi kulvarının en başarılı yazarlarından biri ve bana göre en iyisi.

Benim Sinemalarım 70'li yıllarda kaleme alınmış beş adet öyküden oluşan adeta "mini roman."Bu hikayelerin kahramanları hep aşina olduğumuz bazen görmezden geldiğimiz, dünyamızdan uzaklastırdığımız yoksulluğun kancasına sıkışmış, hayatın kısır döngüsüne teslim olmuş kişiler, bu kısır döngününün erken yaşta farkına varan çocuklar ya da kendini alt sınıftan üstün tutan ama üst sınıftan kişilerin yanından iki büklüm olan sözde aydın, burjuvari orta kesim. Füruzan bu iki kesimin gerçeklerini gözler önüne sererken yer yer elestiri oklarını isabet ettirmeyi de ihmal etmiyor. Füruzan'ın dili o kadar etkileyeci ki bütün olayları kahramanlarla yaşıyorsunuz, acılarına ya da sevinçlerine ortak oluyorsunuz. Bütün öykülerini çok beğendimğim için sıralama yapmam çok zor ama en en enlerim Temizlik Kolu ve Benim Sinemalarım adlı öyküler.

Kitabı şiddetle tavsiye ederken şunun da belirtmeliyim ki, "tipik Türk Sineması " diyenler çıkabilir karşınıza; ben çok karşılaştım bu kişilerle, ama bir bakıma haklılar çünkü, kitaba ismini veren öykü filme çevrilmiş ve uluslararası alanda birçok ödül almıştır.

Füruzan'ın okuduğum 4. kitabı oldu "Benim Sinemalarım". Öykülerinde her zamanki üslubuyla bizi toplumun içinden cımbızla seçtiği ailelerin yaşantısına götürmüş. Benim bu kitapta yer alan öykülerde en çok gözüme çarpan nokta (elbette her öyküde değil), kadınların iç dünyalarındaki sıkıntılara değinmiş olmasıydı. Karşı tarafın görmezden geldiği oysa kadını içten içe yıkan gerçekleri çok güzel bir dille anlatmış. Bunun dışında, insanların aile içinde yaşadığı çatışmalara örnekler vermiş.

İnsanı tanımak için her zaman okunabilir Füruzan.

Deliler Cumhuriyeti 
25 Mar 19:58 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sinema sevdası nedeniyle hayatın gercekliginden kopmuş bir kızın üzerinden 50 li yılların bir panoramasini sunuyor diyebiliriz. Okumakta fayda var derim.

Norma 
17 Kas 2016 · Kitabı okudu · 34 günde · Beğendi · 9/10 puan

Füruzan'ın dili, anlatımı o kadar sahici o kadar samimi ki hikayelerinin her bir karakterini yanı başımda hissettim. Küçük ve zor hayatların anlatımı cok başarılıydı. Keşke daha çok öykü ve roman yazsan Füruzan biz de okusak.

Kitaptan 5 Alıntı

Hayriye Gül 
16 Mar 18:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bizde çocuklar tez büyür, tez ağırlaşır. Yoksulluğun töresi budur.

Benim Sinemalarım, Füruzan (Sayfa 149 - YKY)Benim Sinemalarım, Füruzan (Sayfa 149 - YKY)
Sinem 
12 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yorganının daha kalın olmasını istedi Nesibe.
Yoksulluklarının seslerini, kokularını engelleyecek kalınlıkta olmayan yorganını, yastığın da altına başını sokarak daha pekişmiş duvar yaptı, dışa.

Benim Sinemalarım, FüruzanBenim Sinemalarım, Füruzan
Norma 
22 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sedirin dibinde duran,üstü çiçeklerle işli bir örtüyle kapatılmış olan dikiş makinesinin yalnız kolu açıktaydı.Mavi bir nazar boncuğu takılıydı kolun ucunda.

Benim Sinemalarım, Füruzan (Sayfa 15)Benim Sinemalarım, Füruzan (Sayfa 15)
Norma 
22 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Dizlerinden başını kaldırmaz. Çünkü bugüne bütünüyle sahiplenmenin gereği yok. Kapanık kalmanın kurtarıcı donukluğu, beklemek.

Benim Sinemalarım, Füruzan (Sayfa 21)Benim Sinemalarım, Füruzan (Sayfa 21)
Norma 
22 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yoksulluklarının seslerini, kokularını engelleyecek kalınlıkta olmayan yorganını, yastığın da altına başını sokarak daha pekiştirmiş bir duvar yaptı, dışa.

Benim Sinemalarım, Füruzan (Sayfa 25)Benim Sinemalarım, Füruzan (Sayfa 25)