1000Kitap Logosu
Beyaz Kum

Beyaz Kum

Cilt 1

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET

Hakkında

160 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 4 sa. 32 dk.
Adı
Beyaz Kum
Alt başlık
Cilt 1
Orijinal adı
The White Sand
Basım
Türkçe · Türkiye · Akılçelen Kitaplar · Aralık 2017 (İlk yayınlanma: 21 Haziran 2016) · Karton kapak · 9786059800846
Diğer baskılar
Beyaz Kum
White Sand
White Sand
New York Times Çok Satanlar Liste’sinin gediklisi Brandon Sanderson’dan büyü ve maceranın doyasıya yaşandığı yepyeni bir destan. Taldain gezegenindeki efsanevi Kum Üstatları, kuma olağanüstü şekillerde hükmetmek için kadim güçleri kullanıyorlar. Ancak meşum bir pusunun ardından Kum Üstatları katledildi ve tüm Kum Üstatları arasında güçleri en zayıf olan Kenton da geride kalan yegâne Kum Üstadı olduğunu düşünüyor. Düşman dört bir yandan yaklaşır ve çember her gün daralırken, Kenton gizemli bir Karanlık Taraflı olan Khriss ile beklenmedik bir ittifak kuruyor. Beyaz Kum, Brandon Sanderson’un her gün büyümeye devam eden Cosmere evreninin daha önce hiç yayınlanmamış önemli bir kısmını gün ışığına çıkarıyor. (Tanıtım Bülteninden)

Okurlar

Kadın
% 60.8
Erkek
% 39.2
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş
6.8
10 üzerinden
35 Puan · 8 İnceleme
160 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
3 yıl sonra yazara geri döndük. Alcatraz serisiyle tanışmıştık onunla ve şimdi bir çizgi roman ile giriş yapmak da aslında Shadow ve Bone serisi sonrası iyi bile geldi diyebilirim. Epey dinlendirici, bol görsel, az yazı; az yazı, bol görsel karmaşasında ilerleyen ama gene de güzel olduğunu düşündüğüm bir çizgi romandı. Bir yapımda DC ya da Marvel adı görünce ne hissedersiniz? Evet ben de böyle oldum. DC izleri taşıyor ki her şeyden çok iyi filmler çıkaran bu iki şirketten birinin adını taşıyor olması da iyiydi. Sanderson tek başına çok güzel kurgular üreten birisi zaten. Bir Kum Ustası var. Tabi ki düşmanlar var. Ortaklık ve ittifaklar da olmazsa olmaz ve Karanlık Taraftan bir ittifak ile karşımıza çıkıyor. Amaca giden her yol mubah sonuçta. Ayrıca Zaman Çarkı Serisinin son kitabı da Brandon Sanderson adına kayıtlı. Fırtına Toplanıyor, Geceyarısı Kuleleri ve Işığın Anısı. Bunları derleyip, toplamak ve yayımlamak Brandon Sanderson’a kalmış çünkü Robert Jordan 2007 yılında vefat edince bu külliyat sahipsiz kalmasın diye Sanderson bunu tamamlıyor. Ancak benim listemde Robert Jordan olmadığı için bu eserleri es geçtim. Zaten biraz da uzun eserler, canıma minnet doğrusu ama bilgisini de verelim. Hepimize iyi okumalar dilerim..
Beyaz Kum
6.8/10 · 75 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
160 syf.
·
4 günde
·
Puan vermedi
Bu yıl Sanderson baya kitap çıkararak beni şaşrıttı açıkçası, bu kitabı ve Alcatraz'ın serisini ilk gördüğümde daha nasıl görmediğime şaşırmıştım. Sanderson bu sefer de çizgi roman dünyasından çıktı, açıkçası çizgi roman okurken mangaları tercih etmeye çalışıyorum. Diğerlerini bir türlü sevemiyorum, Japonlar her nasılsa bu işte çok başarılı. Neyse, Beyaz Kum sanki Sanderson'a ait olmayan bir kitap gibi, hikayesi, kurgusu fena değil ama derinliği yok, olaylar çok hızlı gelişiyor ve kişilere ve olaylara adapte olamadan sayfalar akıyor. Çizimleri de sevemedim, kısacası ben Beyaz Kum'u sevemedim. Sanderson yazdıysa iyidir görüşüm eskisi kadar sarsılmaz değil, fantastik kurguda hala görüşüm aynı ancak diğer türlerde aynı şekilde çok başarılı bulamadım, yine kendini hissettiriyor ama fantastik kurgu kadar değil. Steelheart da beni yeterince tatmin etmeyince serinin devam kitaplarını almakta acele etmemiştim. Mangaları hesaba katmazsam, fena bir çizgi roman değil ancak devamını merak ettiğim bir kitap da olmadı, karakterler ve hikaye zamanla derinleşip kendini bulacaktır belki ama ben Sissyolu'yu, Fırtınaışığı Arşivleri'ni yazan Sanderson'ı okumayı daha çok seviyorum. Son olarak, okurken sık sık roman olsaydı severek okurum diye düşünmekten kendimi alamadım.
Beyaz Kum
6.8/10 · 75 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
160 syf.
·
2 günde
·
5/10 puan
Sevmedim. Roman şeklinde yazılmalıydı bence, çizgiroman olarak hiç iyi sonuç vermemiş. Çok basit bir olay örgüsü ve olağan diyaloglar. Roman olarak sunulsaydı merak unsuru için takip edilebilirdi ama görsellik bunu da baltaladı ve ilk defa çizgiroman okurken sıkıldım. Çizimler ve renklendirmeler de hoşuma gitmedi. Hele bazı çiftsayfalı önemli olaylar var ki çizim olarak çiftsayfaya yapılmasından başka görsel etkililiği yok. Roman olarak belki diğer sanderson gençlik serileri gibi olabilirdi ama bu şekilde bana göre Sanderson'dan okuduğum en kötü eser. Arkadaşıma tavsiye eder miyim, hayır.
Beyaz Kum
6.8/10 · 75 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
Brandon sanderson en sevdigim yazarlardan biriyken son zamanlarda beni hayal kırıklığına uğratmaya başladı sanki sadece satabilmek için boş beleş yazıyormuş gibi, kısa seri şeklinde kitaplar çıkarıyor.Dahası karikatür hic gitmemis.Çizimleri zerre begenmedim.Konuda herzamanki konu kendisini babasina kanitlamaya çalışan oğlan ve bu sırada ailesinin katledilmesi sonra intikam bla bla..Ara ara bikac sayfa okudum kısacık olmasına rağmen ,sarmadı.Sanırım artik yazarın her kitabına sans vermeyeceğim .
Beyaz Kum
6.8/10 · 75 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
160 syf.
·
1 günde
·
7/10 puan
Cosmere içerisinde okumadığım bir şey kalmasın diye okudum. Çizgi romanlarla ilgili çok bilgi sahibi değilimdir, daha çok manga okuyorum sanırım. Bu yüzden Amerikan tarzı bir çizgi romanı nasıl eleştireceğim konusunda pek emin değilim maalesef. Çünkü her çizimin ayrıntılı oluşu hep kafamı bulandırır ve bu kitapta da biraz bunu yaşadım. Buna rağmen Brandon Sanderson’ın zihnindeki dünyalardan birini görsel olarak görmek oldukça keyifliydi. Beyaz Kum, Taldain gezegeninde geçiyor ve etraf çok iyi tasarlanmış. Sanderson denilince akla büyü sistemleri gelir, “Kum Büyücüleri” de hoş bir sisteme sahip fakat kum büyüsü yeterince ayrıntılı anlatılamamış (çizgi roman oluşundandır herhalde.) Öte yandan konu çok ortasında kesilmiş. Biliyorum, zaten çizgi romanlarda her kitap öyle apayrı bir konu taşımıyor çünkü her sayfa emek istiyor ve çok uzatılamıyor fakat Beyaz Kum, sürekli devam kitabı çıkaran bir seri değil şu anda. Sanırım sadece iki tane var. Bu da konunun çok yavaş ilerleyeceğini işaret ediyor bana. Romanın Kozmer’de geçtiğini duyunca bir Hoid sahnesi, hatta bir Hoid tasviri bile ummuştum fakat boş bir umuttu sanırım benimki. İçinde bir Kozmer mesajı vardıysa bile ben fark edemedim. En azından son kısımda şöyle şekilli bir Ars Arcanum ekleseydi Brandon, bunu çok isterdim. Karakterlere gelince Kenton klasik bir Sanderson karakteri gibi geldi bana. Hoşuma gitmediğinden değil, bu karakter tipini seviyorum ama ne bileyim “işte şunu yapmakla çok doğru yaptı”, “of işte mükemmel bir karakter” dediğim bir sahne olmadı. Herhalde ilk roman diye karakterler şöyle üstünkörü bir şekilde gösterilmiş, büyü sistemi de öyle tanıtılmış ve olay örgüsü de tam örülmemiş. Buna rağmen okuması hoştu, çabucak bitiyor zaten. Sanderson sevenlere öneririm, okuyun gitsin, bir şey kaybetmiyorsunuz.
Beyaz Kum
6.8/10 · 75 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.