Bitmeyen Gece

8,4/10  (14 Oy) · 
47 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.751 gösterim
Bu kitabı okuduğunuzda, kendinizi yeniden değerlendirmek ihtiyacı duyacaksınız. Hangi şartlar altında olursa olsun, hayat karşısında yenilmeyen, ezilmeyen Mitat Enç türü insanlar, toplumumuzun hem direnç, hem övünç kaynaklarıdır. Özürlü yahut sağlam, toplumun hangi kesiminden olursak olalım, hepimiz için örnek kişiliktir. Bu kitapta, yazarın nitelikli ve edebiyatçı yanını da göreceksiniz ve zevkle okuyacaksınız./
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  342
 • ISBN:
  9754372403
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
Ülkü Uçgun 
23 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ülkemizde engelli vatandaşların engellerini ortadan kaldırmaya çalışan, Ankara Körler Okulunun kurucusu , kendisi de bir görme engelli olan Mithat Enç'in hepimize örnek olması gereken hayat hikayesi. Hayatı ve eğitimi sorgulatan bir kitap...

büşra kurt 
27 May 23:18 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Özel egitim dersi hocamızın tavsiyesi ile okuduğum ama okumasaydim hayatta kaçırdığım şeylerden olacağına inandığım kitap. Mitah hoca hayatını bir su gibi anlatmış; hiç duraksamadan adeta bir filmi önümüze serer gibi samimiyetle. Sabrina, yaptıklarına, durmayısina, hayatı utandirircasina yürüyüşüne hayran oldum. Tekrar açıp okumak istediğim kitaplar arasına girdi.

Mesut Yayla 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir engel olarak bildigimiz görememe duyusunu saglikliyken gunden gune nasıl yitirdigini ve bu süreçte hem Turkiye'de hem de Avrupa'da bu duruma nasıl bakıldığını, ayni zamanda böyle bir engeli dahi olsa Turkiye'de ilk sayılacak işleri başaran birinin hayatını okumak herkese hayattaki hedefleri konusunda cesaret verecek bir roman.

Kitaptan 5 Alıntı

Gürkan GÜN 
19 Oca 22:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir kale yıkıntısındaydım.Sarsılıp sallanan taş yığınlarına tutunarak yarı göçük bir burcun tepesine tırmanmaya çabalıyordum.Ben doruğa erişmek için didindikçe o da benden kaçmaya çabalıyordu sanki..

Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 44)Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 44)
TURGUT KARABACAK 
18 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Bir şölen sofrasında Doktor amcamın yanı başına oturan tanıdık ve kültürlü sayılan birisi,ona bir soru yöneltmişti:
"Doktor ,ne dersin?Sağırlık mı daha zor ve çekilmez bir dert,yoksa körlük mü?"Duygulu Doktor amca ,herkesi susturup bakışları üstüme yönelten soruya incitmeyecek bir karşılık tasarlamaya uğraşırken,dayanamadım;
"Bana sorarsanız patavazsızlık ikisinden de beter bir derttir." yanıtını verdim..

(Bitmeyen Gece/Mitat ENÇ-Ötüken yayınları

Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 134135)Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 134135)
TURGUT KARABACAK 
18 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

‎"Pek çoğumuz,arkamızda yapıtlar mı,yoksa yıkıntılar mı bırakıyoruz diye dönüp bakmaya gerek bile görmeden,koşulları bahane ederek günümüzü kurtarma çabası içinde debelenirken ,"benden sonra tufan!"demeyi ne çabuk benimsedik!"

(Bitmeyen Gece/Mitat ENÇ-Ötüken yayınları

Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 341)Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 341)
TURGUT KARABACAK 
18 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

‎"Aynı şeye bakan insanlar bir ölçüde de olsa aynı şeyleri görmüyorlar.Kişilikleri,geniş yaşantıları ,edindikleri değer yargıları algılarını ve yorumlarını etkiliyor.

Kehribar sarısı olgun kayısılarla beslenmiş meyve ağacı karşısındaki tepkilerimiz,biri birine eşit miydi?Belli ki, manav ürünün toplam değerini hesaplarken,keresteci gövdeden kaç kalas çıkabileceğini kestirmeye uğraşıyordur.Âşık ise meyvelerin tadı ile sevgilinin dudakları arasında ilişki kurar muhakkak"

(Bitmeyen Gece/Mitat ENÇ-Ötüken yayınları sayfa:140-141)

Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 140141)Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 140141)

Çünkü insanlar çoğu zaman dış görünüşleri ile, karşısındakiler üzerinde olumlu izlenim bırakmanın yollarını daha iyi öğrenmiştir. Gırtlağımızı sıkıvermek istediği halde kolaylıkla önümüzde eğilip el öpmeyi başarabilenler az mıdır? Tutkunluğunu öfke ve nefretle gizlemeye çabalayanlar; kıskanırken tatlı tatlı gülümseyen; gülerken için için ağlayanlar yok mudur? Doğduğumuz günden başlayarak toplum bize gerçek duygu ve düşüncelerimizi değil de uygun olanları ortaya vurmaya zorlamaz mı? Canı yanıp ağlayan çocuğu, susturup gülümsetmeye, kıskandığı kardeşini yumruklayıp saçını çekene onu kucaklayıp öpmesini önermez miyiz? Misafire evimizin en görkemli yerini, yemeğe kıyamadığımız besinleri ikrâmlarız. Misafir çocuğun göz bebeği koltuklara bulaştırdığı çikolata lekelerini gülümseyerek "ne önemi var efendim" diye karşıladığımız halde, "eli kırılası piç kurusu" diye homurdanarak temizleriz. Kısacası, yaşam boyu günlerimiz bu aldatmaca oyununu iyice bellemekle geçer.

Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 130 - Ötüken)Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 130 - Ötüken)