Bitmeyen Gece

8,0/10  (29 Oy) · 
81 okunma  · 
30 beğeni  · 
3.096 gösterim
Bu kitabı okuduğunuzda, kendinizi yeniden değerlendirmek ihtiyacı duyacaksınız. Hangi şartlar altında olursa olsun, hayat karşısında yenilmeyen, ezilmeyen Mitat Enç türü insanlar, toplumumuzun hem direnç, hem övünç kaynaklarıdır. Özürlü yahut sağlam, toplumun hangi kesiminden olursak olalım, hepimiz için örnek kişiliktir. Bu kitapta, yazarın nitelikli ve edebiyatçı yanını da göreceksiniz ve zevkle okuyacaksınız./
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  342
 • ISBN:
  9754372403
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
Ülkü Uçgun 
23 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ülkemizde engelli vatandaşların engellerini ortadan kaldırmaya çalışan, Ankara Körler Okulunun kurucusu , kendisi de bir görme engelli olan Mithat Enç'in hepimize örnek olması gereken hayat hikayesi. Hayatı ve eğitimi sorgulatan bir kitap...

FURKAN KARADAYI 
13 Oca 18:11 · Kitabı okudu · 12 günde · 7/10 puan

Yazar Mitat Enç,kendi hayatı üzerinden göremeyen insanların yaşadıklarını, özel eğitime ihtiyaç duyan bireyler için yaptıklarını ve yapılması gerekenleri anlatmaktadır. Mitat Enç üniversite yıllarında kör olmuştur. Önce kabullenemez fakat sonraları bununla yaşamayı ve mücadele etmeyi öğrenir. Tedavi için zaten yurtdışına gider ve bu ve benzeri bir takım vesilelerle engellilerle ilgili eğitimler alır ve Türkiyede bu alanın öncülüğünü yapmaya çalışır. Bu uğurda çalışırken yetkililerin ve toplumun özel eğitime muhtaç bireylere bakış açısını, bürokratik sorunları ve eğitimdeki eksiklikleri görmüş ve bahsetmiştir. Kitap sadece bunlardan ibaret değildir. Yazar, tedavi ve eğitim amacıyla sık sık Avrupa ve Amerika gittiği için bu ülkelerdeki eğitime ve günlük yaşama dair gözlemleri de kayda değerdir. Ayrıca kitabı okurken yazarın 1909 yılında doğduğunu ve anlattığı şeylerin çoğunun 1930-1955 yılları arasında olduğunu hatırdan çıkarmamak, anlatılanları ve yaşananları küçümsememek için önemlidir.

Bitmeyen Gece benzeri kitaplar

Mêrxwas 
02 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kişinin geleceğini düşünmesi, tasarlaması ve ona yön vermesi gerekir. ancak bu gelecek, doğuşumuz gibi gücümüz dışında kalan bir zaman dilimine, ne dilersek dileyelim bildiği yönde akıp gitmektedir. Öyleyse yapılacak en akıllı iş, elde kalan sermayeyi en iyi şekilde kullanmaktadır. (diyor yazar) kitaptan çıkarmamız gereken belli birtakım şeylerin başında insanın şartlar ne olursa olsun hayallerinden, hedeflerinden, ideallerinden vazgeçmemesini ve bütün olumsuzluklara rağmen insanın mücadeleci olması gerektiğini daha iyi anlarsınız.

büşra kurt 
27 May 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Özel egitim dersi hocamızın tavsiyesi ile okuduğum ama okumasaydim hayatta kaçırdığım şeylerden olacağına inandığım kitap. Mitah hoca hayatını bir su gibi anlatmış; hiç duraksamadan adeta bir filmi önümüze serer gibi samimiyetle. Sabrina, yaptıklarına, durmayısina, hayatı utandirircasina yürüyüşüne hayran oldum. Tekrar açıp okumak istediğim kitaplar arasına girdi.

Ebru 
17 saat önce · Kitabı okudu · 8 günde

Hukuk fakültesinde okurken gözlerini kaybedip yaşamının bundan sonrasını görme engelli bireylere adayan Mitat Enç'in otobiyografisi.Özel eğitim hocamızın tavsiyesiyle okuduğum kitap bana çok şey öğretti. Bu kitap hayatta her şeyin mümkün olduğunu, imkansız diye bir şey olmadığını gösterdi.

Mesut Yayla 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir engel olarak bildigimiz görememe duyusunu saglikliyken gunden gune nasıl yitirdigini ve bu süreçte hem Turkiye'de hem de Avrupa'da bu duruma nasıl bakıldığını, ayni zamanda böyle bir engeli dahi olsa Turkiye'de ilk sayılacak işleri başaran birinin hayatını okumak herkese hayattaki hedefleri konusunda cesaret verecek bir roman.

hocaların ittirip kaktırmasıyla okumak zorunda olduğum bir kitaptı benim için. 12 yaşındaki bir bireyin bu kitaptan bir ders alıp insanlara farklı gözlerle bakmasını sağlayamadılar ancak 6 sene sonra bile kitaptaki o tertemiz betimleme zihnimde yerinde, keyfinde. kitabı şimdi daha iyi anlıyorum. daha net anlatılanlar veya anlatılmak istenenler şimdi. Amma ve lakin ilginç, farklı bir kitap mı? hayır. okunmalı mı? evet. dedim ya mis gibi tertemiz bir içim su gibi kitap. zararı yok yararı sağlam. harbiden. tavsiye ederim, okuyun.

aysun sakalli 
 26 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitabi lise ya da ortaokul yillarimda okumuştum. Kapagi cok sıkıcı yazilar da cok küçüktu ama "Bakayim bi nasil ne anlatiyor ki acaba? " diye baslamistim; ama sardi kitap ; kör olan bir gencin öyküsünü anlatıyordu. İlerledikçe hayat dersi vermeye bana cok sey katmaya başladı. Daha sonra üniversitede tekrar okudum ve galiba ne zaman kendimi güçsüz hissetsem tekrar okuyacağım. Insallah çocuklarıma da okutacağım..

Çağrı Taş 
30 May 2017 · Kitabı okudu · 28 günde · Beğendi · 7/10 puan

Ülkemizdeki eğitim sıkıntılarını çok iyi anlatan bir kitap. Kitabı okurken insan yıllardır ülkemizdeki eğitimde hep aynı sıkıntıların olduğunu anlıyor. Çok can sıkıcı bir durum yazarın yaşadığı dönemle şimdiki zaman arasında 60-70 yıllık bir fark var ve eğitimdeki sıkıntıların büyük bir kısmı aynı. İnsanların yeninin önüne nasıl taş koydukları, yapmaktan çok yıkmakla ilgilendikleri bir eğitim politikası. Yazar bu sıkıntıları iyi yansıtmış. Okunulası bir kitap.

Kitaptan 12 Alıntı

Gürkan GÜN 
19 Oca 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir kale yıkıntısındaydım.Sarsılıp sallanan taş yığınlarına tutunarak yarı göçük bir burcun tepesine tırmanmaya çabalıyordum.Ben doruğa erişmek için didindikçe o da benden kaçmaya çabalıyordu sanki..

Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 44)Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 44)

Nedense insan akşamı bulmadan öğlen ne yediğini unutur da, yıllar öncesi yaşanan bazı anılar renk ve canlılıklarından fazla bir şey kaybetmez.

Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 13)Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 13)
TURGUT KARABACAK 
18 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Bir şölen sofrasında Doktor amcamın yanı başına oturan tanıdık ve kültürlü sayılan birisi,ona bir soru yöneltmişti:
"Doktor ,ne dersin?Sağırlık mı daha zor ve çekilmez bir dert,yoksa körlük mü?"Duygulu Doktor amca ,herkesi susturup bakışları üstüme yönelten soruya incitmeyecek bir karşılık tasarlamaya uğraşırken,dayanamadım;
"Bana sorarsanız patavazsızlık ikisinden de beter bir derttir." yanıtını verdim..

(Bitmeyen Gece/Mitat ENÇ-Ötüken yayınları

Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 134135)Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 134135)
Çağrı Taş 
30 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Sevmek
Kısacası, bir çoğumuzun insan sevmeyi, onunla yürekten ilgilenmeyi ve kendinden bir şeyler vererek başkalarının mutluluk ve güvenini sağlamayı öğrenmeye çok ihtiyacımız var. Düşkün ve yoksula, sakat ve yalnıza sadece birkaç damla göz yaşı bağışlamak armağanların en ucuz ve değersizidir.

Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 326 - Ötüken)Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 326 - Ötüken)
TURGUT KARABACAK 
18 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

‎"Pek çoğumuz,arkamızda yapıtlar mı,yoksa yıkıntılar mı bırakıyoruz diye dönüp bakmaya gerek bile görmeden,koşulları bahane ederek günümüzü kurtarma çabası içinde debelenirken ,"benden sonra tufan!"demeyi ne çabuk benimsedik!"

(Bitmeyen Gece/Mitat ENÇ-Ötüken yayınları

Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 341)Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 341)
Merve 
12 Tem 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Yeni kuşağı yetiştirmekten sorumlu olanlar ne akla uyup da damarlarda kanın hızlanıp kafayı söze dökülemez özlemlerin karıştırdığı bu ayları sınav hazırlık süresi diye seçmişti? Poyrazın iliklere işleyip herkesi kabuk ve kovuğuna zorladığı günler torbaya mı girmişti?

Bitmeyen Gece, Mitat Enç (ötüken yayınevi)Bitmeyen Gece, Mitat Enç (ötüken yayınevi)
Geographer 
19 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Duvar saatlerinin bıkıp usanmadan sürüp giden tik takları kadar renksiz ve yeknesak günleri değiştirebilen pek az şey vardır.

Bitmeyen Gece, Mitat EnçBitmeyen Gece, Mitat Enç
TURGUT KARABACAK 
18 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

‎"Aynı şeye bakan insanlar bir ölçüde de olsa aynı şeyleri görmüyorlar.Kişilikleri,geniş yaşantıları ,edindikleri değer yargıları algılarını ve yorumlarını etkiliyor.

Kehribar sarısı olgun kayısılarla beslenmiş meyve ağacı karşısındaki tepkilerimiz,biri birine eşit miydi?Belli ki, manav ürünün toplam değerini hesaplarken,keresteci gövdeden kaç kalas çıkabileceğini kestirmeye uğraşıyordur.Âşık ise meyvelerin tadı ile sevgilinin dudakları arasında ilişki kurar muhakkak"

(Bitmeyen Gece/Mitat ENÇ-Ötüken yayınları sayfa:140-141)

Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 140141)Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 140141)
Çağrı Taş 
 10 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Çünkü insanlar çoğu zaman dış görünüşleri ile, karşısındakiler üzerinde olumlu izlenim bırakmanın yollarını daha iyi öğrenmiştir. Gırtlağımızı sıkıvermek istediği halde kolaylıkla önümüzde eğilip el öpmeyi başarabilenler az mıdır? Tutkunluğunu öfke ve nefretle gizlemeye çabalayanlar; kıskanırken tatlı tatlı gülümseyen; gülerken için için ağlayanlar yok mudur? Doğduğumuz günden başlayarak toplum bize gerçek duygu ve düşüncelerimizi değil de uygun olanları ortaya vurmaya zorlamaz mı? Canı yanıp ağlayan çocuğu, susturup gülümsetmeye, kıskandığı kardeşini yumruklayıp saçını çekene onu kucaklayıp öpmesini önermez miyiz? Misafire evimizin en görkemli yerini, yemeğe kıyamadığımız besinleri ikrâmlarız. Misafir çocuğun göz bebeği koltuklara bulaştırdığı çikolata lekelerini gülümseyerek "ne önemi var efendim" diye karşıladığımız halde, "eli kırılası piç kurusu" diye homurdanarak temizleriz. Kısacası, yaşam boyu günlerimiz bu aldatmaca oyununu iyice bellemekle geçer.

Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 130 - Ötüken)Bitmeyen Gece, Mitat Enç (Sayfa 130 - Ötüken)
2 /