Kitap
Büyülü Öyküler

Büyülü Öyküler

OKUYACAKLARIMA EKLE
9.0
6 Kişi
12
Okunma
7
Beğeni
779
Gösterim
119 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 3 sa. 22 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Can Yayınları · 1995 · Karton kapak · 9789755105222
Daha önce yayınlarımız arasında çıkan "Tanrıyı Gören Köpek", çağdaş İtalyan edebiyatının en önemli yazarlarından "Dino Buzzati"nin, kendi deyişiyle, "kalemimden çıkan en iyi satırları tanıtmak amacıyla" derlediği seçkinin ilk bölümünü oluşturuyordu. "Büyülü Öyküler" seçkinin ikinci ve son bölümü. Sanayi toplumunun günümüz insanı üstüne bir karabasan gibi çöken baskısını, zaman zaman gerçeküstücü, zaman zaman soyut bir yaklaşımla işleyen bu öykülerin kaynaklarını, eleştirmenler bir yandan "Poe" ile "Kafka"ya bir yandan da "Dostoyevski"ye bağlıyorlar. Yazarın "Ermişler", "Kolombre", "Hastane Sorunları", "Yumurta" gibi ünlü öykülerini de içeren bu kitapta da "Buzzati" çağdaş insanı çevreleyen gizemi aralamayı deniyor, insanın zayıflıklarını, çelişkilerini ele alıyor, yalnızlığına, gerçekleşmese de tükenmeyen umutlarına eğiliyor. "Buzzati"nin bir gözlemci titizliğiyle işlediği öyküleri, yalın bir anlatımın çarpıcı örnekleri.
9.0
10 üzerinden
6 Puan · 3 İnceleme
Melek Ersoy
Büyülü Öyküler'i inceledi.
119 syf.
·
14 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Ben nasıl daha önce bu yazarın hiç bir kitabın okumamış olurum, kendime kızıyorum. Nasıl uçsuz bucaksız bir hayal gücü ki , öykü gibi kendini anlatması sınırlı sayfalarda bile tonla, sürü sürü üstünüze yığılıyor anlatamam ! Her öyküsü ayrı bir his bırakıyor. Realizm kokan sayfalardan hoop bi bakmışsın romantizm kokan sayfalara. Ömrümde yediğim en güzel yemeği yer gibi okuyorum. Ard arda en fazla 2 hikaye ki tadı damağımda kalsın. Bulun, okuyun, okutturun. Elden ele yayalım şunu !!!
Büyülü Öyküler
9.0/10
· 12 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Hasan Hüseyin AKKAŞ
Büyülü Öyküler'i inceledi.
119 syf.
·
7 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Dino Buzzati'den Gerçeküstü, Büyülü Öyküler!...
Büyülü Öyküler, Dino Buzzati'nin kendi seçkisinden oluşan, Tanrıyı Gören Köpek'ten sonra öykü seçkisinin ikinci cildini oluşturuyor ve toplam on dokuz öykü bir araya getiriliyor. Bu öyküler için, modern insanın sorunlarını gerçeküstü öğelerle anlatan, kullandığı imgelerle yaşadığımız sorunlara işaret eden, kaygılı, kimi zaman pesimist olabilen ve aynı zamanda gerçeklerden de kopmayan öyküler diyebiliriz. 20.Yüzyıl'ın en büyük yazarlarından Dino Buzzati çoğunlukla muhteşem eseri Tatar Çölü ile tanınır. Geçip giden hayata müdahil olamama, oluruna bırakma, zamana karşı koyamayarak hayatı ıskalama gibi bir yığın öğenin çarpıcı biçimde işlendiği bu yapıt gerçekçi yazının zirvelerinden biridir. Dino Buzzati adı geçen romanıyla tanınan bir yazar olsa da kanımca en az onun kadar öne çıkarılması gereken bir yanı da öykücülüğüdür. Can Yayınları'ndan yayımlanan Tanrıyı Gören Köpek'ten sonra serinin devamı niteliğinde seçme öykülerden oluşan Büyülü Öyküler de yine Can Yayınları tarafından yayımlanmıştır. Buzzati'nin kendi deyimiyle, " kalemimden çıkan en iyi satırları tanıtmak amacıyla" diyerek derlediği bu öyküler gerçekten büyüleyicidir. Büyülü Öyküler'in yeni baskısı yok. Umarım kısa zamanda yayımlanır ve öykü okuyucuları ve Buzzati hayranları bu şaşırtıcı ölçüde büyülü öykülerle tanışma fırsatı bulurlar. Öykülere tek tek değinmeye gerek olduğunu sanmıyorum. Ermişler, Hastane Sorunları, Kolombre, Yumurta gibi öyküler, çağdaş insanın sorunlarını dile getiren, kimi yerde bürokrasiyi yeren, kimi yerde geçip giden hayatı takıntılar uğruna zehreden, kimi yerde de küçücük insani ihtiyaçların nasıl vazgeçilmez olabileceğini vurgulayan öyküler bunlar. İki Şoför öyküsü de çok etkileyiciydi. Annesinin cenaze arabasını takip eden oğulun, cenaze arabasındaki iki şoförün ne üzerine sohbet ettikleri merakıyla başlayan ve nihayetinde annesine gerektiği gibi bir evlat olamamanın pişmanlığını işten işten geçtikten sonra duyabilen oğulun psikolojik durumu çok çarpıcıydı. Yine burada da pişmanlıklar üzerine bir öykü ile karşı karşıyayız. Büyülü Öyküler'de kısa kısa fakat çok çarpıcı öyküler var. Birşeyler Olmuştu, tren yolculuğu esnasında güzergâhta insanların yüzlerini gözlemleyerek ciddi sorunlar olduğunu anlayan adamın gözlemleri ve öykünün kurgusu çok güzeldi. "İmdat, imdat" diye bağıran kadının yardım isteği gözlemin doğruluğunu pekuştiriyordu. Fareler, Uçan Daire, Düşkün Zorba, Hamamböceği, Ayışığında Tavşanlar, Büyük Otelin Koridoru, Bir Ozanın Anısı, Alçakgönüllülük, Genel Yayın Yönetmenine Çok Özel Mektup, Bahçedeki Tümsekler, Büyülü Ceket, Eiffel Kulesi, Düşen Kız gibi çok güzel öyküler.
Büyülü Öyküler
9.0/10
· 12 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
hak.ant
Büyülü Öyküler'i inceledi.
119 syf.
·
10/10 puan
Öyküler
Dino Buzzati'den Büyülü Öyküler , Tanrıyı Gören Köpek kitabının devamı niteliğindedir. Yazar bu kitapları kaleminden çıkan en iyi satırları tanıtmak için oluşturmuştur. Türkiye'de pek tanınmamasına rağmen dünyada epeyce bilinen, okuyan herkesin hayran kaldığı bir yazardır...
Büyülü Öyküler
9.0/10
· 12 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10