Çiğdem Külahı

7,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
369 gösterim
"Orada oturmuş her şeyi tersine çevirebilir miyim, diye düşünüyordum. Bu mümkün müydü? Altımda çırpınan suya baktım. Dipteki midyelere, sağa sola kıvrılan yosunların arasında gizlenen küçük balıklara baktım. Çok çaresizdim aslında. Yine de ayıpladım kendimi. İzmir çok büyük geldi bana. Sokaklarında kaybolurum, diye düşündüm. Dizlerim yandı. Eğilip denize dokunayım dedim. Durdum. Bu şehir, parmaklarının ucunda sigara tutan bu sarı duman izi çok korkuttu beni."

Çiğdem Külahı, genç kuşak öykücülerimizin önde gelenlerinden Ahmet Büke'nin 2006 yılında yayımladığı ikinci öykü kitabı. Kitapta yirmi beş kısa öykü yer alıyor. Bu öyküler, su yüzüne çıkmamış ama hep varlığı hissedilmiş acıların, isyanların, çevremizde olup bitenler karşısında duyulan öfkenin izini taşıyor. Ahmet Büke kendine özgü dili ve duyarlı anlatımıyla okurunu daha ilk sayfalarda kendi ayrıksı dünyasına çekmeyi başarıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2010
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789750712395
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Mesela diyelim güneşin daha kötü doğduğu günlerden biriydi. Ben tenekeli mahalleye bakan yolda bekliyorum.
Bir kaç evin sobası tüttü.
Dert mi yanar, eski nalınlar mı?

Çiğdem Külahı, Ahmet Büke (Sayfa 82 - Can Yayınları)Çiğdem Külahı, Ahmet Büke (Sayfa 82 - Can Yayınları)

Sizin hiç arkadaşınız, dostunuz boş bir çuval gibi yanınızdan sürüklenip götürüldü mü? Hayat o zaman, bira şişesinin dar boğazından gelen kokuya benziyor.
Acımsı ve yanık.

Çiğdem Külahı, Ahmet Büke (Sayfa 94 - Can Yayınları)Çiğdem Külahı, Ahmet Büke (Sayfa 94 - Can Yayınları)