Çınaraltı Kitap Sohbetleri

8,4/10  (12 Oy) · 
30 okunma  · 
13 beğeni  · 
195 gösterim
"Felaketimizin kaynağı kültür yokluğu. Hayatı anlamadan geçip gidiyoruz. Olgunlaşmak, kalbin daha hassas, kanın daha sıcak, zekanın daha işlek, ruhun daha huzurlu olması demek. Harami mağaralarının kapılarını değil, hükümdar hazinelerinin kapılarını açan büyü, kitap!.."
Gözlerinin ışığı tükenene kadar gözünü kitaptan ayırmayan Üstad Cemil Meriç böyle söylüyor kitap hakkında... Bir başka kitap aşığı da "Benim sevgilim kitap ve kalemdir. Geride kalanların hepsi mihnet, endişe ve gamdır." diyerek muhabbetini dile getiriyor. Matbaanın bulunmadığı ve kitapların büyük zorluklar içinde çoğaltıldığı çağlarda kitabın, ilmin ve ilim adamının gördüğü itibar aranır hale gelmişse; kitaplar çoğaldıkça, matbaalar arttıkça okuma oranı düşüyorsa; ve artık "medeniyet" sahnesinde bize bir rol verilmiyorsa, kitaba yeniden dönmenin vakti gelmiştir. Dursun Gürlek, medeniyet tarilimizdeki yolculuğu esnasında derlediği kültür hazinesini bir bardak demli çay eşliğinde paylaşmak üzere sizi Çınaraltı'na davet ediyor.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2016
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9789753626665
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
samet kara 
03 May 17:09 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 6/10 puan

Yazar tam bir kitap aşığı. Kitaplara aşkını ilan ediyor adeta.
Bir çok fikir adamının, ulemanın, sahafların kitap tutkusunu yaşanmış olaylarla ve menkıbelerle paylaşmakta.Bu kitaptan sonra, kitaplara bir daha aşık olacaksınız.

Musa yilmaz 
08 Ara 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 8/10 puan

Çok akıcı bir kitap bazı yerlerde cok fazla eski kelimelerini kullanmalarina lakin başarılı bir eser olmuş kitap okumanın faydalarından tutunda nasihatlara kadar her şeyi dile getirmiş yazar bunu da eski zamanlarda yaşayan padişahlar,evliyalar,büyük adamlarla hikaye ederek okuyucusuna aktarmış
Kitapta en sevdiğim sozlerinden birisi de "Kitaplar da insanlar gibidir kitapları okudukça bilgi ve ilim hazineleri ortaya çıkar."cümlesidir
Bir de "az yazıp çok okumak yazdığımız eseri kalıcı kılar"cümlesi benim hoşuma giden cümlelerdir.

Kitaptan 35 Alıntı

Âşık, mâşukuna kavuşunca vuslatın tadını çıkarır. Ama unutmayalım ki mâşuk her zaman güzel bir kadından ibaret değildir. Öyle âşıklar vardır ki, onların nazlı dilberleri kitaplar ve kütüphanelerdir.

Çınaraltı Kitap Sohbetleri, Dursun Gürlek (Sayfa 44)Çınaraltı Kitap Sohbetleri, Dursun Gürlek (Sayfa 44)

Şöyle on dakika elindeki kitaba göz gezdirdikten sonra esnemeye başlayan veya uykuyla mukavele tazeleyen kimsenin kendini “okuyucu” kabul etmesi mümkün değildir.

Çınaraltı Kitap Sohbetleri, Dursun Gürlek (Sayfa 77)Çınaraltı Kitap Sohbetleri, Dursun Gürlek (Sayfa 77)

Eskilerin bir sözü vardır. “ Kendine mezar hazırlama, kendini mezara hazırla. Unutmamak gerekir ki, yerin altında rahat etmek isteyenler, üstündeyken gerekli hazırlığı yapmalıdırlar.”

Çınaraltı Kitap Sohbetleri, Dursun Gürlek (Sayfa 57)Çınaraltı Kitap Sohbetleri, Dursun Gürlek (Sayfa 57)
erkam 
24 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Doğum, ölümün elçisidir
İnsanın düşmanı karnıdır
Sözde mizah, yemekte tuz gibidir
Asıl fakirlik akıl yoksulluğudur
Kalem ağlarsa, kitap güler
Şiir gayzı yatıştırır

Çınaraltı Kitap Sohbetleri, Dursun GürlekÇınaraltı Kitap Sohbetleri, Dursun Gürlek

Ben, kitapları da insanlara benzetiyorum. Bilgi ve ilgi hazineleri olan eserler, kağıtlara ve ciltlere sarılıp sarmalanmadan önce, yazarın kafasında ve gönlündeyken doğum sancıları çekmeye başlarlar. Yeni doğan çocuğunu kucağına alan anne, nasıl sevinçten uçarsa, matbaadan ilk defa çıkan ve tazeliğin ılık buharıyla kasvet dağıtan nur topu gibi bir kitabı da yazarı, eline aldığı zaman aynı duyguyu yaşar, bendine sığmayıp taşar. Kitapların esrarengiz dünyasından uzak olanlar gerçi bu sözlere şaşar, ama bilmek gerekir ki, bizim dünyamızda denizler böyle coşar.

Çınaraltı Kitap Sohbetleri, Dursun Gürlek (Sayfa 74)Çınaraltı Kitap Sohbetleri, Dursun Gürlek (Sayfa 74)

Öyle kitaplar vardır ki, onların üzerindeki tozlar bir velinin türbesindeki tozlar kadar kutsaldır. Ve siz böyle bir kitabı okumaya başladığınız zaman, türbe ziyaretçisi gibi kendinizi derhal manevî bir atmosferde bulursunuz.

Çınaraltı Kitap Sohbetleri, Dursun Gürlek (Sayfa 75)Çınaraltı Kitap Sohbetleri, Dursun Gürlek (Sayfa 75)
Menekşe 
19 May 22:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İmam-ı A'zam hazretlerinin şu sözü ne güzeldir: " İsrafta hayır olmadığı gibi, hayırda da israf yoktur."

Çınaraltı Kitap Sohbetleri, Dursun Gürlek (Sayfa 78)Çınaraltı Kitap Sohbetleri, Dursun Gürlek (Sayfa 78)

Depremzedelerden “Depremzâdeler” diye söz eden bakanların hükümet ettiği bir ülkede, vatandaşların “sahhaflar”la “sarraflar”ı karıştırması normaldir.

Çınaraltı Kitap Sohbetleri, Dursun Gürlek (Sayfa 15)Çınaraltı Kitap Sohbetleri, Dursun Gürlek (Sayfa 15)
4 /