6,4/10  (8 Oy) · 
19 okunma  · 
6 beğeni  · 
823 gösterim
Brezilyalı zenci kadın Carolina Maria de Jesus´ün hatıra defteri "Çöplük" yayınladığı 1960´lardan günümüze milyonlnarca baskısı yapıldı. Dünyanın hemen hemen bütün dillerine çevrilen eser, yazarın 1955-60 yılları arasında sefaletlerle dolu hayatında çektiği acıları destansı bir şekilde anlatmaktadır.
Bir gazetecinin tesadüfen bulup okumasıyla ortaya çıkmış olan roman, Sao Paolo şehrinin Favela adlı kenar mahalle gecekondularındaki yaşamları unutulmaz bir şekilde anlatıyor. Kitap gecekonduların bütün iç yüzünü olduğu gibi açıklarken, gündüz ve gece olan birçok olayın saatine, kişilerine ve yaşanılan evlerine kadar ayrıntıyla kaleme alınmıştır.
Carolina Maria de Jesus bizzat yaşadığı hikayesini anlatırken "hayatta yaşamaktan daha zor bir şey yoktur" diyor... ...
murat çelik 
26 Haz 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Tarihsel bir bilgi olmadığı takdirde günlük yazılarını okumayı pek sevmem.Brezilyalı yazarın genellikle kağıt toplayarak çoğu zaman çöpten yiyecek toplayarak 2 çocuğuyla birlikte yaptığı zor yaşam mücadelesini anlatıyor.Kapağında 14 dile çevrilmiş bir şaheser yazıyordu.Benim için bir şaheser olmasada o kadarda kötü bulmadım.

Necmiye 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

hayatta yaşamaktan daha zor bir şey yoktur,hele ki yoksulsan,gecekondu hayatı,sefalet,açlık,çaresizlik ama yine de hayata tutunmaya çalışmak,çabalamak, hayatı ile ilgili herşeyi topladığı kağıtlara günlük gibi yazan ve gecekondularına gelen bir gazeteciye bunları verdikten sonra değişen bir kadının acı dolu yaşam mücadelesi

Selma Mertel 
10 Eki 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Çöplük, Brazilya'da teneke mahallesi veya çöplük olarak anılan yoksul bölgedeki bir kadının anılarından oluşuyor. 220 sayfalık kitabı, o anlarda o mekanda ve o duyguda çok kalmamak adına ama okuyup bitirmek de istediğimden sanırım, bir günde okudum. Bu kitabı edebi bir esermiş gibi düşünmeden hatta basım hatalarına göz yumarak okumak lazım. Ve elimizde olan ne varsa şükretmek gerektiğini bir kez daha hissettiriyor insana. Ayrıca yoksulluk ve açlığın, suç ve ahlaksızlığa sebep olacağını düşünsem bile bu kadarına yol açmasını sadece yoksullukla açıklamak hala mantığıma sığmıyor. Aaa bir de dikkatimi çeken, az bir para bile ellerine geçse et alabiliyorlar..Günümüz Türkiye'sinde bu derece yoksulluk çeken eline ne kadar geçerse geçsin et alamaz herhalde..Bu da zaman ve ülke farkıyla et fiyatları arasındaki uçurumu gösteriyor sanırım. Keyifli okumalar...

Kitaptan 3 Alıntı

...Zenciler eskiden kürek mahkumları gibi muamele görürlerdi. Ama şimdi beyazlar, daha kültürlü oldukları için bize hor bakmıyorlar. Tanrı beyazları aydınlatsın ki, biz mutlu olalım.

Çöplük, Carolina Maria de Jesus (Sayfa 32)Çöplük, Carolina Maria de Jesus (Sayfa 32)

Bir lokma yemeğini yedikten sonra, bir çocuğun, "Daha var mı?" diye sorması ne kadar fecidir. Boş tencerenin dibini kazımaya çalışan bir annenin kafasında, sadece bu kelime çöreklenmiştir. "Daha var mı?" Fakat ona "daha" veremeyecektir.

Çöplük, Carolina Maria de Jesus (Sayfa 38)Çöplük, Carolina Maria de Jesus (Sayfa 38)