Carolina Maria de Jesus

Carolina Maria de Jesus

7.3/10
14 Kişi
·
32
Okunma
·
3
Beğeni
·
774
Gösterim
Adı:
Carolina Maria de Jesus
Unvan:
Yazar
Doğum:
Brezilya, 1914
Ölüm:
1977
Sabahleyin kalkıp da yiyecek bir lokması olmamak ne müthiş..! Çocuklar kuru ekmek bulmuşlar. Ama ne yazık ki, kara böcekler kemirmiş.
Carolina Maria de Jesus
Sayfa 96 - Armoni Yayınları
Tarihsel bir bilgi olmadığı takdirde günlük yazılarını okumayı pek sevmem.Brezilyalı yazarın genellikle kağıt toplayarak çoğu zaman çöpten yiyecek toplayarak 2 çocuğuyla birlikte yaptığı zor yaşam mücadelesini anlatıyor.Kapağında 14 dile çevrilmiş bir şaheser yazıyordu.Benim için bir şaheser olmasada o kadarda kötü bulmadım.
hayatta yaşamaktan daha zor bir şey yoktur,hele ki yoksulsan,gecekondu hayatı,sefalet,açlık,çaresizlik ama yine de hayata tutunmaya çalışmak,çabalamak, hayatı ile ilgili herşeyi topladığı kağıtlara günlük gibi yazan ve gecekondularına gelen bir gazeteciye bunları verdikten sonra değişen bir kadının acı dolu yaşam mücadelesi
Çöplük, Brazilya'da teneke mahallesi veya çöplük olarak anılan yoksul bölgedeki bir kadının anılarından oluşuyor. 220 sayfalık kitabı, o anlarda o mekanda ve o duyguda çok kalmamak adına ama okuyup bitirmek de istediğimden sanırım, bir günde okudum. Bu kitabı edebi bir esermiş gibi düşünmeden hatta basım hatalarına göz yumarak okumak lazım. Ve elimizde olan ne varsa şükretmek gerektiğini bir kez daha hissettiriyor insana. Ayrıca yoksulluk ve açlığın, suç ve ahlaksızlığa sebep olacağını düşünsem bile bu kadarına yol açmasını sadece yoksullukla açıklamak hala mantığıma sığmıyor. Aaa bir de dikkatimi çeken, az bir para bile ellerine geçse et alabiliyorlar..Günümüz Türkiye'sinde bu derece yoksulluk çeken eline ne kadar geçerse geçsin et alamaz herhalde..Bu da zaman ve ülke farkıyla et fiyatları arasındaki uçurumu gösteriyor sanırım. Keyifli okumalar...
Ben kitabın belki de ilk baskılarından birini okumuştum. Sayfa sayısı gözüme çok az geldi yeni baskısında. Ben kitabı okuyalı çok oldu ama yaşananların gerçek olduğunu ya da gerçeklerden yola çıkılıp yazıldığını bilmenin etkisini hala hissediyorum. Tekrar okuyup hatırlamak istediğim bir kitaptır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Carolina Maria de Jesus
Unvan:
Yazar
Doğum:
Brezilya, 1914
Ölüm:
1977

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 32 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 44 okur okuyacak.