Carolina Maria de Jesus

Carolina Maria de Jesus

Yazar
8.0/10
23 Kişi
·
53
Okunma
·
4
Beğeni
·
814
Gösterim
Adı:
Carolina Maria de Jesus
Unvan:
Yazar
Doğum:
Brezilya, 1914
Ölüm:
1977
Sabahleyin kalkıp da yiyecek bir lokması olmamak ne müthiş..! Çocuklar kuru ekmek bulmuşlar. Ama ne yazık ki, kara böcekler kemirmiş.
Carolina Maria de Jesus
Sayfa 96 - Armoni Yayınları
Ama bir kere damarına basıldı mı insan kendini tutamıyor ve karşısındakinin kusurunu öne sürüyor.
287 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Okuduğum en güzel kitaplardan biri. Çöp toplayarak çocuklarını bir barakada nasıl büyüttüğünü, yan yana zengin ve fakir mahallelerindeki ayrımı, hayatına giren, hatta tecavüz eden iğrenç adamları yani yaşadığı sefil hayatı konu alıyor. Romanın beni ne kadar etkilemiş olduğunu yıllar sonra farkettim; aklımda en belirgin kalan kısmı ise; kadının eline umduğundan birkaç kuruş fazla para geçtiğinde çocuklarının her birinin hoşuna giden ufak şeyler alması oldu.
175 syf.
Carolina üç çocuğu ile yalnız kalmış, fakir bir mahallede ,bakımsız bir barakada yaşam mücadelesi veriyordu... Her türlü açlığa ve sefalete çalışararak göğüs gerdi. Onu, en umutsuz anlarında ise hayata bağlayan okuduğu KİTAPLAR ve yazdığı GÜNLÜKLER oldu... Peki bu günlükler nasıl oldu da bir kitap oldu? Bu kimsesiz kadının sessiz çığlıklarını kim duydu, onun o çöplük diye nitelendirdiği yerden kurtulmasına kim vesile oldu?

Önsözde yazdığına göre onun da hikayesi şöyle:
Bir gün Carolina küçük çocuklarını parka götürdü. O sırada orada salıncaklarda sallanan alkollü koca koca adamlar gördü. Onlara şöyle seslendi :
'Utanmıyor musunuz? İnin biraz daha çocuklar sallansın !'
Adamlar :' Hadi ordan sen de kimsin? ' dedi
Carolina: ' Terbiyesizler, sizi kitabımda anlatayım da görün !'dedi.

O sırada orada bulunan bir gazeteci bu sözü duyunca, Carolina ile tanıştı ve ona kitabı hakkında sorular sordu. Carolina da ona yıllarca yazıp biriktirdiği defterleri anlattı...
Sonra sonra işte bu güçlü kadın hayallerine ulaştı.
Sesini dünyaya bu kitapla duyurdu...
175 syf.
·4/10
Tarihsel bir bilgi olmadığı takdirde günlük yazılarını okumayı pek sevmem.Brezilyalı yazarın genellikle kağıt toplayarak çoğu zaman çöpten yiyecek toplayarak 2 çocuğuyla birlikte yaptığı zor yaşam mücadelesini anlatıyor.Kapağında 14 dile çevrilmiş bir şaheser yazıyordu.Benim için bir şaheser olmasada o kadarda kötü bulmadım.
175 syf.
·13 günde·10/10
Selam. Uzun zamandır okumak istediğim kitaplardan biri idi #copluk
Kitap günlük şeklinde ve bir gazeteci tarafından olduğu gibi basılmış.
#carolinamariadejesus Brezilya'da 3 çocuğu yaşayan, hayatını kağıt toplayarak, çöp karıştırarak kazanan zenci bir kadın.

Çöp tenekesin de bulduğu kullanılmış ajandayı her gün yazarak kullanıyor...
Okurken içim cız etti. Sefalet, açlık, kavga, itiş kakış hepsi var.
Eser 14 dile çevrilmiş.
Yaşadığı bölge fakir bir bölge olsa her akşam yazmaya çalışan bulduğu her şeyi okuyan ve çocuklarının karnını doyurmaya çalışma bir kadın anne Coralina.....
Yazarın en çok kullandığı cümlelerden biri de " hayatta yaşamaktan dah zor bir şey yoktur" cümlesidir.
Her ne kadar gece kondu Edebiyatı denilse de içi acı, açlık, gerçekler, drama doku ve en önemlisi bir kadının dik durması ile ilgili.
175 syf.
·Beğendi·7/10
hayatta yaşamaktan daha zor bir şey yoktur,hele ki yoksulsan,gecekondu hayatı,sefalet,açlık,çaresizlik ama yine de hayata tutunmaya çalışmak,çabalamak, hayatı ile ilgili herşeyi topladığı kağıtlara günlük gibi yazan ve gecekondularına gelen bir gazeteciye bunları verdikten sonra değişen bir kadının acı dolu yaşam mücadelesi
175 syf.
Ben kitabın belki de ilk baskılarından birini okumuştum. Sayfa sayısı gözüme çok az geldi yeni baskısında. Ben kitabı okuyalı çok oldu ama yaşananların gerçek olduğunu ya da gerçeklerden yola çıkılıp yazıldığını bilmenin etkisini hala hissediyorum. Tekrar okuyup hatırlamak istediğim bir kitaptır.
175 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Çöplük, Brazilya'da teneke mahallesi veya çöplük olarak anılan yoksul bölgedeki bir kadının anılarından oluşuyor. 220 sayfalık kitabı, o anlarda o mekanda ve o duyguda çok kalmamak adına ama okuyup bitirmek de istediğimden sanırım, bir günde okudum. Bu kitabı edebi bir esermiş gibi düşünmeden hatta basım hatalarına göz yumarak okumak lazım. Ve elimizde olan ne varsa şükretmek gerektiğini bir kez daha hissettiriyor insana. Ayrıca yoksulluk ve açlığın, suç ve ahlaksızlığa sebep olacağını düşünsem bile bu kadarına yol açmasını sadece yoksullukla açıklamak hala mantığıma sığmıyor. Aaa bir de dikkatimi çeken, az bir para bile ellerine geçse et alabiliyorlar..Günümüz Türkiye'sinde bu derece yoksulluk çeken eline ne kadar geçerse geçsin et alamaz herhalde..Bu da zaman ve ülke farkıyla et fiyatları arasındaki uçurumu gösteriyor sanırım. Keyifli okumalar...

Yazarın biyografisi

Adı:
Carolina Maria de Jesus
Unvan:
Yazar
Doğum:
Brezilya, 1914
Ölüm:
1977

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 53 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 61 okur okuyacak.