Darağacından Notlar

8,3/10  (8 Oy) · 
29 okunma  · 
9 beğeni  · 
665 gösterim
...Fuçik, tutukevinde kaldığı süre içinde yazdığı ve yaşamının bu son döneminde izlenimlerini içeren "Reportaz Psana na Opratçe" (Darağacından Notlar) adlı kitabını tek tek sayfalar halinde dışarı kaçırdı. Ölümünden iki yıl sonra yayımlanan bu kitap birçok dile çevrildi ve geniş yankılar uyandırdı. "Darağacından Notlar", tutukevindeki koşulları, işkenceleri, işbirlikçi Çekoslovakyalıları ve tüm umutları sönmüş bir hükümlünün yine de son ana kadar mücadelesini sürdürmesini yalın, ama etkili bir dille aktaran bir direniş destanıdır. En umutsuz koşullarda bile gerçekleşen dayanışma ve direniş anlayışı kitabın özünü oluşturmaktadır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 1997
 • Sayfa Sayısı:
  122
 • ISBN:
  9789753880923
 • Orijinal Adı:
  Reportaz Psana na Opratçe
 • Çeviri:
  Şemsa Yeğin
 • Yayınevi:
  Payel Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ferhat doğan 
 07 Mar 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Yalnızca birkaç örnek... Büyüklü küçüklü, ama hepsi de gerçek birer karakter, hiçbiri figüran değil.
Her zaman cesur hayat dolu ve neşeliydi-kendi geleceğinde ölümün yazılı olduğunu bile bile başkalarına gelecek umudu aşıladı.
Gerçek hayatta seyirci yoktur; hayata hepiniz katılırsınız. Son perde açılıyor.
Dostlar, hepinizi çok sevdim. Tetikte olun!
Kitaptaki yaptığım bu alıntılamalar kitap hakkında yorum yapmayı bırakmadığı gibi kendi hayatınız hakkında yorum yapmayı kazandırdığını ve sorgulanması gereken bir hayatın var olduğunu bildiren muazzam bir kitapla karşı karşı olduğunuzu keşfedeceksiniz. İyi okumalar.

Dilizar Daglioglu 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Bir gazeteci, edebiyat eleştirmeni ve bir Komünist lider olan Julius Fucik 1940 lı yıllarda ki tutuklanışından idam olduğu zamana kadar hücresinde gizli olarak yazdığı hapishane günlerini bir gardiyan sayesinde dışarı çıkarttırabilmiş; ailesi ve sevenleri de kitap haline getirmişdir.

Darağacından notlar, ölümü beklerken dahi davaya bağlılığın, direnişin ve hayata tutunmanın kitabıdır.

Faşizme karşı mücadelenin sembol isimlerinden olan Julius Fuçik'in iç yakıcı Gestapo hapishanesi günlerini okurken kalbiniz burkulacaktır.

uğur öztürk 
19 Haz 2016 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · Puan vermedi

Okunması gereken kitaplardan bir tanesi olarak düşünüyorum en kısa zamanda da okuyacağım çok etkileyici muhtiş kitap diye bilge insanlardan duydum kesinlikle tavsiye ediyorlar...

Kitaptan 14 Alıntı

neslihan güneş 
25 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Iris Morley, bir kitabında şöyle yazıyor: " Kimi durumlarda bir adam öldürmek ona yapılabilecek en büyük kötülük değildir."

Naziler, yalnız öldürmede, yalnız bedensel işkencede değil, insanı aşağılama, onurunu kırma, umuduna ve yaşamına bağlılığını yok etme ve ussal yetilerini yitirtmede de uzmandırlar.

Darağacından Notlar, Julius Fuçik (Sayfa 9)Darağacından Notlar, Julius Fuçik (Sayfa 9)
Ferhat doğan 
07 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Her hafta savaşın sona ermek üzere olduğuna dair bir pembe hikaye dolaşır ağızdan ağıza, yüzleri güldürür. Pankrac her hafta o saat inanıverdiğimiz yeni bir mutlu haber fısıldar. Böyle şeylere inanmamaya çabalarsın;boş umutları insanı güçlendirmek şöyle dursun önünde sonunda zayıf düşürdükleri için bastırırsın. iyimserlik, yalanlarla değil,ancak savaşın son bulabileceği biricik yolu görebilen gerçekle beslenebilir ve beslenmelidir. Gerçeğe duyulan inanç; kazanılmış o bir günün senin asla vazgeçmediğin hayat ile karşına dikilen ölüm arasındaki sınırı aşmanı sağlayacak gün olabileceğine duyduğum inan. syf 95
Bir seferinde dokuz çift güzel bacak sayabilirsim o gün idam edilmeyeceğimi geçirmiştim içimden. syf 103

Darağacından Notlar, Julius FuçikDarağacından Notlar, Julius Fuçik
Ferhat doğan 
07 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Güneş! O sihirli ışınlarını ne kadar cömertçe salıyor, insanların gözleri önünde ne mucizeler yaratıyor! Oysa gün ışığında o kadar az insan yaşıyor ki. syf.52
Cesaretini ve vicdanını yitirmiş bir insanın görünümü, bedeni sakatlanmış bir insanın görünümünden berbattır... Zaaf gösterenlerin hali acıklıdır. syf 58

Darağacından Notlar, Julius FuçikDarağacından Notlar, Julius Fuçik
Dilizar Daglioglu 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Gözyaşlarının, ıstırabın acı kırıntılarını silip süpürecegini sanıyorsanız, bir süre ağlayın. Ama yazık oldu demeyin. Sevinç için yaşadım,sevinç uğruna ölüyorum ve mezarımın üzerine kederin meleğini oturtmak haksızlık olur.

Darağacından Notlar, Julius Fuçik (Sayfa 35)Darağacından Notlar, Julius Fuçik (Sayfa 35)
Onur Özkan 
14 Mar 11:26 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Düşünce Özgürlüğü
"Vücut dimdik, eller dizler üzerinde kenetli,
gözler, eski Petçek Bankası olan binanın bir odasının sararmakta
olan duvarına mıhlanmış, hazır ol durumda oturmak, elbet,
düşünmeye elverişli bir durum olmasa gerek.
Ama insanın düşüncelerini hazır olda durmaya kim zorlayabilir?"

Darağacından Notlar, Julius Fuçik (Kavis Kitap 2010 1.Basım - Dünya Edebiyatı:11)Darağacından Notlar, Julius Fuçik (Kavis Kitap 2010 1.Basım - Dünya Edebiyatı:11)

Ben hep savaşın son saniyesinde, son kurşunla vurulup ölmüş son savaşçı olmanın ne kadar hüzün verici bir şey olduğunu düşünmüşümdür.

Darağacından Notlar, Julius FuçikDarağacından Notlar, Julius Fuçik
Dilizar Daglioglu 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Yaşamının filmini yüz kere, binlerce ayrıntılarıyla gördüm. Şimdi onu yazmaya çalışacağım. Celladın ipi, ben bitirmeden sıkarsa, geride filmin mutlu sonunu yazacak milyonlarca insan var.

Darağacından Notlar, Julius FuçikDarağacından Notlar, Julius Fuçik
2 /