Viran Dağlar

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.201
Gösterim
Adı:
Viran Dağlar
Baskı tarihi:
Mayıs 2011
Sayfa sayısı:
484
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757720447
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cumhuriyet Kitapları
Baskılar:
Viran Dağlar
Viran Dağlar
Ulusçuluk akımlarının, etnik çatışmaların etkisi ve Osmanlı'nın egemenliğini kaybetmesiyle Balkanlar'ın imparatorluktan kopuş sürecini anlatan roman, Makedonya'daki uç beyi bir ailenin son temsilcisinin yaşam öyküsü üzerine kurulu.
(Arka Kapak)

Ödüller: Orhan Kemal Ödülü, 1995
Yunus Nadi Ödülü, 1995
Ömer Asım Aksoy Ödülü, 1995
484 syf.
·Puan vermedi
Bu kadar iyi olmak zorunda mısın Zülfikar Bey? Bütün zenginliğine, imkanlarına rağmen vatanı için savaşan, insanlara kötü davranmayan, yiğit, cesur bir genç, Zülfikar Bey. Balkanların son Osmanlı beylerinden olan Zülfikar Bey vatanı için savaşan bir genç. Gerçek bir hikayeden alınan romanın konusu okurken sizleri derinden etkileyecek belki de ağlamanıza sebep olacak bir olaylar örgüsü mevcut. Hiç bir kalıba girmeyen, özgürlüğü için her şeyi göze alan son Osmanlı beyi hep adın dillerde olacak hep senin hikayelerin anlatılacak, unutulmayacak, unutturulmayacaksın Goriçkali, Zülfikar Bey.
484 syf.
·Beğendi·8/10
İlk başladığımda biraz sıkıcı ve fazla betimleme yapmış gibi gözüksede kitabın ortalarına doğru sizi içine çekiyor ve sonlara doğruda merak uyandırarak okumaya başlıyorsunuz . Olay zülfikar beyin üzerinden anlatılmış gerçek bir hikaye dayanıyor bence o dönem herkesin içinde bir zülfikar bey yatıyor ama hem korktukları hemde arkasında bırakacakları için bunu ortaya çıkarmakta çekiniyorlar Viran Dağlar
484 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Yazar ile tanışmama Leyla aracı oldu ,iyi ki de olmuş .Bir kez daha bu güzel kitap için teşekkür ederim.Tarih sevmeyenlerin kitabı aşırı derece sıkıcı bulacaklarına eminim,ama tarihe ilgi duyanlar ben gibi elinden bırakmak istemeyeceklerdir .

Kitap, sadece Makedonya’nın yaşamış efsanevi son Osmanlı Rumeli beyinin hayatını anlatmakla kalmayıp ,Balkan savaşı ile Makedonya’nın elden çıkması hakkında da bilgiler vermektedir .

Rumeli’de Osmanlı’nın sadece adının kaldığı dönemi Necati Cumali çok güzel bir anlatımla yansıtmış okuyucuya .Tarihe ilgi duyanlara kesinlikle tavsiye ederim kitabı ‍️
484 syf.
·10 günde·Puan vermedi
Bu kitap beni mahvetti... Hem sürükleyici hem dili çok harika. Ince Memed tadinda bir kitap. Ben birbirine çok benzettim. Sonu hiç beklenmedik bitmesi beni çok uzdu
484 syf.
Lisede okul kütüphanecisinin önerisi ile okumuştum.Iyi ki önermiş diyorum.Balkan savaşları dönemini,toplumun yaşadıklarını Makedonyalı Zülfikar Ağa üzerinden anlatiyor.O dönem yaşananları okurken sizde yaşıyorsunuz.Olaylarin geçtiği yerlere gidip görmek istiyorsunuz.Kitabin arkasinda Balkan ulkelerine ait bir harita da var.Bahsedilen şehirlere oradan bakarak daha iyi anliyorsunuz Son derece akıcı bir kitap.Birde Zülfikar Ağa 'nin gerçekte yaşamış bir karakter olup yazarın bir akrabası olduğu söyleniyor.
484 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Bir Makedonya romanı dersek yanlış olmaz.Ve böyle bir roman ancak bir Makedonyalının anlatımı ile bu kadar etkili olabilirdi.Necati Cumalı Makedonya Florina doğumlu.O coğrafyanın dağına taşına, deresine çayına, toprağına suyuna o denli aşina ki okurken yaşatıyor size.

1800 lerin sonu 1900 lerin hemen başı Türk, Sırp, Hırvat, Boşnak, Arnavut, Bulgar kardeş kardeş yaşarken o topraklarda, fitili ateşleniyor kanlı senaryoların.
O yıllarda Osmanlı hasta adam, bütün balkanlar kaynıyor.Her milletten komşular aynı endişeyi taşıyor.Herkesin duası kendi dinine ve diline göre "Aman bir fitne girmesin aramıza."Ama giriyor maalesef. İngilizi, Fransızı,Yunanı doluşuyor büyük bir iştahla.Önce balkan savaşı, ardından 1.Dünya savaşı.

Cumalı her ne kadar 1922 doğumlu olsa da ona göre çok yakın geçmişte 15-20 yıllık bir zaman dilimi içinde. Yaşayan gören anlatanların destanlaştırdığı hikayelerle birinci ağızdan beslenmiş doğal olarak.

Kahramanımız Zülfikar bir toprak ağasının tek oğlu.Yiğit bir delikanlı.Ve o yiğit delikanlı ile Florina'dan, Manastır'a, Yanya'dan Koçana'ya, Ohri'den Köprülü'ye bütün Makedon coğrafyasını dağ taş dere tepe, kah at sırtında kah yaya gezerken inanın yaşayacaksınız hikayeyi.

Eğer okumaya karar verirseniz biliniz ki kar kış, yağmur çamur, yazı güneşi ile bizim insanımızın ve şimdi sınırlarımızın ötesinde bize yabancı kalan topraklarımızın hikayesidir bu.
Zülfikar'ın şahsı manevisi ile Bütün Makedonyalıların.
502 syf.
"Sanıldığı kadar önemsenecek bir olay değildi yasamak! Yaşamak kadar nasıl öleceği de önemliydi kişinin. Ezilerek, horlanarak silik bir ömrü uzatmaktansa, kişiliğinin bayrağını çekerek onurlu bir ölümle ölmeyi seçtikleri için ölüm korkusunu yenmişler, silebilmişlerdi yüreklerinden."
484 syf.
·Beğendi·10/10
Necati cumalı nın Balkan savaşında Makedonya'nın sorunlarını zülfikar bey üzerinden harmanlayarak enfes şivelerle yazdığı roman.bu romanın gerçek hayat hikayesinden alınmış olması ayrı bi etkileyici
480 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
VIRAN DAGLAR Necati CUMALI'nın Makedonya 1900'ün ikinci kitabını. VIRAN DAGLAR, ll. Murat'ın uç beyi
olarak Makedonya'ya yerleştirdiği bir ailenin son temsilcisi Zülfikar
Bey'in yaşam öyküsü üstüne kurulmuş biyoğrafik bir roman.
Çocukluğu, ilk gençliği, ulusçuluk akımlarının, etnik sorunların
Makedonya halkını bölerek birbirine düşürdüğü yıllarda geçen
ZÜLFIKAR BEY, ittihatçı bir Osmanlı genci olarak kişiliğini buluyor.
Silahiandırdığı gönüllüterin başında Balkan Savaşına katıl ıyor; Birinci
Dünya Savaşı sırasında Fransız ordusu Makedenyayı işgal edince
dağa çıkarak d irenişini sürdürüyor. Bu olayların yarattığı ortam içinde
geçen serüvenleriyle Makedonyal ıların belleklerinde atsaneleşen
gerçek bir kahraman. Yazarın babası Mustafa Cumalı'nın dayısı oğlu.
Necati Cumalı, çocuk yaştan başlayarak babasından , Ege Bölgesine
yerleşen Makedonya göçmenlerinden hayranlıkla dinlediği anı larını
temel alarak, kahramanı Zülfikar Bey olan bir MAKEDONYA DESTANI
sunuyor okuyucularına bu romanı ile. Okuyanların bir daha bir daha
okuma isteği d uyacakları, bir başucu kitabı, bir MAKEDONYA
DESTANİ elinizdeki roman.

"Cumalı 'nın kasabayı iyi tanıyışı, Viran Dağlar'da, dinlediği
Rumeli gerçeğini doğru anlatmasını sağlamış. Aradaki zaman ve
mekan uzaklığını aşarak, günümüze ve yurdumuza göndermeler de
bulabilirsiniz bu romanda."
"Günümüzde, akıcı anlatım, yaşananlar, insan yaşamının anlamı pek gözde değil. Edebiyat eserlerinde dilin önemini belirtenler
hep yalnız kalıyor. Ama siz okuyun Necati Cumalı 'yı. 'Vurun Yalnızlığa' ."

Sennur SEZER
(Cumhuriyet Kitap, Sayı 251, 8 Aralık 1994)
484 syf.
·13 günde·Beğendi·9/10
Fransa'da seri olarak filme uyarlanmış bizimse kıymetini bilmediğimizi düşündüğüm bir eser. Balkan Savaşları ve Birinci Dünya Savaşı sırasında Balkanların viran dağlarında viran yurtlarımda yaşananlar anlatılıyor. Sadece savaş kaçış mücadele değil ihanetin de kitabı olmuş. Dili çok güzel, hikayesi okuyucuyu sarıyor. Kitapta yaşanan bazı olaylarda günümüzde de değişmeyen kara düzeni görüyorsunuz. Okunması gereken başarılı bir eser.
484 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitap baştan sona sürükleyici ancak puntosunun küçük olması ve satır aralığının dar olması okuyucuyu yoruyor. 502 sayfalık bir roman. Normalde hızlı biter diye düşünmüştüm ama yukarda söylediğim sebeplerden dolayı beklediğimden geç bitirdim.
Kitap Zülfikar Bey’in etrafında gelişen olayları anlatıyor. Aşk, acı, evlat sevgisi, annelik babalık duygusu, vatan sevgisi, savaş gerçekleri gibi birçok şey buluyorsunuz kitapta.
Kitap kahramanın hayatını anlatırken Balkanlar’ın içyüzünü de gösteriyor. Makedonya halkının çilelerini, dağlara çıkan insanların davalarını, göçleri, göçlerin ardındaki sebepleri, Osmanlı’nın son durumunu... Birçok şeyi görüyor, birçok şeyden haberdar oluyorsunuz.
Kitabın sonlarına doğru Zülfikar Bey’i kırk köyün halkı gibi, Seyit Bey gibi, Duman gibi, Necip Ağa gibi, Tahir Ağa gibi, Zekeriya Çavuş gibi, Goran Kaptan gibi, Kara Ali gibi hatta çoban çocuk gibi seviyor okuyucu. Sonunda onlar gibi ağlıyor. Zülfikar Bey romanda olduğu gibi roman dışında da hayran bırakıyor kendine. Roman sonunda üzüldüm, gözlerim doldu, olayların içindeydim, İsmail’in boğazını sanki ben kestim de rahatladım.
Muhakkak okunması gereken bir kitap asla pişman olmazsınız.
- Sen ayva ağacının incir verdiğini gördün mü hiç? Görmedin.
- İnsan da öyle, sözüyle değil özüyle belli eder fiilini.
Necati Cumalı
Sayfa 27 - Cumhuriyet Kitapları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Viran Dağlar
Baskı tarihi:
Mayıs 2011
Sayfa sayısı:
484
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757720447
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cumhuriyet Kitapları
Baskılar:
Viran Dağlar
Viran Dağlar
Ulusçuluk akımlarının, etnik çatışmaların etkisi ve Osmanlı'nın egemenliğini kaybetmesiyle Balkanlar'ın imparatorluktan kopuş sürecini anlatan roman, Makedonya'daki uç beyi bir ailenin son temsilcisinin yaşam öyküsü üzerine kurulu.
(Arka Kapak)

Ödüller: Orhan Kemal Ödülü, 1995
Yunus Nadi Ödülü, 1995
Ömer Asım Aksoy Ödülü, 1995

Kitabı okuyanlar 140 okur

  • Ayşe Karabulut
  • Elif&Murat
  • Murat Can
  • Fatma
  • Yusuf Canatan
  • n
  • Kitap Sever Psikolog
  • Evrim Ferda Hosafci
  • Hanife Şeyma Say
  • Emrah gülez

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%5.3
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%10.5
25-34 Yaş
%47.4
35-44 Yaş
%26.3
45-54 Yaş
%10.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%51.5
Erkek
%48.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%38.1 (16)
9
%38.1 (16)
8
%11.9 (5)
7
%9.5 (4)
6
%0
5
%0
4
%2.4 (1)
3
%0
2
%0
1
%0