Darwin ve Beagle Serüveni

9,5/10  (2 Oy) · 
7 okunma  · 
4 beğeni  · 
666 gösterim
1831`de Beagle Plymouth`dan araştırma gezisi için denize açıldığında 22 yaşında genç bir doğa bilimci de gemideydi. Genç adam kiliseye girmeyi, rahip olmayı planlıyor, Yaratılış Kitabı`nı savunabileceği bir fırsat yakalamış olmanın mutluluğunu yaşıyordu. Ancak gezide karşılaştığı her şey -Tierra Del Fuego`nun ilkel insanlarından Galapagos Adaları`nın meşhur ispinozlarına, depremler ve volkanik patlamalardan Ant Dağları`nın 3600 metre yüksekliğinde bulunan deniz kabuğu fosillerine kadar- kaderini Beagle`ın kaptanı FitzRoy`unkinden ayırdı ve insanın kökenine ilişkin bilinen her şeyi alt üst eden fikirleri ortaya atmasına neden oldu. İlerde Türlerin Kökeni`ni yazacak olan bu genç bilim adamının adı Charles Darwin`di.

Alan Moorehead`in "ince kalemiyle" anlatılan, çoğu Beagle yolculuğu sırasında yapılmış resimleri içeren Darwin ve Beagle Serüveni, 5 yıl süren bir deniz yolculuğunun hikayesidir.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2000
 • Sayfa Sayısı:
  237
 • ISBN:
  9789754030525
 • Çeviri:
  Nermin Arık
 • Yayınevi:
  Tübitak Popiler Bilim Kitapları
 • Kitabın Türü:
Dursun Yener 
03 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evrim teorisi ile ilgili fikir sahibi olmadan önce bilgi sahibi olunmasını sağlayacak bir eser. Darwin’in Güney Amerika’ya yaptığı meşhur seyahati anlatılıyor. Sonuç olarak edindiğim izlenim, günümüzde evrim teorisini savunanlar bile bu eserden hoşlanmayacaklardır..

Aykut Asaf 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Günümüzde 3 büyük dinin fanatiklerinin anlaştığı tek konu: Darwin nefretidir. Oysa kelebek koleksiyonu olan, böcek toplamayı seven ve rahip olmak isteyen bir adamdır Darwin. Darwin'in Türlerin Kökenini yazmaya itecek ve kendi dahil birçok insanın dünyadaki yaşama bakışını değiştirecek o meşhur yolculuğu anlatmaktadır. Darwin'in neden İncil'deki yaratılış hikayesinden vazeçtiğini, evrim teorisini ortaya koymasına yol açan gezisinde neler gördüğünü öğrenebilirsiniz. Çok kaliteli bir baskı ile Tübitak'tan çıkan bu kitabın sonunda yer alan çizimlerde oldukça etkileyicidir.