·
Okunma
·
Beğeni
·
15,8bin
Gösterim
Adı:
Aile Mutluluğu
Baskı tarihi:
Mart 2015
Sayfa sayısı:
188
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750517211
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Семейное счастие
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınları
Tolstoy’un otobiyografik yanı da olan novellası Aile Mutluluğu, yazarın erken dönem eserlerinin pırıltılı bir örneğidir.

Tolstoy Aile Mutluluğu’nu, 1856’da Valeria Arseneva adlı zengin ve yetim bir genç kızla yaşadığı aşk ilişkisinden esinlenerek 1859’da kaleme aldı. Kendisinden yaşça büyük olan Sergey Mihayloviç’le evlenen on yedi yaşındaki Maşa’nın evliliğini ve evlilikle ilgili naif beklentilerini gözden geçirmek zorunda kalışını hikâye eden Aile Mutluluğu, Tolstoy’un daha sonra yazacağı iki büyük romanı Savaş ve Barış ile Anna Karenina’daki temaların da habercisidir.
188 syf.
·9/10 puan
Merhabalar Tolstoy’un çok bilinmeyen ancak en çok eleştirilen kitaplarından biri olan Aile Mutluluğu kitabını okuyacak olanlara tavsiyem : kitabı okumaya başlamadan önce önsözünü okumalısınız çünkü önsözde yazarın kitabın yazılış aşamaları,yazarın o zamanki ruh hali ve yazdığı dönem hakkında bilgi vermektedir.Ayrıca önsözde yazarın özel hayatıyla ilgili de bilgilere yer verilmiştir.Kitap iki bölümden oluşan iki hikayeye yer verilmiştir.İki bölümde de aşk,aile ve yalnızlık gibi konular üzerinde durmuştur.İlk bölümden biraz bahsedecek olursam : Başkahraman Maşa daha on yedi yaşındayken annesini kaybeder.Annesinden sonra onu çok arar yalnızlık ve karamsarlık gibi duygularla boğuşurken aile dostlarından olan Sergey Mihayloviç’in evlerine gelmesiyle hayatı değişir.
Beğendiğim alıntılar;
“Hayal, düşünce ve yakarışlarımın karanlıkta benimle yaşayan, yatağımın çevresinde uçuşan, başucumda duran canlı varlıklar olduğuna inanırdım.”
"Tanrım! Hatalıysam beni bağışla! Mutluluğumu, ruhumun neşesini geri ver, ya da yeni bir hayata başlamak için bana yol göster!"
“Geçmişe minnettarım, ama geçmişte kaldığı için üzülmüyorum.”
“Her şeyiniz başkaları için, kendiniz için birşey yapmıyorsunuz.”
Keyifli Okumalar Dilerim
188 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
Bilen bilir Tolstoy en sevdiğim yazardır Onun bütün kitaplarını hatta onunla ilgili gördüğüm bildiğim bütün kitaplari okumaya gayret ediyorum. Bu kitabı yıllar önce okumuştum zaten, kitapla ilgili öğrendiğim yeni bilgilerden sonra tekrar okumak istedim ( Savaş ve Barış / Anna Karanina kitaplarını bu kitaptan esinlenerek yazmış) tabi her kitabını olduğu gibi bunu da çok begendim. Kitabın genel havası sakin. Yani öyle bol aksiyonlu olaylar silsilesi yok. Daha çok, zamanla değişen kişilikler ve yine zamanla değişen bakış açıları üzerine ilerleyen durgun bir kitap. İşin bu noktasının altında yatan çok derin anlamlar bulunmakla birlikte en net mesaj: özellikle aile mutluluğunun neye bağlı olduğunun açıklanması.

Aşkın,evlilik öncesi ve evlilik sonrası durumunu kendi yaşadıklarıyla anlatan bir eser kısa ama sarsıcı bir hikaye ilginç tarafı ise Tolstoy'un bu eseri hem edebi hem de ahlaki yönden beğenmeyip yok etmek istemiş olması,ama yayıncı ve yakın çevresi aynı fikirde değilmiş ki yayınlanmış, iyi ki de yayınlanmış..

Tolstoy'un pek beğenmediği novellasıdır. Toplumsal cinsiyet ve eş rollerini, aşk beklentilerini, evlilik-aşk hüsranını mevsimlere dokunarak işler. Serpilmekte olan genç kadın kahramanın arzularının olgunluğa evrimini, zamana ve doğaya ince atıflarla sunar. Gençlik, iyilik, tanrı ve aşkla başlayan, hatta taşkınlık halinde yaşanan güzellikler, evlilik kurumundan sonra alaşağı olurken kadının ve erkeğin namusu üzerinden bireyler arasına ikiyüzlülük ve gurur karışır. Satırlar arasında doğa, Tolstoy'un diline yakışmıştır. Okurken kuşların sesi işitilir, çiğlere dokunulur. Evlilik, bir kurum olarak en 'olabileceği' biçimde resmedilmiştir bence
120 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Genç bir kız ve kıza göre yaşlı bir adam...
Aralarında oluşan aşk...
Ve evlilik...
Bu kadar basit aslında kitap incelemesi bitti haydee eveeee


Gençlik insanı, kendisine ilgi duyulan her şeyi sever. Tabi bir patoz gibi sever hunharca, kimi ve neyi sevdiği belli değildir. Ne zaman ve nerede pişman olacağıda belli olmaz.

Zor Zamanlar evet bu kitapta Charles Dickens kitabında bir yerde evliliklerin bir çoğu aradaki yaş sıkıntısından dolayı harap oluyor diyordu.
(Dolaylı anlattım tam böyle yazılmamıştı)

Ilgi ve şöhret insanı bitirir yok eder. Farklılıklar ve ulaşılmazlıklar seni kendine çeken en büyük baştan alıcalardır.

Güzel kitap okuyun
Yaşınıza uygun biriyle evlenin başınıza bela olur. Yok biz aşık olduk...
Bırakkk bunları
Şaka yaptım
Yaa bizim köyde yaşlı bir adam vardı kendinden 30 yaş küçük bir kadınla evlendi
Kadın kaçtı dayanamadı
Ben niye bunu anlattım ki şimdi
Amaaaan

Ikinci defa okuyun diyicem;))))
120 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Tolstoy bu kitapta aşkı çok güzel tanımlıyor, okuduğum kitaplarının çoğunda da böyleydi ama bence, nasıl tanımladığından çok durumlar ve olaylar karşısındaki tavırların yüce gönüllülüğü insanı etkileyen asıl. Bu, bu kitapta, bir aşkın dostluğa dönüşmesi iken, Kazaklar kitabında Olenin'in durumu kabullenip vazgeçişiydi...

Henüz ulaşılamamış şeylerin nasıl olduğundan daha güzel görünüp hayallerini kurarken, sahip olduğunda o eski heyecanı hissedemenin şaşmaz kesinliğini de gösteriyor. Bunun üzerine şu alıntıyı eklemek istiyorum :

"Onca şey beklediğim bu anın bana verip vereceği bu kadarcık mıydı?"

Sonra istediğin gerçekleşse de doyamama ve rahatın batması üzerine şunu :

"...Oysa o, o çılgın, fırtına istiyor,
Sanki huzur varmış gibi fırtınalarda!"

Tolstoy'un erken dönem eserlerinden bir kitap ve araştırırken Tolstoy'un bu kitabı aslında hiç sevmediği ve bu kitabın onu yazarlık yeteneğini sorgulamaya kadar götürdüğünü okudum. Nedeni, kitabı yazma esininin, genç ve yetim bir genç kızla yaşadığı aşk ilişkisi olduğu düşünülebilir. Ama bence asıl yazarlık yeteneğini, sonraki kitaplarıyla göstermiş olması çünkü diğerlerine göre bu kitaptaki konu Tolstoy'un bir konuyu ele alış biçiminden farklı işlenmiş.
Velhasıl kelam bir solukta okunabilecek bir kitap ön okuma için tavsiye ederim...
120 syf.
·1 günde·9/10 puan
Tolstoy’un 1859 yılında kaleme almış olduğu bu kitap Valeria Arseneva adlı zengin ve yetim kıza aşık olmasından dolayı kaleme almış olduğu bir kitaptır. Tolstoy bu romanını bir utanç kaynağı olarak ve almış olduğu notları yırtıp atmak istemiştir çünkü kendinden esinlenmiş olduğu için.
Erken yaşta anne ve babası ölen Maşa ile aile dostları olan Sergey Mihayloviç ile arasındaki yakınlaşmalarının aşırı yaş farkına rağmen nasıl aşka dönüştüğünü anlatan bu eser aynı zamanda okuyucuyu inanılmaz bir şekilde etkilemeyi başarmıştır.
Kitap gerçekten de çok akıcı bir dille yazılmış olup okurken okuyucu hiç sıkılmadan bir solukta bitirebilir ki hatta emin olun kitabın sonunu merak edeceği için bitirmeden kalkmayacaktır.
Ayrıca kitap gerçekten de okuyucuyu farklı bir dünyaya taşırken bir yandan da düşündürmeyi başarabilmiştir.
Aradaki yaş farkı evliliğe ya da aşka engel mi, evlilik aşkı öldürür mü, evlenmeden önceki beklentiler ile evlendikten sonra ki beklentiler nelerdir?
120 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10 puan
L. N. Tolstoy 〆 Aile Mutluluğu

〆Kişilerin iç dünyalarına yapılan muhteşem bir eser. Çarpıcı tasvirler öylesine katmanlı ve değerli ki, bunun yanında en önemsediğim ise Tolstoy 'un bir genç kızın kadın olma serüvenini aynı karakterin ağzından yazması fakat bunu yazabilmek için kendi içindeki empati duygusunu yazım diline aktarmasıydı.

〆Yazarın karşı cinsin ağzından öyküyü anlattığı romanlarda daha bir dikkat kesilirim çünkü bu bir roman çatısı kurmaktan çok daha zordur ancak Tolstoy mevzu bahisken imkansız ne mümkün!

〆Annesinin ölümü ile Mürebbiyeleri Katya ile tek başlarına kalan Marya ve onun kardeşi Sonya, daha evvelden vefat eden babalarının yakın arkadaşı olan Sergey Mihaylıç'ın evlerine taziye için gelmeleri ve onları iyi hissettirmek adına sadece doğal tavırlar sergilemesinden oldukça memnun kalırlar.
〆Ziyaretlerine devam eden Sergey, bize kendi öyküsünü anlatan Marya' nın üzerinde büyük heyecanlar dindirilemeyen tehlikeli mutluluklar yaratmaya başlar ve zaman ikisi için aşka yelken açtığında bu yolculuk evlilik ile taçlanır.

〆Ancak Sergey 'in Marya' dan daha yaşlı olması, Sergey'in yaşanacakların çoğunu öngörmesi ile paralel olarak gerçekleşecektir.

〆Ve böylelikle bir kadının kendi evlilik hayatını çoğu zaman hiç sebep yokken gençliğinin yüreğine verdiği daha çok heyecan hissetme gayesinden ötürü, mahvetmesini öylesine ayrıntılı ve sakince kaleme almıştı Tolstoy bu içsel devinimler beni oldukça etkiledi.

〆Evlenmeden önce okunması gereken demek biraz tuhaf kaçsa da evet galiba öyle!

Şimdiden iyi okumalar dilerim ♡
188 syf.
"-Bence erkek sevdiğini açıklamamalı.
-Nedenmiş ?
-Çünkü her zaman yalan olacaktır bu. İnsanın sevdiğini sık sık söylemesinin anlamı nedir? Bu sözcük, ağzından çıktığı anda çok olağanüstü bir şey olmak zorunda. Sürekli "Seni Seviyorum" diyen insan, ya kendini aldatmaktadır, ya karşısındakini...
-Peki, erkek bunu söylemediği sürece kadın sevildiğini nasıl anlayacak?
-Her insanın bir anlatma biçimi vardır... Sevdiğini belli eden duyguları ve davranışları..."

Tolstoy Baba yine kendi gözünden bir evlilik&aşk hikayesi yazmış. Sanki her bir bölümünü bizzat kendi yaşamış.
Evlilik aşkı öldürür mü? Evlilikte yaş farkı ne kadar önemlidir?
Sergey ve Maşa 'nın hikayesi aslında hepimizin hikayesi.
120 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Herkese iyi geceler dilerim,
Yine yeni yeniden “son zamanlarda okuduğum en güzel roman” sloganım ile yorumuma başlayacağım. Kitabı okurken yüzümde sık sık beliren tebessümler kitabın sonlarına doğru buruk, yarım kaldı. Kitabımızın ana karakteri Maşa’da kendimi gördüm diyebilirim. Hayat dolu cıvıl cıvıl yaşama isteğini bir noktaya kadar bastırmış ancak daha sonra içine girdiği bu hayatın kendine göre olmadığını da biraz geç fark etmiş.
Eşi Sergey Mihalyıç ise genç karısının her şeyi yaşayarak öğrenmesini istemiş, her ne kadar kendisi mutlu olmasa da karısının bir dediğini ikiletmemiş ve ona istediği her imkânı sağlamış.
Genç Maşa, evliliğinden önceki heyecanı aşkı tekrar bulmak ister, bunun için çabalar, ya Sergey Mihalyıç bu çabaya nasıl karşılık verir? Ailenin mutluluğu neye bağlıydı? Eski şartlar yeniden sağlanınca çift mutluluğu tekrar bulabilecek mi?
Kitaba dair anlatmak istediğim çok şey var ancak her bir cümlem ayrı bir spoiler içerir düşüncesi ile geri duruyorum. Ancak şunu söylemek isterim ki ilk kez 1859 yılında yayımlanan kitap günümüz evliliklerine de ayna tutuyor. Genç Maşa ve Sergey Mihalyıç birbirinden tamamen zıt iki karakter ancak yaşanan mutsuzluğun tek sebebi zıtlıklar değil, tıpkı günümüzde de olduğu gibi. Gerek evliliklerde gerek uzun ilişkilerde bir süre sonra aşkın bittiğini hep söyleriz, kimi zaman heyecanımızı kaybederiz. Peki bunun nedenini hiç sorguladık mı?
Öyle düşünüyorum ki bu kitap önümüze çıkacak olan ilişki fırsatlarına farklı bir bakış açısı ile bakmamızı sağlayacak, evlilik kurumuna olan perspektifimizi değiştirecek.
Bir çırpıda bitecek olan bu kitabı şiddetle tavsiye ederim,
Sağlacakla…
120 syf.
·8/10 puan
Önce babalarının sonrasında ise annelerinin ölümü ile kendilerine vasi tayin edilen; babalarının ahbabı olan 36 yaşındaki Sergey Mihalylıç'ın evlerine gelişiyle başlıyor hikâye. 17 yaşındaki Marya Aleksandrovna çocukluğunda bir büyük şefkati ve sevgisiyle tanıdığı vasisine sevgi, hayranlık ve aşk duyguları ile bağlanır. Duygularının karşılığını yaşayan Sergey ise gitmeye karar verdiğinde birbirlerine duygularını açarlar ve evlenirler. Herşey çok güzel giderken genç kadının sosyeteye karışması ve aralarında yaşanan tatsızlık evliklerini olumsuz etkiler. Sevgi bağları şekil değiştirmiş olsa da devam eder

Aradaki yaş farkına rağmen sevginin büyük olanı heyecan ve şevkle gençleştirip , küçük olanı olgunlaştıktırdığına tanık oluyoruz bu kitapta

Yanlışın içinden bir insanın nasıl silkinerek çıktığını ve sevgisine sığındığını okuyoruz.

Çocukların anne ve babalarının sevgilerine ve bağlılıklarına yeni boyutlar kazandırdığına tanık oluyoruz.

Usta yazarın toplumun özelliklerini, dini değerlerini ve yaşantısını da anlattığı sevgi ve aşk temasını başarıyla işlediği bu kitabını çok sevdim. Tavsiye ederim
112 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Evet yine bir dünya klasiklarinden ....ve Tolstoy....yazılarında ki sadelik , incelik , sözcüklerin derinliği ile sizi düşüncelere daldırıyor ...kitap sanki sakin ,sığ bir göl gibi ...ama okudukça bir bakmışsınız okyanuslara açılmışsınız....Yıllar öncesi kitabı edinmek için o çok çaba harcadığım nadide bir yapıt....okudum ..okudum ...okudum ..çok kez ama hiç usanmadan ...her okuyuşum da farklı izlenimlerin oldu ..."YAŞAMADAN YAŞAMIN İNCELİKLERİ BELKİ DE FARKEDİLMEYEBİLİR ....ELİMİZDEKİLERİNİ KAYBETMEK PAHASINA OLSA DA YAŞAMAK NE KAZANDIRIR...." .....düşüncesini okuduğum da kendimden alamadım ...değerli eserler bizler için mutlaka okumanızı tavsiye ederim ...
188 syf.
·3 günde
Kitabı severek okudum . Tolstoyu okumasını seviyorum duru ve anlaşılır bir üslubu var . Aile mutluluğu kısa ama dolu bir eserdi . Aile kavramını ve aşkı çok güzel anlatmış . . Kendisinden yaşça büyük olan Sergey Mihayloviç’le evlenen on yedi yaşındaki Maşa’nın evliliğini ve çalkantılı ilişkileri anlatıyor . . Maşa on yedi yaşındayken annesini kaybeder . Kız kardeşi ve mürebbiyesi ile kalan maşa kendinden yaşça büyük olan aile dostları Sergey Mihayloviçe karşı derin duygular besler . Sergey ilk başlarda yaş farkı yüzünden kendini geri çeksede Maşasız yapamadığını anlar . Aile boşluğunu , yalnızlığını Sergey ile doldurmak ister ve onun varlığı Maşaya ilaç gibi gelir . Evlendikten sonra nelerin değiştiğini okuyoruz . Yaş farklı ileride sorun oluyor mu elbette oluyor Fazla spoiler vermeyim . Ben sevdim tavsiye ederim
188 syf.
Anı yaşayan ve her daim elinde var olanla mutlu olmaya çalışan, olgun Sergey ile ; yaşının verdiği heyecanlarla, tutkularla dolu Maşa’nın evliliğinin öyküsü. Çiftin arasında fazlaca yaş farkı var. Bu durumun evlilik hayatına yansımasını işlemiş Tolstoy. Anlık zevklerin, beğenilme arzusunun aileye etkisi büyük. Maşa bu duygularla çırpınırken yalnız ve olgunlaşmaya çalışan bir kişilik. Yazar sonunda işte bunlar olmadığında bu genç yaş tutkularını bıraktığında mutlu olursun der gibi. Bu duyguyu işleyişi biraz sığ kalmış. Çabucak olgunlaştı Maşa. Bu kısmı gerçeklikten biraz uzak geldi. Zira bu duygu karmaşaları biraz daha çıkmaza sokabilir insanı. Bir hata bir an yetti değişmeye.
Romanın birinci kısmı tasvirler ve kurgu yönünden tatmin etmedi. İkinci kısımda insanın doğa ile uyumu, betimlemeleri iyiydi. Değişen mevsimlerle birlikte Maşa’nın da duygularının değişmesi, kalbinin coşması, ruhunun durulması arasında harika bir ilişki vardı.
Çevirenin de son sözü aile mutluluğunun özeti niteliğinde. “ Tolstoy ‘un hikayesinden çıkan anlam şudur: İnsan yaşanan deneyimin, değişen doğasının yanı sıra sevgilisiyle kendisinin mizacını da kabul etmişse; iç ve dış dünya arasında, kişinin mizacıyla doğa arasında inçe ve hassas bir örtüşme söz konusuysa , işte o zaman ailevi mutluluktan ve gerçek aşktan söz edilebilir .”
Eskiden sadece zaman geçirmek için okuduğum kitaplar, birdenbire hayatımın en güzel zevklerinden biri haline gelivermişti.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Aile Mutluluğu
Baskı tarihi:
Mart 2015
Sayfa sayısı:
188
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750517211
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Семейное счастие
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınları
Tolstoy’un otobiyografik yanı da olan novellası Aile Mutluluğu, yazarın erken dönem eserlerinin pırıltılı bir örneğidir.

Tolstoy Aile Mutluluğu’nu, 1856’da Valeria Arseneva adlı zengin ve yetim bir genç kızla yaşadığı aşk ilişkisinden esinlenerek 1859’da kaleme aldı. Kendisinden yaşça büyük olan Sergey Mihayloviç’le evlenen on yedi yaşındaki Maşa’nın evliliğini ve evlilikle ilgili naif beklentilerini gözden geçirmek zorunda kalışını hikâye eden Aile Mutluluğu, Tolstoy’un daha sonra yazacağı iki büyük romanı Savaş ve Barış ile Anna Karenina’daki temaların da habercisidir.

Kitabı okuyanlar 1.215 okur

  • βəRκe
  • Jack Anderson
  • Elif Erva
  • Gözdenur Ceyda Doğruyol
  • Taner Kaya
  • YOK
  • Aynur Bayram
  • Enes
  • Betül GÜNDOĞU
  • Zişan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%7.5
13-17 Yaş
%1.9
18-24 Yaş
%11.3
25-34 Yaş
%41.5
35-44 Yaş
%18.9
45-54 Yaş
%15.1
55-64 Yaş
%3.8
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%52.5
Erkek
%47.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%7.5 (28)
9
%7.7 (29)
8
%9.1 (34)
7
%7.2 (27)
6
%3.7 (14)
5
%0.3 (1)
4
%1.1 (4)
3
%0.3 (1)
2
%0
1
%0.3 (1)