Aile Mutluluğu

8,0/10  (40 Oy) · 
90 okunma  · 
28 beğeni  · 
1.576 gösterim
Tolstoy’un otobiyografik yanı da olan novellası Aile Mutluluğu, yazarın erken dönem eserlerinin pırıltılı bir örneğidir.

Tolstoy Aile Mutluluğu’nu, 1856’da Valeria Arseneva adlı zengin ve yetim bir genç kızla yaşadığı aşk ilişkisinden esinlenerek 1859’da kaleme aldı. Kendisinden yaşça büyük olan Sergey Mihayloviç’le evlenen on yedi yaşındaki Maşa’nın evliliğini ve evlilikle ilgili naif beklentilerini gözden geçirmek zorunda kalışını hikâye eden Aile Mutluluğu, Tolstoy’un daha sonra yazacağı iki büyük romanı Savaş ve Barış ile Anna Karenina’daki temaların da habercisidir.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2015
 • Sayfa Sayısı:
  188
 • ISBN:
  9789750517211
 • Çeviri:
  Mehmet Özgül
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:

"-Bence erkek sevdiğini açıklamamalı.
-Nedenmiş ?
-Çünkü her zaman yalan olacaktır bu. İnsanın sevdiğini sık sık söylemesinin anlamı nedir? Bu sözcük, ağzından çıktığı anda çok olağanüstü bir şey olmak zorunda. Sürekli "Seni Seviyorum" diyen insan, ya kendini aldatmaktadır, ya karşısındakini...
-Peki, erkek bunu söylemediği sürece kadın sevildiğini nasıl anlayacak?
-Her insanın bir anlatma biçimi vardır... Sevdiğini belli eden duyguları ve davranışları..."

Tolstoy Baba yine kendi gözünden bir evlilik&aşk hikayesi yazmış. Sanki her bir bölümünü bizzat kendi yaşamış.
Evlilik aşkı öldürür mü? Evlilikte yaş farkı ne kadar önemlidir?
Sergey ve Maşa 'nın hikayesi aslında hepimizin hikayesi.

ebru cemre 
05 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aralarındaki yaş farkını hiçe sayan küçük bir kızın kendisinden yaşça büyük olan bir adamla evlenmesi ve gençliğinin verdiği eğlence hayatına düşkünlük, kocasıyla arasının açılmasına sebep oluyor.Evlenmeden önce ve evliliklerinin ilk yıllarında kocasına hayran olacak derecede Aşık olan Maşa,zaman geçtikçe evlilikle ilgili beklentilerinin farklı olduğunu anlıyor ve eşinden uzaklaşmaya başlıyor.
'
'
Tolstoy,bu romanında toplumsal yapımızın temeli olan "Aile"yi sürükleyici ve yalın bir uslûp ile kaleme alarak,evlilik Aşk'ı öldürüyor mu ? sorusunu çok güzel bir şekilde vurgulamış.
Kitap,yazarın erken dönem eserlerinin en
güzel örneklerinden.
Tolstoy'un yıllar sonra bile hâla anlaşılıp,severek okunmasını sağlayan sade dilini
çok seviyorum.

Mehmed 
09 Oca 22:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir çok yerde yazıldığı gibi Tolstoy'un dünya edebiyatında ses getiren eserlerinin fısıltısı sayılır 'Aile Mutluluğu' Bu novella'yı Tolstoy'un önemsiz bularak yayınlamak istememesin altında Tolstoy'un yaşadığı evliliğin kendisinde bıraktığı hayal kırıklığı yaratmış olabilir diye düşünüyorum.Sevgi Ve Aşk kavramlarının sistematik bir kalıbın içinde bozulup çürüyebilir mi ? Daha açıklayıcı olmak gerekirse ''Aşk ve sevgi kavramları belirli bir dönemden sonra insanda kaybolur mu ?'' sorularından ziyade ''evlilik gerçekten bu iki kavramı etkisiz mi kılar ?'' gibi sorulara kişisel olarak cevap vermemize yarayacağını düşündüğüm bir novella...

~ İyi Okumalar~

Arka kapak yazısı:
TOLSTOY AİLE MUTLULUĞU
Hepimizin hayatında çok önemli bir yer tutar aile ve ail mutluluğu. Sevgiyi yaşadığımız,sevincimizi çoğalttığımız mutsuzluklarımızı azalttığımız yerdir aile. On üç çocuk baba. olan Tolstoy, bu romanında toplumsal yapımızın temeli ola aileyi sürükleyici ve yalın bir üslup ile kaleme alarak bizler aileyi oluşturanların hem bir birey hem de eş olarak aileyi karşı sorumlu olduklarını hatırlatıyor. Manevi dejenerasyonun, sorumluluklarının farkında olmadan yaşayan bireylerin hayatı ve mutluluğu ıskaladığı düşünülürse kesinlikle ders çıkarılacak bir roman.

Kitaplara Fısıldayan Kız 
 08 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bol doğa betimlemeli bir kitap olmuş. Anlatıcı karakter betimlerken sanki görüyormuş gibi oluyorsunuz. Bunun dışında insan duygularına bolca yer vermiş yazar. Olaylar sadece konuşmalar olarak geçiyor da denebilir. Başarılı bir kitap, 21. yüzyılda bile mevcut sorunlar arasında sayılabilir, okuyarak bir fikir edinilebilir. Baş ucu kitabı olarak tabir edebiliriz. Keyifle okumalar.

Beyza Keskin 
30 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aralarındaki yaş farkını hiçe sayan küçük bir kızın kendisinden yaşça büyük olan bir adamla evlenmesi ve gençliğinin verdiği eğlence hayatına düşkünlük onun kocasıyla arasının açılmasına sebep oluyor.Aslında bu süreç onun olgunlaşma sürecinin bir parçası. Tolstoy'un bize vermek istediği mesaj ise bir ailenin saadetini korumak için çiftlerin birbirlerine aralarındaki yaşa rağmen bu yaş farkını kapatmaya çalışmaları gerektiğidir diye düşünüyorum.

Friedrich nietzche 
23 Şub 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Tolstoyu çok sevsemde bu kitabini pek begenmedim.biraz karışik gibi geldi bana.sırf tolstoya ayıp olmasın diye okudum pek tavsiye edemeyecegim bir kitap maalesef....

Nadiye Aksu Bozan 
06 Oca 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · 6/10 puan

Her ne kadar kafamda cevabını bulamamış sorular dolansa da yine de okumaya değer bir eser. Aşkın yaşlıydı genclestirdigine genci olgunlastirdigina ve aşkın ihmale gelmez olduğunun en güzel örneği diyebilirim.

Kitaptan 35 Alıntı

Yasemin 
21 Şub 2017 · 8/10 puan

Hayal, düşünce ve yakarışlarımın karanlıkta benimle yaşayan, yatağımın çevresinde uçuşan, başucumda duran canlı varlıklar olduğuna inanırdım.

Aile Mutluluğu, Lev Tolstoy (Sayfa 77 - İletişim Yayınları)Aile Mutluluğu, Lev Tolstoy (Sayfa 77 - İletişim Yayınları)

"Tanrım! Hatalıysam beni bağışla! Mutluluğumu, ruhumun neşesini geri ver, ya da yeni bir hayata başlamak için bana yol göster!"

Aile Mutluluğu, Lev Tolstoy (Sayfa 42 - Bahar Yayınları  2005-054 Dünya Klâsikleri Dizisi)Aile Mutluluğu, Lev Tolstoy (Sayfa 42 - Bahar Yayınları 2005-054 Dünya Klâsikleri Dizisi)
Monokl 
17 Oca 14:26 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Geçmişe minnettarım, ama geçmişte kaldığı için üzülmüyorum.

Aile Mutluluğu, Lev TolstoyAile Mutluluğu, Lev Tolstoy
İlker BIYIK 
15 Tem 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Mutluluğu hissetmek için yaşamak gerektiği açık seçik içime doğuyordu.

Aile Mutluluğu, Lev Tolstoy (Sayfa 66 - İletişim Yayınları)Aile Mutluluğu, Lev Tolstoy (Sayfa 66 - İletişim Yayınları)

"...Ne yurtdışı gezileri ne sosyete ne de şatafatlı bir yaşam bana ilgi çekici geliyor; bitmek bilmez özveriyle, karşılıklı derin sevgiyle, her şeyde yardım edici Tanrı inancıyla, köyde geçecek dingin bir aile yaşamını, isteklerime en uygun buluyordum."

Aile Mutluluğu, Lev Tolstoy (Sayfa 97 - İletişim Yayınları)Aile Mutluluğu, Lev Tolstoy (Sayfa 97 - İletişim Yayınları)
seher 
25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mutluluğun, başkası için yaşamak olduğu, eskiden doğru ve kolay anlaşılır bir kavram gibi gelirdi bana, oysa şimdi bunu anlayamıyorum.İnsan kendisi için zevkle yaşa­yamadıktan sonra niçin başkaları için yaşasın ki?

Aile Mutluluğu, Lev Tolstoy (Sayfa 102)Aile Mutluluğu, Lev Tolstoy (Sayfa 102)
Kitaplara Fısıldayan Kız 
 05 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Her şeyiniz başkaları için, kendiniz için birşey yapmıyorsunuz.

Aile Mutluluğu, Lev Tolstoy (Sayfa 12 - Bilge Kültür Sanat, Sergey)Aile Mutluluğu, Lev Tolstoy (Sayfa 12 - Bilge Kültür Sanat, Sergey)
Kitaplara Fısıldayan Kız 
06 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Önümüzde bir anda yaz geçmiş, sonbahar olmuş gibiydi.

Aile Mutluluğu, Lev Tolstoy (Sayfa 29 - Bilge Kültür Sanat)Aile Mutluluğu, Lev Tolstoy (Sayfa 29 - Bilge Kültür Sanat)
Kitaplara Fısıldayan Kız 
07 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Onu sevmek mutluluğunu tattıktan sonra onu yalnızca sevmek az geliyordu bana.

Aile Mutluluğu, Lev Tolstoy (Sayfa 75 - Bilge Kültür Sanat, Mariya)Aile Mutluluğu, Lev Tolstoy (Sayfa 75 - Bilge Kültür Sanat, Mariya)
4 /