Aile Mutluluğu

7,8/10  (20 Oy) · 
46 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.094 gösterim
Tolstoy Aile Mutluluğu’nu 1859’da yazdı. Hikâyenin en önemli kaynağı, 1856’da Valeria Arseneva isimli zengin ve yetim bir kızla yaşadığı ve kendi kararıyla sona eren aşk ilişkisiydi. Tolstoy yazıp bitirdikten sonra hikâyeyi zayıf, değersiz ve anlamsız bularak yayımlamaktan vazgeçti, ama arkadaşları ve yayıncısı tam tersini düşünüyordu. Onlara göre Aile Mutluluğu 'hayranlık uyandırıcı, yetenekle dolu ve çok anlamlı'ydı. Savaş ve Barış ve Anna Karenina gibi daha sonraki büyük romanlarının temalarını da haber veren bu hikâyeyi, Mehmet Özgül’ün Rusça aslından yaptığı çeviriden okuyacaksınız.
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  150
 • ISBN:
  9750503813
 • Çeviri:
  Mehmet Özgül
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:

"-Bence erkek sevdiğini açıklamamalı.
-Nedenmiş ?
-Çünkü her zaman yalan olacaktır bu. İnsanın sevdiğini sık sık söylemesinin anlamı nedir? Bu sözcük, ağzından çıktığı anda çok olağanüstü bir şey olmak zorunda. Sürekli "Seni Seviyorum" diyen insan, ya kendini aldatmaktadır, ya karşısındakini...
-Peki, erkek bunu söylemediği sürece kadın sevildiğini nasıl anlayacak?
-Her insanın bir anlatma biçimi vardır... Sevdiğini belli eden duyguları ve davranışları..."

Tolstoy Baba yine kendi gözünden bir evlilik&aşk hikayesi yazmış. Sanki her bir bölümünü bizzat kendi yaşamış.
Evlilik aşkı öldürür mü? Evlilikte yaş farkı ne kadar önemlidir?
Sergey ve Maşa 'nın hikayesi aslında hepimizin hikayesi.

Arka kapak yazısı:
TOLSTOY AİLE MUTLULUĞU
Hepimizin hayatında çok önemli bir yer tutar aile ve ail mutluluğu. Sevgiyi yaşadığımız,sevincimizi çoğalttığımız mutsuzluklarımızı azalttığımız yerdir aile. On üç çocuk baba. olan Tolstoy, bu romanında toplumsal yapımızın temeli ola aileyi sürükleyici ve yalın bir üslup ile kaleme alarak bizler aileyi oluşturanların hem bir birey hem de eş olarak aileyi karşı sorumlu olduklarını hatırlatıyor. Manevi dejenerasyonun, sorumluluklarının farkında olmadan yaşayan bireylerin hayatı ve mutluluğu ıskaladığı düşünülürse kesinlikle ders çıkarılacak bir roman.

Beyza Keskin 
30 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aralarındaki yaş farkını hiçe sayan küçük bir kızın kendisinden yaşça büyük olan bir adamla evlenmesi ve gençliğinin verdiği eğlence hayatına düşkünlük onun kocasıyla arasının açılmasına sebep oluyor.Aslında bu süreç onun olgunlaşma sürecinin bir parçası. Tolstoy'un bize vermek istediği mesaj ise bir ailenin saadetini korumak için çiftlerin birbirlerine aralarındaki yaşa rağmen bu yaş farkını kapatmaya çalışmaları gerektiğidir diye düşünüyorum.

Nadiye Aksu Bozan 
06 Oca 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · 6/10 puan

Her ne kadar kafamda cevabını bulamamış sorular dolansa da yine de okumaya değer bir eser. Aşkın yaşlıydı genclestirdigine genci olgunlastirdigina ve aşkın ihmale gelmez olduğunun en güzel örneği diyebilirim.

İbrahim çalikoglu 
23 Şub 02:32 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Tolstoyu çok sevsemde bu kitabini pek begenmedim.biraz karışik gibi geldi bana.sırf tolstoya ayıp olmasın diye okudum pek tavsiye edemeyecegim bir kitap maalesef....

Kitaptan 6 Alıntı

Hayal, düşünce ve yakarışlarımın karanlıkta benimle yaşayan, yatağımın çevresinde uçuşan, başucumda duran canlı varlıklar olduğuna inanırdım.

Aile Mutluluğu, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 77 - İletişim Yayınları)Aile Mutluluğu, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 77 - İletişim Yayınları)

"Tanrım! Hatalıysam beni bağışla! Mutluluğumu, ruhumun neşesini geri ver, ya da yeni bir hayata başlamak için bana yol göster!"

Aile Mutluluğu, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 42 - Bahar Yayınları  2005-054 Dünya Klâsikleri Dizisi)Aile Mutluluğu, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 42 - Bahar Yayınları 2005-054 Dünya Klâsikleri Dizisi)
Beyza Keskin 
30 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

#yağmur
Sen yaprakları otları kıskanıyorsun çünkü onları yağmur ıslatıyor. Sen yaprak,ot,yağmur olmak istiyorsun oysa, bunlar dünyadaki diğer güzel,genç ve mutlu olan şeyler gibi benim sadece mutlu olmama vesile oluyor.

Aile Mutluluğu, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 114 - aslı yayınları)Aile Mutluluğu, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 114 - aslı yayınları)

Beklediğim, hayatın durgun akışı değil, hareketti. Coşku, tehlike, duygulanmak için hareket istiyordum. Durgun yaşantımızda harcanmayan enerji fazlalığı vardı içimde..

Aile Mutluluğu, Lev Nikolayeviç TolstoyAile Mutluluğu, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Rıfat ÇELEBİ 
01 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Siz kadınların gerçek hayata dönmeden önce eğlence hayatının manasızlığını tatmaya ihtiyacı var.

Aile Mutluluğu, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 126 - Bahar Yayınevi)Aile Mutluluğu, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 126 - Bahar Yayınevi)
Rıfat ÇELEBİ 
01 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşksız bir hayatın ne önemi var? Burada güzel ve kıymetli sadece bir şey vardır : Hayatı, sonsuz bir roman yapmak.

Aile Mutluluğu, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 110 - Bahar Yayınevi)Aile Mutluluğu, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 110 - Bahar Yayınevi)