Aile Mutluluğu

Lev Tolstoy

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
150 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
5 günde okudu
Keşke çok daha önce okusaydım dediğim kitaplardan birinden bahsetmek istiyorum.Özellikle Anna Karenina’dan önce keşke okusaydım dediklerimden. Tolstoy aşka, sevgiye, ideal eş ve evliliğe dair olan fikirlerini bu denli açık belirtip karakterlerin de kendi hayatından seçmiş. Kendi hayatından nasıl seçtiğini daha iyi anlatabilmek adına karakterleri
Aile Mutluluğu
Aile MutluluğuLev Tolstoy · İletişim Yayınları · 20154,500 okunma
Reklam
188 syf.
7/10 puan verdi
·
19 saatte okudu
Anı yaşayan ve her daim elinde var olanla mutlu olmaya çalışan, olgun Sergey ile ; yaşının verdiği heyecanlarla, tutkularla dolu Maşa’nın evliliğinin öyküsü. Çiftin arasında fazlaca yaş farkı var. Bu durumun evlilik hayatına yansımasını işlemiş Tolstoy. Anlık zevklerin, beğenilme arzusunun aileye etkisi büyük. Maşa bu duygularla çırpınırken yalnız ve olgunlaşmaya çalışan bir kişilik. Yazar sonunda işte bunlar olmadığında bu genç yaş tutkularını bıraktığında mutlu olursun der gibi. Bu duyguyu işleyişi biraz sığ kalmış. Çabucak olgunlaştı Maşa. Bu kısmı gerçeklikten biraz uzak geldi. Zira bu duygu karmaşaları biraz daha çıkmaza sokabilir insanı. Bir hata bir an yetti değişmeye. Romanın birinci kısmı tasvirler ve kurgu yönünden tatmin etmedi. İkinci kısımda insanın doğa ile uyumu, betimlemeleri iyiydi. Değişen mevsimlerle birlikte Maşa’nın da duygularının değişmesi, kalbinin coşması, ruhunun durulması arasında harika bir ilişki vardı. Çevirenin de son sözü aile mutluluğunun özeti niteliğinde. “ Tolstoy ‘un hikayesinden çıkan anlam şudur: İnsan yaşanan deneyimin, değişen doğasının yanı sıra sevgilisiyle kendisinin mizacını da kabul etmişse; iç ve dış dünya arasında, kişinin mizacıyla doğa arasında inçe ve hassas bir örtüşme söz konusuysa , işte o zaman ailevi mutluluktan ve gerçek aşktan söz edilebilir .”
Aile Mutluluğu
Aile MutluluğuLev Tolstoy · İletişim Yayınları · 20154,500 okunma
188 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
4 günde okudu
Zamanın Hırpalamasına Aşk Dayanabilir mi?
Tolstoy'un dehası sıradan bir olayı ilgi çekici bir hale getirmiş. Rusya'da babası daha önce ölen aile annelerini de kaybeder. İki kız kardeş ve dadılarıyla bir başlarına kalan kardeşlerin mirasını eskiden beri babalarının bir arkadaşları idare etmektedir ve aile yaşı ilerlemiş bu aile dostuna hem güvenir hem de çok sevmektedirler. Onun köylerine gelmesini beklemekle geçen günler ani gelişin sevinciyle keyifli bir huzura dönüşür. Evin büyük kızı Maşa ailenin hamisi durumuna gelen kendisinden büyük aile dostlarına karşı adını koyamadığı duygular beslemektedir ama karşısından herhangi bir işaret bulamamaktadır. Sonunda açılmaya karar verir ve olaylar gelişir. Kitapta efsane bir aşk hikayesinin nasıl evrildiğini ve neye dönüştüğünü yazarın harika kaleminden takip ediyoruz. Tolstoy için tavsiye ederim demek ayıp olur mu bilemedim ama okunmalı diyerek bitirmek isterim incelememi.
Lev Tolstoy
Lev Tolstoy
Aile Mutluluğu
Aile Mutluluğu
Aile Mutluluğu
Aile MutluluğuLev Tolstoy · İletişim Yayınları · 20154,500 okunma
Reklam
Reklam
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.