Değil Efendi'nin Renk ve Korku Meselleri

8,5/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
490 gösterim
Felek bize hikâyeler vesilesiyle göz kırpar!


İskender, Ninno’yu ve korkunun çekiciliğini düşünüyordu hâlâ...
Korkunun açıklanamaz, erotik bir yanı vardı.
Bizi ürperttiği ölçüde kışkırtan, baştan çıkaran bir şey...
Peki neden?
Bir yanımız içten içe korkmak mı istiyordu?
Korku bir ihtiyaç mıydı?
Dehşet anları neden gönül maceralarımızdan daha derin izler bırakıyordu bizde?
Bütün bu soruları sormuş ve cevabını bulabilmiş birileri var mıydı bu dünyada?

Komünist şair İskender Sof, “yarı resmi karanlık çevreler"tarafından takip edilmektedir. Peşindeki iki MİT ajanından kurtulmak için trende tanıştığı ihtiyar kalpazan Sincap’ın önerisiyle Iğdır’a gider. Amacı, kışları buz tutan Aras Irmağı üzerinden Sovyet Rusya’ya kaçmaktır. Oysa Iğdır’da onu bekleyen başka tehlikeler de vardır: Bir vampir...
Onu öldürmek için peşine düşen Mit Osman...
Görür görmez kalbini çalacak bir güzel...
Ve korkunun ta kalbine yapacağı bir yolculuk...

İskender Sof’un hikâyesini son çağdaş meddah Değil Efendi anlatıyor bize.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2010
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • ISBN:
  978-605-111-576-4
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Bahar Acar 
05 Eki 2015 · Kitabı okudu · 27 günde · Puan vermedi

İsmail Güzelsoy, edebiyatımızda mutlaka tanışılması gereken bir kalem.
İki anlatıcılı bir kitap elimizdeki. İlginç yanı anlatıcının da anlatılmasıyla oluşturulmuş bu. Meddah anlatıcı Değil Efendi'nin dilinden gitseydi keşke tüm roman dedirttiyor. Zira kitabı alırken de önce Değil Efendi adına takılı kalıyor insan. Ama asıl kahramanız İskender Sof. Onun renkler ve korkularla yüzleşmesi. Biraz konuyu da vermiş olduk, ama birazla yetinmeyenler için şöyle diyelim: Komünist şair İskender Sof hayatını kurtarabilmek için kaçmak zorundadır. En yakınları tarafından ihanete uğramıştır. Trende tanıştığı Sincap'ın önerisiyle Aras Irmağı üzerinden Sovyetler Birliği'ne kaçmaya karar verir. Iğdır'ın bir kasabasına giderler ve burada ilginç kişilerle tanışır İskender... daha fazla anlatıp da büyüsünü bozmayalım.
Romanın diğer kişileri de tüm samimiyetleriyle karşımıza çıkıyor. Hatta romanın kötü kişisi diyebileceğimiz Mit Osman'a bile tebessüm ediyorsunuz okurken. Ahund, Nuh, Ninno, Adalet Hanım, Sarıcakarı.. hepsi birbirinden ilginç.
Giriş bölümü hariç ( ki bu bölümde Değil Efendi'ye hayran oluyor insan) bölümlerler renk adlarında oluşuyor: Beyaz- Sarı, Kirli Beyaz, Pembe- Kahverengi ve Yeşil... bu renklerle bölümler arasında bir bağ var mı diye baktımsa da ben yakalayamadım, belki bi yakalayan olur. Ya da bir şey yoktur da ben olsun istemişimdir :)

ERHAN ÜNAL 
14 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

BİRÇOK GÜZEL KİTABIN YAZARI OLAN İSMAİL GÜZELSOY'UN EN SEVDİĞİM KİTABI : '' DEĞİL EFENDİ'NİN RENK VE KORKU MESELLERİ''DİR . KONUSU IĞDIR'DA GEÇEN ENDER KİTAPLARDAN BİRİSİDİR . ŞİMDİYE KADAR İKİ DEFA OKUDUM .

Kitaptan 5 Alıntı

Bahar Acar 
05 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Sırlar ya büyük dostlukların ya da büyük husumetlerin yatağıdır."

Değil Efendi'nin Renk ve Korku Meselleri, İsmail Güzelsoy (Sayfa 115 - Doğan Kitap, 1. baskı, Nisan 2010)Değil Efendi'nin Renk ve Korku Meselleri, İsmail Güzelsoy (Sayfa 115 - Doğan Kitap, 1. baskı, Nisan 2010)
Bahar Acar 
05 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"İskender yere düşen, saçma sapan şeyler yapan birileri karşısında iki tavır olabileceğini düşünüyordu: Onlara gülmek ya da onların utancını paylaşmak. Bu ikinciye yönelen insan türü hızla azalmaktaydı. İskender'e göre dünyanın giderek zalimleştiğinin alametlerinden biriydi bu."

Değil Efendi'nin Renk ve Korku Meselleri, İsmail Güzelsoy (Sayfa 82 - Doğan Kitap, 1. baskı, Nisan 2010)Değil Efendi'nin Renk ve Korku Meselleri, İsmail Güzelsoy (Sayfa 82 - Doğan Kitap, 1. baskı, Nisan 2010)
Bahar Acar 
05 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"...dostluk ve düşmanlık arasındaki en büyük fark da şudur ki, dostluk acemi başlar efendim; gayet sakar ve ürkektir. Bir serçe kadar ürkek... Halbuki düşmanlık vakur ve ihtişamlıdır. "

Değil Efendi'nin Renk ve Korku Meselleri, İsmail Güzelsoy (Sayfa 115 - Doğan Kitap, 1. baskı, Nisan 2010)Değil Efendi'nin Renk ve Korku Meselleri, İsmail Güzelsoy (Sayfa 115 - Doğan Kitap, 1. baskı, Nisan 2010)
Bahar Acar 
05 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Apartman zillerini çalıp çalıp kaçarken yaya
Rüzgara yakalanan çocukları hatırla" İskender Sof

Değil Efendi'nin Renk ve Korku Meselleri, İsmail Güzelsoy (Sayfa 116 - Doğan Kitap, 1. baskı, Nisan 2010)Değil Efendi'nin Renk ve Korku Meselleri, İsmail Güzelsoy (Sayfa 116 - Doğan Kitap, 1. baskı, Nisan 2010)