9,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
349 gösterim
Rukas, İsmail Güzelsoy'un Banknot Üçlemesi adını verdiği ve birbirinden tümüyle bağımsız romanlardan oluşan dizinin ikinci kitabı. Bu dizinin kitaplarının tek ortak noktası banknotun, yani kağıt paranın gizli bir başrol oynaması.

Rukas, paranın yüzünden hayatı okuyan Salih'in bir Boğaz kasabasına dağıttığı sırrının peşinde, yine birbirine açılan öykülerle sürüyor. Bir masal kahramanına dönüşmüş olan Salih'in sırrını çözmek Rukas'a düşecektir. Çünkü onun da sırrı gizlidir Salih'te.

Bir kez daha bir macera kitabı okuyacaksınız İsmail Güzelsoy'un elinden. Ancak yine bu maceranın gerisinde, paranın ve iktidarın çevresinde yaşananları, ihaneti, masalı, masallaştırmayı ve hesaplaşma kaygısını tartışan bir metinle kara bir coşkuyu paylaşacaksınız.

"Neden olmasın, belki de o iskemleye her baktıklarında Salih'in hayaletini görüyorlardı. Çerçevesinde yarım daire oluşturan gençlerin şaşkın bakışları altında, elinde tuttuğu paraya bir kez olsun dokunmuş olanların nefes kesen maceralarını anlatışını hatırlıyorlardı."
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2006
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9789752892866
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yaren Karabel 
17 May 17:39 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

İnsanların önyargılarıyla bir insanın hayatını hiçe sayabildiklerini, harcayabildiklerini; aslında çoğu kişinin hayatında daha önemli yere sahip olan insanları korumak için geri kalan herkesi satabileceğini ama tüm bu hainlikleri tek bi kişinin günah keçisi olarak üstlenebileceğini anlatan, 'keşke daha detaylı, daha uzun anlatsaydı yazar bu hikayeyi' dedirten 98 sayfalık kısa ama anlamlarla dolu hikaye kitabı. Ben bir solukta ve çok etkilenerek okudum, herkese öneriyorum.

Kitaptan 1 Alıntı

Yaren Karabel 
 17 May 18:12 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Çok hırpalandım, acı çektim. Bununla tam olarak ne kastettiğimi anlayabilmen için hayatımın birkaç dakikasını hissetmeni isterdim. "

Rukas, İsmail GüzelsoyRukas, İsmail Güzelsoy