Deliryum Delirium Serisi 1

7,4/10  (16 Oy) · 
33 okunma  · 
6 beğeni  · 
893 gösterim
Aşk tedavisinden sonar sonsuza dek mutlu ve güvende olacağımı söylediler. Ve ben, onlara hep inandım. Şimdiye dek. Şimdi artık her şey değişti. Artık, bir yalanın baskısı altında yüzyıl yaşamaktansa, aşk hastalığıyla geçireceğim kısacık bir ömrü tercih ederim.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  504
 • ISBN:
  9786051424194
 • Orijinal Adı:
  Delirium
 • Çeviri:
  Bilge Gündüz
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nisa Nur 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

''Aşk tedavisinden sonra sonsuza dek mutlu ve güvende olacağımı söylediler. Ve ben, onlara hep inandım. Şimdiye dek. Şimdi artık her şey değişti. Artık, bir yalanın baskısı altında yüzyıl yaşamaktansa, aşk hastalığıyla geçireceğim kısacık bir ömrü tercih ederim.''

Yine distopik kitaplar ve ben .
Aşk bir hastalık olarak nitelendiriliyor ve adına amor delirim nervosa deniliyor. Hükumete göre aşk tedavi edilmesi gereken bir hastalık ve insanlar 18 yaşında ameliyat olmak zorunda. Bu ameliyat sadece aşkı elinizden almıyor aynı zamanda tüm duygularınız ve anılarınıza da elveda demek zorunda kalıyorsunuz. Hükumet sizin adınıza her şeye karar veriyor; dinleyeceğiniz müzik, eşiniz, kaç çocuğunuz olacağı...
Daha fazla bilgi vermiyorum. :))

Öncelikle fikir oldukça yaratıcı geldi, karakterler etkileyici ve güçlü. Tabi ki erkek karakter olan Alex olmasaydı kitabın ilk yarısı okunur muydu bilmiyorum. Konusu çok farklı geldiği için okumaya başladım kitap biraz yavaş ilerliyor, zaman zaman sıkıldım ama öyle bir son vardı ki kitapta kitabı okuyan insanların çoğunun 'nasıl yani' dediğini düşünüyorum.

Üçleme olduğunu kitabı bitirdikten sonra öğrendim ve merak ettiğim çok yer var, diğer iki kitabı okumayı düşünüyorum.

sherlock 
30 Nis 11:52 · Kitabı okudu · Puan vermedi

hayatımdaki en muhteşem kitaplardan biriydi .en sonunda hıçkırıklarla ağladım ve böyle bir sonu kabullenemedim kendi kendime bu olmamalıydı güzel bir sonu hak etmişlerdi diyordum benim için sürpriz bir sondu. açıkçası hala daha etkisinden çıkamadım.ve şimdi olsa tekrar ve bir daha tekrar okurum

Şule ALTAN 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Çok güzel bir kitaptı önce onu söyleyeyim.
Kitap aşkın hastalık sayıldığı bir distopyada geçiyor.
İnsanlar aşktan korunmak için değiştiriliyorlar.
Ameliyat denilen bir olayla
Kahramanımızın arkadaşı Hana'yı özellikle sevdim , çok tatlıydı ..
Bir de vazgeçilmez ikinci ana karakter : Alex. Öptüm.
Spoi vermemek için yazmayacağım.
450 sayfa bir günde bitti.

Corpus 
12 Şub 19:20 · Kitabı okudu · 6 günde · 5/10 puan

Kitabı bitirdiğimde hissettiğim en yoğun duygu öfkeydi. Gerçekten bir parça delirmiş olabilirim. Spoiler vermeden bu durumu nasıl açıklayabilirim bilmesem de şansımı deneyeceğim.

Deliryum, konu itibariyle bana bir parça komik gelse de aslında güzel bir yerden oluşturmuş kurguyu yazar. Aşkın korkunç bir hastalık olarak görüldüğü, Romeo ve Juliet'in ibret hikayesi olarak okutulduğu ve -tabii ki- Amerika'da geçen bir distopya söz konusu. İnsanların beyniyle oynanıp hissizleştirildiği, her şeyden bir haber yaşatıldığı bir yer Portland.

Kızımız Lena, 18 yaşına girmek üzere ve resmi olarak ameliyat edilmesine günler var. O da diğer herkes gibi dünyadan bihaber yaşıyor ve heyecanla mekanik hayatının başlamasını bekliyor. Bu kısma kadar kitapla ilgili tek sıkıntım yazarın tercih ettiği üslup oldu. Psikolojik tahlillere neredeyse hiç değinmeyen yazarımız, kahraman anlatıcı boşluklarını betimlemelerle ama en olmadık yerlerde anlatarak kapatıyor. Şunu söyleyebilirim ki en hararetli konuşmada olmanız yazar için önemli değil. Bazı replikler arasında dört sayfa olduğuna bile denk gelmişliğim var. Birisi konuşuyor ve biz dört sayfa boyunca ayakkabıya bulaşan mürekkep, ay ışığının gümüşi parıltısı, tozlu sokaklar, çatlak duvarlar okuyup cevabını bekliyor, kafamızı duvara vurmak istesek de sabrediyoruz falan filan. İnanın yoruyor yazar, abartmıyorum. Ve gümüşi ay ışığı tabirinden nefret ediyorum artık.

Son sayfalara doğru gerilim artıyor, devrim için temel oluşturuluyor ama öyle saçma şeyler oluyor ki ben hala sakinleşmiş değilim. En sessiz olunması gereken anda çığlık atan karakter mi dersiniz, hiç kimsenin araba görmediği ıssız bir sokağa, en sessiz olunması gereken anda motorla gelen akıl küpü şahıslar mı dersiniz, kaçmak yerine bize camdan manzara anlatan kahraman anlatıcı mı dersiniz, mükemmel bir askeri teşkilatı olup da asileri görmezden gelen diktatör mü dersiniz varın siz düşünün. Son yüz sayfa sizi saçmalıklarıyla tokatlayıp nevrinizi döndürüyor da diyebiliriz tabii.

Sevdiğim tek detay çiftimiz oldu. Gerçekten sevimli bir çift. Ne kızımız bencil ve kimi sevsem acaba, of be tripleri içinde -ki bilirsiniz güncel distopyaların olmazsa olmazı ikilemdir- ne de oğlumuz hiçbir şeyi anlamayan, aşırı saf ve kör biri. Gayet normal, aşık ve fedakarlar. Bir şeyleri düzeltmek isteyen güzel yüreklere sahipler. Sanırım seriyi çoğu kişiye sevdiren de bu. Ama ben kitabı sevip sevmediğime bile karar veremedim. Altını çizdiğim bir yer yok, kurgu güzel ama anlatım içinizi boğuyor, karakterler elbette ergen ve pek de ahım şahım bir kitap değil anlayacağınız. Elimde devamı olan ve okumaya içimin gitmediği bir seriye daha sahibim artık. Ben herhalde güncel kitap konusunda bir bela mıknatısıyım.

Berfu Alkan 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Günümüzde insanların yönetimler tarafından olmasını istedikleri vatandaş profilini anlatmaya çalıştığı aşikâr.Korkutucu olduğu kadar etkileyici.Sonu her nekadar hayal kırıklığına uğratsada severek okuduğum bir kitap oldu.

Kitaptan 9 Alıntı

Yasmin 
15 Oca 20:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bazen mutsuz olmadıkça, gerçekten mutlu olamazsın.

Deliryum, Lauren Oliver (Sayfa 24)Deliryum, Lauren Oliver (Sayfa 24)
Yasmin 
20 Oca 18:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Güzellik nedir? Güzellik bir hileden, bir yanılsamadan, heyecana kapılan partikül ve elektronların gözlerinizde çarpışıp beyninizi teneffüse çıkmak üzere olan bir grup fazla coşkulu okul çocuğu gibi sarsmasından ibarettir. Yanıltmasına izin mi vereceksiniz? Kandırılmaya razı mı olacaksınız?

Deliryum, Lauren Oliver (Sayfa 429)Deliryum, Lauren Oliver (Sayfa 429)
Yasmin 
19 Oca 21:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Özgürlük kabullenişte;
Huzur sınırlarda;
Mutluluk vazgeçiştedir.

Deliryum, Lauren Oliver (Sayfa 377)Deliryum, Lauren Oliver (Sayfa 377)
Ecenur Güven 
17 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

''Aşk; öldürücü şeylerin en öldürücüsü. Sizi hem ona sahip olduğunuzda hem de olmadığınızda öldürüyor.''

Deliryum, Lauren OliverDeliryum, Lauren Oliver
Ecenur Güven 
17 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

''Tanrı da bütün evreni bir düşünceden daha büyük olmayan bir atomdan yarattı.''

Deliryum, Lauren OliverDeliryum, Lauren Oliver
Yasmin 
18 Oca 20:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Seni nasıl mı seviyorum? Dur, anlatayım. Seni ruhumun ulaşabileceği kadar derinlemesine, enlemesine ve boylamasına seviyorum..."

Deliryum, Lauren Oliver (Sayfa 330)Deliryum, Lauren Oliver (Sayfa 330)
Ecenur Güven 
17 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

''Beni öldürecek. Beni öldürecek. Beni öldürecek. Ama umurumda değil.''

Deliryum, Lauren OliverDeliryum, Lauren Oliver
Berfu Alkan 
21 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Kafamda Amor Deliria Nervosa Sorular.
Arzunun amor deliria nervosaya (aşk,sevgi,merhamet,insani tüm duygular vs.) kapılmış bir vücudun belirtisi yada hastalığın ön koşullarından biri olup olmadığı bilim cemaati tarafından uzun zamandır tartışılmaktadır.Gelgelelim aşkla arzunun simbiyotik bir ilişki içinde olduğu , yani birinin diğeri olmadan var olmayacağı herkesçe kabul edilmektedir.Arzu memnuniyetin düşmanıdır ,arzu hastalık,hummalı bir zihindir.İstekleri olan biri nasıl sağlıklı biri sayılabilir.İstemek kelimesinin kendi bile bir eksikliktir ,bir yoksunluk belirtir ve arzu budur zihnin yoksunluğu,bir kusur,bir hata.Neyseki artık bu durum beynin ön lobunun bir ameliyatla devre dışı bırakılması ile düzeltile bilmektedir.ABD'de bu ameliyat 18 yaşını dolduran herkese yapılarak istekler ve arzular yok edilmektedir.

Deliryum, Lauren Oliver (Sayfa 296 - Artemis)Deliryum, Lauren Oliver (Sayfa 296 - Artemis)