Derdini Anlatamayanlar İçin Ansiklopedi: Paradoks Diyalektika

0,0/10  (0 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
558 gösterim
Adan Zye 29 kısım tekmili birden...
Derdini Anlatamayanlar İçin Ansiklopedi:
Paradoks Diyalektika

Elinizdeki, Adan Zye 29 maddelik bir ansiklopedi. Adan Zye sizin tarafınızdan yazılmayı bekleyen yuzlerce kavram önerisi. Okuyanların da yazarı olacağı bir kitap!
Aşktan cinselliğe, ruhtan gövdeye, çocukluktan buyukluğe, oyundan hakikate, depresyondan paranoyaya, vefadan vedaya, unutmaktan hatırlamaya, tutunamamaktan kaybetmeye, kadınlardan erkeklere, eskiden yeniye... Derdini anlatamayanlar için eğlenceli, kederli, huzunlu, komik, ironik, çelişik, renkli, duşundurucu, sevindirici, uzucu, yalın, karmaşık, öğretici, kışkırtıcı bir yaşam kitabı.
Derdini anlamayanlar, anlatamayanlar için...
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • ISBN:
  9786055340759
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
ihtiyar 
15 Oca 22:19 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · Puan vermedi

Okurunda yazar olarak katılabileceği Haydar Ergülen'in aykırı fikirlerini içeren yazılardan oluşan güzel bir kitap. 29 harften oluşan ve ilgili harfle başlayan çeşitli kavramlar hakkında düşüncelerini yazar paylaşmakla birlikte, sizde e-posta adresine göndereceğiniz yazılarla ansiklopedinin gelişimine katkı sunabiliyorsunuz, gönderiniz faydalı bulunursa yeni baskıda yer alıyor ki, kitapta örnekleri mevcut. Aklınıza geldikçe açıp okuyabileceğiniz Haydar Ergülen'in şiirimsi anlatımıyla başarılı bir çalışma.

Kitaptan 7 Alıntı

ihtiyar 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Yalnızca seviyorsun, çok seviyorsun, beni kimse senin kadar sevmedi, ama boğuldum, sevginin marazindan boğuldum. Bu kadar seveceğine biraz anlasaydın keşke! Keşke yalnızca anlasaydın! Keşke yalnızca bunun için, anlamak için sevseydin

Derdini Anlatamayanlar İçin Ansiklopedi: Paradoks Diyalektika, Haydar Ergülen (Sayfa 10)Derdini Anlatamayanlar İçin Ansiklopedi: Paradoks Diyalektika, Haydar Ergülen (Sayfa 10)
ihtiyar 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Lütfen, anlamaya çalışın!
Artık, anlamanın 'rica' edildiği ilişkilerde yaşıyoruz. Anlayışsızlık yüz boyu. Yalnızca nasıl ve nereden öğrenmişsek, hangi ikiyüzlü miraslardan devralmışsak, anlamayı 'kolay', anlaşılmayı 'zor' diye görüp oyunun güzelliğiyle ilgisi olmayan, düzeysiz bir inadı sürdürüyoruz:
Ne kendimize yakışıyoruz ne "lütfen" diyene.
Oysa anlamak 'güzellik'tir.

Derdini Anlatamayanlar İçin Ansiklopedi: Paradoks Diyalektika, Haydar Ergülen (Sayfa 10)Derdini Anlatamayanlar İçin Ansiklopedi: Paradoks Diyalektika, Haydar Ergülen (Sayfa 10)
ihtiyar 
12 Oca 16:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Hayalkırıklıklarının arasına virgül koyun, hep virgül koyun, hayakkırıklıklarını birbirine virgül bağlasın, ki böylece hayalkırıklıklaırnda bile bir iyilik bulsun insan. Nokta koyarsanız, hayalkırıklığı daha büyük olur, sarılamaz, onarılamaz kırıklarla dolu olur, şiddetli olur, öldürücü olur. Virgül koyarsanız "ölmeyecek kadar yaralı" olur, olursunuz.

Derdini Anlatamayanlar İçin Ansiklopedi: Paradoks Diyalektika, Haydar Ergülen (Sayfa 110)Derdini Anlatamayanlar İçin Ansiklopedi: Paradoks Diyalektika, Haydar Ergülen (Sayfa 110)
ihtiyar 
14 Oca 20:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Ama "içim almıyor" demek, insanın bir hususta tükenmişliğinin de ifadesidir. Hangi hususta? İç hususunda elbette, ama bildiğiniz gibi kendi başına ve kendi kendine bir içimiz yoktur; içimiz başkalarıdır ve başkaları içimizi doldurur, içimizi boşaltır, içimizi güldürür, içimizi sevindirir, içimizi ağlatır, içimizi acıtır, içimize düşer, içimizden düşer ve dahi...

Derdini Anlatamayanlar İçin Ansiklopedi: Paradoks Diyalektika, Haydar Ergülen (Sayfa 118)Derdini Anlatamayanlar İçin Ansiklopedi: Paradoks Diyalektika, Haydar Ergülen (Sayfa 118)
ihtiyar 
04 Oca 18:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Elde tutun, ama iki elinizle birlikte değil. Biriyle tutun, diğerini ona bırakın. Onun sizde kalan eliyle de, önce kendinizi elde tutun... Sonra onun istediği ne varsa... Balık tutun, sözünüzü tutun, kaleminizi, fırçanızı tutun, kitap tutun, sigara tutun, yakasını tutmayın! Saçını tutun, ayna tutun, uçurtma tutun, açık tutun, günü tutun, para tutmayın! Kendinizi tutun, onu tutmayın... Ama sıkı tutun, sıkı tutun sıkı tutun!

Derdini Anlatamayanlar İçin Ansiklopedi: Paradoks Diyalektika, Haydar Ergülen (Sayfa 60)Derdini Anlatamayanlar İçin Ansiklopedi: Paradoks Diyalektika, Haydar Ergülen (Sayfa 60)
ihtiyar 
04 Oca 19:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Önemli not: Lütfen bu yazıyı okumaya son cümleden başlayın! Ben sizin yerinizde olsam öyle yaparım, çünkü bu yazının yazarıyım! Eğer bu yazıyı baştan başlayıp sonuna kadar okursanız, depresyona gireceğinizi garanti ediyorum! Kısacası, bu, depresyon garantili bir yazıdır!

Derdini Anlatamayanlar İçin Ansiklopedi: Paradoks Diyalektika, Haydar Ergülen (Sayfa 62)Derdini Anlatamayanlar İçin Ansiklopedi: Paradoks Diyalektika, Haydar Ergülen (Sayfa 62)
ihtiyar 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Anlamak çünkü, bir 'Arkadaşlık Eğitimi'dir.
Anlamanın parasız yatılı okullarında da, özel sınıflarında da, o parlak ve çalışkan öğrenci değil, anladığını cama konmuş kuşlarla konuşarak gösteren, bütün sınıfa küçük mavi bulutlar gönderen, teneffüs zili çalar çalmaz bahçeye ilk kavuşan haylaz siz olun. Coğrafyadan, tarihten, matematikten çakın, ama bütün derslerinizi resim dersindeymiş gibi yaşayın. Kitabın, defterin kıyısına hep o yıldızı çiziktirin. 'Anlamanın Yıldızı' sizinle olsun. Sevdiğiniz her şeyde, görünür-görünmez 'anlamanın yıldızı' bulunsun.
Can kulağıyla dinleyin, dinlemiyormuş gibi, başka şeylerle ilgileniyormuş gibi gözükseniz de. Dinlemek, anlamak içindir.
Dinlerken kendinizi unutun, yalnızca o ve onun anlattıkları olsun. İçerden yaşayın, derinden duyun.

Derdini Anlatamayanlar İçin Ansiklopedi: Paradoks Diyalektika, Haydar Ergülen (Sayfa 13)Derdini Anlatamayanlar İçin Ansiklopedi: Paradoks Diyalektika, Haydar Ergülen (Sayfa 13)