Dini Hikayeler

6,3/10  (6 Oy) · 
16 okunma  · 
5 beğeni  · 
338 gösterim
Çok acıyan ve bağışlayan Allah'ın adıyla, Çocuk kütüphanesi, son yıllarda oldukça gelişmeye ve yayılmaya başladı. Bu kütüphane, tamamı ile hikaye kitaplarına dayanmaktadır. Bunların çoğu da bir başka dilden arapçaya tercüme edilmiş hikayelerdir. 

Oysa ki Kur'an-ı Kerim'de yaşanmış ve ibret verici çok güzel hikayeler bulunduğu halde, neden çocuk kitaplığında yerini almıyor?. Neden bu güzel mirasdan çocuk kütüphanesi faydalanmıyor?. 

Bu konuda düşünüp taşındık ve çocuklar için bu hikayeler dizisini çıkarmayı kararlaştırdık. Bu hikayeleri hazırlarken şu iki hususa önem verdik: 

1- Yazacağımız hikayelerin ilk kaynağı, Kur'an ayetleri olması. Çünkü biz inanıyoruz ki Kur'an'da bu konuda çok güzel ve faydalı hikayeler, ibret alınacak öğütler vardır. 
2- Çocukta dini şuur meydana getiren, sanat duygusunu güçlendiren ve edebi zevki geliştiren bir üslup ile bu hikayeleri anlatmak
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2010
 • Sayfa Sayısı:
  348
 • ISBN:
  9789759180713
 • Çeviri:
  Arif Erkan
 • Yayınevi:
  Sağlam Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

"Komünizm; İsveç, Norveç ve Danimarka gibi ülkelerde yayılma imkanı bulamıyor.
Komünizm'in bu ülkelerde yayılma imkanı bulamamasının sebebi, bu ülkelerdeki insanların komünizm'in dünya görüşünden daha ulvi bir anlayışa sahip olduklarından veya başka yüce hedeflerin olduğundan değil, sadece komünizm'in vereceklerinden daha çoğuna fiilen sahip olup komünizm'in gelmesiyle bu imkanları yitirecekleri korkusundandır.
Adı geçen ülkelerde bir işçiye "Komünizm ihtiyaçlarını karşılayıp hayat seviyeni yükseltecek" dense, gülüp geçer.
Çünkü ihtiyaçları şöyle dursun, onun lüksü bile temin edilmiştir.
Yine aynı işçiye, "komünizm sana sürekli iş temin ederek seni işsizliğin vehim neticelerinden koruyacak" denilse, buna da gülüp geçecektir.
Çünkü onun işi olsa da olmasa da, barınma imkanına sahiptir.
Herhangi bir şekilde sıkıntıya düşmesi söz konusu değildir.
Fakat aynı kişiye, "Komünizm seni köle gibi çalıştırıp hürriyetini kısıtlayacak, söz, ifade ve fikir özgürlüğünü elinden alacak" denilse, bu sözlerden ürperip deliye dönecektir.
Çünkü o kişi, elinden alınacağı söylenen şeylere fiilen sahip ve her an onların zevkini çıkarmaktadır.
O kişinin bunlara sahip olması sadece sözde, yasalarda ve hayalde değildir.
Komünizm, işte bu insanların ilgisini çekemez,çünkü onlara ellerinde bulunmayan imkanları veremeyeceği gibi,ellerinde olan birçok şeyi de alacaktır."

İslam - Kapitalizm Çatışması, Seyyid Kutup

Dini Hikayeler, Seyyid KutubDini Hikayeler, Seyyid Kutub

Ey Üstadım! Sizi bulamamaları benim hürmetime değil, doğru söylediğimizdendir. Çünkü bilirsiniz ki, Doğruların yardımcısı Allah’tır. Eğer yalan söyleseydim, sizi de beni de götürürlerdi, dedi.

Dini Hikayeler, Seyyid KutubDini Hikayeler, Seyyid Kutub