Divan Edebiyatı ve Türk Kimliği

·
Okunma
·
Beğeni
·
64
Gösterim
Adı:
Divan Edebiyatı ve Türk Kimliği
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9752675919
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kurgan Edebiyat
119 syf.
·10/10 puan
Gazi Üniversitesi'nde Prof. olan Cemal Kurnaz, Eski edebiyatımız üzerine yaptığı çalışmalarla bilinmektedir. Yine Divan Edebiyatı ve Türk Kimliği eseri eski edebiyatımız olan Divan edebiyatı ile ilgili yaptığı bir çalışmadır.
Peki bu eseri diğer eserlerinden ayıran yönü nedir? Kurnaz, bu eserinde üstüne çalışmalar yaptığı Divan Edebiyatının sembollerini, tiplerini ve bu tiplerin, sembollerin Türk şairlerini ve kültürünü nasıl etkilediğini ele alıyor.
Kurnaz, eseri kaleme alırken her konu için bilindik Divan Edebiyatı şairlerimizin şiirlerini örnek olarak vermiş olup verdiği bu şiirleri günümüz Türkçesi ile açıklamıştır. Dili sürükleyici ve açıktır. Eserin kaynakça kısmına bakıldığında kaliteli eserlerden özellikle de divanlardan yararlandığını görebilirsiniz.
Divan Edebiyatı ülkemizin bir değeridir. Bakarsanız sadece İran, Arap değil Türk sanatçılarını da görebilirsiniz. O nedenle bu alanı sadece edebiyatçılara bırakmak doğru olmaz. Değerimiz, şiirlerimizde yer alan sembolleri, tipleri öğrenmek isteyenler için bir başucu kitabıdır.
Çocuklarımız,ilkokuldan başlayıp askerlik çağına uzanan süreçte bir Program dahilinde Selçuklu’yu, Osmanlı’yı,Cumhuriyet’i yapan isimleri ve mekanları görerek,yaşayarak öğrenecekleri bir eğitime tabi tutulmalı. Konya’yı, Bursa’yı, Çanakkale’yi, Edirne’yi,İstanbul’u tanımalı. Türk çocuklarının atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapabilecek bir özgüvene sahip olacakları unutulmamalı. Bu aynı zamanda sevgisizliğin ve şiddetin de en iyi ilacıdır
Tarihteki Anadolu ve Rumeli medeniyet hamlesinin motor gücü Türk'tür ve bu medeniyetin dili Türkçedir. Siyasal gücü elinde bulunduran hanedanların Selçuklu, Osmanlı gibi isimlerle anılması bu gerçeği değiştirmez.
Aşk insanı özgürleştirir. Aşk, kişiyi irfana, yani tevhidin hakikatine götüren en etkili yoldur. Bütün Osmanlı şairleri aşıktır ve hepsinin sevgilisi birdir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Divan Edebiyatı ve Türk Kimliği
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9752675919
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kurgan Edebiyat

Kitabı okuyanlar 16 okur

  • Gülten
  • Yaren
  • Uğur Kaya
  • Esma Hatun
  • Mustafa Esen
  • asdfg
  • beyza murat
  • TURGUT KARABACAK
  • sade’
  • Cansu özkan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%75 (3)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%25 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0