Drina'da Son Gün

8,7/10  (9 Oy) · 
25 okunma  · 
8 beğeni  · 
752 gösterim
Üzerinde doğulan topraktır vatan. İlk soluğu nerede aldıysa insan, evi orasıdır. Balkanlar'da yaşayan Türkler için de vatan bildikleri topraklar oralardı.

Drina...

İkinci Dünya Savaşı'nın sert rüzgârları insanları savurup köklerinden koparmadan önce sokaklarında gezen Türkler, gün gelip o sokaklarda cehennem azabı çekeceklerini bilemezlerdi. O güne kadar barış içinde yaşanan topraklarda artık istenmez olmuşlardı. Canlarını kurtarmak için kaçmaktan başka çareleri yoktu.

Drina'da Son Gün, Faik Baysal'ın usta kaleminden çıkmış, Yugoslavya'da yaşayan Türklerin, o topraklarla vedalaşmasını anlatan belgesel niteliğinde bir romandır. 100 Temel Eser içerisinde de yer alan bu roman, bir döneme ışık tutmaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  439
 • ISBN:
  9786055092153
 • Yayınevi:
  Nemesis Kitap
 • Kitabın Türü:

O kadar etkileyiciydi ki sanki içinde yaşıyorsun gibi. Okurken şimdi yaşasaydık bunları hangi komşum,hangi iyilikte bulunduğum insan o durumda bir olurdu ,iyiliğini gösterirdi, hangisi ayrışır düşman olurdu diye düşündüm. Bu sorunun cevabını öğrenmek zorunda kalmamayı diliyorum.Ister barış olsun ister savaş yine olan en çok kadınlara ve çocuklara oluyor.Ve yine tanık oluyoruz o günde bugün de yaşananları çarpıtan,yanlış gösteren akbabalar savaş sahnesinde en önde yerlerini alıyor.Biz Türkler en iyi dostumuzun yine kendimiz olduğunu unutmamalıyız.Dili akıcı ve betimlemelerden sıkılmadığım bir kitaptı. Birde yaşananlar gerçek olmasaydı dedim.
"Ben döneceğim. Birgün er geç döneceğim. Hemde bu kez bir daha yerimden kımıldamak üzere döneceğim.Türkiye de benim yurdum, burası da.Topraklarımın hepsini haydutların elinden geri alacağım."Şevvala Selmonoviç

elif bingül 
03 Kas 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Keyifli okuyamadığım,okurken ha bire söylendiğim bir kitap oldu benim için. Akıcılığıyla sayfadan sayfaya sürüklerken yakıcılığıyla “az bir dur,dur da bir nefes al” dedirten türdendi. Savaşın kimlerin işine geldiğini ve neden yapıldığını öyle iyi anlatmış ki Faik Baysal,bana düşünecek çok da bir şey bırakmamış bu konuda. Şimdilerde Mitza’nın çocuklarının ne halde olduğunu düşünüyorum ya da Stikoviç yaşasaydı olabilecekleri,kendime diyorum ki Azamoviç ne mal olduğunu bile bile neden korudu Mordaç’ı? Tecavüze uğrayan Saima iken neden yine toplumca suçlu görülen horlanan o oluyor?Davutiç’e Miyasiç’in yaptığını yok saydırtacak hatta canından geçirtecek kadar mıdır toplum baskısının ağırlığı?ve daha pek çok soru bıraktı bana Baysal.sanırım bir cevabın bedeli daha çok soru...
Mebde 100 temel eser içinde sayılan bu kitap şahsi fikrimce özümsenebilmesi açısından lise dengidir. Beğendim diyemiyorum zira beğenilecek olaylar değil anlatılanlar... ama okuyun,okuyun ve görün ki türkün türkten başka dostu yoktur. Kitapla kalın

Miyase 
 17 Ara 2017 · 9/10 puan

Ikinci dünya savaşı. Balkanlar.. Yugoslavya.. her savaşın ortak noktasi gibi ölüm.. insanlarin ayni toprağın hamurundan yoğrulmuş  yurttaslarini vatanlarindan atmak icin hattâ yeryuzunden tamamiyle yok edebilmek için acımasız iskenceleriyle bezenmiş kanlı mücadelesi. Tabi ki Türklere karsi kin ve nefret başrolde.. Bir otobus yolculuğuyla başlıyor kitap dahasi kitap da ikisi de birbirinden heyacan dolu iki otobus yolculuğu kitabin okumaktan en çok  zevk aldigim kisimlari oldu.
Kitap meb in 100 temel eseri arasında. Kurgulanmis bir roman olmayan ve de tarihe şahitlik eden, yaşanmış olaylardan temel alan bu  tür yapıtları daha daha fazla okutmali ve de okumaliyiz.Yazik ki su kitaptaki hadiselerden Bsenka isimli canavar ruhlu  kadinin kitabin girisindeki olayda öldürülmüş olmasi, Azamovic in ölümüne sebep olacağını bildiği halde ihanet eden alcak Mordaci korumasi...
Drina.. artik baliktan çok ölmüş insanlarin yüzdüğü Drina.."Drina'da Son Gün"de yaşanan tüm kanli olaylarin nihayetinde hristiyan, Müslüman  ve ortodoks  olan insanlarin toprağin altinda yanyana yattiklarini görüyoruz.İnsanlarin yurtlarindan, doğup büyüdükleri  vatanlarından, yeni diktikleri perdelerini dahî asmaya kiyamadiklari sicak yuvalarından Balkan ayazinda nasil zorla anayurtlarina dönmek mecburiyetinde birakildiklarini aci gercekleriyle görüyoruz.
Okuyun, okutun.

meri 
24 Oca 13:47 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Türklerin balkanlarda nasıl bir mücadele verdiğini, 2. Dünya Savaşı'nın bütün çirkinleri- iki yüzlülüğünü gözler önüne seren bir kitap. Ayrıca Türklerin hiçbir zaman ırkçı bir görüş izlemediğini -savaşta bile- gösteriyor. Mutlaka olunması gereken mükemmel bir tarihi kitap.

batırtürikter 
15 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Akıcı ve betimleyici olmasının yanında yaşanmış olayların bire bir yansıtılması çok etkileyici...


Üzerinde doğulan topraktır vatan. İlk soluğu nerede aldıysa insan, evi orasıdır. Balkanlar'da yaşayan Türkler için de vatan bildikleri topraklar oralardı.

Drina...

vurkan i 
30 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Balkanlardaki mezalimlere yürek ağlatacak her dakikasında insanı kalbinden etkileyecek canlı yaşayan bir dil.

Kitaptan 29 Alıntı

Ben bu eve gelin geldiğimde bu tahtalar kapkaraydı. Onları ağartıncaya kadar ellerime kan oturdu. Şu duvarlara bak kendi ellerimle badanaladım hepsini. Tam biraz rahat edeceğim bir günde beni alıp götürmeye kalkıyorsunuz.Niye çalıştım bu kadar ben? Ölürsem bile sizin aranızda rahat öleyim diye didinip durdum hep. Neden anlamak istemiyorsunuz beni. Evi korumak benim görevim.Evi olmayan bir kadın ölmüş demektir. Bu evin her taşını her tuğlasini savunacağım. Bu duvarların kirlenmesine,bu tahtaların yeniden kirlenmesine göz yumamam. Ölsem de yumamam.Burası evim benim, evim. Sizi doğurduğum ev, büyüttüğüm ev.

Drina'da Son Gün, Faik Baysal (Nemesis Yayınları)Drina'da Son Gün, Faik Baysal (Nemesis Yayınları)

Çünkü en sevmediği şeylerden birisi de, bir insanın korkması değil korktuğunu belli etmesiydi. Cesur insan korkmayan değil korktuğunu açığa vurmayan insandı.Doğru yada yanlış,Azamoviç bunun böyle olduğuna inanmıştı,en büyük kahramanların da en büyük korkakların arasından çıktığı yolundaki kanısını hiçbir zaman değiştirmemişti.

Drina'da Son Gün, Faik Baysal (Sayfa 63 - Nemesis Yayınları)Drina'da Son Gün, Faik Baysal (Sayfa 63 - Nemesis Yayınları)
elif bingül 
01 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bütün meslek sahipleri okumalı. İşin alçaltıcı beya yükseltici olanı da yoktur.

Drina'da Son Gün, Faik Baysal (Sayfa 230)Drina'da Son Gün, Faik Baysal (Sayfa 230)
Ahmet 
 10 Tem 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

O da çok yalnız,nasıl bunalmıyor tek başına Allah'ın dağında?"Niye bunalsın?Kitap okuyan insan yalnız değildir ki."

Drina'da Son Gün, Faik Baysal (Sayfa 154 - nemesis kitap)Drina'da Son Gün, Faik Baysal (Sayfa 154 - nemesis kitap)

İstemem,halkın sevgisine hiçbir zaman güven olmaz. Bugün ayağını öper, yarın da aynı ayağına ip bağlayıp seni ağaca asar.Eğer öyle olmasaydı politikacılara dünyada iş kalmazdı.

Drina'da Son Gün, Faik Baysal (Sayfa 77 - Nemesis Yayınları)Drina'da Son Gün, Faik Baysal (Sayfa 77 - Nemesis Yayınları)
batırtürikter 
15 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Türkler haydut olmaz.Türkler olsa olsa kahraman ya da insan olurlar.

Drina'da Son Gün, Faik BaysalDrina'da Son Gün, Faik Baysal
batırtürikter 
15 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yaşamak isteyen her insan,uykuda bile uyanık olmak zorundaydı

Drina'da Son Gün, Faik BaysalDrina'da Son Gün, Faik Baysal
elif bingül 
01 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ne kadar çirkinlik varsa onların yaratıcıları hep erkeklerdi. Kavgaların ve savaşların hepsi erkeklerindi. Barış yalnız analarındı.

Drina'da Son Gün, Faik Baysal (Sayfa 135)Drina'da Son Gün, Faik Baysal (Sayfa 135)
3 /