1000Kitap Logosu
Einstein'ın Düşleri
Einstein'ın Düşleri
Einstein'ın Düşleri

Einstein'ın Düşleri

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.7
127 Kişi
330
Okunma
100
Beğeni
4.004
Gösterim
120 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 3 sa. 24 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Aylak Kitap · 2012 · Karton kapak · 9786055691554
Orijinal adı
Einstein's Dreams
Diğer baskılar
Einstein'ın Düşleri
Eınsteın' ın Düşleri
Alan Lightman'ın modern klasikler arasında sayılan ve otuzdan fazla dile çevrilen çoksatar romanı Einstein'ın Düşleri dünyanın birçok yerinde tiyatroya, dansa hatta müziğe uyarlandı, ressamlara esin kaynağı oldu. Italo Calvino'nun büyüleyici ve şiirsel diline benzer bir üslupla anlatılan hikayeler Einstein'ın 1905'te İsviçre'de bir patent bürosunda çalıştığı sıralarda zamanın doğasına dair kurduğu düşlere dayanıyor. Her bir düş zamanın bildiğimizden farklı aktığı olası dünyalara açılan bir kapı... "Bu dünyada zaman dairesel ve insanlar sevinçlerini ve kederlerini tekrar tekrar yaşıyorlar..." "Bu dünyada iki zaman var. Biri mekanik zaman, diğeri bedenin zamanı. İki zamanın karşılaştığı yer, umutsuzluk. İki zamanın ayrıldığı yer, hoşnutluk..." "Büyüleyici dünyalar... Kışkırtıcı, etkileyici, enfes" Michio Kaku, New York Times "Büyüleyici" Washington Post Book World "Kışkırtıcı... keyifli bir okuma" Wall Street Journal "Lightman tablosunda boya yerine zaman kavramını kullanıyor... Zamanın doğasına dair eğlenceli ve tahrik edici bir keşif..." Los Angeles Times "Sonsuz derecede etkileyici... Zamana dolanmış insan yaşamının doğasının kuramsallıktan uzak büyülü bir anlatısı..." The Boston Globe
5 mağazanın 4 ürününün ortalama fiyatı: ₺17,08
7.7
10 üzerinden
127 Puan · 29 İnceleme
levi
Eınsteın' ın Düşleri'ni inceledi.
120 syf.
·
3 günde
·
9/10 puan
Bir zaman hayal et. Binbir hâlde ama içindeki hep aynı.
Ne giydirirsen giydir, o hep bir zaman olarak kalıyor. Bir Dünya' da duruyor, birinde mekana göre hareket ediyor, birinde uçuyor, birinde duyu oluyor, birinde bir soluk bir kalp atışı, hayatın ta kendisi oluyor. Lightman zamanı binbir dünya'nın tek ortak kahramanı yapıyor. Yörüngesinde dönen hayatı ve insanların yaşamını en yalın dille tasfir ediyor. Okunması en kolay ve doruklarda verimliliğiyle, keyifle okuduğum kitaplardan biri. 'Zaman' kavramı kimisince bir algı, kimisince bilinmezlikte tutunulacak dal olarak anlanlandırıyor. Bir de Einstein'ın düşlerindeki zamana tanık olmak var tabii. Her bölümden ayrı zevk aldığım ve zamanın farklı işlediği her dünya da bambaşka kapılar açtığım bu kıssacık süre de şunu anladım birkez daha. Ve bunu sizlerle paylaşmak iaterim. Şahsi fikrim ve düşüncerimin bir bütünü bu. Zaman.. ah evet hepimiz ona sahibiz fakat asla durmadan ilerliyor ve bu süreğenliğin doğrultusunda onu en profesyonel şekilde kullanmamız gerek. Hepimiz bir günü baz alırsak 24 saate sahibiz. Kimimiz bunun belirli saatini ihtiyaçlar ve kalanını da istekleri için kullanıyor. Bu herkesin yaşayışına göre farklılık gösteriyor. Kimisi uykusundan kısıp isteklerine, kimisi isteklerinden kısıp uykuya veya herhangi bir ihtiyaca bağışlıyor. Evet zamanı arttırıp azaltamayız fakat bunu kendi içinde yavaşlatabiliriz. Bulunduğumuz devir ve teknolojinin de epey var olan etkisiyle geçmişe nazaran daha hızlı bir yaşam sürüyoruz. Elimizdeki cihazlara ve oldukça çeşitli yaşamlarımıza yetişmek, onlara zaman ayırmak mecburiyetinde kalıyoruz. Fakat biz, bu koşuşturma içinde kendimize zaman bırakabiliyor muyuz? Sanırım bu soruyla konusu zaman olan bu düşünceden öte yerlere teğet ettim. Fakat olan şu; zamanı biz yönetiyoruz, tıpkı onu yaratıp sabitlediğimiz gibi. Ve neye harcayacağımız akıp gitmesine rağmen yine bize bağlı. Örneğin bir konuda gelişmek istiyorsak bunu ancak ona yönelerek ve zamandan feragat ederek yapabiliriz. Bunu tek bir şeyde değil de elimizin değdiği her yerde eş zamanlı yaptığımı varsayalım. Odakalnabilir miyiz? Ya da hepsinde aynı anda gelişebilir miyiz? Her şey yerli yerinde, biz dokunmadıkça onu değiştirmedikçe orada kalmaya devam ediyor. Ve dedikleri gibi "her şeyin bir yeri ve zamanı var" bu yüzden olmasını istediğimiz şeye odakalnıp onu bir sanat eserine dönüştürmeyi deneyelim. Her tabloya başlayıp yarım bırakmaktansa birer birer şaheserler üretelim. Buraya kadar okuduğunuz ve değerli vaktinizi harcadığınız için çok teşekkür ederim.
Eınsteın' ın Düşleri
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
Gökhan Aşkın BEKTAŞ
Einstein'ın Düşleri'ni inceledi.
120 syf.
·
2 günde
·
8/10 puan
Çok güzel bir kitap yazar aynı zamanda fizikçi de olduğu için -Einstein adına genelde görülen- sadece güzellemelerle ilerlememiş yani; manyak adam ya çok Zeki, bir deha deyip deyipte ne anlattığı hakkında fikriniz olmadığında sadece onun gördüğü ilgiye hasret duyan gizli bir ilgi manyağı olduğunuzu dışavurmuş oluyorsunuz aslında. Sosyal boyutta kişinin ilgi istek ve arzularının dağılmışlığının yarattığı kafa karışıklığı ile tek bir merakın nasıl sağlam bir zihin yarattığı vurgusu harika işlenmiş. Ormandaki bütün tavşanları kovalayan aç kalır misali bir yaklaşım var ki bu doğrudur ve çağında problemidir. Bir diğer önemli nokta ise; kişinin özdeğeri yakalamak adına yaptığı eylem ve söylemlerin neden bilime sanata felsefeye hiç bulaşmadığı idi yani ilgi görmek adına spor yapmak kadar efektif olabilecek entellektüellik, bir sanat okur yazarlığı ve hatta teorik bilimlerde bulunur diyor kitap alt Metin’de Özetle çok güzel bir kitaptı fakat tek eksik yanı Einstein’ın Spinoza hartsone veya kısaca panteist filozoflarla kurduğu bağı ve özellikle çok etkilendiğini bildiğimiz Kabala’yı daha merkeze alacak şekilde işlenebilirdi. Zira bu şekliyle kitap yine o büyük dehanın sadece çılgınlığına indirgenebiliyor. Oysa ki filden büyük fil avcısı var. Einstein’ı da Einstein yapan bir düşünce geleneği, bir takım büyük filozoflar var ha keza.
Einstein'ın Düşleri
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Umut Gökalp
Einstein'ın Düşleri'ni inceledi.
111 syf.
·
2 günde
·
9/10 puan
EİNSTEİN’IN DÜŞLERİ
Einstein'ın Düşleri Zaman ile ilgili çok değişik soruları soran ve hayal gücü sınırlarını zorlayan bir kitap. Soru soran ve sizleri zamanın derinliğini düşünmenize iten bir sürü öykü mevcut. Bu öyküler gerçekten sorgulayıcı ve mükemmel işlenmiş, daha detaylı derinlemesine bir daha okumak için büyük bir zevkle planıma yeniden aldığım bir kitap oldu. Ayrıca öyküde bahsedilen yerler çok büyüleyici İsviçre’nin en ünlü yerleri. İsviçre seyahati de ufukta görünebilir. Keyifli okumalar.
Einstein'ın Düşleri
OKUYACAKLARIMA EKLE
5