Entegrizm (Kültürel İntihar)

·
Okunma
·
Beğeni
·
465
Gösterim
Adı:
Entegrizm
Alt başlık:
Kültürel İntihar
Baskı tarihi:
1992
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pınar Yayınları
Baskılar:
Entegrizm
Entegrizm
142 syf.
Roger Garaudy kitabında Batı (Bilimsel, Stalinci, Roma Entegrizmi), İslamcı Entegrizmleri( İsrail, Suudi..) ve İslami entegrizmleri ele almış ve bunları nasıl yenebileceğimizi anlatmaya çalışmış. Ancak Sosyalizm ve İslam'ı aynı paydada birleştirmek için bayağı bir çaba sarf etmiş, bu konu ile ilgili görüşleri biraz zorlama geldi açıkçası. Ancak genel hatları ile hem entegrizm kavramını, hem de bunların siyaset ve toplumda nasıl şekillendiğini mantıklı bir şekilde açıklamış. Ülkelerin, yöneticilerin ve din adamlarının menfaatleri için ne kadar ileri gidebildiklerini kabaca bu kitaptan öğrenmek mümkün.

Nasih-mensuh konusu ile ilgili yazdığı bölüme de katılmıyorum.Bu konu ile ilgili Yaşar Nuri Öztürk, Edip Yüksel ve Gürkan Engin'in görüşlerini dikkate almanızın daha mantıklı olacağını düşünüyorum.
İyi okumalar..
155 syf.
·Puan vermedi
Pub' lardaki, süpermarketlerdeki sinek kanatlarinin çıkardığı vızıltılari andiran uğultulara bağlısın. Tabancaların, polislerin ve patlamaların ön planda olduğu, yine pub türü mekanlar kullanilarak unutmak için hafiza oyunları, "çok kolay, izleyin kazanin" tarzındaki adi sloganli lotaryalari ile yalan hayatların filme alındığı televizyona bağlisin. Uzaktan kumandali robotlar, sökün protezlerinizi sökün ! Dışarda hâlâ gerçek insanlar, insan gibi konuşan insanlar varken, hapishanelerinizden dışarı çıkın. Petrolun yaninda hâlâ güzel kokulae, şehvetin yaninda hâlâ aşklar, histeri yaninda hâlâ musiki, "bilgisayar tutkunlugunun" yaninda hâlâ aşık veya mistik şair varkeb, insanlara karisin.

İşte o zaman toplum içinde ucuz ve değersiz bir kesimi, fanatizm içinde kolay bir ilahiciliği istismar etmek üzere hiçbir entegreizme ihtiyac hissedilmeyecektir.

İnsandaki asil insani olan tarafın ortaya çıkmasında yardimci olmayan her turlu eğitim sanat politika bizi dünya çapında bir intihara sürükler.
Pozitivizm ile birleşmiş bir laiklik, cemiyet ve yüceliğin inkarı ile karıştırılan bir modernlik anlayışı, Batı'nın manevi çöküşüne yol açmıştır.
"Ondan kurtulmak için dünya ne bir Sezar'a veya ne de bir Napolyon'a muhtaçtır.Milyonlarca erkek ve kadının yeni Lutherlerin yeni Gandhilerin çagrısına uyup yürümeleri yeterlidir."
Roger Garaudy
Sayfa 11 - Pınar yayınları
Kolonicilik kendini, bir zamanlar olduğu gibi İsa'nın öğretisini yaymakla değil, "teolojik" dönemde kalmış "ilkel" halklara laik ve bilimsel bir medeniyet sunuyor olmakla aklamaya çalışır.
Hitler iktidara bir darbe sonucu değil, çoğunluğun oylarını elde ettiği "demokratik" seçimlerle gelmiştir.
İşsizliği ve hizmetkarlığı sona erdireceğini vaadettiği milyonlarca işsizin sesini kendine doğru çevirebilmiştir. İşsizlik sorununu Hitler kendince halletmiştir.Önce işsizleri silahlanma uğruna birer işçi olarak çalıştırmış, sonra da onları birer nefer, sonunda da birer ceset haline sokmuştur.
"Dinin bu derece politize olması ve bir politikanın bu kadar kutsallaştırılması entegrizmin hüviyetlerindendir."
Roger Garaudy
Pınar yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Entegrizm
Alt başlık:
Kültürel İntihar
Baskı tarihi:
1992
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pınar Yayınları
Baskılar:
Entegrizm
Entegrizm

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0