1000Kitap Logosu
Erkekler Kitabı
Erkekler Kitabı
Erkekler Kitabı

Erkekler Kitabı

80 Yazardan Erkeklik Halleri Üzerine Öyküler

OKUYACAKLARIMA EKLE
6.5
4 Kişi
6
Okunma
2
Beğeni
254
Gösterim
310 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 8 sa. 47 dk.
Adı
Erkekler Kitabı (80 Yazardan Erkeklik Halleri Üzerine Öyküler)
Basım
Türkçe · Türkiye · Everest Yayınları · 11 Şubat 2019 · Karton kapak · 9786051853666
Erkekler Kitabı, Esquire dergisi ve dünyanın dört bir yanından insan hikâyeleri toplayarak köprüler kurmayı hedefleyen Narrative 4 organizasyonunun projesi kapsamında oluşturulan seksen yazarlı bir Colum McCann seçkisi. Aralarında John Berger, Salman Rushdie, Geoff Dyer ve Khaled Hosseini gibi isimlerin de bulunduğu yazarlar erkekliğin kaygan zemininde dolaşıyor ve erkek olmanın ne anlama geldiği üzerine düşünüyor. Bazı erkekler öğrenirken bazıları gerekli dersleri alamıyor, bazıları başarılı bazıları yenilmiş, bazıları yolunu kaybetmiş bazılarıysa nereye varmak istediğini iyi biliyor… Bu metinler yalnızca erkeklik ve nasıl erkek olunur hakkında değil, aynı zamanda bütün karmaşıklığı, belirsizliği, hataları ve güzelliğiyle insan olmak hakkında. Farklı kökenlere ve tarzlara sahip yazarların bir araya geldiği Erkekler Kitabı, “bir erkeği erkek yapan nedir” sorusuna çok sesli bir yanıt niteliğinde.
4 mağazanın 4 ürününün ortalama fiyatı: ₺26,51
6.5
10 üzerinden
4 Puan · 2 İnceleme
Hülya Açılan
Erkekler Kitabı'ı inceledi.
310 syf.
·
12 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
80 yazar,80 öykü, tek konu: erkek’lik algısı. . Baba,eş,evlat,arkadaş,kardeş..Hangi sıfatla adlandırılırsa adlandırılsın; içinde yaşadığımız toplumlar tarafından yüklenilmiş ve tanımlandırılmaya çalışılan roller mevcut. Kadın-erkek olarak değil, kadınlık-erkeklik üzerine koyulan her isim aslında birer tuğla omuzlarımıza yüklenen. ‘Erkek isen çalış ve aileni geçindir. Erkek isen arkanda evlatlar bırak. Erkek isen ağlama. Erkek isen baskın ol.’ Yap-yapma temelli dayatmaların sadece kadınlar için değil erkekler üzerinde de olduğunu gösteren öyküleri okumak iyi bir deneyim. İçerisinde sağlam öyküler olduğu gibi, gölgede kalanlar da yok değil. Ancak derleme kitaplarının da en belirgin özelliği: çeşitlilik~ . Colum McCann,Narrative 4 ve Esquire editörlerinin ortak çalışması olan bu eserde John Berger, Etgar Keret, Salman Rushdie,Khalid Hosseini gibi kalemler bulunmakta.. Roller ve beden üzerinden ayrımcılık değil; eşitlik ve ‘birey’ olma bilinci ile nefes alma dileğiyle...
Erkekler Kitabı
6.5/10
· 6 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
Özlem Akbaş
Erkekler Kitabı'ı inceledi.
310 syf.
·
10 günde
·
Puan vermedi
Erkekler Kitabı, Esquire Dergisi ile Narrative 4 organizasyonunun ( Bu organizasyon, dünyanın dört bir yerinden insana dair topladığı hikâyeler ile farklılıklara duyulan ön yargıyı kırmayı amaçlıyormuş) ortak projesiymiş.Seksen yazarın katılımının sağlandığı kitabın ana teması , adından da anlaşılabileceği gibi erkeklik, erkek olmak. John Berger, Etgar Keret, Ian McEwan, Salman Rushdie gibi isimlerin de yer aldığı kitap ilgi çekici fakat bazı hikâyeleri algılamakta zorlandım ben.
Erkekler Kitabı
6.5/10
· 6 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
8