Erteleme Sanatı (Oyalanma, Savsaklama Ve Kaytarma Rehberi)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.767
Gösterim
Adı:
Erteleme Sanatı
Alt başlık:
Oyalanma, Savsaklama Ve Kaytarma Rehberi
Baskı tarihi:
Ağustos 2014
Sayfa sayısı:
118
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755706801
Kitabın türü:
Çeviri:
Elvan Kıvılcım
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayıncılık
İyi haber: Artık her şeyi ertelediğiniz için kendinizi kötü hissetmek zorunda değilsiniz. Dünyada ertelemeyi bir yaşam biçimi haline getirmiş sizin gibi çok insan var ve bu insanlar aslında pek çok şeyin altından kalkıp gayet de başarılı olabiliyorlar.John Perry de parlak ve esprili bir üslupla yazılmış bu kitapta, ertelemenin bir kusur değil, aksine faydalı bir şey olduğunu, hatta bir “sanata” dönüşebileceğini gösteriyor.Siz de teslim tarihleriyle arası iyi olmayan, hemen işe koyulmak yerine kaytarmayı seçen, faturaları ödemek yerine internette gezinen veya önemli işler dururken sürekli başka şeyler icat eden biriyseniz, bu kitap hayatınızı değiştirebilir.Burada önerilenleri yapmayı ertelemek ise elbette en doğal hakkınız...
118 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kitabın arka kapağında şöyle yazıyor:
"Siz de teslim tarihleriyle arası iyi olmayan, hemen işe koyulmak yerine kaytarmayı seçen, faturaları ödemek yerine internette gezinen veya önemli işler dururken sürekli başka şeyler icat eden biriyseniz, bu kitap hayatınızı değiştirebilir..."

Yukarıda bahsedilen kişilerden biri sanırım ben oluyorum. Yazar insanları ikiye ayırmış; sistematik erteleyiciler ve mükemmel iş bitiriciler.
Kitap; bu kitabı bitirdiğinizde bundan sonra hiç bir şeyi ertelemeyeceksiniz ve hayatınız sanki bir sihirli değnek değmiş gibi düzene girecek diye bir iddiada bulunmuyor. Hatta sadece bazen bazı insanlar sürekli bir şeyleri ertelediklerinden dolayı huzursuz oluyorlarsa olmasınlar, bunlar olabilecek şeyler diyor ve okuru rahatlatmaya çalışıyor. Bu yüzden arka kapak yazısı yanlış.
Kitabın son bölümünde, bu erteleme zaafından kurtulmak isteyenler için kısaca bir kaç öneri sunmuş.

Kitap; tembel, uyuşuk, üşengeç, rahatına düşkün, sürekli erteleyen, işlerini son anda yarım yamalak bitiren insanların vicdanlarını rahatlamaya çalışmış sadece.
Çok da önemli değilmiş, almasaydım da bunun yerine başka bir kitap alsaydım. Ayrıca bu kitaba ayırdığım vakte yazık oldu diye düşünüyorum. Ben beğenmedim ama; böyle erteleyici biriyseniz ve içinizi rahatlatmak isterseniz okuyabilirsiniz.
118 syf.
·3 günde·6/10 puan
Kitabı okumadan önce "ertelemek" ile ilgili bu kadar derin çözüm yolları -tabii erteleme huyunu kabul görerek- üretileceğini düşünmezdim fakat faydalı mı değil mi bu çözüm yolları orayı pek idrak edemedim.Büyük bir hevesle başladım ama okurken o hevesten pekte eser yoktu açıkçası.

Öncelikle erteleme huyunu kökten bitirmek isteyenler için uygun bir kitap değil.Zaten bundan kitabın içinde yazarımızda bahsediyor.Bu kitap "sistematik erteleyici" olduğunu düşünen kişilerin ertelemeyi bir sanat olarak icra edebileceklerini,bu özelliklerinden dolayı kendilerini suçlamamalarını,kötü hissetmemeleri gerektiğini,ertelemenin dezavantajlarını bazen avantaja dönüştürmenin mümkün olduğunu veya toplum tarafından bunun bir dezavantaj gibi kabul görülmesinin aslında bazen -bazı konularda- ne kadar yanlış olduğuna değinmiştir.Ve sistematik bir erteleyecinin bu zaafıyla ne çok iş yaptığını,başardığını okuyucuya fark ettirmiştir.

Kitap esprili bir üslupla yazılmıştır.Bunun sonucunda ise okurken kendinizi gülerken görmek muhtemel bir durum :)
118 syf.
·20 günde·Beğendi·7/10 puan
Bu kitabı okurken kitapta adı geçen şarkıcı ve şarkılardan oluşan bir kitapla aynı isimde spotify dinleme listesi hazırladım.Sizlerle paylaşmak isterim.Şu kadarını söyleyeyim bir hazine keşfetmiş gibi oldum.
https://open.spotify.com/...Ik4preTr6FHPfvmduXKA
Erteleme Sanatı kitabını okumayı ertelemek hoş olmazdı.Okurken eğlendiğim,öğrendiğim bir kitap oldu.Ama aslında bu kitap erteleme huyunuzdan vazgeçmeniz için yazılmış değil.Sadece bunun aslında neden kaynaklandığını ve ne yapabiliriz nispeten bu huyumuzla mutlu olmak için biraz bunlar ele alınmış.Mükemmeliyetçi olmak da bazen erteleme sebebiymiş.Hepimize tanıdık gelebilir bu ve erteleyici olmak belki de sandığımız kadar kötü değildir.Bu kitapla beraber sistematik erteleyici ve yatay düzenleyici olduğumu öğrendim.Müzikle erteleme huyumuzun nasıl üstesinden gelebiliriz?Bu kısmı okumak benim için oldukça eğlenceliydi.
Hani doktora gideriz doktor hastalığımızı teşhis eder ya bu kitapta da sistematik erteleyici olduğumu fark ettiğimden beri günlük hayatımda bir şeyler değişmeye başladı.Yani başta da söylediğim gibi yazar bu kitabı erteleme huyunuzu bitiririm kaygısıyla yazmamış.Ama yaptığı tespitler bende işe yaradı.Ertleyeceğimi fark ettiğim an dönüp erteleyeceğim o işi yapmaya çalışıyorum.Bu kitaba başladığımdan beri kaç işimi bitirdim.Mesela gece vakti oturup bu saatte inceleme yapmak da ilk başta iç sesimin sonra yazarsın demesi ve beynimin erteliyorsun bipi çalması üzerine oturup yazıyorum.Teşekkürler john Perry.
Bu kitap farkındalık yaratacak türden.Eğer erteleme huyunuz varsa ve bu durum sizi çok rahatsız ediyorsa yalnız olmadığınızı bilmek ve yazarın tespitlerinde kendinizi görmek için lütfen bu kitaba bir şans verin.
Dipnot:Akrasia ve kazien.Kitapta tanımı geçen bu terimleri araştırmak gerekir.
118 syf.
·1 günde·Beğendi
Her sayfasından espri akan, öğreten, eğlendiren dahası erteleyiciye kendisini tanıtan nefis kitap. Eser, işleri ertelemeyi alışkanlık haline getirmiş bir akademisyenin, durumunu kabullenmesi ve bu durumla başetmek yerine, durumunun faydalarına odaklanmasını konu ediyor. Yazar, kitabı yazma amacını, "sistematik erteleyicilerin kendilerini daha iyi hissetmesini sağlamak" olarak belirtiyor. Yani bu kitap, bir "erteleme alışkanlığından kurtulma" kitabı değil. Kitabın son bölümünde, erteleme alışkanlığından kurtulmak için birkaç önerisi olsa da bunların pek de işe yarar olamayacağına değinilmiş. İşleri sürekli ertelemeye "sistematik erteleme" adını veren yazar, bu kimselere de "sistematik erteleyiciler" diyor. 10 kısa bölümden oluşan kitabın genelinde ifade edilen fikir şöyle: Sistematik erteleyiciler tembel değildir. Erteledikleri işler yanında, pek çok küçük işi başarıyla yaparlar. Sorun, yapılacak listesindeki görece daha önemsiz işlere el atılmasıdır. Bir yapılacaklar listesindeki önemli işlerin yapılabilmesi için ya o önemli işlerin son teslim tarihi gelmeli ya da ilgili listeye, yapılacak daha önemli işler girmelidir. Oldukça pratik görünüyor. :) Siz de bir sistematik erteleyici iseniz bu kitap, kendinize yaptığınız eziyete son vermenin ve belki de çekilen vicdan azabının ortadan kalkmasıyla, artık bir erteleyici olmamanın kapılarını açar. Yazarın son cümlesini buraya yazmak uygun olabilir: "Hepsinden de öte, hayatın tadını çıkarın."
118 syf.
·Puan vermedi
Yoğun çalışma hayatı , ilişkiler , arkadaşlıklar , aile, toplum vesaire derken ; kendimizi unutmamıza, hobilerimizi, zevklerimizi, hep sonraya atmaya sebep olan o kadar çok şey var ki ... Ve bahsettiğim kalemler sadece bizi değil birbirilerini de tüketiyor. Çalışma hayatımız arkadaşlıklarımıza ilişkilerimiz ailemize kast edip mecbur olduğumuz bu bağlılıklar önem sırasına göre birbirini ertelemeye zorluyor . Ki bu erteleme sonucu çıkan sorunlar yine kendimizi suçlamamıza sebep olabiliyor.
John Perry bu acınası durumdan bizim sorumlu olmadığımızı ve aslında ertelemenin bi takım düzeltmelerle ne kadar faydalı olabileceğini betimleyici bir dille anlatmış bu kitapta. Okunası bir kitap ..
118 syf.
·Puan vermedi
Bu kitabı bir kaç aydır okumayı düşünüyordum.Okumayı düşünürken bile adına yakışır şekilde erteledim okumayı bugüne kadar bugün elime aldım ve bitti.Açıkcası bende son zamanlarda çok fazla olan birşeydi en basit örneği okuduğum kitapları burada incelemek isterken bile erteledim ve kaldı.Yapacaklarınız ve bi türlü yapamadığınız onun yerine bi çok işi halledip ama acil önemli sayılabilecek işleri yapmadığınız için suçluluk duygusu ve birazda vicdan azabı çekmenin gayet normal olduğunu
sadece sen değil bende ertelediğim için bunları yaşıyorum demek istemiş ama bunu tembellikle karıştırmamalı çünkü bir işi ertelerken diğer bir işi bitirmeli.
118 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Kendinizi çok büyük bir ertelemeci olarak görüyor ve bunu sürekli olarak yapıyorum diyorsanız bu kitabı kesinlikle okuyun. Ama ben kitap sayesinde bir ertelemeci olmadığımı anladım çünkü ben bir şeyleri zamanında teslim etmekten zevk alıyorum. Mesela bir işi yapması gereken zamandan çok zamana erteleyenler için kitap bir fırsat.
118 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Kitabın adı üstünde ertelemeyi
alışkanlık edinmiş insanların hallerini analiz ediyor akademisyen yazar. Kendini sistematik bir erteleyici olarak tanımlıyor. Bu zaafın kontrollü kullanımında daha az ertelemeyi veya disiplinli bir yaşama terfi etmeyi de asla vadetmiyor. Aksine bu huyuyla barışık ve nasıl işe yarar hale getirdiğine kendi hayatından örnekler veriyor. Bana bazı yönleri sıkıntılı geldi bu tekniklerin. Zira milletçe bir işi son zamana bırakmak gibi bir adetimiz olmakla beraber sorumlulukları yerine getirmemek erteleyici olmaktan ayrı bir şey. Bazı noktalarda ihmal edilen işleri de övmesi bana hoş gelmedi. İstisnai olumlu örnekler elbet çıkabilir. Ancak hayatlarımızın birbirine bağlı olduğu noktalarda başkalarının kaderine etki edecek sorumlulukları savsaklamak bir hüner sayılmamalı. Müslüman olarak hayatımızı planlı yaşamamıza vesile olan beş vakit namazımızı düşününce vaktinde kılınanla diğer namaz vaktine beş dakika kılınan namaz arasında nasıl bir fark yaşıyorsak ama o namazı vaktinde eda ediyorsak ahlakımız iki halde de başka şekillere bürünüyor. O vaktin namazını hiç kılmadan atlıyorsak bambaşka bir ahlaka bürünmeye başlıyoruz. İnsani açıdan fıtrattan gelen bir huy mudur ertelemek, yoksa nefsin, şeytanın oyunu mu Allah bilir. Ama şu bir gerçek ki işleri önem sırasına göre dizmek, bazen ertesi güne devretmek illa ki söz konusu oluyor pratik hayatımızda. Acillik derecesine göre planlamada değişiklikler yapılır. Yapılmalı da. Disiplinli çalışan arkadaşlarla işbirliğinin motivasyonu da ayrıca değinilen hoş noktalardan birisi. Kitabın üslubunda işleri erteleyenleri psikolojik olarak rahatlatmayı hedeflemiş yazar. Yalnız değilsiniz, bunu lehinize çevirin tarzı birkaç tüyosu da var hatta. İşlerliği tartışılır tabi. Şu bir hakikat insan hedef koymadıkça neyi erteleyeceğini bile bilmediğinden boşlukta sürüklenip gidiyor. Geriye dönüp bakınca elde kayda değer bir şey bulamıyorsak o zaman erteleyici bile değil tamamen tembel, miskin bir karakterden söz etmemiz lazım. Kitapta sistematik erteleyiciler bir işi yapmamak için onlarca işi araya alıp bitiren toplum nazarında çok iyi iş bitirici olarak tanınan kimseleri analiz etse de her birey aynı özellikleri taşımaz kanaatimce. Yani insanları bu kadar keskin standardize etmek çok da sağlıklı ve mantıklı değil. Yer yer ben de sistematik bi erteleyici olabilir miyim diye kendimi yokladığım da oldu. Kısmen benzer durumları yaşamışızdır hepimiz. Özellikle öğrencilikte sınava sayılı zaman kala ders çalışmak gibi şeyler. Bugünün işini yarına bırakmamayı düstur edinebiliyorsak daha karlı oluruz gibi geliyor.
118 syf.
·Puan vermedi
Ben bir sistematik erteleyeci olabilir miyim? Pek sayılmaz genelde işlerimi zamanında hatta daha önceden yapmış olurum. Hatta etrafımda sürekli her işini erteleyen insanlara biraz kızdığım oluyor. Tabi ki benimde ertelediğim işlerim var; örneğin kitap okumayı hiç ertelemem ama okuduğum kitapların yorumlarıni yazıp sıra burada paylaşmaya gelince tam bir erteleyeci oluyorum. Herşeyi ertelediğiniz için kendinizi kötü hissetmek zorunda değilsiniz. Dünyada ertelemeyi bir yaşam biçimi haline getirmiş bir çok insan var ve bu insanlar pek çok şeyin altından kalkıp gayet başarılı olabiliyorlar. Bir erteleyici olarak da çok iş yapabilirsiniz. Sistematik erteleyiciler hiç bir iş yapmayan insanlar değillerdir, bir öncelik sıraları vardır onlar genelde önemli olanlardan kaçmak için hep önemsiz olanlarla oyalanmayi tercih ederler. -Bir çok erteleyici mükemmelliyetçi olduğu için işini erteler aslında. Bir işe başlarken işi nasıl mükemmel yapacağına dair fantaziler kurmaya başlar ama mükemmel bir iş çıkarmak oldukça zor olduğu için yorulup başka işlere yöneleriz. Aslında her şeyi mükemmel yapmaya çalışmak yerine ortalama bir iş yapmak için yola çıksaydık işi tamamlama olasılığımız daha yüksek olurdu. -Yapmanız gerekenlerin bir listesini oluşturun ve yaptıklarınızın yanına bir işaret koyun bu sizin bir iş bitirici gibi hissetmenizi sağlar. -Zor görevlerden kaçmak yerine daha küçük, daha az zorlayacak alt parçalara bölün. -Hazırladığınız listede yapılacakların yanında yapılmaması gerekenlerede yer verin. -Ertelemeyle başa çıkmanın en iyi yollarından biri ertelemeyenlerle iş birliği yapmaktır.
118 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Ertelemekten kurtulmayı anlatsaydı, bu kitabı okumayı da ertelerdim :) aksine boşa kürek çektirmek ve yormak yerine, ertelemenin bize sağladığı artıları ve bize en önemli şeyi, zamanı nasıl kazandırdığını gösteren bir eser. Bende sistematik bir erteleyici olarak okudum. Ertelemenin bizde ve içinde yaşadığımız toplumda yarattığı negatif izlenimi kıran, gerçekten bu yapıda olmanın sağladığı artıları ortaya koyması, evet aynı ben, evet evet diyerek okuyacağınız bir kitap diye düşünüyorum çünkü biz erteleyicilere çok iyi tercüman olmuş John Perry. Okuyacağım listeniz dolup taşmışsa boşverin rahatsız olmayın, suçlu hissetmeyin artık, yapamam ben vicdanımı rahatlatamam diyorsan bu kitabı oku :)
118 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
İyi bir erteleyici olmak hiç de kolay değil. Ertelediğiniz şeylerin yerine koyduğunuz işlerde başarılı olamazsanız ertelediğiniz işinize geri dönmeniz çok zor. Çok keyifli, esprili ve akıcı bir kitap.
118 syf.
·Puan vermedi
Kitap adından anlaşılacağı üzere, erteleme sanatının inceliklerini anlatıyor. To do listlerle hayatlarımızı kolaşlaştıracağımızı ve neyi nasıl erteleyebileceklerimizin püf noktalarına değiniyor. Ertelemek elbette hakkımız ;)
Ben yalnızca, ertelemenin dünyadaki en büyük zaaf olmadığını belirtmek istiyorum; bir erteleyici olarak da çok iş yapabilirsiniz. Buna ek olarak, gelişmiş kendini kandırma becerisine ve kendinizi manipüle etmek için bir parça iradeye sahip olursanız, daha az erteleyen biri olabilirsiniz.
John Perry
Sayfa 98 - Sel Yayıncılık
Kaizen metodu ile yaptıklarınızı sıralayarak ,
Yapacaklarınızı bölerek devamlılık sağlayın
Çünkü zamanı tutmak elde değil
Zaman çok hızlı ...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Erteleme Sanatı
Alt başlık:
Oyalanma, Savsaklama Ve Kaytarma Rehberi
Baskı tarihi:
Ağustos 2014
Sayfa sayısı:
118
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755706801
Kitabın türü:
Çeviri:
Elvan Kıvılcım
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayıncılık
İyi haber: Artık her şeyi ertelediğiniz için kendinizi kötü hissetmek zorunda değilsiniz. Dünyada ertelemeyi bir yaşam biçimi haline getirmiş sizin gibi çok insan var ve bu insanlar aslında pek çok şeyin altından kalkıp gayet de başarılı olabiliyorlar.John Perry de parlak ve esprili bir üslupla yazılmış bu kitapta, ertelemenin bir kusur değil, aksine faydalı bir şey olduğunu, hatta bir “sanata” dönüşebileceğini gösteriyor.Siz de teslim tarihleriyle arası iyi olmayan, hemen işe koyulmak yerine kaytarmayı seçen, faturaları ödemek yerine internette gezinen veya önemli işler dururken sürekli başka şeyler icat eden biriyseniz, bu kitap hayatınızı değiştirebilir.Burada önerilenleri yapmayı ertelemek ise elbette en doğal hakkınız...

Kitabı okuyanlar 295 okur

  • Aycan Morina
  • Derya Şafak
  • Beyza
  • Emre Çağlar
  • constant reader
  • t. b
  • prof.
  • Ayşe mahinur Özdemir
  • Nilper Gökdemir
  • Sinem

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%0
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%11.1
25-34 Yaş
%61.1
35-44 Yaş
%16.7
45-54 Yaş
%5.6
55-64 Yaş
%5.6
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%65.4
Erkek
%34.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%12.1 (12)
9
%13.1 (13)
8
%11.1 (11)
7
%18.2 (18)
6
%17.2 (17)
5
%13.1 (13)
4
%5.1 (5)
3
%5.1 (5)
2
%1 (1)
1
%4 (4)