Adı:
Ey Oğul
Alt başlık:
Eyyühe’l-Veled
Baskı tarihi:
Mayıs 2017
Sayfa sayısı:
140
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054810499
Çeviri:
Osman Yolcuoğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Gelenek Yayıncılık
Baskılar:
Ey Oğul
Ey Oğul
Ey Oğul
Büyük İslam alimi ve müceddidi İmam Gazali’nin (450 H./1058 M. -505 H./1111 m.) “Eyyühe’l-Veled” adlı bu kitabı, bir Müslümanın günlük hayatında ve ömrü boyunca, Kur’an ve sünnete uygun olarak nasıl yaşaması gerektiğini anlatır.
Uykudan kalkıp tekrar yatıncaya kadar, gün boyu geçecek saatlerde çeşitli ibadet şekilleri, dualar, çalışma, yeme-içme, aile-mahalle hayatı, ulema ve tasavvuf ehlinden istifade yolları, çarşı-pazar âdabı, hasta ziyareti, cenazeye iştirak gibi pek çok konuda rehberlik yapan eser, tam bir elaltı müracaat kitabıdır.
140 syf.
·10/10
İlk önce farklı tür kitap okuma etkinliğini #28167510 oluşturan Necip G./Duvar/ abim ve bu kitabı ısrarla okumamı isteyip, ayrıca kitabı hediye eden kardeşim Mustafa Diyar/Duvar/ a teşekkürler. Etkinlik henüz başlamadı ama kitap erken gelince beklemek istemedim.

Evet İmam Gazali denilince korktuğum doğrudur. İmam Gazali isminin ağırlığındandı belki de korkum. Ve de sufizm’e uzak oluşum. İmam Gazali den bahsedecek olursak hayatını ilme adayan bir düşünür. Öğrenme merakı onun çok sayıda dini ve fikri akımları araştırmasına neden olur. Yaşadığı dönemde hakikati bulmak isteyen insanların dört kısma ayrıldığını ve her birinin hakikati kendi yolunda aradığını gördüğünü söyler. Kendiside doğru gördüğü tasavvuf yolunda ilerleyerek hakikati aramıştır.

Kitap konusunda ilkin çok tereddüt ettim. Her kadar Mustafa Diyar çok seveceksin dili hafif dese de kendisi bir ilahiyat fakültesi öğrencisi olduğundan kitabının dilinin ona hafif geldiğini beni zorlayacağını düşündüm. Ama yanılmışım su gibi aktı geçti sayfalar.

Kitap İmam Gazali tarafından öğrencisine verilen cevaplardan oluşan bir kitap. Bir nasihat kitabı. Öğrencisine oğul diye sesleniyor. İmam Gazali'nin öğrencisi mektuplarla hocasına sorular soruyor. İşte eser bu mektuplardan oluşuyor. Kesinlikle kafa karıştırmıyor. İnsanın kendi kendisiyle ahlaki yönden kendini sorgulamasını ve vicdanen bir muhasebe yapmasını sağlıyor.

Kitabın ismimden yola çıkarak şunları söylemek istiyorum; Birine oğul diyebilmemiz için ya kan bağı olması gerekiyor ya da çok samimi olduğumuz birini oğlumuz gibi özümsememiz gerekiyor. İşte buradan hareketle İmam Gazali öğrencisine bu mektuplarda oğul diye seslenerek bu ilim davasında ne kadar samimi bir profil çizdiğini bu satırlar arasında gözler önüne seriyor. Cevap verirken İslam'ın edebini özümsemiş biri olarak cevap veriyor ve cevapları bir nasihat halini alıyor.

Dili inanılmaz bir derece yalın. Her satırının altı çizilmesi gereken bir başucu kitabı. Bu kitabı okuyup bitirdikten sonra İmam Gazali gibi ilmin güzelliklerini özünde eritmiş biriyle tanışmış oluyorsunuz. Normalde bir saatte bitirilebilecek bir kitap ama ben kendimi sorgulayarak ağır ağır okumak istedim. Tekrar okunacaklar rafıma ekledim.

Son olarak imam gazalinin bazı öğütleriyle yazımı sonlandırıyorum.
1- Boş sözden uzak dur
2- Ağırbaşlı ol
3- Herkese hoşnut davran
4- Fırsatları kaçırma
5- Az kelime ile çok şey anlat
6- İnsanları iyi tanı
7- Kendini herkesten aşağı gör
8- Fazla konuşma
9- Kendinden fazla söz etme
10- Tamahkar olma
11- Dargınları barıştır
12- Merhametli ol
140 syf.
·4 günde·9/10
"Bazı şeylerin cevabını kitaplarda bulamazsın. Bildiklerinle hareket et bilmediklerin sana açıklansın. " ne güzel demiş Gazali. Her nefis ölmez, her insanla tartışmaya girilmez. Ömrün boyunca çalış çabala bu seni cennete götürmez. Rabbim razı olmadıktan sonra. Ne mutlu Allah ın rızasını alacak kullara.
Kitabı nasihatten hoşlanmayan kişiler sevmeyebilir. Baştan sona nasihat içeriyor. Eğer gerçekten hak yolcusu olan, olmak isteyen varsa tabi olması gereken bir çok konu anlatılmış eserde. Ama bu eser yetmez Gazali yi anlamak için. Daha bir çok eseri var onlara da bakmak gerekir. Zaten kendisi de diyor Ey Oğul kitabının içinde sürekli şununla ilgili bilgileri şu kitapta verdik diye bir kaç yerde. Beğendim. Hak yolcusu olmak isteyenlerin de okumasını tavsiye ederim.
140 syf.
·40 günde·10/10
İmam Gazali Horasan’ın Tus şehrinin Taberan köyünde dünyaya gelmiştir. Babasının da isteği doğrultusunda dönemin önemli alimlerinden dersler almış ve büyük başarılar göstermiştir. Büyük Selçuklu'nun en önemli veziri Nizamülmülk huzurunda ilmi bir tartışma sırasında diğer alimlerden üstünlüğünü ispat etmiş ve böylece devrin en gözde eğitim kurumlarından olan Nizamiye Medresesi'nin baş müderrisliğine atanmıştır. Genç yaşında böyle büyük bir görevi üstlenmiş olması o dönem içerisinde sık rastlanan bir durum değildi nitekim çalışmaya başlayınca kısa sürede büyük bir ün elde etti. O günlerde de tıpkı günümüzde olduğu gibi zararlı birçok fikir akımı mevcuttu. Bir yandan Yunan felsefeleriyle dini yeniden şekillendirme gayretine düşenlerin çalışmaları bir yandan ise Şii ve Batıni faaliyetler hızla yayılmaktaydı. Gazali bu akımlara karşı mücadele etmiş ve bunları reddeden bir çok kitap kaleme almıştır. Bu yönüyle cihad etmenin yalnızca kılıç sallayarak yapılmadığını bizlere göstermiştir. Bir süre sonra ise bulunduğu en üst makamdan kendi rızasıyla vazgeçmiştir. Bu şekilde bulunduğu konumdan vazgeçerek saadeti aramaya garipleri anlamaya adamış başka bir ilim adamı var mıdır bilemiyorum. Yaklaşık on sene tabiri caizse maddi ve manevi bir yolculuğa çıkmıştır. Nizamülmülk'ün oğlunun isteği üzerine tekrar eğitim vermeye başlamış kısa bir süre sonra da tekrar doğduğu şehre dönmüş ve burada da vefat etmiştir. Geriye birbirinden kıymetli eserler bırakmıştır. İşte bu eser de bir öğrencisinin sorularına yanıt niteliğinde yazılmıştır. Dini kitapların genelde kalın ve anlaşılması zor olduğu yönünde birçok insanın ciddi endişesi olduğunu biliyorum. Tam da böyle düşünenlerin başlangıç olarak okuyabileceği bir kitap. Kısa öz ve anlaşılır bir şekilde sorulara cevap verilmeye çalışmış. Öğrencisine oğul diye hitap etmesi zaten ne kadar içten olduğunun da bir göstergesi. Kitabın içerisine baktığınızda zaten bir çok hadis ve ayetle verilen düşüncenin desteklendiğini göreceksiniz. Gazali için boşuna ''Hüccetü'l-İslam'' yani İslam'ın İspatlayıcısı denilmemiş yani. Bazı dini kavramların açıklamasını da bu kitap içerisinde bulabilirsiniz. Genel olarak rızık, ibadet, tevekkül, öğrencilerin nasıl olması gerektiği ve güzel ahlak gibi konular işlenmiş. Kişiyi yanlışa sürükleyen riya, gösteriş gibi konular ele alınmış. İnsanın yalnızca bilmesinin yeterli olmadığını bildiği şeyleri uygulaması gerektiğini, üstünlüğün takva ile olduğunu vurgulamış. Psikoloji, Sosyoloji gibi bölümleri okuyan öğrencilerin özellikle İmam Gazali'yi okumasını tavsiye ederim çünkü kitaplarında ele aldığı konular halen güncelliğini koruyor. Birçok konuda adeta reçete hazırlamış. Uygulayıp uygulamamak bize kalmış tabi. Kitabın sonunda bir de kendi duası yer almaktadır. Son olarak ''Bir de bana hayırla dua etmeyi unutmayasın.'' demiş öğrencisi için. Kendimi öğrencisinin seviyesinde elbette görmesemde şöyle yazarak kısa bir cevap verdim:
İslam'a yapmış olduğun hizmetler asırlar sonra bile insanların senin için hayırla dua etmesine vesile olmuştur. Rahat uyu Hiccetül İslam, vesselam.
140 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Son derece kolay anlaşılabilen, su gibi akıp giden bir kitap.. Okudukça insan kendindeki eksiklerini görüyor. Herşeyi çok net bir şekilde ayeti kerimlerle ve hadisi şeriflerle destekleyerek açıklamış. Dinimizin gereklerini ve ne yapmamız gerektiği hakkında çok güzel öğütler içeriyor.Herkesin okuması gereken bir kitap. Kitabı yazan İmam Gazalî Hazretlerinden Allah razı olsun. Allahın rahmeti onun üstüne olsun. Herkese tavsiye ederim. Keyifli okumalar..:)
86 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Kısa olmasına rağmen dopdolu bir eser. Kesinlikle her Müslüman gencin okuması gerektiğini düşünüyorum. Hatta tekrar tekrar okumalıyız. Zira insanın bu dünya ve ahiret arasında nasıl bir denge kurması gerektiğini, Rabbine yakınlaşmak için hangi yolları izleyeceğini bu kadar yalın ve anlaşılır ifade edecek kitap az bulunur. İmam Gazali' nin aradan geçen bin yıla rağmen verdiği örnekler, bahsettiği sorunlar, insanların içinde bulunduğu sıkıntılar esasında bizlere insanın hiç değişmediğini her yüzyılda aynı olduğunu dolayısıyla da geçmiş asırlara bakarak kendi halimizi ve bu halin akıbetini anlamanın zor olmayacağını gösteriyor.
140 syf.
·Beğendi·8/10
İmam Gazali bu kitabında ,İlmihal bilgilerinin yanısıra tasavvufi ve Adab konularına da değinmiş.Ebatı küçük fakat içeriği zengin bir kitap.Bir solukta okuyup,bilginize yeni bilgiler katacağınız bir eser.Tavsiye eder,iyi okumalar dilerim.
140 syf.
·12 günde·Beğendi·Puan vermedi
Öyle çok inceleme yapabilen bir insan değilim.. Sadece şunu söyleyeceğim böylesine yolumuzu kaybettiğimiz bir çağda ey oğul kitabı bir dede nasihati gibi oluyor, size kısa ve öz yol gösteriyor.. Rabbim bizleri onun yolundan ayırmasın..
140 syf.
Amelsiz ilim insanı kurtarmaz.

Binlerce litre ilaç yapsan,
Faidesi olmaz içmedikçe.
Bir insan ne kadar kitap okusa, ilim edinse, bildiklerini yapmadıkça faydası olmaz.
Ey oğul! Bu hikaye sana gösteriyor ki, lüzumlu bilgileri okumak lazımdır. Fazla şeyler öğrenmeye lüzum yoktur.-
140 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Imamı gazali hazretlerinin talebesine yazdığı nasihatler.. hacmi küçük insanı uyaran dikkatli olmaya sevk eden büyük bir kitap... kısının aralıklarla okuması gereken bir kitap...
140 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Kitabın yazılış amacı öğrencinin hocasından isteği üzerine olmuş. Böyle basit bir cümleyle söylendiğinde çok etkili olmasa da bahsi geçen hoca Gazali olunca etkilenmemek mümkün değil. Öğretmenlik bu demek belki de. Gazali öğrencisine ders anlatır gibi bir kitap yazmış. Ona gideceği yolda rehberlik etmiş. Kitap içinde birçok ayet ve hadis var. Kimi nasıl etkiler bilmiyorum ama ben ayetlerle desteklenen bu kitaptan çok keyif aldım. Bir çırpıda okudum. Tavsiye ederim.
140 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kanaatimce baş ucu kitabı denebilecek nitelikte bir kitap. Allah'ın rızasını kazanabilmek için yapabileceklerimizin kısa bir özeti olduğu da söylenebilir. Mutlaka okunmalı.
İyi okumalar..
140 syf.
·1 günde·10/10
Kitabı ikinci okuyuşum,kitap kesinlikle tekrar tekrar okunmaya değer. İçindeki öğütler hikayeler muthiş Kesinlikle birden fazla kez okunulması tavsiye edilmesi kütüphanede olması gereken bir başyapıt. Kısa ve ÖZ Kitap bitince Allah Senin mekanını Peygamber komşusu eğlesin imam Gazali dedim.
"Allahu Teâla üç sesi sever .Bunlar da ;horoz sesi, Kur'an nağmesi ve geceleri mağfiret dileyenlerin sesidir."
"Akıllı insan , nefsini ıslah edip ölümden sonrası için çalışan kimsedir.Ahmak da , nefsine uyup Allahu Teala'ya (boş yere) ümit bağlayandır."
"Allahu Teâla'nın okulundan vazgeçmesinin belirtisi, o kulübün boş şeylerle vakit geçirmesidir...
Bir gün bitebileceği düşünebilir bütün düşmanlık çeşitlerinin,
Ama bitmez düşmanlığı, sadece kıskançlığından düşman kesilenin.
İmam Gazali
Sayfa 39 - undefined

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ey Oğul
Alt başlık:
Eyyühe’l-Veled
Baskı tarihi:
Mayıs 2017
Sayfa sayısı:
140
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054810499
Çeviri:
Osman Yolcuoğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Gelenek Yayıncılık
Baskılar:
Ey Oğul
Ey Oğul
Ey Oğul
Büyük İslam alimi ve müceddidi İmam Gazali’nin (450 H./1058 M. -505 H./1111 m.) “Eyyühe’l-Veled” adlı bu kitabı, bir Müslümanın günlük hayatında ve ömrü boyunca, Kur’an ve sünnete uygun olarak nasıl yaşaması gerektiğini anlatır.
Uykudan kalkıp tekrar yatıncaya kadar, gün boyu geçecek saatlerde çeşitli ibadet şekilleri, dualar, çalışma, yeme-içme, aile-mahalle hayatı, ulema ve tasavvuf ehlinden istifade yolları, çarşı-pazar âdabı, hasta ziyareti, cenazeye iştirak gibi pek çok konuda rehberlik yapan eser, tam bir elaltı müracaat kitabıdır.

Kitabı okuyanlar 279 okur

  • Ahmet Gül
  • Elif Nur
  • Kemal kuşçu
  • Tuba Çağdaş
  • seher vakti
  • AHMEDLÍ9420
  • Merve.
  • Ayşe Ekici
  • Yunus özdemir
  • rabia a.

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%10.6
14-17 Yaş
%6.1
18-24 Yaş
%27.3
25-34 Yaş
%34.8
35-44 Yaş
%10.6
45-54 Yaş
%9.1
55-64 Yaş
%1.5
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%46
Erkek
%54

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50.9 (54)
9
%12.3 (13)
8
%16 (17)
7
%6.6 (7)
6
%1.9 (2)
5
%0.9 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0