Geri Bildirim
Adı:
Ey Oğul
Alt başlık:
Eyyühe’l-Veled
Baskı tarihi:
Mayıs 2017
Sayfa sayısı:
140
ISBN:
9786054810499
Çeviri:
Osman Yolcuoğlu
Yayınevi:
Gelenek Yayıncılık
Büyük İslam alimi ve müceddidi İmam Gazali’nin (450 H./1058 M. -505 H./1111 m.) “Eyyühe’l-Veled” adlı bu kitabı, bir Müslümanın günlük hayatında ve ömrü boyunca, Kur’an ve sünnete uygun olarak nasıl yaşaması gerektiğini anlatır.
Uykudan kalkıp tekrar yatıncaya kadar, gün boyu geçecek saatlerde çeşitli ibadet şekilleri, dualar, çalışma, yeme-içme, aile-mahalle hayatı, ulema ve tasavvuf ehlinden istifade yolları, çarşı-pazar âdabı, hasta ziyareti, cenazeye iştirak gibi pek çok konuda rehberlik yapan eser, tam bir elaltı müracaat kitabıdır.
İlk önce farklı tür kitap okuma etkinliğini #28167510 oluşturan Necip Gerboğa abim ve bu kitabı ısrarla okumamı isteyip, ayrıca kitabı hediye eden kardeşim Mustafa Diyar a teşekkürler. Etkinlik henüz başlamadı ama kitap erken gelince beklemek istemedim.

Evet İmam Gazali denilince korktuğum doğrudur. İmam Gazali isminin ağırlığındandı belki de korkum. Ve de sufizm’e uzak oluşum. İmam Gazali den bahsedecek olursak hayatını ilme adayan bir düşünür. Öğrenme merakı onun çok sayıda dini ve fikri akımları araştırmasına neden olur. Yaşadığı dönemde hakikati bulmak isteyen insanların dört kısma ayrıldığını ve her birinin hakikati kendi yolunda aradığını gördüğünü söyler. Kendiside doğru gördüğü tasavvuf yolunda ilerleyerek hakikati aramıştır.

Kitap konusunda ilkin çok tereddüt ettim. Her kadar Mustafa Diyar çok seveceksin dili hafif dese de kendisi bir ilahiyat fakültesi öğrencisi olduğundan kitabının dilinin ona hafif geldiğini beni zorlayacağını düşündüm. Ama yanılmışım su gibi aktı geçti sayfalar.

Kitap İmam Gazali tarafından öğrencisine verilen cevaplardan oluşan bir kitap. Bir nasihat kitabı. Öğrencisine oğul diye sesleniyor. İmam Gazali'nin öğrencisi mektuplarla hocasına sorular soruyor. İşte eser bu mektuplardan oluşuyor. Kesinlikle kafa karıştırmıyor. İnsanın kendi kendisiyle ahlaki yönden kendini sorgulamasını ve vicdanen bir muhasebe yapmasını sağlıyor.

Kitabın ismimden yola çıkarak şunları söylemek istiyorum; Birine oğul diyebilmemiz için ya kan bağı olması gerekiyor ya da çok samimi olduğumuz birini oğlumuz gibi özümsememiz gerekiyor. İşte buradan hareketle İmam Gazali öğrencisine bu mektuplarda oğul diye seslenerek bu ilim davasında ne kadar samimi bir profil çizdiğini bu satırlar arasında gözler önüne seriyor. Cevap verirken İslam'ın edebini özümsemiş biri olarak cevap veriyor ve cevapları bir nasihat halini alıyor.

Dili inanılmaz bir derece yalın. Her satırının altı çizilmesi gereken bir başucu kitabı. Bu kitabı okuyup bitirdikten sonra İmam Gazali gibi ilmin güzelliklerini özünde eritmiş biriyle tanışmış oluyorsunuz. Normalde bir saatte bitirilebilecek bir kitap ama ben kendimi sorgulayarak ağır ağır okumak istedim. Tekrar okunacaklar rafıma ekledim.

Son olarak imam gazalinin bazı öğütleriyle yazımı sonlandırıyorum.
1- Boş sözden uzak dur
2- Ağırbaşlı ol
3- Herkese hoşnut davran
4- Fırsatları kaçırma
5- Az kelime ile çok şey anlat
6- İnsanları iyi tanı
7- Kendini herkesten aşağı gör
8- Fazla konuşma
9- Kendinden fazla söz etme
10- Tamahkar olma
11- Dargınları barıştır
12- Merhametli ol
"Bazı şeylerin cevabını kitaplarda bulamazsın. Bildiklerinle hareket et bilmediklerin sana açıklansın. " ne güzel demiş Gazali. Her nefis ölmez, her insanla tartışmaya girilmez. Ömrün boyunca çalış çabala bu seni cennete götürmez. Rabbim razı olmadıktan sonra. Ne mutlu Allah ın rızasını alacak kullara.
Kitabı nasihatten hoşlanmayan kişiler sevmeyebilir. Baştan sona nasihat içeriyor. Eğer gerçekten hak yolcusu olan, olmak isteyen varsa tabi olması gereken bir çok konu anlatılmış eserde. Ama bu eser yetmez Gazali yi anlamak için. Daha bir çok eseri var onlara da bakmak gerekir. Zaten kendisi de diyor Ey Oğul kitabının içinde sürekli şununla ilgili bilgileri şu kitapta verdik diye bir kaç yerde. Beğendim. Hak yolcusu olmak isteyenlerin de okumasını tavsiye ederim.

Benzer kitaplar

Son derece kolay anlaşılabilen, su gibi akıp giden bir kitap.. Okudukça insan kendindeki eksiklerini görüyor. Herşeyi çok net bir şekilde ayeti kerimlerle ve hadisi şeriflerle destekleyerek açıklamış. Dinimizin gereklerini ve ne yapmamız gerektiği hakkında çok güzel öğütler içeriyor.Herkesin okuması gereken bir kitap. Kitabı yazan İmam Gazalî Hazretlerinden Allah razı olsun. Allahın rahmeti onun üstüne olsun. Herkese tavsiye ederim. Keyifli okumalar..:)
Kısa olmasına rağmen dopdolu bir eser. Kesinlikle her Müslüman gencin okuması gerektiğini düşünüyorum. Hatta tekrar tekrar okumalıyız. Zira insanın bu dünya ve ahiret arasında nasıl bir denge kurması gerektiğini, Rabbine yakınlaşmak için hangi yolları izleyeceğini bu kadar yalın ve anlaşılır ifade edecek kitap az bulunur. İmam Gazali' nin aradan geçen bin yıla rağmen verdiği örnekler, bahsettiği sorunlar, insanların içinde bulunduğu sıkıntılar esasında bizlere insanın hiç değişmediğini her yüzyılda aynı olduğunu dolayısıyla da geçmiş asırlara bakarak kendi halimizi ve bu halin akıbetini anlamanın zor olmayacağını gösteriyor.
İmam Gazali bu kitabında ,İlmihal bilgilerinin yanısıra tasavvufi ve Adab konularına da değinmiş.Ebatı küçük fakat içeriği zengin bir kitap.Bir solukta okuyup,bilginize yeni bilgiler katacağınız bir eser.Tavsiye eder,iyi okumalar dilerim.
Amelsiz ilim insanı kurtarmaz.

Binlerce litre ilaç yapsan,
Faidesi olmaz içmedikçe.
Bir insan ne kadar kitap okusa, ilim edinse, bildiklerini yapmadıkça faydası olmaz.
Ey oğul! Bu hikaye sana gösteriyor ki, lüzumlu bilgileri okumak lazımdır. Fazla şeyler öğrenmeye lüzum yoktur.-
Öyle çok inceleme yapabilen bir insan değilim.. Sadece şunu söyleyeceğim böylesine yolumuzu kaybettiğimiz bir çağda ey oğul kitabı bir dede nasihati gibi oluyor, size kısa ve öz yol gösteriyor.. Rabbim bizleri onun yolundan ayırmasın..
Kitap Hüccetü'l İslam İmamı Gazali'nin hayatını ve eserlerini önsöz kısmında açıklamış. Onu tanımak ve onun yazdıkları kitapların insanlık için ne kadar önemli olduğunu gördüm. Onun yaşamı ve yazdıkları beni çok etkiledi. Hayatına yeni yön tayin edecek olanlara ilaç gibi bir kitap. ( Bedir Yayınevi - Pembe kitaplar 5 )
Kitabı ikinci okuyuşum,kitap kesinlikle tekrar tekrar okunmaya değer. İçindeki öğütler hikayeler muthiş Kesinlikle birden fazla kez okunulması tavsiye edilmesi kütüphanede olması gereken bir başyapıt. Kısa ve ÖZ Kitap bitince Allah Senin mekanını Peygamber komşusu eğlesin imam Gazali dedim.
Kitabın yazılış amacı öğrencinin hocasından isteği üzerine olmuş. Böyle basit bir cümleyle söylendiğinde çok etkili olmasa da bahsi geçen hoca Gazali olunca etkilenmemek mümkün değil. Öğretmenlik bu demek belki de. Gazali öğrencisine ders anlatır gibi bir kitap yazmış. Ona gideceği yolda rehberlik etmiş. Kitap içinde birçok ayet ve hadis var. Kimi nasıl etkiler bilmiyorum ama ben ayetlerle desteklenen bu kitaptan çok keyif aldım. Bir çırpıda okudum. Tavsiye ederim.
Üç kimse Allah'ın cemalinden mahrumdur.Bunlar:
-Tembeller,
-Böbürlenip kendini beğenenler,
-Fuzuli israf edenler.
Ben ki ölüleri diriltmiş biriyim, ama ahmakları bir türlü yola getiremedim.
İmam Gazali
Sayfa 40 - Beyan
Ey Oğul!
İstediğin kadar yaşa nasıl olsa bir gün öleceksin;
dilediğini sev nasıl olsa bir gün ondan ayrılacaksın
ve dilediğin şeyi yap;nasıl olsa bir gün bütün yaptıklarının hesabını vereceksin...
İmam Gazali
Sayfa 23 - BEYAN
Ey oğul!
Fazla konuşma. Sonra bulunduğun toplulukta taşınması güç bir yük olursun.
Seninle beraber oturana karşı alicenap davran. Yanına oturmak isteyene güzel, nazik, hareket et.
Başkasının gözüne dikkatle bakıp durma.
Fazla lügat parçalayıp yaldızlı söz söyleme. Çünkü bu sözlerin dış görünüşü belki güzel sayılabilir, fakat gerçekte güzel değildir.
Ey oğul!
Mü'min kardeşini sevindir. Peygamber Efendimiz (a.s.m.) şöyle buyurmuştur:

"Bir kimse dünyada bir mü'min kardeşim sevindirirse, Cenab-ı Hak kıyamet gününde onun kalbini ferahlatır."

Başka bir hadiste de şöyle buyurmuştur:

"Bir kimse bir çocuğu sevindirirse, Allah onu şirkten başka bütün geçmiş günahlarını bağışlar."
İmam Gazali
GELENEK YAYINCILIK

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ey Oğul
Alt başlık:
Eyyühe’l-Veled
Baskı tarihi:
Mayıs 2017
Sayfa sayısı:
140
ISBN:
9786054810499
Çeviri:
Osman Yolcuoğlu
Yayınevi:
Gelenek Yayıncılık
Büyük İslam alimi ve müceddidi İmam Gazali’nin (450 H./1058 M. -505 H./1111 m.) “Eyyühe’l-Veled” adlı bu kitabı, bir Müslümanın günlük hayatında ve ömrü boyunca, Kur’an ve sünnete uygun olarak nasıl yaşaması gerektiğini anlatır.
Uykudan kalkıp tekrar yatıncaya kadar, gün boyu geçecek saatlerde çeşitli ibadet şekilleri, dualar, çalışma, yeme-içme, aile-mahalle hayatı, ulema ve tasavvuf ehlinden istifade yolları, çarşı-pazar âdabı, hasta ziyareti, cenazeye iştirak gibi pek çok konuda rehberlik yapan eser, tam bir elaltı müracaat kitabıdır.

Kitabı okuyanlar 155 okur

  • Gökçe Kaleli
  • ayşe ezer
  • Nefertiti
  • Mustafa Ket
  • Tuba Yücel
  • .
  • Zehra
  • dikenprenses
  • Sn
  • Nil

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%10.6
14-17 Yaş
%6.1
18-24 Yaş
%27.3
25-34 Yaş
%34.8
35-44 Yaş
%10.6
45-54 Yaş
%9.1
55-64 Yaş
%1.5
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%46
Erkek
%54

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%58.2 (39)
9
%13.4 (9)
8
%19.4 (13)
7
%4.5 (3)
6
%3 (2)
5
%1.5 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0