Ey Oğul

8,9/10  (30 Oy) · 
58 okunma  · 
42 beğeni  · 
839 gösterim
Elinizdeki eser, bundan yaklaşık 900 yıl önce yaşamış büyük İslam âlimi İmam Gazali'nin bir öğrencisine cevap niteliğinde yazmış olduğu öğüt, tavsiye ve açıklamaları içermektedir. Öğrencisi, mektubunda -bugün de birçok gencimiz için sorun olan- hangi bilgileri öğrenmesi, doğru yola nasıl ve kimlerin rehberliğinde erişileceği ile ilgili sorular sormuş, ondan tavsiyeler istemiştir. İmam Gazali, bu eserinde, "Ey oğul" diyerek seslendiği öğrencisinin arzusunu yerine getirip cevaplanabilecek bütün sorulara cevaplar vermeye çalışmıştır. İmam Gazali'nin, o gün öğrencisine yazmış olduğu bu eser, bugün bile hala güncelliğini ve önemini korumaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  124
 • ISBN:
  9789754735673
 • Yayınevi:
  Beyan Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Feyza 
08 Haz 04:06 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kısa olmasına rağmen dopdolu bir eser. Kesinlikle her Müslüman gencin okuması gerektiğini düşünüyorum. Hatta tekrar tekrar okumalıyız. Zira insanın bu dünya ve ahiret arasında nasıl bir denge kurması gerektiğini, Rabbine yakınlaşmak için hangi yolları izleyeceğini bu kadar yalın ve anlaşılır ifade edecek kitap az bulunur. İmam Gazali' nin aradan geçen bin yıla rağmen verdiği örnekler, bahsettiği sorunlar, insanların içinde bulunduğu sıkıntılar esasında bizlere insanın hiç değişmediğini her yüzyılda aynı olduğunu dolayısıyla da geçmiş asırlara bakarak kendi halimizi ve bu halin akıbetini anlamanın zor olmayacağını gösteriyor.

Ekrem Özkara 
09 Oca 10:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İmam Gazali bu kitabında ,İlmihal bilgilerinin yanısıra tasavvufi ve Adab konularına da değinmiş.Ebatı küçük fakat içeriği zengin bir kitap.Bir solukta okuyup,bilginize yeni bilgiler katacağınız bir eser.Tavsiye eder,iyi okumalar dilerim.

Gökyüzü Pandası 
05 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Vaktinden önce çiçek açmaz,
Ham armut yenmez,yense bile bağrında kalır..
Bilgisiz kılıçta ham armut gibidir.!

Ey oğul!
Geçmişini iyi bil ki,gelecğe sağlam basasın..
Nereden geldiğini unutma ki
Nereye gideceğini unutmayasın..!

Birmuallim 
11 Mar 08:06 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın yazılış amacı öğrencinin hocasından isteği üzerine olmuş. Böyle basit bir cümleyle söylendiğinde çok etkili olmasa da bahsi geçen hoca Gazali olunca etkilenmemek mümkün değil. Öğretmenlik bu demek belki de. Gazali öğrencisine ders anlatır gibi bir kitap yazmış. Ona gideceği yolda rehberlik etmiş. Kitap içinde birçok ayet ve hadis var. Kimi nasıl etkiler bilmiyorum ama ben ayetlerle desteklenen bu kitaptan çok keyif aldım. Bir çırpıda okudum. Tavsiye ederim.

Elif 
10 Ağu 00:29 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kanaatimce baş ucu kitabı denebilecek nitelikte bir kitap. Allah'ın rızasını kazanabilmek için yapabileceklerimizin kısa bir özeti olduğu da söylenebilir. Mutlaka okunmalı.
İyi okumalar..

Hatice Şahan 
 25 Nis 10:37 · Kitabı okumadı · Beğendi · 10/10 puan

Selamunaleykum
Başlangıç yapmak istiyorum ,
Pişman olmayacağım bir kitap olsun,
Okuduğum kitap bana birşeyler katsın.....
Diyorsanız eğer, bu eser tamda böyle hoş bir eserİçeriği kapağından da anlaşıldığı üzere öğüt nitelikli.İmam Gazâli'nin talebesine yazdığı öğüt ve çok değerli tavsiyelerden oluşuyor ama yalnızca talebesine seslenmemiş İmam Gazâli bu çağın kendini arayan , hakikat ehli olmak isteyen, yanlışa meyledip neylediğinin farkında olmayan insanlarına ve bilhassa biz gençlere de seslenmiş adeta.
Küçük ve sayfa sayısı az bir kitap olmasına karşın tekrar tekrar okunası bir eser.Okudum ve tekrar okuyacağim, sonra tekrar... Şiddetle tavsiye edilir.

Busra korhan 
24 Oca 00:21 · Kitabı okudu · 376 günde · Beğendi · 10/10 puan

Her sayfasında ayrı bir haz aldığım bir kitapti. Her öğüdünde Eyyühel Veled yani Ey oğul diyor . Baş ucu kitabıniz olabilir . Kitap ince hem de içinde arapça hali var . Yani yazar çevirirken bir hata olduysa af buyurun burda orijinal hali var demek istiyor.Mutlaka okuyun

Aleyna Cınar 
05 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Okurken elimden kalem yanımdan defterim hiç eksik olmadı,her sayfasında not alınacak,örnek alınacak konular buldum.Çoğu konuya azar azar değinilmiş,tavsiye ederim.

Kivirciktosh 
 05 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

İçinizde huzur meltemleri esmesi için ve kaliteli bir öğüt nedir nasıl yapılır görmek için okuyunuz. Okuduktan sonra rahatlama, huzur hissedebilirsiniz. İmam Gazali (Allah ondan razı olsun) gerçekten de çok kaliteli bir öğretmen. Eserlerinin günümüze kadar ulaşması ne kadar güzel. İçeriği genellikle hadis ve ayetlerden ve yer yer kıssalardan oluşan kitapları var İmam Gazali’nin. Kalplerin Keşfi kitabını arada açıp okuyorum ve ondaki aynı tadı bu kitapta da buldum. O kadar samimi ve içten…

Kitaptan 45 Alıntı

Ekrem Özkara 
09 Oca 10:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Üç kimse Allah'ın cemalinden mahrumdur.Bunlar:
-Tembeller,
-Böbürlenip kendini beğenenler,
-Fuzuli israf edenler.

Ey Oğul, İmam GazaliEy Oğul, İmam Gazali
Salih TURHAL 
09 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ey Oğul!
İstediğin kadar yaşa nasıl olsa bir gün öleceksin;
dilediğini sev nasıl olsa bir gün ondan ayrılacaksın
ve dilediğin şeyi yap;nasıl olsa bir gün bütün yaptıklarının hesabını vereceksin...

Ey Oğul, İmam Gazali (Sayfa 23 - BEYAN)Ey Oğul, İmam Gazali (Sayfa 23 - BEYAN)
Elif 
09 Ağu 23:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

...ulaşmak istediğin yere asla yürümeden varamazsın.

Ey Oğul, İmam GazaliEy Oğul, İmam Gazali
Ekrem Özkara 
09 Oca 10:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ariflerden olmak istersen sükutun fikir,bakışın ibret ve
dileğin taat olsun.

Ey Oğul, İmam GazaliEy Oğul, İmam Gazali
Salih TURHAL 
09 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ey Oğul!
Bir adam yüksek ateş veya sarıhumma hastalığına tutulmuşsa,onun ilacı SEKENCEBİN ( sirke ve baldan yapılan bir macun ) veya KEŞKAB ( tedavi için kullanılan arpa suyu) TIR.
Hasta, bu ilaçları kullanmadan iyileşmez.

Ey Oğul, İmam Gazali (Sayfa 17 - BEYAN)Ey Oğul, İmam Gazali (Sayfa 17 - BEYAN)
Zarif'Hanım 
14 Mar 10:04 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ey oğul! Dilediğin kadar yaşa, nasıl olsa öleceksin; dilediğini sev, nasıl olsa ayrılacaksın; dilediğini yap, nasıl olsa hesabını vereceksin...

Ey Oğul, İmam GazaliEy Oğul, İmam Gazali
5 /