Fardipli Sinha

8,4/10  (14 Oy) · 
26 okunma  · 
8 beğeni  · 
1.250 gösterim
SinHa'yı elinize aldığınız andan itibaren içine düşebileceğiniz girdabın kenarında olduğunuzu hatırlatmak istiyoruz. Bu girdap özellikle dünyaya belli açıdan bakanlar ve şekillendirilmiş inanç sahipleri için yıkıcı sonuçlar doğurabilir. Etki alanına alacağı koşullu inancı aklın akıntılarda sağa sola savurduktan sonra sahibinin ruh derinliklerine fırlatacak olan girdap, koşullanmamış inançlar için aklın labirentlerinde eğlenceli bir gezi olacaktır.

Bu kitapta her okur kendi ruh hallerinden birini ya da birkaçını bulabilecektir. Hangi sayfada, hangi satırlarda, hangi yaşam kırıntısının içinde kendinizden bir parça bulacağınız, dünyaya nereden, hangi açıyla baktığınızla doğru orantılıdır. Görecelik içeren savlarıyla SinHa; pek çok okurun elinde kendi yüzünü maskesini net görebileceği bir ayna olarak da algılanabilir...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2002
 • Sayfa Sayısı:
  380
 • ISBN:
  9789758364251
 • Yayınevi:
  Bilge Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Leyla Eraslan 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı almayı düşünenler, hala daha karar veremeyenler almanızı ve okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Kitabı çok beğendim. Etkileyici ve sıkılmadan okuyabileceğiniz harika mistik bir roman.

Kitaba adını veren ve kitabın içerisinde sık sık karşılaşacağınız Fardipli Sinha, kendi deyimiyle uzayda yer alan yıldızlar kümesinden gelen farklı bir aleme ait farklı bir yaratık. Sinha’ yı yalnızca kendisinin izin verdiği insanlar duyabilir ve görebilir. Ben Sinha’yı içimizdeki sese benzetiyorum. Sinha'nın, sorduğu sorular ve verdiği cevaplarla bildiğiniz, eksik bildiğiniz yahut hiç bilmediğiniz konularda aydınlandığınızı hissedeceksiniz.

Kitap hakkında kendimce kısa bir özet geçmek istiyorum.
Kitabın vermek istediği mesaj “bilinçli müslüman” olmak diyebilirim. Bu sözümü kitabı okuyunca daha iyi anlayacaksınız.Kitapta müslümanlığın bilinçsiz müslümanlar yüzünden nasıl zarar gördüğü anlatılmaktadır. Doğru bildiğimiz yanlışlar yüzünden Müslümanlığa en çok zararı yine biz müslümanlar veriyoruz. Yaptıklarımızı samimi şekilde mi yoksa alıştığımız için mi yapıyoruz?

Kitabı okuduğunuzda kendinizi sorgulamaya, hayata daha farklı açıdan bakmaya başlayacaksınız.

Nurten Ulaba 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Merhaba Arkadaşlar,
Mutlaka herkes bu kitabı okumalı .Kafamıza takılan bazı şüpheli dinimize zarar verebilecek soruların cevabını bulursunuz. Hassas yapılı dini inceliğe yatkın bir karı kocanın fizik ötesi bir aleme mensup varlıkla yaptığı dini görüşmeleri anlatıyor. Yaşam şekli hayatımızda yanlış bildiğimiz dini sorulara cevap veriyor. Olay romanlaştırılarak kurgulanmış ...Kulaktan duyma veya doğmatik bilgilere dini inançlara sahip olmayalım bu tür kitapları mutlaka okuyalım .Kuranın mealini veya tefsirini mutlaka okuyalım .Sonrada bu kurallara uygun güvendiğimiz yazarların kitaplarını okuyarak dinimizi ve kurallarını yakından öğrenelim ve de öğretelim......

Gamze Toker 
29 Tem 2015 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

Bu kitap hakkında birinci elden yorumları okumak istemiştim ama sadece bir yorum var o da çok kısa. Bu kitabı okuyan arkadaşlar lütfen daha fazla bilgiyle yorum yapın olur mu?

Asiye Yıldız 
09 Kas 2015 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kurgu güzel, dili sade, bilgi dolu bir kitap. Aradığım tüm cevapları bu kitapta buldum. İslamiyetle ilgili aklıma gelen, bazısı da hiç düşünmediğim sorular ve cevapları vardı.

Kitaptan 11 Alıntı

Leyla Eraslan 
09 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sizin siyaset dediğiniz, inananları sınıf sınıf, bölük bölük, grup grup parçalayıp birbirine düşman eden, birbirine karşı ilgisizleştiren şey.. Bu bir müthiş hastalıktır. Sizi bu evrende yıkıma götürecek tek şey odur. Aranıza soktuğu nifak yüzünden taraftarınız olan bir münafığı size taraftarınız olmayan bir veliden daha sevimli gösterir.

Fardipli Sinha, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 230)Fardipli Sinha, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 230)
Leyla Eraslan 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Dua, karanlıkta ışığı, zayıflıkta direnci korkuda ümidi, çaresizlikte çareyi bulma gücüdür.

Fardipli Sinha, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 166)Fardipli Sinha, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 166)
Âmine Derya Samast 
27 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Sizin sahabe dediğiniz insanları iyi incelemeniz gerekir. İmanın ve dinin insanın yaşamındaki önemini o zaman kavrayabilirsiniz. En büyük probleminiz karanlığı tanımadan ışığa sahip olmanızdır."

Fardipli Sinha, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 49)Fardipli Sinha, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 49)
Leyla Eraslan 
25 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"...Allah, insanın doğru yola yönelmesini istediği halde niçin önüne bu kadar girift meseleler çıkarıyor..."

"İnsanlar kendilerine takdir edileni hak etsinler diye..."

Fardipli Sinha, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 21)Fardipli Sinha, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 21)
Leyla Eraslan 
25 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Alışkanlık tekdüzeliktir ama iman sürekli tazelenmektir...

"Hocam anlayamadım, biraz açar mısınız ?"
"Yarın güneş doğar mı ?"
"Doğar."
"Ama doğmayabilir de "
"O da bir olasılık."

"Fakat o hep doğduğu için, kimsenin yarın güneşin doğup doğmayacağı konusunda bir kaygısı yok. Güneş ise görevini kusursuz yapar ve her zaman tam saatinde doğar. O yüzden de bu muazzam hadiseye kimse kafa yormaz. Dolayısıyla bunun ne büyük nimet olduğunu da düşünmez. Çünkü güneşin her gün doğmasına alışmışlardır."

Fardipli Sinha, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 53)Fardipli Sinha, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 53)
Leyla Eraslan 
25 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Mutlak gerçeği kavramak için, eşikleri aşmak zorundasın.Ama eşikler de sizin için bir nimettir. Rahat yaşamanızı sağlar. Bütün sesleri duyabilsen, bütün görüntüleri görebilsen, buna dayanamazsın. O yüzden de yaratıcı kudret, insanı beş duyuya hapsetti.Bu hapsetme insanın rahatı için.

Fardipli Sinha, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 17)Fardipli Sinha, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 17)
'Büteyra 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Gerçek, mutlak ve sonsuz olduğu için bütünüyle kuşatılamaz. O yüzden de herkes kendi yetenek ve iç derinliğine göre ondan nasiplenir, pay alır.

Fardipli Sinha, Mehmet Ali BulutFardipli Sinha, Mehmet Ali Bulut
Şeyma Nur 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İman yaşama sevincidir ve göz nurudur. Allah'ı bulan neyi kaybeder, O'nu kaybeden neyi bulur?

Fardipli Sinha, Mehmet Ali BulutFardipli Sinha, Mehmet Ali Bulut
Leyla Eraslan 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İman yaşama sevincidir ve göz aydınlığıdır. Allah'ı bulan neyi kaybeder, O' nu kaybeden neyi bulur? Bir insan bir kere bile yaşamından lezzet almamış ve hep karamsar yaşamışsa onda iman karar kılmamıştır demektir. Bu evrenin gerçek sahibini dost edinmiş bir insanı, hangi kaybı üzer, hangi kazancı sevindirir ki...

Fardipli Sinha, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 96)Fardipli Sinha, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 96)
Şeyma Nur 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nasip, Allah'ın sana takdir ettiği şeydir.
-Ya şans?
O da sana takdir edilen şeyin sana ulaşabilmesi için yeteneklerinin uygunluğudur.

Fardipli Sinha, Mehmet Ali BulutFardipli Sinha, Mehmet Ali Bulut
2 /