Filistin Sabahları

8,2/10  (5 Oy) · 
12 okunma  · 
2 beğeni  · 
465 gösterim
Amal, 1948 yılında İsrail Devleti'nin kurulmasıyla ailesi yüzyıllardır yaşadıkları topraklardan sürüldükten sonra Cenin Mülteci Kampı'nda doğup büyümek zorunda kalan akıllı bir çocuktur. Babasından köyleri Ayn Hod'un nasıl cennet gibi bir yer olduğunu dinler, tüm diğer mülteciler gibi, zeytin ve incir ağaçlarının gölgesine dönmeyi düşler.

Ancak, aileyi yurdundan eden savaş onları birbirlerinden de ayrı düşürür. Amal'ın babası kaybolur, ağabeyi Yusuf kaçırılır. Bir diğer ağabeyi İsmail ise henüz bebekken İsrailli bir asker tarafından kaçırılmış, David adında bir Yahudi olarak yetiştirilmiştir. Tüm bu olanlardan sonra aklını kaybeden annesinin ise Amal'a bakacak gücü kalmamıştır.

Kendi kendini yetiştiren Amal Amerika'ya kaçmayı başarır. Abulheja ailesinin hikâyesini gelecek nesillerine aktarabilecek bir tek o kalmıştır. Omuzlarında bu yükü taşırken bir yandan da ülkesinin, Filistin'in yok oluşuna şahit olur.

Filistin Sabahları, tarih, kimlik, arkadaşlık, aşk, savaş ve umutla örülü, yürek burkan çarpıcı bir roman. Filistin sorununa farklı bir bakış açısıyla yaklaşan, Ortadoğu'nun kalbinden kopup gelen bir aşk hikâyesi: Filistin aşkının hikâyesi.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2010
 • Sayfa Sayısı:
  406
 • ISBN:
  9789752897595
 • Orijinal Adı:
  Mornings in Jenin
 • Çeviri:
  Bilge Barhana
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Zafer KORKMAZ 
 17 Oca 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

İnsanlık tarihinde toprak savaşlarının,varoluş mücadelelerinin insanları ne derece acımasızlaştırdığını bir kez daha gözler önüne seren bir kitap daha oldu benim için.
Topraklarından koparılan Yahudi toplumunun, sığındığı toprakları ele geçirmek için,kendilerine yapılan zulmü çok çabuk unutup günahsız Filistin halkına aynı zulmü nasıl reva görebildiğini okumak insanın içini acıtıyor.
Yazar İsrail devletinin kuruluş sürecindeki tarihi gerçekleri, arasına oldukça başarılı bulduğum hüzünlü bir hikaye yerleştirerek aktarmış.Kullandığı dil çok sade.Kitap başlangıçta ağır aksak ilerliyor.Ancak sonlara doğru unutturuyor başlangıçtaki sancıyı...Okumanızı tavsiye ederim.