Mengene Göçmenleri

8,7/10  (9 Oy) · 
28 okunma  · 
12 beğeni  · 
822 gösterim
Nermin Bezmen, üçüncü romanı Mengene Göçmenlerinde, yine, tarihin eski sahifelerinde kalmış, artık yaşamayan insanların, artık var olmayan mekanların, gerçek öyküsünü anlatıyor.

Mahmutpaşanın, Çiftesaraylar Caddesinde bir göçmen mahallesi. Bizanslılardan kalma surların çevirdiği altmı hanelik küçük bir dünya. Kafkas, Kırım göçmenlerinin dünyası. Mahmutpaşanın ortasında bir küçük Kafkasya, bir küçük Kırım. Adı: Mengene Bölgesi. Ve 1892nin Silistresinde parçalanan bir ailenin bu küçük dünyaya sığınan bireyleri. Gönülsüz göçlerin cefakarlık, fedakarlık ve ardı kesilmeyen savaşlarla yoğrulan dramında doğan, büyüyen çocuklar. Çocukluklarını bilemeden gençliğe, gençliklerini tadamadan ihtiyarların yorgunluğuna erişen nesiller. Yasak, ayıp ve günah kavramlarının gölgesinde yaşanan masum aşklar, kalp kırıklıkları, zamanın kıskançlığında kurulan hayaller ve ilişkiler.
Bugün yerinde yeller esen Mengeneden geriye fazla bir şeyler kalmadı gibi. Ama anılar hep taze. Aynen, Mengene içinde doğan Mürvetin anıları gibi. Kurt Seyitin Murkası olduğu günlerinin anıları kadar taze...
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2008
 • Sayfa Sayısı:
  245
 • ISBN:
  9789759535827
 • Yayınevi:
  Pmr Yayınları
 • Kitabın Türü:
İlay Yüksel 
27 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kurt Seyit ve Shura'dan sonra Shura'ya ihanet etmemek adına Murka'yı okumamıştım. Serinin devamı olduğunu bilmeden başladım Mengene Göçmenleri'ne, yine muhteşemdi... Yaşadığı topraklardan ayrılıp göçmeye zorlanan herkes için ayrı üzüldüm, Mürvet ve ailesinin yaşadığı zorluklar bir çoğumuzun büyüklerinin öyküsüyle benzeşse de, anlatım yine Nermin Bezmen farkıylaydı... Not: Murka'ya karşı önyargılarım yıkıldı, meğer Kurt Seyit'e emek veren, onu gerçekten hakeden ta kendisiymiş;)