Forrest Gump

8,6/10  (28 Oy) · 
59 okunma  · 
29 beğeni  · 
1.958 gösterim
Sevecen ve bu harika, komik hikayenin anlayışlı kahramanı Forrest Gump: " Aptal olmak öyle kolay bir şey değildir, ama en azından ben can sıkıcı bir hayat sürmüyorum..." der. Alabama Üniversitesi'nin futbol takımına yazılır ve bir yıldız olur. Bu, onun için sadece bir başlangıçtır. Okul sınavlarında başarısız olunca, Vietnam'a "Savaş Kahraman"ı olmaya gider, Dünya çapında bir ping pong oyuncusu, güreşçi ve iş aleminde önemli bir kimse olur. Lyndon Johnson ile savaşın izlerini karşılaştırır. Richard Nixon hakkındaki gerçekleri görür... Gerçek aşkı bulduğunu sandığı sırada bu sevginin iniş ve çıkışları arasında ıstırap çeker... Şimdi, Forrest Gump her şeyi anlatıyor ve topkı bir delmifişek gibi Amerikan topraklarında tam otuz yıldır oradan oraya sıçrıyor..
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 1994
 • Sayfa Sayısı:
  252
 • ISBN:
  9780743453257
 • Orijinal Adı:
  Forrest Gump
 • Çeviri:
  Mehmet Harmancı
 • Yayınevi:
  İnklap Yayınları
 • Kitabın Türü:

Forrest Gump ( Winston Groom)
(Run Forrest, run! )
Koş Forrest koş! İşte bu söz ve o Tom Hanks'in sakalı uzamış haldeki maraton sahneleri...
Evet Forrest Gump filmi , zamanında gişe rekorları kıran, ödüllere sahip, en sevdiğimiz filmlerden biridir çoğumuzun... Hele takım elbisesiyle o bankta oturuşu ve Alabama aksanı ile başından geçenleri anlatması, unutulmazdır...

İşte filmin senaryosuna konu olan bu kitabı , çok beğenerek okumuştum.

"Aptal olmak öyle kolay bir şey değildir, ama en azından ben can sıkıcı bir hayat sürmüyorum." diyor Forrest Gump, gerçekten de dediği gibi, hayatının büyük bir bölümünü, o maceradan bu maceraya sürüklenerek geçiriyor kitapta... Bakıyorsunuz bir gün uzay mekiğinin içinde uzayda, bir gün yamyamların arasında, bir gün bir satranç turnuvasında , bazen de bir masa tenisi maçında... Kesinlikle kitap, filminden çok farklı, daha eğlenceli, daha komik ve sürükleyiciydi bence! Çünkü filmde kitabın ilk bölümleriyle bir örtüşme vardı ve ilerleyen çoğu bölümler filmde yoktu.

Bir de o ünlü olan ve film de çokça geçen "Annem hep şöyle derdi 'Hayat bir kutu çikolata gibidir, asla ne alacağını bilemezsin.' " sözü yoktu! Yine bu kitapta o ünlü "Koş Forrest koş! " sözü ve "maraton olayı " da yoktu. Filmin sonundan da oldukça farklıydı kitap...Elinize geçerse okuyun ,bu kitabı pişman olmazsınız...


Bir dip not, romanın devamı niteliğinde 1995 yılında Winston Groom "Gump and Co.” kitabını da çıkarmış, hatta filmi de yapılacakmış ama vazgeçilmiş.

Öğrendiğime göre, devam niteliğindeki bu ikinci romanın ilk sayfasında Forrest Gump okuyuculara: “Asla birilerinin sizin hayat hikayenizi filme çevirmesine izin vermeyin, doğru veya yanlış anlamaları önemli değil.” demiş.
Kitabın ilk bölümünde, filmde anlatılan gerçekleşmiş olayların, Forrest’ın öyküsüyle örtüştüğü ve Forrest’ın sinema filmi sayesinde medyanın bayağı ilgisini çektiği belirtilmiş. Devam romanında Gump, Tom Hanks ile karşılaşmış, romanın sonunda film gösterime çıkmış ve Gump, The David Letterman Show ile Akademi Ödülleri'ne katılmış.

İsmail Altunbüker 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Winston Groom eseri olan Forrest Gump öyle güzel şeyler kattı ki bana anlatamam saf ve temiz bir insanın da bu hayatta güzel şeyler başaracağını öğretti ille zengin olmak için dolandırıcı olmak gerekmediğini zaten paranın mutluluk getirmediğini asıl mutluluğun sevgi fedakarlık ve paylaşmak olduğunu öğretti Forrest Gump güzel bir karakter masum bir insan tavsiyemdir mutlaka okuyun keyifli okumalar TÜRKİYE ...

Beytullah Ömer DUMLU 
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bana kalırsa filmi daha efsane gibi duruyor.Tom Hanks Gump rolünde ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu kanıtlamış.Aldığı ödüller bunu zaten ortaya koyuyor.Kitabı bana göre filmin gölgesinde kalmış gibi duruyor ama okumanızı tavsiye ederim.Ben önce filmini izledim kitabı olduğunu bilmiyordum.Kitaba biraz seviyeli yaklaştım.Beklediğim etkiyi bıraktı mı derseniz bir kitapta olabilecek duyguyu aktardı.Filmi izlemenizi kitabı da okumanızı tavsiye ederim.

Yalan yok; kitaptan filmden sonra haberim oldu. Zaten muhtemelen filmden sonra Türkçeye çevrilmiştir. Filmden beri kitabın kapağının filmin afişi olduğuna bakılırsa ABD' de de filmden sonra tanınmış olmalı. Filmi izleyip, kitabı da okuyanlar bilir ki, film kitabın yarısı kadar. Pek çok olay filme alınmamış. O yüzden filmi sevenler için bu kitabı okumak bir zorunluluk. Eğer hayatta bir kitap okuma hakkım olsaydı bunu seçebilirdim. Yaklaşık 250 sayfalık kitabı elime bir alışta okumuştum. Sanırım o an bir acil durum olsa kımıldamayacaktım veya kitaptan gözümü ayırmadan kaçacaktım. Israrla ve şiddetle tavsiye ediyorum. Ölmeden önce okumanız gereken 1000 kitap arasına değil, 10 kitap arasına alın. Yazık ki, ne sebeple bilmiyorum, baskısı yok ve yeniden basılmıyor. Yani okumak isteyenler için bulmak imkânsıza yakın. Sahaflarda aramak zorundasınız. Bulursanız fiyatına aldırmayın ve hemen kapın. Ve elinize aldığınız anda okumaya başlayın. Siz okumadan kıyamet koparsa yazık olur.

Mizgin 
22 Eyl 2016 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

Filmini buyuk zevkle izledim oyunculuk gercekten enfesti ve kitabini da okumak istiyorum.Kekse once kitabini okuma firsatim olsaydi.Yine de ilk firsatta okuyacagim insallah .

Nuray Durmuş 
26 Nis 20:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Forrest Gump zeka seviyesi düşük bir adamın hayatını konu ediyor. Filmini izlemeyen pek yoktur sanırım. 1994 yapımı olan film IMDB 8.8 puanına sahip ve 6 dalda oscar ödülü almış.
Filmin kitaptan uyarlama olduğunu bilmiyordum. Bir arkadaşımın paylaşımı sayesinde haberim oldu. Baskısı olmadığı için Nadirkitap'tan siparişi verdim ve gelir gelmez de okudum...
Saf ve temiz bir insanın da bu hayatta güzel şeyler başarabileceğini gösteren, inanılmaz keyif aldığım harika bir kitaptı.
Kitap boyunca Forrest anlatıyor, bizde onla birlikte gülüyor, inanıyor, umut ediyor ve sevdiğinin peşinden koşuyoruz...
Çok ama çok güzeldi.
Mutlaka okuyun...

sugelay 
20 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · 10/10 puan

okuduğu kitapta çok çeşitli mekan ve olay isteyenler mutlaka okumalı, okurken nasıl buralara geldik yaa deyip 10 sayfa geriden tekrar okumak mümkün. filmi de güzel olsa da her zaman olduğu gibi bir çok ayrıntı atlanmış. okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

fatmanur duran 
10 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Forrestin hayatı gerçektende örnek alınacak bir hayat.çok şeyler başarmış.

Asunur Gundogdu 
17 Ağu 2016 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 9/10 puan

Kesinlikle katılıyorum okuyacağınız hayat herkesten farklı bir çocuğun komedi ve dram ile geçen hayatını anlatıyor. "Aptallık yapanlar aptaldır"

Kitaptan 5 Alıntı

Annem daima söylerdi: "Hayat bir kutu çikolata gibidir, içinden ne çıkacağını asla bilemezsin."

Forrest Gump, Winston GroomForrest Gump, Winston Groom

Herkesin bir kaderi var mı bilemiyorum, yoksa rüzgara kapılmış gibi tesadüfen oraya buraya mı sürükleniyoruz?

Forrest Gump, Winston GroomForrest Gump, Winston Groom

Bir delikanlının hatırladığı şeyler çok gariptir. Çünkü ben doğduğumu hatırlamıyorum, İlk noelimde ne aldığımı da hatırlamıyorum,sonra ilk kez ne zaman pikniğe çıktığımıda bilmiyorum. Ama,dünyadaki en tatlı sesi duyduğum anı çok iyi hem de çok iyi hatırlıyorum.

Forrest Gump, Winston GroomForrest Gump, Winston Groom