Adı:
Forrest Gump
Baskı tarihi:
Ocak 1994
Sayfa sayısı:
252
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780743453257
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap Kitabevi
Baskılar:
Forrest Gump
Forrest Gump
Sevecen ve bu harika, komik hikayenin anlayışlı kahramanı Forrest Gump: " Aptal olmak öyle kolay bir şey değildir, ama en azından ben can sıkıcı bir hayat sürmüyorum..." der. Alabama Üniversitesi'nin futbol takımına yazılır ve bir yıldız olur. Bu, onun için sadece bir başlangıçtır. Okul sınavlarında başarısız olunca, Vietnam'a "Savaş Kahraman"ı olmaya gider, Dünya çapında bir ping pong oyuncusu, güreşçi ve iş aleminde önemli bir kimse olur. Lyndon Johnson ile savaşın izlerini karşılaştırır. Richard Nixon hakkındaki gerçekleri görür... Gerçek aşkı bulduğunu sandığı sırada bu sevginin iniş ve çıkışları arasında ıstırap çeker... Şimdi, Forrest Gump her şeyi anlatıyor ve tıpkı bir deli fişek gibi Amerikan topraklarında tam otuz yıldır oradan oraya sıçrıyor..
252 syf.
Forrest Gump ( Winston Groom)
(Run Forrest, run! )
Koş Forrest koş! İşte bu söz ve o Tom Hanks'in sakalı uzamış haldeki maraton sahneleri...
Evet Forrest Gump filmi , zamanında gişe rekorları kıran, ödüllere sahip, en sevdiğimiz filmlerden biridir çoğumuzun... Hele takım elbisesiyle o bankta oturuşu ve Alabama aksanı ile başından geçenleri anlatması, unutulmazdır...

İşte filmin senaryosuna konu olan bu kitabı , çok beğenerek okumuştum.

"Aptal olmak öyle kolay bir şey değildir, ama en azından ben can sıkıcı bir hayat sürmüyorum." diyor Forrest Gump, gerçekten de dediği gibi, hayatının büyük bir bölümünü, o maceradan bu maceraya sürüklenerek geçiriyor kitapta... Bakıyorsunuz bir gün uzay mekiğinin içinde uzayda, bir gün yamyamların arasında, bir gün bir satranç turnuvasında , bazen de bir masa tenisi maçında... Kesinlikle kitap, filminden çok farklı, daha eğlenceli, daha komik ve sürükleyiciydi bence! Çünkü filmde kitabın ilk bölümleriyle bir örtüşme vardı ve ilerleyen çoğu bölümler filmde yoktu.

Bir de o ünlü olan ve film de çokça geçen "Annem hep şöyle derdi 'Hayat bir kutu çikolata gibidir, asla ne alacağını bilemezsin.' " sözü yoktu! Yine bu kitapta o ünlü "Koş Forrest koş! " sözü ve "maraton olayı " da yoktu. Filmin sonundan da oldukça farklıydı kitap...Elinize geçerse okuyun ,bu kitabı pişman olmazsınız...


Bir dip not, romanın devamı niteliğinde 1995 yılında Winston Groom "Gump and Co.” kitabını da çıkarmış, hatta filmi de yapılacakmış ama vazgeçilmiş.

Öğrendiğime göre, devam niteliğindeki bu ikinci romanın ilk sayfasında Forrest Gump okuyuculara: “Asla birilerinin sizin hayat hikayenizi filme çevirmesine izin vermeyin, doğru veya yanlış anlamaları önemli değil.” demiş.
Kitabın ilk bölümünde, filmde anlatılan gerçekleşmiş olayların, Forrest’ın öyküsüyle örtüştüğü ve Forrest’ın sinema filmi sayesinde medyanın bayağı ilgisini çektiği belirtilmiş. Devam romanında Gump, Tom Hanks ile karşılaşmış, romanın sonunda film gösterime çıkmış ve Gump, The David Letterman Show ile Akademi Ödülleri'ne katılmış.
252 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Hani üçüncü nesil kahvecilere gittiğinizde farklı içim lezzetlerine sahip bir sürü kahve çeşidi bulursunuz ve bu kahve çeşitleri de yoğunluklarına göre sert, orta ve yumuşak içim olarak ayrılır. İşte Forrest Gump, yumuşak içimli bir kahve gibi son derece lezzetli ama okuması da bir o kadar kolay bir kitap. Kitap edebi nitelikler anlamında son derece zayıf ama hikaye o kadar naif bir anlatıma sahip ve karaktere o kadar çok ısınıyorsunuz ki elinizden bir türlü düşmüyor. Ben her ne kadar üç günde bitirmiş olsam da zorlarsanız kendinizi rahatlıkla bir günde bitebileceğiniz, güzel mi güzel bir kitapla başbaşasınız.

Forrest Gump, kendi tabiriyle bir geri zekalıdır. Söylenenleri pek anlayamaz, kafası karışır, çok konuşamaz sadece kimi zaman baş hareketleriyle ve kimi zaman da birkaç kelimeyle yetinir. Bazen de onu zorluklardan kurtaran cümle "Çişim geldi" olur. Forrest Gump bir ileri "geri zekalı"dır. Nasıl mi diyeceksiniz? Hemen anlatayım. Yüksek matematik problemleri çözebilen, beyni bir robot mantığında çalışan, 1.90 boyunda, 120 kilo ağırlığında ama 100 metreyi 9.5 saniyede koşabilen, girdiği neredeyse her spor dalında başarılı olan, son derece geniş bir müzik kabiliyetine sahip, muazzam bir satranç oyuncusu...

Forrest Gump, kitap boyunca maceradan maceraya atlar. Bazen kimi maceralarında ahmaklığı yüzünden sorun yaşarken üstün yetenekleri sayesinde her zaman bir şekilde ün, para ve birçok şeye ulaşır. Kitap aslında, içinde de bahsettiği gibi edebiyatın ünlü yazarlarının "ahmak" karakteriyle yaptığı şeyi daha naif bir anlatımla yapar: Forrest Gump üzerinden ince(likli) bir ironi yapar.

Vietnam Savaşı'nın eleştirisi, savaşın anlamsızlığı ve insanların üzerinde yarattığı çöküntü, siyasetçilerin ahmaklığı (Forrest Gump, çişim geldi sloganıyla neredeyse senatör seçilme olanağını bulur fakat son anda olamaz), Hollywood filmlerinin saçmalığı gibi birtakım ince ironilerle karşı karşıya olursunuz roman boyunca. Yazar bunu hep Forrest Gump karakteri üzerinden yaptığı için eleştirileri satır aralarında bulursunuz.

Özellikle ana karakterin naifliği, sıcaklığı, yalan söylememesi, birçok insanı çeşitli zamanlarda ölümden kurtarması, kimi zaman sevdiği insanların hayatlarını kolaylaştırmaya çalışması gibi romanı sımsıcak yapan bir çok nitelik bulunmakta. Fakat özellikle romanın içinde geçen birçok absürt olay, kitapta kimi zaman sıkıcılığa da neden olmaktadır.

Son olarak, günümüzde ne yazık ki baskısı bulunmayan bu kitabın, en kısa sürede yeni baskının yapılmasını arzu ediyor, kitabı sahaf vb. çeşitlerde edinebilen okurların biran önce okumasını tavsiye ediyorum. Bu arada kitabı - hiç aklımda yokken- Finnegan Uyanması ve Swann'ların Tarafı okumalarım arasına sıkıştırmamı sağlayan Osman Y. 'ye de teşekkürlerden bir demet sunarım.
252 syf.
Filminide izlediğim fakat kitaptaki duygusallığı hiç bir yerde yakalayamadığım kitap . Filmini izlesenizde kitaptan ayrı bir haz alacağınıza eminim denemenizi tavsiye ederim.
252 syf.
Yalan yok; kitaptan filmden sonra haberim oldu. Zaten muhtemelen filmden sonra Türkçeye çevrilmiştir. Filmden beri kitabın kapağının filmin afişi olduğuna bakılırsa ABD' de de filmden sonra tanınmış olmalı. Filmi izleyip, kitabı da okuyanlar bilir ki, film kitabın yarısı kadar. Pek çok olay filme alınmamış. O yüzden filmi sevenler için bu kitabı okumak bir zorunluluk. Eğer hayatta bir kitap okuma hakkım olsaydı bunu seçebilirdim. Yaklaşık 250 sayfalık kitabı elime bir alışta okumuştum. Sanırım o an bir acil durum olsa kımıldamayacaktım veya kitaptan gözümü ayırmadan kaçacaktım. Israrla ve şiddetle tavsiye ediyorum. Ölmeden önce okumanız gereken 1000 kitap arasına değil, 10 kitap arasına alın. Yazık ki, ne sebeple bilmiyorum, baskısı yok ve yeniden basılmıyor. Yani okumak isteyenler için bulmak imkânsıza yakın. Sahaflarda aramak zorundasınız. Bulursanız fiyatına aldırmayın ve hemen kapın. Ve elinize aldığınız anda okumaya başlayın. Siz okumadan kıyamet koparsa yazık olur.
252 syf.
·Beğendi·9/10
Bana kalırsa filmi daha efsane gibi duruyor.Tom Hanks Gump rolünde ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu kanıtlamış.Aldığı ödüller bunu zaten ortaya koyuyor.Kitabı bana göre filmin gölgesinde kalmış gibi duruyor ama okumanızı tavsiye ederim.Ben önce filmini izledim kitabı olduğunu bilmiyordum.Kitaba biraz seviyeli yaklaştım.Beklediğim etkiyi bıraktı mı derseniz bir kitapta olabilecek duyguyu aktardı.Filmi izlemenizi kitabı da okumanızı tavsiye ederim.
252 syf.
·5 günde·7/10
Aptallar, sadece aptal gibi davrananlardır diye filmin ana konusunda geçiyor kitapta bu cümleye rastlamadım :) Lakin kitapla filmi karşılaştırmak istemesemde ufak bir film hakkında şunu diyebilirim ki film daha oturaklı gerçeğe yakın bütünlü şekilde duygusal olmuş :) Kitabımız ise çok daha eğlenceli filme göre. Çünkü oradan oraya gidiyoruz. Bir futbol takımındayız bir uzayda, bir satranç turnuvasındayız bir pinponda , bir askerdeyiz bir karidesçilikte :) kitap eğlendiriyor lakin bu hızlı geçişler kompakt yapıyı bozuyor ve kısa sürdüğü için insan üzülüyor bazı bölümler için. Kitabı anlatmaya gerek yok bence fırsat bulursanız okuyun sonra da filmi tekrar izleyin :) (çünkü kitaptaki bazı yerlere gönderme var uzaya gitme gibi) Tonlarca arkadaş edinen (orangutan dahil) ve hepsine mantığına uydukça en doğru şekilde davranan forrest :) Kitabın sonu bu arada filmin sonuna göre daha duygusal ekliyeyim :(
252 syf.
Filmi ve kitabı birbirinden çok farklı olmakla beraber her ikisi de muhteşem. Filmi seyrettiyseniz bile kitabı da mutlaka okumalısınız. Size çok şey katacağını, düşünmenizi sağlayacağını ve size yeni ufuklar açacağına eminim.
252 syf.
·Beğendi·10/10
Forrest Gump zeka seviyesi düşük bir adamın hayatını konu ediyor. Filmini izlemeyen pek yoktur sanırım. 1994 yapımı olan film IMDB 8.8 puanına sahip ve 6 dalda oscar ödülü almış.
Filmin kitaptan uyarlama olduğunu bilmiyordum. Bir arkadaşımın paylaşımı sayesinde haberim oldu. Baskısı olmadığı için Nadirkitap'tan siparişi verdim ve gelir gelmez de okudum...
Saf ve temiz bir insanın da bu hayatta güzel şeyler başarabileceğini gösteren, inanılmaz keyif aldığım harika bir kitaptı.
Kitap boyunca Forrest anlatıyor, bizde onla birlikte gülüyor, inanıyor, umut ediyor ve sevdiğinin peşinden koşuyoruz...
Çok ama çok güzeldi.
Mutlaka okuyun...
252 syf.
Nasıl başlasam nasıl etsem bilemiyorum. Hayatımda okuduğum en özel kitapalrdan birisi oldu bu kitap. Gerçekten de muazzam.

Aslında film ile kitap arasında farklar olduğunu biliyordum. Bu şekilde okudum kitabı ama bu farkların çok fazla olduğunu okuduğumda fark ettim. Hem kitap hem de film kendi çapındaki farklılıklarla bir şahaser. Bu benim için en önemli şeydi.

Buradan Robert Zemeckis'e değinmek istiyorum. Böye bir kitaptan yola çıkarak bir uyarlama yapıyorsun ve inanılmaz derecede de bunu başarıyorsun. Kitap harika iken sen daha da iyisini yapıyorsun. Yapılan eklemeler ve kitaptan çıkarılan bölümlerle o kadar iyi bir film olmuş ki bunu kitabı okuduktan sonra çok daha iyi anladım. Bunu bir de dövüş kulubünün kitabında yaşamıştım.

Kitapta filmde olmayan bölümler mevcut. Yamyamlar, Uzay yolculuğu, Amerikan güreşi ve dahası. En önemlisi de Forrest'ın yakın arkadaşı olan Sue adlı bir goril. Ayrıca sonuna doğru filmden daha da farklı olduğunu göreceksiniz. Ben hem kitapta hem de filmin sonunda çok duygusallaştım.

Filmde olan Koş Forrest Koş ve Forrest'ın çocukluğu da kitapta yok. Bunlar da filmde çok önemliydi. Yani o kadar çok şey varki yazılacak. İkisinin de birbirine göre onlarca artısı var. Çok az eksi gördüm ama değinmeye değmez bence.

Şimdi devam kitabını okumanın sırası. Bildiğim kadarıyla türkçe çevirisi de yok. Bakalım bir şekilde okumaya çalışacağım. Buna ancak ulaştım. Artık sıra onda.

Sanırım koşma sırası bizde. Ne olursa olsun bir şekilde başarıldığını anlatan en güzel kitaplardan.
252 syf.
·Beğendi·8/10
Ne yazik ki önce filmini izlemistim ama okudugumda daha cok begendigimi söyleyebilirim. Mutlaka filmide guzeldi fakat her zaman degisiklikler oluyor uygularlarken.Bence herkesin okuyup sevecegi bir roman.Oldukca etkileyici oldugunu eklemeden yapamayacagim.Yillar oldu okuyali.Kitapligimda oldugu icin memnunum umarim ilerde tekrar okurum.
252 syf.
·6 günde·7/10
Usaqliqdan cox film ve cizgi filmine baxsam da,suurlu sekilde 3-4cu kurslardan baslayaraq film izlemeye basladim ve tesadufen izlediyim filmlerin ilki "Forrest Gump" oldu.Ilk baxisda sevgi mehfumu var ha,onun filme cevrilmis formasi oldu,"Forrest Gump" filmine aid her seye neinki heyran oldum,baglandim ve menimcun en gozel film ve en sevdiyim aktyor anlayisi ilk defe formalasdi ve bu illerdir deyismir.Tom Hanksin yerini hec bir aktyor almir,"Forrest Gump"in yerini hec bir kino.Cunki bu esl sevgidir,kimse bunu anlamir,telefonumda cover fotosunun niye Tom Hanks oldugunu da..Amma men bir gun Tom Hanksi qucaqlamaq ve onu,yeni Forresti nece sevdiyimi ona demek isteyirem,ingilis dilini oyrenmek isteme sebeblerimden biri de Tom Hanksla danisa bilmekdir hetta..Bunu anlamayan insani hec vaxt cox yaxina buraxa bilmirem,cunki bunu anlamayan meni de anlamir demekdir.Neise..Bu hisslerle ad gunumde mene bu kitab hediyye edildi,oxudum ve sadece bunu deyirem,o filmi izlemeseydim ve bele sevgi yaranmasaydi mende,bu kitaba 10 uzerinden 4 vererdim.Amma bunu dusunmurem,cunki cox pis bir valideyne ovladi cox yaxsiysa ve onu sevirsinizse cox,sirf onun xetri ucun anlayisli ve sevgi ile yanasirsiz ha,bax ele bu kitaba yanasiram ve susuram.Artiq bir sey demeyecem,cunki Forrest Gump i heqiqeten de cox sevirem!
252 syf.
·24 günde·Beğendi·10/10
okuduğu kitapta çok çeşitli mekan ve olay isteyenler mutlaka okumalı, okurken nasıl buralara geldik yaa deyip 10 sayfa geriden tekrar okumak mümkün. filmi de güzel olsa da her zaman olduğu gibi bir çok ayrıntı atlanmış. okumanızı şiddetle tavsiye ederim.
Omuzlarımı silkip başımı salladım ama içimde de müthiş bir sıkıntı başladı. Ben zavallı bir geri zekalıydım ve ve şimdi insan soyu benim üstüme kalmıştı.
Büyük bir kayba uğradım, Forrest, bacaklarımdan daha büyük bir şey. Ruhumu kaybettim. Şimdi ruhumun olduğu yerde sadece bir boşluk ve de madalyalar var.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Forrest Gump
Baskı tarihi:
Ocak 1994
Sayfa sayısı:
252
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780743453257
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap Kitabevi
Baskılar:
Forrest Gump
Forrest Gump
Sevecen ve bu harika, komik hikayenin anlayışlı kahramanı Forrest Gump: " Aptal olmak öyle kolay bir şey değildir, ama en azından ben can sıkıcı bir hayat sürmüyorum..." der. Alabama Üniversitesi'nin futbol takımına yazılır ve bir yıldız olur. Bu, onun için sadece bir başlangıçtır. Okul sınavlarında başarısız olunca, Vietnam'a "Savaş Kahraman"ı olmaya gider, Dünya çapında bir ping pong oyuncusu, güreşçi ve iş aleminde önemli bir kimse olur. Lyndon Johnson ile savaşın izlerini karşılaştırır. Richard Nixon hakkındaki gerçekleri görür... Gerçek aşkı bulduğunu sandığı sırada bu sevginin iniş ve çıkışları arasında ıstırap çeker... Şimdi, Forrest Gump her şeyi anlatıyor ve tıpkı bir deli fişek gibi Amerikan topraklarında tam otuz yıldır oradan oraya sıçrıyor..

Kitabı okuyanlar 203 okur

  • Leylihüma
  • Taha Korkut
  • Tanju Okur
  • Özgür
  • Emre Yörükoğlu
  • Ali Aydın
  • nil
  • sevde
  • Seren
  • Şükran ASLAN

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.9
14-17 Yaş
%2
18-24 Yaş
%21.6
25-34 Yaş
%33.3
35-44 Yaş
%25.5
45-54 Yaş
%9.8
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%66.3
Erkek
%33.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%40.5 (30)
9
%17.6 (13)
8
%16.2 (12)
7
%13.5 (10)
6
%2.7 (2)
5
%2.7 (2)
4
%1.4 (1)
3
%0
2
%0
1
%0