Adı:
Frida Kahlo
Alt başlık:
Aşk ve Acı
Baskı tarihi:
Ekim 2018
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752890237
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Frida Kahlo Presses de la Renaissance
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
20. yüzyılın popüler ikonlarından ressam, devrimci ve feminist Frida Kahlo'nun eserleri sürrealist olarak tanımlansa da kendisi bu tanımı, "Ben sürrealist bir ressam değilim. Asla hayallerimi resimlemedim. Yalnızca kendi gerçeğimi resimledim" diyerek reddetti. Sanat tarihinde ilk kez bir kadın, yalınlığı ve sakinliği acımasız denebilecek bir içtenlik ve "rahatsız edicilik"le dile getirdi.

Tablolarının birçoğunda kendi yüzünden yola çıkan Frida'nın yaşamöyküsü bize, Carol Hanisch'in kült olmuş "kişisel olan politiktir" mottosunun ne demek olduğunu anlatır. Çünkü o ruhunu kattığı Meksika devrimini doğum günü ilan eden bir marjinal, hiç doğmamış oğluna isim koyup onunla düşlerinde konuşan bir hayalperest, aldatılan kadın imajına da topluma direndi¤i gibi direnen bir savaşçı, tekerlekli sandalyeye mahkûm olduğunda bile ne sanatından ne de hayatından vazgeçmiş, tersine onları daha da yüceltmiş kutsal bir mücadeleci ve Diego Rivera ile yaşadığı aşkta, "senin sevmediklerini de sevdim ben" diyen taraftır.

Durmaksızın ötekileştirilen hayatında kaderine razı olmayı değil, efsane olmayı seçen Frida, ölümü de yaşamı gibi başında çiçeklerle ve her zamanki güzelliğiyle karşılamıştır.

"Bir ressam olarak Frida, Diego'ya hiçbir şey borçlu değildi, yani Diego hiçbir zaman onun hocası olmadı, asla bir resmini düzeltmedi demek istiyorum. Hatta pek çok konuda tersi geçerliydi, çünkü Frida'nın onun üzerinde ahlaksal ve sanatsal olarak güçlü bir otoritesi vardı." -Alejandro Gomez-
(Tanıtım Bülteninden)
304 syf.
·Beğendi
Frida Kahlo 1907 yılında Meksika'da ateist Alman bir babayla okuma yazma bilmeyen katolik dinine bağlı Meksikalı bir annenin üçüncü kızı olarak dünyaya geliyor. Babasının vaftiz töreni sırasında papazın itirazlarına rağmen adının Almanca'da barış anlamına gelen Friede kelimesinden türemiş Frieda olmasında ısrarları üzerine Kahlo'nun sonunda adının Magdelena Carmen Frida olmasına karar veriliyor.

Babasının küçüklüğünden itibaren onun ileride çok iyi işler başaracağına olan inancı onu diğer kızlarından daha üstün tutmasına sebep olmuş.

Ne yazık ki Frida'nın 6 yaşında geçirdiği çocuk felci sağ ayağının diğer ayağına göre daha kısa olmasına sebep olmuş. Mahalle çocuklarının alay konusu olmuştu artık küçük Frida. Ona İspanyolca tahta bacaklı anlamına gelen «Frida, pata de polo!» diye sesleniyorlardı. Frida'nın başına gelen talihsizlikler maalesef yalnız çocuk felciyle sınırlı kalmıyor 18 yaşında geçirdiği otobüs kazası sırasında bedenini delip geçen demir çubuk bütün gelecek planlarını alt üst ediyor. Doktor olma ve dünyayı gezme hayallerinden vazgeçmek zorunda kalıyor.

Aklıma bazen bir ömüre ne kadar acı sığdırılabilir sorusu geliyor. Çocuk felci, otobüs kazası, kazadan sonra onlarca ameliyat, yanlış kaynayan omurgalar, sürekli takmak zorunda olduğu demir korseler ve bu korselerin açmış olduğu yaralar, ellerinde oluşan kızarıklıklar, kesilen ayak parmakları, vücuduna giren demir rahmine de zarar verdiği için çocuk sahibi olamaması ve paralelinde 3 defa düşük yapması... Tüm bu acılara rağmen onu hayata bağlayan tek şey kazadan sonra babasının oyalanması için getirdiği fırçalarla yaptığı resimler yani bu acılara katlanabilmek için sığındığı sanatı...Sanatı onun için sadece bir tutku değil, aynı zamanda onu iyileştiren bir terapi gibi olmuş.

Önceleri yatağından kalkamadığı için babası, kendisini seyredebilmesi için tavana bir ayna asıyor. Resimlerinde genellikle kendi otoportresini yapmasının nedenini soranlara da şu cümlelerle karşılık veriyor.
"Hâlâ neden tablolarımda kendimi hep çok ciddi çizdiğimi sorma cüretini gösteriyorlar. Kıpırdamadan ve yanıtlamadan bakıyorum onlara.Herhalde kendimi sürekli kahkahalar atarken resmedecek değilim. Gündelik yaşamımda kahkaha atmadığımdan değil ama kendi kendimle baş başa kaldığımda -ki resim yaptığım zamanlar tam da bu anlara karşılık gelir, başka türlü olamaz- hiç gülecek halim yoktur. Onlara yaşamımın acıklı bir öykü olduğunu resim yapmamın da yaşamımdan bir farkı olmadığını söyleme cüreti gösterebilir miyim acaba?"

Acılarını resmetmek zorunda kalan bir kadın. Üstelik "Tuhaf değil mi, acılarımın daha az olduğu o dönemlerde, daha az resim yapmışım.
Eyvah! Acının, sanatın belirleyici öğesi olduğuna ilişkin savları doğrulayacağım galiba.." diyecebilecek kadar da kendiyle barışık bir kadın.

Kitap hakkında yazılabilecek o kadar çok şey var ki ama okumak isteyenlerin tadını kaçırmamak adına daha fazla yazmak istemiyorum.

Kendisi gibi ressam olan Diego Riviera ile olan inişli çıkışlı aşk hikayelerini, yaşadıklarının izini taşıyan tablolarının hikayelerini mutlaka okuyun.

Son sözü ayağı kesildikten sonra mahalledeki çocuklar bana tahta bacaklı Frida demekle haklıydılar diyen Frida'ya bırakıyorum.

"Bedenim hep yolumu kesti benim. Sevmeye bile zamanım yok. Sevecek beden kalmadı ki..."

Keyifli okumalar...
304 syf.
·6 günde
Liebe ( Sevgili ) Frida Kahlo , kitabı bitirdikten sonra ismini bile dile getirdiğinde insan etkilenmekten kendini alıkoyamıyor. Bir kadının mevkisi, durumu,yaşı veya görünüşü fark etmeksizin “ kendi olan kadınları “ hep sevmişimdir ve Frida Kahlo’ da kendi olan bir kadındır...
304 syf.
·42 günde·Beğendi·Puan vermedi
Magdalena Carmen Frieda Kahlo Calderón veya sadece Frida; son sergisine ambulans arabası ile gelen Frida, bir elinde sigara diğer elinde tekila şişesi, kendi hayatı ile dalga geçermiş gibi yaşadı. Bol kahkahalı ve küfürlü konuşma tarzı vardı, Salvador Dali’yi ressam olarak görmezdi ‘’olsa olsa, o da zorlayarak, görüntü üreticisi denebilirdi’’demişti, Picasso ise Diyego’ya ’’Ne sen, ne Derain, ne de ben, Frida Kahlo gibi yüzleri çizmeyi bilmiyoruz…’’ diye mektubunda yazdı. Sürrealist akımının kurucusu Andre Breton’nun kendisini kesinlikle sürrealist olarak kabul etmeyen Frida’ya ‘’Siz bir gerçeküstücüsünüz’’ dediklerinin üzerine ‘’Hayır, ben gerçeküstücü değilim. Bütün bunlar, gerçeğinden fazla gözde büyütülmüş şeyler. Oysa ben en azından bir şeyden eminim: Kendi gerçeğimi resmediyorum’’, diye cevap verdi.

Röportaj esnasında ona boş zamanlarında ne yaptığı sorusuna tereddütsüz ’’Aşk yapıyorum efendim…’’diye cevap verdi. Asi, isyankar, bir kalıba sığdıramadığımız kişiliğini babasının Alman olup Aşkenaz kökenli oluşuna mı (bazı kaynaklarının bunu yalanladığı) yoksa Meksikalı annesinin ta Kızılderelirerinin soyuna dayanmasına mı borçludur bilinmez.

İyi bildiğimiz tek şey Frida’nın çocuk yaşta geçirdiği poliomyelit hastalığından sonraki büyük kaza… Sağ kurtulmayı başardı ve ard arda yapılan ameliyatların sonrasında uzun bir iyileşme sürecine girdi. Diyego Rivera ile aşk ve evlilik hayatı bir yandan anlamsız görünse de birlikte olmalarına birden çok sebep vardı, küçümsemeye gelmez sebeplerinden bir tanesi – bir birlerini çok iyi anlayabilir olmalarıydı.

Bir diğer sebep ise ikisinin de komünist olmalarıdır. Frida’nın evdeki kitaplıkta Marx, Lenin, Stalin’in yazdığı ve okunmaktan yıpranmış hale gelen birçok kitabı vardır. Yatağının başucunda da Marksizm-Leninizm akımının kurucuları ve onların izlerinden giden kişilerin portreleri var, bilhassa Mao Zedong’un portresi eskimiş güzel ahşap çerçevesindedir. Frida’nın tekerlikli sandalyesinin yanında şövalenin üzerinde yarım kalmış Stalin portresini duruyor; sert ve ciddi yüz ifadesi, üzerinde beyaz tören kıyafeti var ve sadece tek omzundaki apoleti çizebilmiştir, ikincisini çizmeye ömrü nihayet göstermedi.

... Diyego’nun Frida’yı durmaksızın aldatması, Frida da sütten çıkmış akkaşık değildi… Mavi Evinde Rus devrimci Trotski ailesinin bulunması, Diyego’nun Mayakovski ile tanışıklığı… Bohem hayat yaşayan bu ikiliyi nasıl anlayalım …

Frida’nın son senelerini fiziksel ve duygusal çöküntülüğünü bastırabilmek adına ilaçlara, içkilere, uyuşturucuya bağlanması… Otuzdan fazla ameliyat geçirip ve hayat boyu korseleri kullanmak zorunda olan, Frida, sana kim ne diyebilir ki!

Onun çizdiği resimler; onlarca, yüzlerce… Onlardan bir tanesi ‘’Henry Ford Hastanesi’’; kadın ressam kendi can acısını portresine aktarırken herkes ona baktığından soğuk kanlılığını koruyamaz iken o bunları yaşayıp haykırıyordu. Dışarıda, arkadaşları ve dostları ile çok gülüyordu, sanki hayatta en mutlu insan oymuş gibi, ama içindeki annelik duygusu, evlat sahibi olamamanın verdiği hayal kırıklığını hep üzerinde taşıyordu. Asıl gerçek yaşadıklarını ve karakterini onun tablolarda ve güncesinde görebiliyoruz. Hayatının son 10 yılını günce tutarak devam ettirdi, Frida’nın vefatından ancak 40 yıl geçtikten sonra Meksika’nın arşivlerinden çıkartılıp yayınlanmıştı. Güncenin 170 yaprağı Frida’dan kalan mirasının bir parçasıdır.
333 syf.
·4 günde·7/10
Bu kitabı topyekün bir saldırı altında kalmayı kabul ederek, diğer yorumlardan bağımsız ve tamamen kendi düşüncelerime göre yorumlayacağım.
İlk bölümleri çok beğendim. özellikle babasından başlanarak anlatılması çok hoşuma gitti. Yalan yok resim sanatından hiç anlamam, anlamak için de uğraşı vermedim. Mektuplarını okurken, tablolarına bakmaktan daha büyük haz duydum. Tabiki ''bence tabloları çok kötü'' diyecek bilgi birikime sahip değilim dediğim gibi anlamıyorum... Kitap sonundaki tablolara baktım geçtim ve estetik bulmadım.
Ardından sosyal medya da falan bir akım aldı başını yürüdü. Bence de yeterince sömürüldü.
Günümüz Türk feministleri kendisinin bayrağını taşısa da, Frida'nın feminist ve devrimci olduğunu ve diago'ya tutkulu bir aşk ile bağlı olduğuna inanmıyorum.
Diago'nun eline geçen her fırsatta ve her kadınla frida'yı istikrar ile aldatması, frida'dan kaynaklı. Bilindiği üzere Diago frida'nın kız kardeşi ile bile birlikte oluyor ve frida açık fikirli olduğundan dolayı bunu kabul ettiğini söylüyor. Ardından Diego ile evliyken aldatılmasından dolayı çok acı çektiğini falan söylerken karısının gözü önünde Troçki ile ilişki yaşayıp başka bir kadının canını yakmaya çekinmeyen bir ''feminist' çok sevdiği kocasıyla birlikteyken lezbiyen ilişkilerde dahil bir çok ilişkisi oluyor' Diago'da Ford ve Rockefeller aileleri için resimler yapıp şampanyalı, istakozlu partilerde boy gösteren bir komünist. Diago'nun fridayı zerre sevmediği ve kullandığı da açık ve net. Frida'nın Diagoya karşı hisleri de aşk değil, bağımlılık ki bu tedavi gerektirecek derecede. Gerek siyasi ideoloji gerekse etik değer ve aile yapısı düşüncelerinde taban tabana zıttız. Sohbet esnasında bana anlatılan Frida'dan daha farklı bir karakterle karşılaştığım için üzüldüm. Ben gerçekten güçlü bir kadın, ve kadın özgürlüğüne baş koymuş bir kadın görmek istemiştim.
Dikkatli okunması gereken bir kitap olduğunu düşünmekle birlikte, dönemin siyasi havasına da tanık olacağınızı söyleyebilirim.

Herkesin acısı kendisine göre büyük ve biriciktir bu ister fiziki, ister ruhevi bir acı olsun. ''Çok acı çekmiş yaaaa yazıkkk '' diye kutsallaştırmanın da bir anlamı yok.
İlla bir güçlü kadını kendinize ikon yapacaksanız gidin annenizi örnek alın....Eminim onunda sizi büyütürken eşinden, sosyal yaşantısından ve sizi doğururken çektiği büyük acılar vardır. ve en az frida'nın ''acıları'' kadar gözünüzde değerli olmalıdır. Yani öyle çokta dövmesini yaptırmak, tişörttünü giymek ve moda ikonu haline getirmek...... Çocukça

Komünist olmadığı ve ya günün şartlarına göre ''moda'' olduğundan dolayı komünist,ama ağırda bir meksika milliyetçisi'' ''
Kitabın kendini okutması Yazarının başarısı çok güzel kurgulamış ve alıntıları, mektupları tam yerinde kullanmış. Dili güzeldi, çevirisi de güzeldi.
Daha bir şeyler yazacaktım da unuttum.
Frida hakkında bu kitaptan bağımsız ve geniş bir araştırma yaparsam fikrim değişebilir. Bu yazdıklarım tamamen kendi öz düşüncem olduğu gibi, ateşli frida savunucusu 18liklerin sert yorumlarına maruz kalırsam, cevap vermeyeceğimi bildirerek herkese iyi okumalar dilerim.
304 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Hadi bakalım, zor bir inceleme beni bekliyor.
Üşenen insanlarımız için incelemenin özeti: KİTABI HERKES OKUMALI :)

Şimdi üşenmeyenler için yapalım :D
Öncelikle sizlere ve kendime bi' tavsiye vereyim. Öyle kitap alıp alıp doldurma kitaplığını yeter! Bunu da artık kaç ay önce aldıysam öylee kitaplıktan bakıp durdu bana kaç ay. Sonra tabi okudum bugün ve sonuç?
Üzülüyorum :( Böyle güzel kitapları hangi mantıkla bu kadar uzun süre okumadım diye...

Kitabın konusuna gelirsek; Biyografi kitabı ve Frida Kahlo'nun hayatını anlatıyor. Ama burada biyografi diye "Iyy o çok sıkıcı olur." diyenlere hak veriyorum bence de sıkıcılar :D

Ama burada Rauda çok güzel bir üslup kullanmış ve kitaptan sıkılmıyorsunuz. Sanki roman okur gibi.
Not: Hiçbir biyografi kitabı Oğuz Atay'ın Bir Bilim Adamının Romanı kitabının eline su dökemez :D

Neyse kitabımız çok ama çok güzel neden mi?
Öncelikle Frida'nın zorlu yaşamını anlatıyor. Tabi bu kitabı intihar ile ilgili araştırmalarımda neden kullanmadım diye düşündüm. Çünkü hayatı bu acılarla bile yaşayabilen insanlar olması bana biraz umut verici oldu.

Frida garibim ya hep acılar çekmiş :( Çok üzüldüm haline ama öyle üzülmekte istemiyorum aslında. Ben daha çok seviniyorum. Öünkü o mükemmel bir kadın ve güçlü birisi olarak savaşmış. Kendisiyle gurur duyuyorum!

Kitapta başka bir noktaya da değinmek istersem; Burada Aşk hakkında bir söylemde daha bulunmak istiyorum :D
Ahhh ahh sen git Frida ol,karşında da Diego olsun ama hala aldatın birbirinizi.
Gülüyorum ya cidden ben böyle birbirlerini aldattıklarını falan görmezdim.
Bütün aşklar yalanmış sözüme bir dayanak daha buldum bu şekilde :D

Neyse dediğim gibi bu kitabı HERKES OKUMALIIIII!
Nedeni ise hayatın zorlukları olabilir, acıları da olabilir. Ama Frida'nın da hayatını öğrendiğiniz zaman bence daha güçlü olacaksınız :)

Ayriyeten filmi de varmış Frida diye ben de izleyeceğim birazdan

Herkese iyi okumalar :)
304 syf.
·Beğendi·7/10
"Ben devrimle doğdum" diyen içinde binlerce kadını yaşatan tek bir kadın!

Akıldan, aşktan, acıdan, sanattan, devrimden, ihanetten ve daha sayamadığım bütün renklerden doğan güzel bir kadının hikâyesini anlatan başarılı bir kitap, öncelikle yazarımıza bunun için çok teşekkür ediyorum hem içerik zenginliğini hem de edebi açıdan olan zenginliğini koruyabildiği için. Bunların dışında Meksika çok güzel tasvir edilmiş Meksika'da bulunmak istememek bana göre pek de mümkün değil.

"Meksika'nın güneybatısında, dağların denize doğru indiği, yeşilin pembeye, pembenin mora, morun ise Pasifik mavisine kavuştuğu bir bölgedir. Kurak tepeler, hoş bir bitki örtüsüyle yanyana yer alır. Güneş bazen öyle güçlü olur ki, yüreğinizi yakacak sanırsınız.."

Popüler kültür ikonu haline gelen ressam Frida'yı az çok neredeyse hepimiz biliyoruz fakat tanımıyoruz, bu zorluklara rağmen sanattaki öz eğitimiyle bu derecelere gelmeyi başarabilmiş kadının hayat hikâyesini okumak bana zevk ve ilham verdi bir çok okuyucunun da cesaretini kuvvetlendirebileciğini düşünüyorum.
Keyifli okumalar dilerim, Julie Taymor'un yönetmenliğini üstlendiği 2002 yılı yapımı Frida adlı filmi de tavsiye ederim!

Filmden sevdiğim bir kısım https://youtu.be/moe3i3AycwE
304 syf.
“Hayatımda iki büyük kaza geçirdim. Otobüs ve sen. Sen en kötüsüsün Diego. Beni anlamadın demeyeceğim. Beni anladın. Zaten en dayanılmaz acı buydu. Sen beni anladın, anladığın halde canımı yaktın Diego.''

İnanılmaz güçlü bir kadın, başarılı bir ressam.Çağının en iyilerinden.Öyle ki Picasso'yu bile hayran bırakıyor kendisine tablolarıyla.Resimleri de kendisi gibi.Küçük tuvallerde çalışmasını buna benzetiyor Frida.Kitabın arkasında Frida'nın tabloları ve bu tablolarının öyküleri de mevcut.Ayrıca sevgililerine yazdıkları mektuplar ve günlüğünden kesitlerle birinci ağızdan tanıklık ediyorsunuz Frida'nın hayatına.
Çok güçlü bir kadın dedim ya, eksik bile kalıyor bu söz Frida'yı anlatmaya.Okurken, empati yapmaya çalışırken bile katlanamıyorsunuz 5 dakikalığına Frida olabilmeye.Öyle zor.Öyle güç.Ama o başına gelen her şeyi büyük bir olgunlukla sindirebiliyor, pes etmiyor, ayağa kalkıyor yeniden ve Frida oluyor.
Geçirdiği trafik kazası sonrası aylarca yataktan kalkamayan doktorların yaşamasını ''mucize'' olarak gördükleri Frida,öyle ki anne babası bile ölecek nasılsa diye Frida'yı ziyarete gitmezken kalkıyor o yataktan.Tüm vücudu yıllarca alçıda kalıyor, sevdiği adam ve ailesi tarafından istenmiyor sakat kaldığı için.Annesi, daha fazla para harcamak istemiyor Frida'nın tedavisine, bu yüzden kocasıyla kavga ediyor.Yattığı yerden yaptığı resimleri satarak ailesine yardım ediyor Frida.Azmiyle ayağa kalkıyor.Okurken bir masal kahramanına dönüşüyor Frida.
Tek kusuru, saplantısı belki de.Biricik kurbağası, Diegosu.
"O benim gözümde bir devdi.
Sözcüğün hem kutsal hem de gerçek anlamında. Her şeyi dev boyutlardaydı. Üretkendi, canlıydı, yaşam, enerji, söz, hareket, dinginlik, fikir ve resim doluydu. O güne kadarki çalışmalarını yüzlerce kilometrekare olarak ifade etmek mümkündü.''
diyor Frida.
Aslında her ne kadar Diego'dan nefret eder hala gelsem de, Frida'yı Frida yapan çektiği acılar, döktüğü gözyaşları.O güzel tablolar, o güzel mektuplar hep bu acılardan beslenerek üretildi ve bu acılarda en büyük pay da Diego'nun demek yanlış olmaz.
Okunulası bir biyografi.
304 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10
Frida'nın dedikoduları ve popüleritesi dışında hayatıyla tanışmam 5-6 ay önce Frida filmini izlememle başlamıştı. Ama filmde çektiği acılara çok yer vermediklerini düşünüyorum. Ya da renkli kişiliğini çok daha ön plana çıkardılar. Kitapta ise acıları, kaza sonrası, resme başlayış hikayesi çok daha ayrıntılı anlatılıyor ki yazarın dilinin de gayet iyi olduğunu söylemem gerek. Bazen Frida'nın yazıları, mektupları da buna eşlik ediyor. Aşk ve Acı gayet uygun bir isim olmuş kitap için bence. Çünkü bu ikisinden oldukça çok bahsediliyor. Frida duygularını çok yoğun yaşayan talihsiz bir kadın. Kazadan bahsediyorum elbette. Ama bu kazanın bir getirisi olarak ressam olmaya resimler yapmaya karar vermiştir. Yoksa aklının ucunda dâhi yoktur ressam olmak. Bu nedenle kazanın en iyi yanı bu olsa gerek.

Bundan sonrası biraz spoiler içeriyor.

Kitabın ilerleyen sayfalarına doğru Frida'ya kızıyor, ne yapmak istediğine anlam veremiyorum. Diego çapkın biri bunu bile bile onunla evleniyor. Kocası, çok sevdiği kardeşi Cristinayla birlikte olduktan sonra bile onu affediyor bir şekilde. Daha sonra o da Diego gibi çapkınlıklara başlıyor ama nedense Diego'nu başkalarıyla olmasından dolayı acı duyuyor. Aynı hataları yapıyorlar. Hâlâ devam ediyorlar. Derdi ne bunların! Cidden kitabı okurken bir noktadan sonra kızmaya başladım. Evet, Frida bedensel olarak da ruhsal olarak da çok acı çekmiş. Özellikle çocuğunu kaybettikten sonra bunu çok iyi görebiliyorum. Belki sonrasında psikolojik olarak dengesini kaybetti ve tutunacak dallar aradı fakat bazı yerlerinde "Kes artık zırlamayı Frida!" demekten alamadım kendimi. Belki de kötü biriyim. Onun yaşadıklarının hiçbirini yaşamadım. Ama gerçekten yaptığı bazı hareketler o kadar anlamsız ki.
Yazar Rauda Jamis'i tekrar tebrik ediyorum. Sunuş biçimi çok güzeldi bence. Benim kızdığım Frida yalnızca... Buna karşılık onu sevmeden de duramıyorum. Belki o da Diego'ya karşı böyleydi.
304 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10
Beni bu kitapla buluşturan kitapdostu ömer gezen'e sevgilerimi iletiyorum öncelikle.....

Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon, Meksikalı ressam. Doğduğu ilk gün babası bu kız bambaşka bir kız olacak demiş. Ona göre günlerce isim arayışı içinde olmuş ve sonunda Frida demiş.

Fridanin biyografisini okumadan önce sadece aşk acısı çektiğini biliyordum. Onun dışında ömrünün tamamını(çocukluk dönemi hariç) beden ve ruh acısı çekerek yaşadığını bilmiyordum.

Talihsiz bir tramvay kazası geçirmesi ile bütün hayatı değişen Frida kadar yeryüzünde ciddi anlamda can çekisen kaç insan vardır daha bilinmez.
Bütün yaşamı yıllarca ,aylarca hastahane de ve yatakta geçmesine rağmen yaşama bu kadar inatla direnen sevimli kadın Frida.....

Yirminci yüzyılın kadın ressam olarak tarihe geçmiş ve Picasso başta olmak üzere daha bir sürü Ressamdan övgüler almıştır.
Komünist bir ideolojiye sahip olan kendisi ve aşkı ; Diego !
Nasıl bir aşk ve tutkuya sahip oldukları konusunda kafam çok karıştı.
Acı konusunda fazlasıyla tatmin edici iken aşk adına yaptığı aldatmalar bana hiç masum gelmedi. Yani bu yönü ile de beni çok şaşırttı.
Diego dışında üç beş aşığı daha olan Frida,aynı anda çok kişi sevebilen bir kadın diyelim.

En büyük arzusu "çocuk sahibi" olmak olan Frida o arzuyu yaşayamamis ve bu eksikliği fazlasıyla hissetmis olmalı ki düşük yaptığı bebeğinin resmini yapmaktan kaçınmamis.

Aşk ve acı Frida kahlonun biyografisini anlatan bir kitap. Genelde biyografi kitapları sıkıcı olurken, Frida kahlonun biyografisini roman tadında okumak mümkün.

Feminist kitaplıktan aşk ve acıyı okumak, fridayi bütün yaşamı ile bilmek mutluluk verici idi.

Okunması gereken en akıcı biyografi kitabı....
Keyifli okumalar dilerim.
304 syf.
Öylesine denk gelip aldığım bir kitaptı. Sonra duvarımda resmi yer aldı sonrasında albüm kapagimda sonrasinda aska düşkünlüğüyle aklimda. Ben bir frida olamam sanirim Bu kadar sadakatsiz bir adama katlanamaz ve asla da sevdiğine inanmazdim. Filmini izleyebilirsiniz o da güzeldi o yuzdendir ki beklentim epey yuksekti. Ama bu sosyal medyalarda paylaşılan o insanin icine işleyen sözlerini kitapta göremedim. örneğin aşağıdaki cok beğendiğim insanın haykırmak isteyip de ne de güzel dile getirmiş diyeceği mektup.

senden niye vaz geçtim diego!
kötü günümde yanımda olmadığın zaman vazgeçtim.
canın sıkıldığında benimle paylaşmadığını, kırılacak veya tedirgin olacak olsam bile düşüncelerini açıkça söylemediğini anladığım zaman vazgeçtim.
bana yalan söylediğini anladığım zaman vazgeçtim.
gözlerime baktığında kalbinle bakmadığını ve bana hala söylemediğin şeyler olduğunu hissettiğimde vazgeçtim.
her sabah benimle uyanmak istemediğini, geleceğimizin hiçbir yere gitmediğini anladığım zaman vazgeçtim.
düşüncelerime ve değerlerime değer vermediğin için vazgeçtim.
ağrılarımı dindirecek sıcak sevgiyi bana vermediğinde vazgeçtim.
sadece kendi mutluluğunu ve geleceğini düşünerek beni hiçe saydığın için vazgeçtim.
tablolarımda artık kendimi mutlu çizemediğim ve tek neden “sen” olduğun için vazgeçtim.
bencil olduğun için vazgeçtim.
bunlardan sadece bir tanesi senden vazgeçmem için yeterli değildi, çünkü sevgim yüceydi.
ama hepsini düşündüğümde senin benden çoktan vazgeçtiğini anladım.
bu yüzden ben de senden vazgeçtim. 

frida kahlo
304 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Frida Kohla Macar asıllı Yahudi yenilikçi kendi ülkesine sığmayan fotoğrafcı baba ve Kızılderili asıllı köktenci bir annenin kızı.... Sanki bundan olsa gerek ruhunda zıtlıklar var Frida'nın Babasından aldığı genler devrimci kişiliğini var ederken onda, annesi ülkesine bağlılığı vermiş ona, bir yandan açık görüşlü diğer yandan kıskanç, bazen umutsuz ama bir o kadar yaşama tutkuyla bağlı.... Doğduğu zaman babası isminin Frida olmasında ısrar etmiş belkide o dönem için insanın ihtiyacı olan tek şeydi "barış " acaba Wilhelm Kohla barış için acının göz yaşının zorunlu olduğunu bilse, barışın gelmesi için en şiddetli çarpıntıların yaşanmak zorunda olduğunu fark etse bu kadar ısrarcı olur muydu Frida isminde? Frida barış öncesini yaşamış bir savaş vermiş ruhunda vücudunda ve her savaşta olduğu gibi kayıplar vererek ilerlemiş ömründe küçük yaşta geçirdiği çoçuk felci sonucu ayağının gelişimi yavaşlamış ömrünce sürüklemiş o bacağı yanında... 18 yaşındayken, o zamanki aşkı Alejandro Gomez’le okuldan eve dönerken bindikleri otobüs bir tramvay ile çarpışmış. Çok sayıda yolcunun ölümü ile sonuçlanan bu kazada Frida ağır yaralanır.. Yolcuların tutunduğu kalın bir çubuk Frida’nın sol kalçasından girip leğen kemiğinden çıkmıştı. Omurgasının bel bölgesi üç noktasından, leğen kemiği, köprücük kemiği, kaburgası ve  sağ bacağı 11 yerinden  kırılmıştı. Kimsenin umudu yokken o yine tutunur hayata kazayı şöyle anlatır sonra Tuhaf bir çarpışmaydı bu; şiddetli değil, ağır ve yavaştı, herkesi sarstı, beni daha çok sarstı. İnsanın, çarpışmanın farkına vardığı, ağladığı doğru değil. Gözümden tek damla yaş akmadı ve demir çubuk, kılıcın boğayı delmesi gibi beni de deldi geçti. Verdiği kayıplar onu zorunlukların pençesine atar ressam olur isteyerek değil belkide yapacak başka bir şeyi olmadı için acısını resimlerinde dışa vurur... Sürrealist olduğu söylensede gerçektir onun resimleri en az çektiği acılar kadar gerçek. Ve 1929 yılında gerçek aşkıyla tanışır Frida.. Diego Rivera kimsenin birbirine yakıştırmadığı bu çift hatta fil ve güvercinin evliliği olarak bahsedilen bir aşk... Ama kimseyi umursamadan severler birbirini sevgilerini tanımlamak zor Diego sürekli kadınlarla beraberdir çevresinde çok güzel kadınlar olmuştur ama vazgeçemez de Frida dan ayrıldıklarında tekrar evlilik teklifi eder ve tekrar evlenirler... Sanırım dev omuzlarına konan güvercinin yokluğuna dayanamadı.. Frida da başkalarıyla olur sevişir kadınlarla bazen ama hep bir parçası Diego ya aittir. Oda vazgeçmez omuzlarında dinlendiği devden... Frida Kohla acının ve aşkın yan yana bir bedende yürüdüğü ressam, resimleriyle acısını anlatır... Acısı kanayarak ayrılır aramızdan... Onun hayatını konu alan bir kitap bu Frida'nın kendi ağzından bazen yakın çevresindekilerin ağzından öğreniyoruz bu hayatı ama en çok kitabın sonunda ki resimler anlatıyor bize... okunması gereken bir kitap... Bitince şunu dedirtiyor okura: Yaşamak çok zor evet ama insan çok güçlü bir kadın çok daha güçlü...
304 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Frida Kahlo'yu sürekli sosyal medyada saçına taktığı çiçekler, kaşları ve bıyıkları, feminizim ile ilgili paylaşımlarda resmini sık sık görüyordum. Ressam olması dışında hakkında bilgim yoktu. Hatta bikaç kez resimlerini merak edip baktığımda anlayamamıştım. Kitap o kadar güzeldi ki Frida Kahlo'yu tanımak isteyen herkese önerebilirim. Dili içeriği çok güzeldi kitabın sonunda resimlere de yer verilmiş. Kitabın adı içeriğe o kadar uygun olmuş ki gerçekten aşk ve acı. Çocukken geçirdiği polimyelit hastalığı ve yaşadığı kazadan sol kalçasına giren demirle hayatı değişti. 30'dan fazla ameliyat geçirip hayatı boyunca daracık korseler taktı. Kendini ifade ermek için resime başvurdu. Eserlerinin hepsinde onu etkileyen konularda çalışılmış. Onu gerçeküstücü olarak niteleyenlere cevabı; ''Kendi gerçeğimi resmediyorum'' olmuş.Otoportre çalışmasının nedeni ise kazadan sonra yıllarca yatağa bağımlı yaşamış kız kardeşi Christina sıkılmaması için tavana ayna asmış. Frida her haliyle yüzleşmek zorunda kalmış ağladığında, umutsuzluğunda, korktuğunda aynada hep kendiyle yüzleşmiş. Diego ile ilişkilerine bakıldığında ikisinin de birbirini aldatmasına rağmen hiçbir zaman bağlantılarını koparamamışlar. Hatta bir dönem boşanıp tekrar evlenmişler. Kitapta beni en çok etkileyen kısım Frida'nın 2. çocuğunu kaybetmesi üzerine hissettiklerini yazdığı kısımdı.
“Beni anlamadın demeyeceğim. Beni anladın. Zaten en dayanılmaz acı buydu. Sen beni anladın. Anladığın halde canımı yaktın.”
''İyileşmek mi?'' dedi Frida. ''Ama ben hasta değilim ki. Kırık döküğüm. Aynı şey değil, anlıyor musunuz?''
Biliyorum, aslında birbirimizi yok edeceğiz, böylece mücadele sonunda ortaya hiçbir galip çıkmayacak.
Rauda Jamis
Sayfa 1 - Everest Yayınları
"Kendimi hem kendim için yaşayabilecek denli güçlü ve iç zenginliğine sahip hissediyorum, hem de değil bir davranışın, en ufak bir düşüncenin bile paralayabileceği kadar dayanıksızım."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Frida Kahlo
Alt başlık:
Aşk ve Acı
Baskı tarihi:
Ekim 2018
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752890237
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Frida Kahlo Presses de la Renaissance
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
20. yüzyılın popüler ikonlarından ressam, devrimci ve feminist Frida Kahlo'nun eserleri sürrealist olarak tanımlansa da kendisi bu tanımı, "Ben sürrealist bir ressam değilim. Asla hayallerimi resimlemedim. Yalnızca kendi gerçeğimi resimledim" diyerek reddetti. Sanat tarihinde ilk kez bir kadın, yalınlığı ve sakinliği acımasız denebilecek bir içtenlik ve "rahatsız edicilik"le dile getirdi.

Tablolarının birçoğunda kendi yüzünden yola çıkan Frida'nın yaşamöyküsü bize, Carol Hanisch'in kült olmuş "kişisel olan politiktir" mottosunun ne demek olduğunu anlatır. Çünkü o ruhunu kattığı Meksika devrimini doğum günü ilan eden bir marjinal, hiç doğmamış oğluna isim koyup onunla düşlerinde konuşan bir hayalperest, aldatılan kadın imajına da topluma direndi¤i gibi direnen bir savaşçı, tekerlekli sandalyeye mahkûm olduğunda bile ne sanatından ne de hayatından vazgeçmiş, tersine onları daha da yüceltmiş kutsal bir mücadeleci ve Diego Rivera ile yaşadığı aşkta, "senin sevmediklerini de sevdim ben" diyen taraftır.

Durmaksızın ötekileştirilen hayatında kaderine razı olmayı değil, efsane olmayı seçen Frida, ölümü de yaşamı gibi başında çiçeklerle ve her zamanki güzelliğiyle karşılamıştır.

"Bir ressam olarak Frida, Diego'ya hiçbir şey borçlu değildi, yani Diego hiçbir zaman onun hocası olmadı, asla bir resmini düzeltmedi demek istiyorum. Hatta pek çok konuda tersi geçerliydi, çünkü Frida'nın onun üzerinde ahlaksal ve sanatsal olarak güçlü bir otoritesi vardı." -Alejandro Gomez-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 2.352 okur

  • Acarkan Acar
  • George Bailey
  • Enes Karslı
  • Dilo Can
  • Merve karakaplan
  • ilyas yılmaz
  • irem kebabcı
  • nimrodel
  • kayıp
  • kâtibece

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%13.3
14-17 Yaş
%1.9
18-24 Yaş
%20.5
25-34 Yaş
%31.6
35-44 Yaş
%21.9
45-54 Yaş
%7.1
55-64 Yaş
%1.2
65+ Yaş
%1.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%88.1
Erkek
%11.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%34 (240)
9
%21.8 (154)
8
%23.8 (168)
7
%10.9 (77)
6
%4.7 (33)
5
%2.8 (20)
4
%0.9 (6)
3
%0.1 (1)
2
%0.4 (3)
1
%0.4 (3)

Kitabın sıralamaları