Gece Tabloları

6,5/10  (6 Oy) · 
7 okunma  · 
3 beğeni  · 
435 gösterim
Gece Tabloları, Aydınlanmacı aklın "bilinmeyen" olarak damgaladığı, ürkütücü bulduğu için hayatın dışına attığı dünyalara kapı aralıyor. Bu öyküler okurunu uçurumun kenarındaki hastalıklı ruhların, suçun ve kötülüğün, fantazmanın ve deliliğin, doğaüstünün ve bilinmezin dünyasına taşıyor.
Geceyi mekân edinen öyküler değil bunlar; gecenin karanlığını gündüze taşıyan, dolayısıyla da insanı kendi karanlığına hapsederek geceyi büyüten, uzatan, sürekli kılan öyküler... Kitabı oluşturan sekiz öyküden her biri, bu açıdan insan ruhunun en dip, en kuytu köşelerine ayrı bir noktadan ışık tutuyor. Resmin bütünündeyse Hoffmann'ın sonsuz gecemize yüklediği anlam var.

Gece Tabloları'nın ilk öyküsü "Kum Adam", yayınlanmasından yüz yıl sonra Freud'un "tekinsiz" kavramını oluşturmasına zemin hazırlamış; Freud aynı adlı ünlü makalesinde Hoffmann'ın bu öykülerde geceye yüklediği anlamı, tüm karmaşasıyla modern kültürün insan ruhundaki tezahürü şeklinde ele almıştır.

Öykülerini, gerçekliğinden şüphe duyulmadan hayalle bezeyen E.T.A. Hoffmann'ın eserleri, fantastik realizmin başyapıtlarıdır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  328
 • ISBN:
  9789750714429
 • Çeviri:
  Ersel Kayaoğlu, Sami Türk
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Öykü okuma isteğimden dolayı şans verdiğim bu kitabı, tüm gayretime rağmen yarım bırakıyorum zira elimdeki diğer kitaplara ayırmam gereken zamanı gasp ettiğine kanaat getirdim. Kitap sekiz öyküden oluşuyor ve ilk (aynı zamanda tek ilgi çekici) öyküsü dışında kendimi kaptırarak okuduğum hiçbir öykü bulamadım. Altıncı öykünün ortasında ise kitap benim için bitti. Freud'un "tekinsiz" kavramını oluşturmasına zemin hazırlayan, aynı zamanda benim gözümde kitabın mihenk taşı olan "Kum Adam" öyküsü güzeldi. Onun dışında öyküler genel olarak, kara büyüler, hayaletler, umacılar üzerine kurulu ve Hristiyan inancına has dinibütünlük örnekleri ön plana çıkarılmış. İnanca ters işlere girişenlerin ise başları belaya giriyor, dinibütün Hristiyanlar sonunda galip geliyor falan. Bunun yanında, Peygamberimize de bir öykü içinde (Haşa) sahte peygamber olarak değinilmiş, bana göre eziklik örneği sergilemiş yazar. Sonuç olarak, birkaç güzel betimleme için okunabilecek bir kitap değil, değerli zamanınıza yazık bence.