Matmazel De Scudery

7,3/10  (9 Oy) · 
15 okunma  · 
5 beğeni  · 
932 gösterim
Ernst Theodor Amadeus Hoffmann (1776-1822): Alman romantik edebiyatçıları arasında en geniş okur kitlesine ulaşan yazardır. Aynı zamanda bir müzisyen olan Hoffmann, Bamberg Tiyatrosu'nda orkestra şefi ve besteci olarak da görev aldı. Hoffmann'ın yazdığı en iyi novella olarak kabul edilen Matmazel de Scudéry ilk kez 1819 yılında, Bir XIV. Louis Dönemi Hikâyesi alt başlığıyla yayımlandı. Hoffmann'ın, Johann Christof Wagenseil'in Nürnberg şehri kroniklerinde yer alan iki dizelik bir şiirden esinlenerek yazdığı eser, yayımlandığı dönemde hayli ilgi gördü ve yazarına büyük ün kazandırdı.

17.yüzyıl Paris yaşamına dair ilginç tasvirler içeren bu novella, dönemin ileri gelen kişilerinden yazar Matmazel de Scudéry'nin başından geçen tuhaf ve gizemli bir olayı sürükleyici
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2016
 • Sayfa Sayısı:
  104
 • ISBN:
  9786053328957
 • Orijinal Adı:
  Das Fräulein von Scuderi
 • Çeviri:
  Gülperi Zeytinoğlu
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Tanburi 
21 Şub 11:40 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

17.yüzyıl Paris yaşamına dair güzel betimlemelerle kısa fakat sürekliyici bir eserdi. Dönemin ileri gelen kişilerinden Matmazel de Scudery’ nin başından geçen ve çözmek durumunda kaldığı bir cinayeti konu ediniyor. Zamanında Paris’te türeyen bir çete ve işlenen cinayetlerle dönemin bir sorununa dikkat çekilmiş. Bir suç karşısında adalet kavramının bu bölgede nasıl uygulandığı apayrı bir inceleme ve araştırma konusu olabilir. Matmazel ile Kralın diyalogları ilgi çekici. Kralın olaylar karşısındaki duruşu dönem zihniyetini yansıtıyor.
Toplumun yargılarını nasıl çabucak değiştirdiğini, bir suçluyu bir masuma dönüştürmenin nasıl da çabucak gerçekleştiğini yaşıyoruz eserde. Görünenin olandan farklı olduğunu, toplumun düşünmeden incelemeden, araştırmadan sürü psikolojisi ile kararlarını nasıl değiştirdiğini görüyoruz. Brusson ile Madelon’ un saf aşkları yüreğe dokunuyor. Güzel bir uzun hikayeydi. Keyifli okumalar.

17.yüzyıl Paris yaşamına dair ilginç tasvirler içeren bu novella, dönemin ileri gelen kişilerinden yazar Matmazel de Scudéry’nin başından geçen tuhaf ve gizemli bir olayı sürükleyici bir dille anlatır. Eser tiyatroya, operaya ve sinemaya da uyarlanmıştır.nedense bilmiyorum ama uzun sürede okudum.bana akıcı gelmedi...

Meriç Ünal 
29 Mar 07:49 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Bir 14. Louise dönemi hikayesi. Bir gizem ve polisiye olay üzerinden, çok akıcı ve keyifli ilerliyor kurgu. Ben çok beğendim.
"17. yy Paris yaşamına dair ilginç tasvirler içeren bu novella, dönemin ileri gelen kişilerinden yazar Matmazel de Scudéry'nin başından geçen tuhaf ve gizemli bir olayı sürükleyici bir dille anlatır." (Arka kapak)

Nur esen 
26 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 3/10 puan

Kurgu olarak beğendim.. katil'in kim olduğunu öğrenince "kimin ne olduğu belli olsada ,kimin ne olacağı belli olmaz"sözüne daha bi kani oldum..

Kitaptan 1 Alıntı