Gezinti

8,3/10  (4 Oy) · 
8 okunma  · 
2 beğeni  · 
414 gösterim
İsviçreli yazar Robert Walser'in Gezinti'de yer alan öyküleri, Birinci Dünya Savaşı sonrasında Almanya ve İsviçre'de az sayıda basılan derlemelerde yer aldı. Elinizdeki kitap, Robert Walser'in 1917 yılında, savaş bütün hızıyla sürerken, bir otel odasında yazdığı aynı adlı anlatı ile "küçük düzyazı" adını verdiği öykülerinden kitaplaştırdığı kimi çalışmalarını bir araya getiriyor.

Düzyazının ustası Robert Walser'in öyküleri, farklı bir havayla nefes alıyor. Dünyayı bir çocuğun gözlerinden görürcesine saf, aynı zamanda şaşırtıcı derecede gerçekçi bir atmosferi var bu öykülerin. Naif bir anlatımı, günlük yaşama dair güçlü gözlemlerle besliyor Walser.

Dünya onu geç fark etmiş olsa da bugün hiç tartışmasız XX. yüzyılın ve modern dünya edebiyatının en önemli yazarlarından sayılan Robert Walser'den bahsederken Hesse, "Yüz bin okuru olsaydı, dünya daha güzel bir yer olurdu," demişti.
Gezinti, sadece bu sözler için bile okunması gereken bir kitap.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2011
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9789750713965
 • Çeviri:
  Cemal Ener
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Merlin M 
14 Tem 22:45 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Robert Walser adına Tezer Özlü'nün mektuplarını okurken rastlamıştım ve büyük bir okuma isteği uyanmıştı. İlk elime geçen kitabı da Gezinti oldu. Kitap görünürde birbiriyle bağlantısı olmayan öykülerden oluşuyor. Ancak öykülerin üzerine dikkatle kafa yorduğunuzda savaş dönemini, savaşın insana hem psikolojik hem de sosyal alandaki etkilerini, bireyin aslında toplumun her kesiminde görülen açmazlarını yer yer mizahi yer yer nazik bir üslupla ama kesinlikle çok akıcı bir şekilde yansıtmış.

Kitaptan 13 Alıntı

Esma 
02 Ağu 17:28 · Kitabı okudu

Kı dedikodu çok büyük ve kaba bir kusurdur. Hicbir faydasi olmayan konuşmalar daima hatadır.

Gezinti, Robert Walser (Sayfa 140)Gezinti, Robert Walser (Sayfa 140)

Düzyazılar, uzun öyküler ve romanlar yazmış yazarlar, geçtikleri yollardan genel olarak nasıl gelirler? Bunun cevabı basittir; adamakıllı perişan bir halde!

Gezinti, Robert Walser (Can)Gezinti, Robert Walser (Can)

Hepimizin cesarete ihtiyacı var. Hep kendi isteklerimizde ısrar edecek olsaydık, ne değerimız olurdu?

Gezinti, Robert Walser (Sayfa 38 - Can)Gezinti, Robert Walser (Sayfa 38 - Can)

Hislerimi çevremdeki insanların gözlerinden saklamayı severim, ancak bu uğurda telaşlı bir çaba göstermem; böylesi bir gayreti büyük Bir hata ve muazzam bir aptallık olarak görürüm.

Gezinti, Robert Walser (Sayfa 12 - Can)Gezinti, Robert Walser (Sayfa 12 - Can)

Göründüğü kadarıyla, görünüşlerine dair değersiz, aslına bakılırsa düpedüz zavallı düşüncelerin ötesine asla geçmeyen sayısız kadın var ve bunlar eziyet gören köleler olduğu için, şu acınalısı sorunun kırbacı karşısında tir tir titriyorlar: " Nasıl görünüyorum? " ya da " Nasıl bir izlenim bırakıyorum? Diye düşünmekten neşelenemiyorlar.

Gezinti, Robert Walser (Sayfa 157 - Can)Gezinti, Robert Walser (Sayfa 157 - Can)

En kötü kitap bile, eline asla bir kitap almayan genel bir umursamazlık kadar kötü değildir.

Gezinti, Robert Walser (Sayfa 140 - Can)Gezinti, Robert Walser (Sayfa 140 - Can)
sui generis 
28 Haz 18:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dışımızdaki hayat biz tüm insanların omuzlarında bir yük değil mi, sözgelimi mutlaka sizin omuzlarınızda da olduğu gibi, sayın Doktor? Ve hayatın baskısına ve yüküne mümkün olabildiği kadar güzellikle, uysallıkla, iyi niyetle katlanmaktan daha iyi ve akıllıca bir iş yapabilir miyiz? Bu düşünceye dayanayarak, neysem o o olduğumu neşeyle kabullenmem ve bugüne dek yaptıklarımı korkusuzca sürdürmem gerekmez mi?

Gezinti, Robert WalserGezinti, Robert Walser
2 /