Gezinti

9,0/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
389 gösterim
İsviçreli yazar Robert Walser'in Gezinti'de yer alan öyküleri, Birinci Dünya Savaşı sonrasında Almanya ve İsviçre'de az sayıda basılan derlemelerde yer aldı. Elinizdeki kitap, Robert Walser'in 1917 yılında, savaş bütün hızıyla sürerken, bir otel odasında yazdığı aynı adlı anlatı ile "küçük düzyazı" adını verdiği öykülerinden kitaplaştırdığı kimi çalışmalarını bir araya getiriyor.

Düzyazının ustası Robert Walser'in öyküleri, farklı bir havayla nefes alıyor. Dünyayı bir çocuğun gözlerinden görürcesine saf, aynı zamanda şaşırtıcı derecede gerçekçi bir atmosferi var bu öykülerin. Naif bir anlatımı, günlük yaşama dair güçlü gözlemlerle besliyor Walser.

Dünya onu geç fark etmiş olsa da bugün hiç tartışmasız XX. yüzyılın ve modern dünya edebiyatının en önemli yazarlarından sayılan Robert Walser'den bahsederken Hesse, "Yüz bin okuru olsaydı, dünya daha güzel bir yer olurdu," demişti.
Gezinti, sadece bu sözler için bile okunması gereken bir kitap.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2011
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9789750713965
 • Çeviri:
  Cemal Ener
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 10 Alıntı

Hepimizin cesarete ihtiyacı var. Hep kendi isteklerimizde ısrar edecek olsaydık, ne değerimız olurdu?

Gezinti, Robert Walser (Sayfa 38 - Can)Gezinti, Robert Walser (Sayfa 38 - Can)

Hislerimi çevremdeki insanların gözlerinden saklamayı severim, ancak bu uğurda telaşlı bir çaba göstermem; böylesi bir gayreti büyük Bir hata ve muazzam bir aptallık olarak görürüm.

Gezinti, Robert Walser (Sayfa 12 - Can)Gezinti, Robert Walser (Sayfa 12 - Can)

Düzyazılar, uzun öyküler ve romanlar yazmış yazarlar, geçtikleri yollardan genel olarak nasıl gelirler? Bunun cevabı basittir; adamakıllı perişan bir halde!

Gezinti, Robert Walser (Can)Gezinti, Robert Walser (Can)

Göründüğü kadarıyla, görünüşlerine dair değersiz, aslına bakılırsa düpedüz zavallı düşüncelerin ötesine asla geçmeyen sayısız kadın var ve bunlar eziyet gören köleler olduğu için, şu acınalısı sorunun kırbacı karşısında tir tir titriyorlar: " Nasıl görünüyorum? " ya da " Nasıl bir izlenim bırakıyorum? Diye düşünmekten neşelenemiyorlar.

Gezinti, Robert Walser (Sayfa 157 - Can)Gezinti, Robert Walser (Sayfa 157 - Can)

En kötü kitap bile, eline asla bir kitap almayan genel bir umursamazlık kadar kötü değildir.

Gezinti, Robert Walser (Sayfa 140 - Can)Gezinti, Robert Walser (Sayfa 140 - Can)

Bir kadın ilginç değil, dürüst ve mütevazı, Terbiyeli ve namuslu olmalı, o zaman mutlaka bir koca bulur, bu en yakışıklı ve akıllı koca olmasa bile.

Gezinti, Robert Walser (Sayfa 121 - Can)Gezinti, Robert Walser (Sayfa 121 - Can)