Kitap
Gök Aradık Tuğlara

Gök Aradık Tuğlara

OKUYACAKLARIMA EKLE
9.4
27 Kişi
54
Okunma
25
Beğeni
511
Gösterim
127 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 3 sa. 36 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Ötüken Neşriyat · Ağustos 2014 · Karton kapak · 9786051551173
Gök aradık tuğlara, /Türk'ü yazdık çağlara, Aşk atını dağlara, /Yıldırım'ca sürdük ya! Üç ettik ayımızı, /Çok ettik sayımızı, Asya'dan yayımızı, /Bismillah’la gerdik ya! Güneş ardınca gittik, /Türk adını dirilttik, Gün oldu dağ erittik, /Demire can verdik ya! Kuşca vurur yüreğim sana gelen adımda, Posta güvercinleri dinlenir kanadımda. Yaz yağmuru sonrası toprağı kokladım da, Gökkuşağı devşirdim saçına takmak için. Üstad Yavuz Bülent Bâkiler diyor ki: “Bu güne kadar, bir takım şiirleri -farklı zamanlarda- kırk defa okuduğum çok olmuştur. Ama bir şiir kitabının bütün şiirlerini, (hem de eksilmeyen, aksine çoğalan bir zevkle) arka arkaya üç defa okuduğumu bilmelisiniz. Mehmet Ali Kalkan’ın Gök Aradık Tuğlara isimli yeni şiir kitabından bahsediyorum.”
4 mağazanın 4 ürününün ortalama fiyatı: ₺13,5
9.4
10 üzerinden
27 Puan · 18 İnceleme
Muhammet BÜLBÜL
Gök Aradık Tuğlara'yı inceledi.
127 syf.
·
31 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Bu kitaptan önce Arif Nihat Asya'nın Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor isimli şiir kitabını okumuştum. Açıkçası Mehmet Ali Kalkan Bey'i her ne kadar biliyor olsamda Arif Nihat Asya'dan sonra okumak konusunda biraz tereddüd ettim. Kitabı okumaya başlayınca sanki Yunus Emre şiirlerini okuyormuşum hissine kapıldım. O kadar arı duru bir Türkçesi vardı. Kitabın biranda bitmemesi için neredeyse günlük sadece bir şiir okumaya başladım. Sanırım dönüp dönüp okuyacağım bir kitabım daha oldu .
Gök Aradık Tuğlara
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Gülsüm Dk
Gök Aradık Tuğlara'yı inceledi.
127 syf.
·
2 günde
~Gök Aradık Tuğlara ~ Yalın bir dil ile öz Türkçe kullanılmış kitabın anlatımında. Kitap üç bölümden oluşmakta ve ilk bölümde Türk - İslam ülküsünü destansı bir şekilde anlatırken iliklerinize kadar Türk'ün destanını hissedebilirsiniz. İkinci bölümde ise dini inançlarımız ile ilgili görüşler anlatılmaktadır. Ve bu bölümde hoşuma giden şiirden dörtlük paylaşmak istiyorum : "Sessizlik ağır ağır büyür geceye siner, Sabahlar nefes alır cümle yıldızlar söner, Aklımı defter yapsam kalemin başı döner, Düz yolda düz yürümek, bir noktayı bilmek hoş." Evet üçüncü bölümde ise aşk ile ilgili şiirler yazılmaktadır. Bu bölümde de hoşuma giden bir şiirden dörtlük paylaşmak istiyorum : " Desem "aşkı anlatın" Ne gök susar, ne de yer. Aşkı taşıyan kadın, Bana ellerini ver. " Anlatımı ve şiirlerde kullanılan kafiye, redif yerinde olmuş. Bunu da belirtmek isterim. Kitap Şuuru
Gök Aradık Tuğlara
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
16