Gök Aradık Tuğlara

9,7/10  (3 Oy) · 
5 okunma  · 
3 beğeni  · 
274 gösterim
Gök aradık tuğlara, /Türk'ü yazdık çağlara,
Aşk atını dağlara, /Yıldırım'ca sürdük ya!

Üç ettik ayımızı, /Çok ettik sayımızı,
Asya'dan yayımızı, /Bismillah’la gerdik ya!

Güneş ardınca gittik, /Türk adını dirilttik,
Gün oldu dağ erittik, /Demire can verdik ya!

Kuşca vurur yüreğim sana gelen adımda,
Posta güvercinleri dinlenir kanadımda.
Yaz yağmuru sonrası toprağı kokladım da,
Gökkuşağı devşirdim saçına takmak için.

Üstad Yavuz Bülent Bâkiler diyor ki: “Bu güne kadar, bir takım şiirleri -farklı zamanlarda- kırk defa okuduğum çok olmuştur. Ama bir şiir kitabının bütün şiirlerini, (hem de eksilmeyen, aksine çoğalan bir zevkle) arka arkaya üç defa okuduğumu bilmelisiniz. Mehmet Ali Kalkan’ın Gök Aradık Tuğlara isimli yeni şiir kitabından bahsediyorum.”
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2014
 • Sayfa Sayısı:
  127
 • ISBN:
  9786051551173
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
13 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

‘Şiir öldü mü? Şair kaldı mı?’ gibi sorular gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Bunlara herkesin kendince cevapları var. Benim içinse iyi şiirlerin çoğu geride kaldı; iyi şairlerin de öyle. Bu nedenle şiir kitapları ilgimi pek çekmiyor. Üstelik Bu ilgisizlik sadece bana has değil. Okur da şiir kitabı almıyor, yayınevleri de pek basmıyor.

Şiir yazmanın kolay addedildiği ve kalitenin aşağılara doğru çekildiği bir ortamda Mehmet Ali Kalkan’ın şiir kitabını almak için arka kapaktaki ifadeleri okumak yeterli. Hele bir de sunuşta Yavuz Bülent Bakiler’in yazdıkları önemli bir referans teşkil ediyor.
Mehmet Ali Kalkan’ın şiirleri Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu ile Abdurrahim Karakoç’un şiirleri arasında gidip geldiğiniz hissini veriyor çoğu zaman. Özellikle milli damarı yakalamış şiirlerinde Destan Şairi, Gençosmanoğlu’nun tadını yakalayabiliyorsunuz.

Gök Aradık Tuğlara, hece ölçüsünün başarıyla kullanıldığı, milli edebiyata göz kırpan, halk dilinden, Türk’ün gönlünden şiirler ihtiva ediyor. Umuyorum ki, bu şiirlerden birkaç tanesi de bestelenir ve iyice ölümsüzleşir.