1000Kitap Logosu
Gök Sancak
Gök Sancak
Gök Sancak

Gök Sancak

OKUYACAKLARIMA EKLE
5.8
25 Kişi
68
Okunma
15
Beğeni
5bin
Gösterim
264 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 7 sa. 29 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Palet Yayınları · Aralık 2019 · Karton kapak · 9786057600608
Orijinal adı
La Bannière Bleue. Aventures d'un Musulman
Diğer baskılar
Gök Sancak
Gök Bayrak
Gökbayrak
Edebiyatımızda ve kültür tarihimizde hatırı sayılır bir etki bırakmış olan Leon Cahun’un La Bannière Bleue adlı romanının Galip Bahtiyar tarafından Gök Bayrak adıyla yapılan çevirisi çok rağbet görmüş fakat Türkoloji alanındaki eserleri ile bu alana ciddi katkılar sunmuş olan merhum Necip Asım Yazıksız’ın, aynı eserin Gök Sancak adıyla yaptığı tercümesi gereken ilgiyi ne yazık ki görmemiştir. Cahun’un söz konusu eseri Türkçeye ilk kez Necip Asım tarafından Gök Sancak adıyla çevrilmiş olmasına rağmen eski harfli metninin yayımı geciktirilmiş, Latin harfleriyle ise şimdiye kadar neşredilmemiştir. Biz de genç kuşaklarca tanınmasını ve okunmasını istediğimiz bu değerli eseri Latin alfabesine aktararak okuyucuyla buluşturduk.
5 mağazanın 9 ürününün ortalama fiyatı: ₺18,13
5.8
10 üzerinden
25 Puan · 7 İnceleme
264 syf.
·
50 günde
Bu kitabı iki kez okudum daha iyi anlayabilmek için... 1800'lü yıllarda yaşamış olan Türkolog Fransız yazarın eseridir. Kitap osmanlıca kelimeleri ile yazılmış ve tercüme edilir iken de değiştirilmemiş osmanlıca kelimelerini bilmediğim zaman araştırmak hoşuma gitti yeni bir şeyler öğrenmek güzeldi. Kitap; Cani adındaki 15 yaşındaki Müslüman Türk genci yanlışlıkla ailesinden uzaklaşır. Ok atma ve ata binmedeki maharetlerini beğenip daha da eğitmek için Cebe sahiplenir. Cani, ailesini bulmak ve Türk toparlaklarını genişletmek için çesitli yolculuk ve savaşlar yapar. Yolculuk esnasında misafir oldukları ev halkında yemek yerken sabunu da yemek sanıp yemelerine gülüp, farklı dinlerin imkansız aşkına duygulanabilirsiniz. Türkleri ve Moğolları övmüş kitapta yazar... Güzel ve yer yer güldüren yer yer düşündüren bir kitaptı tarihi roman okumayı sevenlere tavsiye ederim.
Gök Sancak
5.8/10
· 68 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
12
celal çelik
Gökbayrak'ı inceledi.
320 syf.
·
3 günde
·
2/10 puan
Uygur Türk Boylarından bir obanın bireyi olan Can bey, geç yaşta ava giden bir birliğe katılır. Lakin Can bey Ava giderken av olur Moğol' un eline düşer bu bir esaret değildi ama yinede bir Serbest değildi. Kendi diriliş hareketini başlatan Cengiz Han, başı bozuk yaşayan Türk beylerinin kendisine katılmasıyla büyük ordusunu kurmuştu genç Can bey de bir komutanın yanında bayraktarlik yapma görevini aldi ve cenklere katılmaya başladı kısa sürede göze batan Can bey Cengiz Han ın emriyle Semerkant, Horasan ve Buhara ya gitti Cengiz Han için mancinık ustaları temin etti ordaki kültürleri tanıdı bu süre içinde ayrı düştüğü kızkardeşini bulup evlendirdi. Moğol karargâhına geri dönen Can bey Moğol ordusunun büyük coğrafyaya hakim olduğu cenklere katıldı. Bu kitap gösteriyor ki Moğol ordusunu bu denli güçlü kılan o dönemlerde orta Asya' da güçlü bir Türk devletinin olmayışından dolayı Türk obalarinin neredeyse tamamının Moğol ordusuna katilmasindan kaynaklanıyor. Eliniz boş ise okunabilir.
Gökbayrak
5.8/10
· 68 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Muhammet Çelik
Gök Bayrak'ı inceledi.
331 syf.
·
8 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
1800'lü yıllarda yaşamış olan Türkolog Fransız yazarın eseridir. Türkleri öven bir kitabı okumak gerçekten çok keyif veren bir durum. Kitap dönemin bilgileri nedeniyle bugün yanlış diyebileceğimiz bilgiler içermekte ancak hikaye kitabı olduğu için bu yanlışlıklar sıkıntı yaratmamaktadır. Bence tarihini düşündüğümüzde bu kitap çok enteresan bir kitaptır. O dönemde bizim tarihimi hakkında roman tarzında bir kitap olduğundan okumanız tavsiyedir.
Gök Bayrak
5.8/10
· 68 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
9