Görünmeyen Ekonomist

8,2/10  (9 Oy) · 
26 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.461 gösterim
Sıkıcı okul kitapları için yapılmış olan ne varsa onun hünerli ellerinde canlanıverir… Bu kitap sizi uyandırarak yeni bir dünyaya götürecektir. Hiçbir şey yapmasa bile en azından sizi çok daha kurnaz bir müşteri yapacaktır… Aslında medya dersleri vermesi gerekirken ekonomi öğreten sıkıcı bir eğitimciden ders alan orta öğretim öğrencileri ve ekonomi üzerine çok şey bilenler -sadece "iç karartıcı" bir bilimin daha az iç karartıcı olması umuduyla nasıl yazılacağını öğrenmek amacıyla bile olsa- bu kitabı almak için sıraya girmeliler."
-Express
"Görünmeyen Ekonomist, harika bir Ekonomiye Giriş kitabıdır. Kulağa sıkıcı geldiğini düşünüyorsanız, okuyunca fikriniz değişecek."
-Financial Times
"Ekonomistler aslında bizlerden farklı düşünüyorlar. Bu kitap neden farklı düşündükleri konusuna harika bir giriş yapıyor."
-Telegraph
"'İç karartıcı' olduğu varsayılan bir bilime yapılan canlı ve esprili girişi okumak üzeresiniz."
-The Times
"Eğer konu hakkında çabucak fikir edinmek istiyorsanız Görünmeyen Ekonomist'den daha iyisini bulamazsınız."
-Wall Street Journal
"Gündelik hayattaki ekonomiyle ilgili eğlenceli bir rehber… Görünmeyen Ekonomist, akademik tekdüzeliği kendinden uzak tutmayı başarıyor."
-The Economist
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786055943240
 • Orijinal Adı:
  The Undercover Economist
 • Çeviri:
  İbrahim Şener
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Beyza 
02 Kas 2015 · Kitabı okudu · 38 günde · 8/10 puan

'Süpermarketlerin bilmenizi istemediği şeyler'
'Fakir ülkeler neden fakirdir'
'Hükümet haydutluğu teorisi'
'Oyun Kuramı'
'Ekonomi-Sağlık'
'Ekonomi-Çevre'
'küreselleşme'
...
En az birinin ilginizi çekmemesi olanaksız gibi. Ne soğuk ekonomi konuları, ne soğuk ekonomist diliyle anlatılmış.
Bu konuların herhangi birinde uzman değilseniz birçok şeye yepyeni ve farklı bakış açısı kazanacağınız kesin ve bunlar aklınızın bir köşesinde öylesine duracak ansiklopedik bilgi değil, gerçek hayata dair ve kullanılası.
Ekonomide ideolojik bir görüşe sahip olanları rahatsız edecek şeyler olabilir ama büyük oranda kabul edilebilir kılmış yazar görüşlerini.

Şeyma Özübek 
 19 saat önce · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · Puan vermedi

Görünmeyen ekonomist , bizlere ekonominin görünmeyen yüzünü gün yüzüne çıkarmaktadır.Kitabı okuduğunuzda gerçekler dünyasını göreceksiniz..Bir ekonomist olmasanız dahi, etrafınızı ekonomist gibi görmenizi sağlayacak.Bir ekonomisti de daha iyi bir gözlemci yapacağına inanıyorum.. Görünmeyen ekonomist ,kendi ekonominizi biraz daha elinizde tutmanıza yardımcı olacaktır ..Unutmayın ekonomi her yerde ..Ve düzen tamamen ekonomi üzerine kurulu .Okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum

BestReader 
30 Haz 2017 · 8/10 puan

Ekonomik terimlerin içinde boğulmadan genel anlamda ekonomiyi anlamak istiyorsanız gayet iyi bir kitap. Mantığa dayalı ders kitabına benziyor. Basit örneklemeler ile karmaşık şeyleri anlatıyor. Fakat bana kalırsa çeviriden kaynaklı bir kargaşa var kitapta. Bazı cümleler çok uzun ve bir kaç kere okuyunca ancak anlaşılıyor. Oysa ki farklı kelimelerle daha kısa ve anlaşılır bir cümle kurulabilirmiş dedirtiyor.

Hüseyin Gülbitti 
24 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

mikro iktisadi analizde özellikle monopolleşme kavramana ve esnekliğe çok güzel değinmeler mevcut. Fiyat farklılaştırma konusunda özellikle sıkıntı yaşayan arkadaşlar için iyi bir kaynak

Kitaptan 5 Alıntı

Beyza 
30 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Hangi sıranın en çabuk ilerlediği açık olsaydı, insanlar zaten o sıraya geçmiş olurlardı ve o sıra artık en hızlı sıra olmazdı. Herhangi bir sırada durun ve bu konuda endişelenmeyin.

Görünmeyen Ekonomist, Tim Harford (Sayfa 162)Görünmeyen Ekonomist, Tim Harford (Sayfa 162)
Beyza 
 25 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

100 metre koşusu. En hızlı koşan yarışı kazanır. Eğer bütün koşucuların bitiş çizgisini beraber geçmesini istiyorsanız, yarışın kurallarını değiştirebilirsiniz, en hızlı koşuculara yavaşlama ve herkese bitiş çizgisini geçerken el ele tutuşma emri verirsiniz. Yeteneklerin boşa harcanması.
Ya da bazı başlangıç takozlarını öne ve bazılarını geriye çekersiniz. Her koşucu koşunun genel kurallarına ve amacına uyarak elinden geldiği kadar hızlı koştuğu halde en hızlısının yeteri kadar ekstra mesafe alması gerekir ki ipi en yavaş olanla başabaş göğüslesin.

Görünmeyen Ekonomist, Tim Harford (Sayfa 89)Görünmeyen Ekonomist, Tim Harford (Sayfa 89)
Beyza 
01 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Birçok ülkede Savunma Bakanlığı'nın diğer insanlara saldırmaktan sorumlu olduğunu ve Çalışma Bakanlığı'nın, işsizlere verilen haftalığı almak için sıraya girenlere başkanlık ettiğini hepimiz biliyoruz.

Görünmeyen Ekonomist, Tim HarfordGörünmeyen Ekonomist, Tim Harford
BestReader 
30 Haz 2017 · İnceledi · 8/10 puan

Yarın bugünden daha zengin olmak istiyorsanız parayı hemen tüketilen mal ve hizmetlere harcamak yerine, yatırım için kullanmalısınız.

Görünmeyen Ekonomist, Tim HarfordGörünmeyen Ekonomist, Tim Harford