Gözlük

8,5/10  (155 Oy) · 
310 okunma  · 
156 beğeni  · 
2.908 gösterim
Müzik dinler, söyleyemeyip ağzına mühürlediği kelimeleri parmak uçlarından bloguna aktarırdı. Yağmurlu bir günde söylenen bir ezginin ardına yaslanmış yorgun ruh ile o gün tanıştı. Ruhu kaybetmişti ama kalbi kazanmaya hazırdı.

Birçok insana göre, sıradan bir hayatı vardı Ege'nin. Sosyalleşme adına yaptığı her şey elinde patlamış ve kendini birdenbire kaybedenlerin tarafında bulmuştu. Okulunda farklılıkları yüzünden sevilmeyen, dışlanan, alay edilen Gözlük'ün tekiydi. Arkadaşı yok muydu? Evet, bir tane vardı. "Bu kadar melankoli insana zarar verir," diyerek başlayan, "Sorma! Çarkıfelek izlerken bile ağlıyorum!" ile devam eden bir internet arkadaşlığıydı onunki.

Bir yaz tatilinin başlangıcında, arkadaşlığı, umudu, âşık olmayı öğreneceği bir maceraya atıldığının farkında olmadan takıldı Tuğçe'nin peşine. Okulun yaz kampı, beraberinde tüm soru işaretlerini de getirdi. Aylardır internetten konuştuğu Heiley17 isimli kullanıcının da aynı kampta olduğunu öğrendiğinde, kovalamaca ve oyunlar başlamış oldu.
Peki, Heiley17 kimdi ve neden saklanıyordu? Kalbi ejderhanın ateşinde mi atacak, yoksa kırgın bir yüreğe merhem mi olacaktı?

Ona yazmak, durduk yere gelen ağlama isteği gibiydi.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2016
 • Sayfa Sayısı:
  544
 • ISBN:
  9786059232401
 • Yayınevi:
  Ephesus Yayınları
 • Kitabın Türü:
busra kucuk (YaZaR) 
 24 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Lise ogrecilerinin sorunlarini, aşklari ve gruplar arasindaki catismlari,arkadasliklarin anlatildigi guzel ve akici keyif veren okunmasi gerken bir kitap okumanizxi tavsiye ederim okumayanlara pisman olmazsinizzz

Bayan Okur 
04 Haz 2017 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Kitaplarımın arasına eğlenceli bir kitap katmayı hep sevmişimdir ama ne yazık ki bu sefer umduğumu bulamadım. Kitapta evet eğlenceli anlar vardı fakat gereksiz uzatılmış, sadece güzel söz olsun diye yazılmış kısımları var 500 küsür sayfa olması iyice olayların uzatılmasına sebep olmuş. Eğlence ararken biraz beklentim karşılanmadı sanırım, üzüldüm :(

Nejla GÜNEŞ 
17 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Öncelikle baştan şunu belirtmeliyim ki her zamanki kitap alışveriş kurallarımın aksine kitabı kendi isteğimle satın almadım. 15 yaşındaki kızımın yoğun isteği üzerine satın alıp kızım için uygun olup olmadığını değerlendirmek maksatlı önce ben okudum kitabı. :) :) İyi de oldu, gayet de rahat okuyabilir diye düşünüyorum. Evet kitap yazarın da inkar etmediği gibi genç (lise ) arkadaşlara hitap etse de aile yaşantılarını da konu alarak daha geniş kesimi de yansıtıyor. Olaylar okulda, yaz kampında son derece komik olaylar zincirinin yanı sıra merakla okutan bir gizem de barındırıyor. Hele bir baş karakterin kankası Akın var , gerçekten sevilesi ve kahkaha atılası bir tipleme. Galiba en çok onu sevdim ben. Güzel vakit geçirtebilen ve dediğim gibi birazcık küfür içeriyor olsa da kızımın ve yaşıtlarının okuyabileceği bir kitap. Ayrıca ilk kitap , çok genç yaş yazarlık olmasına rağmen gayet başarılı buldum. Devamı başarıların gelmesi dileğiyle Koray Yersüren :)

fatma Ece 
29 May 2017 · Beğendi · 10/10 puan

Güzel
İçine kapanık bir gencin hayatının bir bölümünü anlatan çok güzel, tatlı bir kitap. Eğer ki tatlı, eğlenceli, komik bir kitap arıyorsanız, bu kitabı alıp okumalısınız..

Çağla Çuluk 
9 saat önce · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Gerçekten çok sıkıcı bir kitap.Kitapları yarım bırakmayı sevmesem de,bu kitap beni yarım bırak diye bağırıyor resmen.Çoğunluk beğenmiş fakat ben boşa zaman kaybından başka birşey olduğunu düşünmüyorum.Okumayın.

Cemre Karain 
09 Kas 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitap benim için çok özel, ilk okuduğum wattpad romanlarından birisiydi. Kitapta alay konusu olan bir gencin blog'una heiley17 isimli birisinin yazması, ve sonradan onunla aynı kampta olduğunu öğrenip onu araştırması anlatılıyor. Yeri geldi bol bol kahkaha attım, yeri geldi üzüldüm... Ege karakterinde kendimi buldum. Bu kitap umudumuzu yitirdiğimiz anlarda bile yeniden bize umut ışığı sağlıyor, tavsiye ederim.

Esra Başköse 
31 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ege kendi halinde biraz asosyal birisi heiley17 den gelen bir mesajla hayatının nasıl yeniden şekillediği anlatılıyor.Kitabı eğlenerek ve beğenerek Okudum Akıcı bir dili var.Koray Yersürenle de tanışma imkanım oldu.Gercekten o kadar içten ve samimi biriydi ki,kitabimı ona imzalatmaktan büyük mutluluk duydum.

Duru Ezel 
17 Eki 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kitap eğlenceli ve anlatım tarzı çok sıkmıyor insanı. Fakat içinde olsun diye olan argo beni biraz rahatsız etti. ben pek argodan rahatsız biri değilim fakat argoyuda yerinde kullanmak gerekiyor. İçinde güzel espriler var. klişeler yok değil. Kötü bir kitap değil. Okunabilir.

Ebru Ebru 
16 May 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bunca boş konuşan insanın arasında sessiz olmak engel değil devrimdir.
Bu kitap egenin insanlara karsı korkusunu ama mücadele dolu hayatını anlatmaktadır
Kitap genç birey tarafïndan yazılmış olsada çok güzeldir ben çok beğendim ve tavsiye ederim

Melis Şireli 
27 Oca 18:07 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ben gözlük kitapını okumaya başladığımda bana göre ilk 200 sayfa çok sıkıcıydı daha konuya değinilmemiş ve fazla uzatılmış şeklindeydi. Bu yüzden kitabı bırakmayı bile düşündüm. Sonraki sayfalar yavaş yavaş aksiyonla dolmaya başlıyordu ve ben aksiyon sever olarak elbette sonra ki kısımları çok beğendim. Bazı yerlerde yağız ve tuğçeye o kadar sinlendim ki ve o sinirlerimi Akın çok güzel aldı benim yerime yağızla baya ilgilendi kitapta etkinlik günü yağızın egenin üstüne boya dökmesi beni yağızdan daha çok soğuttu ege yağızla konuşunca iyi biri olur sanmıştım ama yanılmışım.

(Spoilerlı bölüm dikkat)

Heiley17 Evrim olur diye düşünmüştüm fakat beni şaşırtarak Berçin oldu hiç berçin olur diye düşünmemiştim.
(Spoilerlı bölüm bitti)

Final bölümü bence o kadar duygu yüklüydü ki ahh egeye o kadar üzüldüm ki bir an önce 2. Kitapın çıkmasını istiyorum. Yazarın anlatım beni biraz sıksada iyiydi eğer moraliniz bozuksa ve gülmelik kitap arıyorsanız bu kitap tam size göre ben bu kitabı okurken çok güldüm ve eğlendim. Ve tabi ki akının saçmalıkları beni en çok o neşelendirdi.

5 /

Kitaptan 108 Alıntı

kübra aslan 
11 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Uzak diye bir yer yok... paylaştığımız gökyüzü birleştiriyor bizi.

Gözlük, Koray Yersüren (Sayfa 171)Gözlük, Koray Yersüren (Sayfa 171)

Kendi dünyandan çıkıp gelmeden önce, kendi dünyamda bir masalım vardı benim...
Şimdilerdeyse, bir hikayenin orta yerinde yapayalnız kaldım.

Gözlük, Koray Yersüren (Sayfa 79)Gözlük, Koray Yersüren (Sayfa 79)
kübra aslan 
11 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İyi hissetmeye alışma , zamanla geçer. Bir keresinde bana da olmuştu.

Gözlük, Koray Yersüren (Sayfa 28 - Ephesus)Gözlük, Koray Yersüren (Sayfa 28 - Ephesus)
begüm çetin 
16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

En sonda ise ben. Ege. Arkadaşı olmayan bir kaybeden. Farklılıkları yüzünden eleştirilen, eksiklikleri yüzünden aşağılanan...

Gözlük, Koray Yersüren (Sayfa 16)Gözlük, Koray Yersüren (Sayfa 16)
kübra aslan 
11 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sabah kalktığımda, gereksiz bir hüzün vardı üzerimde.sanki dün geceki mutluluk bünyeme fazla gelmiş gibiydi. Çok sevdiği arkadaşı için az sevdiği arkadaşıyla küsmüş, fakat daha sonra sevdiği arkadaşı az sevdiği arkadaşıyla daha samimi olmuş biri gibi Üzgündüm.

Gözlük, Koray Yersüren (Sayfa 85)Gözlük, Koray Yersüren (Sayfa 85)
The Redd Fox 
30 Oca 15:42 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Siz birilerine doğru bir adım atsanız, yağmurlar günahlarınızı yıkamak için hazırda bekliyorlar."

Gözlük, Koray Yersüren (Sayfa 264 - Ephesus, Ege)Gözlük, Koray Yersüren (Sayfa 264 - Ephesus, Ege)
Nisa Nur Dutar 
23 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Ama daha önce kan depolamaktan başka bir göreve sahip olmayan kalbim, şimdi can çekişiyor içeride."

Gözlük, Koray Yersüren (Sayfa 237 - Ephesus Yayınları)Gözlük, Koray Yersüren (Sayfa 237 - Ephesus Yayınları)
Melike Bilen 
11 Oca 22:08 · Kitabı okuyor · Beğendi

Oyle değişik seyler yaşıyor, hic alınmaması gereken kararlar alıyoruz ki bazen... Yapmamamız gereken seyler yapiyor, insanları üzüyoruz. Üzüntü beraberinde yalnızlık hissini, yalnızlık hissi de yanında bonus olarak hüznü getiriyor. Kaybolup gidiyorsun o zaman. Kulaklıklarından çıkan neşeli melodiler çığlıklara dönüşüyor. Başkalarının çığlıkları ruhuna, kalbine dokunuyor. Hiçbir sey için umut yokmuş gibi hissediyorsun... Umut yok olurken yaşama sevincini de götürüyor yanında. Deniz kenarında her ikisinin de senden uzaklara el ele yüzdüklerini görüyorsun kulağındaki çığlıklar eşliğinde.
Rüzgar birden şiddetlenip, ağaçların tepesinden odanın camlarını dövmeye başlıyor.
Her yer öylesine soğuk ki...
Sonra bir sey oluyor biri geliyor. Mesajlarıyla okşuyor ruhunu ve kaybolan gülümsemeler yerleşiyor dudaklarına.
Sonra mı?
Sonrası sonra.

Gözlük, Koray Yersüren (Sayfa 93 - Ephesus)Gözlük, Koray Yersüren (Sayfa 93 - Ephesus)
begüm çetin 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bunca boş konuşan insanın arasında sessiz olmak engel değil devrimdir.

Gözlük, Koray Yersüren (Sayfa 141)Gözlük, Koray Yersüren (Sayfa 141)