Gülen Polis

6,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
296 gösterim
Otobüste öldürülenler arasında bir de dedektif vardı... Bir rastlantı mıydı bu, yoksa otobüstekiler de dedektifi yok etmek için mi öldürülmüşlerdi? Bu konuyla "Teresa"nın ne ilgisi vardı? Martin Beck, ipuçlarını toplamaya başladı...

"İsveç polisiyelerine bayılırım. Bu zevki bana Aydın Arıt'ın güzel Türkçesiyle çevrilen ve hiç ara vermeden altı cildini arka arkaya okuduğu Martin Beck dizisi kazandırmıştır. Maj Sjöwall ile Per Wahlöö'nün birlikte yazdıkları bu dizinin Sjöwall'ın ölümüyle yarım kaldığını öğrendiğimde hüzünlenmiştim. Taşınmalarımın birinde elden çıkarmıştım o kitapları. Bazen özlüyorum."
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  351
 • ISBN:
  9789751022868
 • Orijinal Adı:
  Den Skrattande Polisen
 • Çeviri:
  Aydın Arıt
 • Yayınevi:
  İnkılap Yayınevi
 • Kitabın Türü:
İlhan DALKIRAN 
02 Tem 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

İsveç'te Noel yaklaşırken bir otobüste 9 kişi öldürülür. İsveç tarihinin ilk toplu katliamı için Martin Beck ve İsveç'in tüm iyi detektifleri toplanır. Ölen dokuz kişiden biri de polistir.
Kuzey polisiyelerini beğenmeme rağmen bu kitabı pek sevemedim. Aralıklarla okuyarak bitirmeye çalıştım. Uzun diyalogları ve yavaş ilerleyen polisiyeleri sevenler için diyebilirim.

Kitaptan 2 Alıntı

İlhan DALKIRAN 
02 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Yalnızca paralarını evlerini ve de sosyal durum dedikleri kirli çamaşırlarını düşünen pis domuzlar. Kasalarında birkaç demet kağıt parçası bulundurdukları için çevrelerine hava basıp başkalarının yaşamıyla oynama yetkisini kendilerinde görenler. Bu soysuzlardan binlerce var.

Gülen Polis, Per WahlööGülen Polis, Per Wahlöö
İlhan DALKIRAN 
02 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Nedeni polisin gerekli bir bela oluşu diye karşılık verdi Melander. Herkes, dahası profesyonel suçlular bile bilir ki, ansızın kendilerini ancak polisin kurtaracağı durumlarda bulmaları mümkündür. Kasa hırsızı gece yarısı uyanıp da evin içinde birtakım garip sesler duyduğu zaman ne yapar? Polis çağırır hiç kuşkusuz. Ama böylesi durumlar ortaya çıkmadığı sürece, çoğu kişiler, şu ya da bu şekilde polis yaşamlarına karışmaya kalktığı an, buna korku veya hoşgörüyle tepki gösterirler.

Gülen Polis, Per WahlööGülen Polis, Per Wahlöö