Gülmekten Ölen Adam Vakası Hindistan'ın En Özel Dedektifi Vish Puri

9,0/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
24 gösterim
Cinayet şakaya gelmez! Oysa Hindistan'ın önde gelen bilimcilerinden, hayatını sahte guruların foyasını ortaya çıkarmaya adamış Dr. Suresh Jha, nâm-ı diğer Guru Avcısı, tam da kahkahalarla güldüğü sırada hayatını kaybeder. Katıldığı Gülme Kulübü'nün açık havadaki seansında bir anda dumanlar arasından yükselen tanrıça Kali kılıcını Dr. Jha'nın göğsüne saplar. Sonra Kali de kılıç da "kül" olup uçar.

Peki Dr. Jha'yı gerçekten de güpegündüz zuhur eden Kali öldürmüş olabilir mi?

Bir turistin saniye saniye kaydettiği olayın görüntülerinin tüm televizyon kanallarında yayınlanması üzerine bir mucize gerçekleştiğine inanan milyonlarca insan ibadethanelere akın ederken, Hindistan'ın En Özel Dedektifi Vish Puri şüpheyi elden bırakmaz; o bunun doğaüstü bir olay olduğuna inanmamaktadır.

Cinayetin baş şüphelisi ise, büyük bir mucize gerçekleştireceğini iddia eden, Guru Avcısı'nın "şarlatan" dediği, milyonlarca müridi olan Maharaj Swami'dir.

Pencaplı dedektif Puri, Gülmekten Ölen Adam Vakası'nda bilim ve sihrin derin sularında cinayetin sırrını çözmeye çalışıyor...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2014
 • Sayfa Sayısı:
  345
 • ISBN:
  9789752521230
 • Çeviri:
  Zeliha Babayiğit
 • Yayınevi:
  Büyülü Fener
 • Kitabın Türü:
N. E. A. 
 30 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Doğrusu Hindistan ile ilgili okuduğum ilk eser diyebilirim. Bir yerde görmüştüm. "Hindistan, cinayet, dedektif" kelimelerini okuyunca hemen sipariş listeme yazdım. Nasıl bir şey çıkacağı hakkında hiç bir fikrim yoktu sadece içimde güzel çıkacağına dair hisler vardı. Ve hislerimde yanılmadım. Kitap güzel. Tek kelimeyle. Kurgusu, yazım tarzı. Tam takır.
Bana göre en güzel yönü ise güzel bir dedektif hikayesi okurken, bir yandan hint gelenek göreneklerini, ilginçliklerini de öğreniyor oluşumuz.
Hindistan benim için özeldir. Çünkü ilginç bir ülke.
Bu kadar ilginç, bol tanrılı, bol guru(önder)lu, bol eğlenceli bir ülkede geçen bir kitap güzel olmaz mı?
Kitabın vermeye çalıştığı bir mesaj var. Söylemiyorum. Okuyun, öğrenirsiniz.